Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Cursuri inot

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ionut_xx

ionut_xx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 03.10.2006
Am 19 ani si as vrea sa invat sa inot, daca nu invat acum chiar ca nu mai am cand. Mi-e cam frica de apa, de apa care-mi trece de stomac, dar daca as invata sa inot cred ca as scapa de frica aceasta.

Stiu ca majoritatea cursurile se fac cu copii, stie cineva unde se dau cursuri de inot si pentru adulti, pentru persoane de varsta mea?

#2
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,224
  • Înscris: 30.07.2006

 ionut_xx, on Jun 25 2007, 12:57, said:

Am 19 ani si as vrea sa invat sa inot, daca nu invat acum chiar ca nu mai am cand. Mi-e cam frica de apa, de apa care-mi trece de stomac, dar daca as invata sa inot cred ca as scapa de frica aceasta.

Stiu ca majoritatea cursurile se fac cu copii, stie cineva unde se dau cursuri de inot si pentru adulti, pentru persoane de varsta mea?


Hello,

la Floreasca in mod sigur.

Nu stiu la restul de bazine.

#3
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 ionut_xx, on Jun 25 2007, 12:57, said:

Am 19 ani si as vrea sa invat sa inot, daca nu invat acum chiar ca nu mai am cand. Mi-e cam frica de apa, de apa care-mi trece de stomac, dar daca as invata sa inot cred ca as scapa de frica aceasta.

Stiu ca majoritatea cursurile se fac cu copii, stie cineva unde se dau cursuri de inot si pentru adulti, pentru persoane de varsta mea?

Ca sa-ti invingi frica cred ca cel mai bine inveti sa te mentii la suprafata, chiar si in apa pana la brau, unde te simnti in siguranta momentan. Nu trebe sa te gandesti la nimic, foloseste-te doar de instinct si fa orice numa stai la suprafata. Da din maini, picioare, insa nu la suprafata apei ca nu are efect, in apa. Ideea e nu sa improsti cu apa in jur ci membrele sa-ti fie in apa si sa le misti permanent, nu conteaza cum in prima faza. Trebuie sa fii calm, nu da din picioare si maini intr-un mod isteric, repede, crezand ca asa vei sta la suprafata, trebuie sa stai calm si efortul pe care il depui dand din maini/picioare sa fie aproape insesizabil in primele 2-3 minute. Asadar nu trebuie sa te agiti deloc. Stai cu capul la suprafata si dai cum vrei din maini si din piciore. Crede-ma instinctul iti dicteaza modul cel mai eficient de miscat mainile/picioarele.
In privinta inotului nu cred ca este util un antrenor in prima faza, pt ca prima etapa peste care trebuie sa treci o rezolvi tu mai usor decat cu un antrenor care sa te bazaie si sa-ti dea indicatii stupide de genul: suge burta, stai drept, tine degetele desfacute, tine degetele lipite etc.

Dupa ce ai trecut peste faza cu frica si stii sa te mentii la suprafata atunci incepi si ii imiti pe ceilalti care inoata bine. Pur si simplut te uiti la ei si incerci sa faci si tu aceleasi miscari. In mod normal odata ce te simnti in siguranta in apa si stii ca te poti mentine la suprafata oricat, intr-o zi inveti si miscarile uzuale si vei inota si tu frumos, gratios ca toti ceilalti.

SUCCES!!!

#4
ionut_xx

ionut_xx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 03.10.2006
Pai nu prea am unde sa pun in practica sfaturile, eventual la un bazin prin Bucuresti, dar daca tot dau bani pe intrare mai bine  ii dau pentru cursuri.

Chiar am mari dubii ca voi reusi sa invat, am incercat si la mare sa merg cat mai departe in apa, dar cand imi ajunge apa la piept simt ca ma sufoc, nu mai pot sa respir. Poate e si chestie de obisnuinta...

In fine eu o sa incerc, nu am nimic de pierdut.

#5
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 ionut_xx, on Jun 25 2007, 17:38, said:

Pai nu prea am unde sa pun in practica sfaturile, eventual la un bazin prin Bucuresti, dar daca tot dau bani pe intrare mai bine  ii dau pentru cursuri.

Chiar am mari dubii ca voi reusi sa invat, am incercat si la mare sa merg cat mai departe in apa, dar cand imi ajunge apa la piept simt ca ma sufoc, nu mai pot sa respir. Poate e si chestie de obisnuinta...

In fine eu o sa incerc, nu am nimic de pierdut.

Da si cu colac ti-e frica sa stai in apa mai adanca? Cum ai dobandit frica asta de apa? Cand erai mic nu-ti placea sa te joci in apa?
Prima data trebe sa mergi din placere la piscina, cu gandul la distractie nu cu gandul la faptul ca trebe sa-ti invingi frica si ca tu nu stii sa inoti si altii stiu. Du-te cu prietenii si balaceste-te si tu in apa cu colace, saltele orice.
Si din cate stiu eu este ceva parc de apa in Bucuresti, nu? Mai ales acuma vara cred ca aia e locatia ideala, nu ceva piscina acoperita, neprimitoare si intunecoasa. Ti-e frica sa te dai pe toboganele cu apa?

#6
ionut_xx

ionut_xx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 03.10.2006
Cand eram mic era sa ma inec intr-o balta mai mare, m-a salvat cineva dar eu nu-mi aduc aminte, asa mi-au spus bunicii(de fapt cred ca de doua ori s-a intamplat asta). Oricum eu nu-mi aduc aminte, poate a ramas in subconstient.

Am fost la WaterPark(cel din Otopeni), m-am dat pe topogane, mi-a placut dar mi-era putin frica cand cadeam in apa. Cu colacul n-am incercat, as fi hazliu la varsta mea :)

#7
raku_moromete

raku_moromete

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.07.2007
pentru cursuri de inot adauga-ma in lista ym whiteshotcezar
sau suna-ma 0721.172.598 - instructor cezar

INDIFERENT DE VÂRSTĂ, DACĂ VREI SĂ FACI PERFORMANȚĂ ( POLO ) SAU DOAR VREI SĂ ȘTII SĂ ÎNOȚI, CURSUL COSTA 150 RON ȘI SE DESFĂȘOARĂ LA ȘTRANDUL TINERETULUI PE DURATA A 10 ȘEDINȚE ( DE LUNI PÂNĂ VINERI, 1 ȘEDINȚĂ PE ZI ). DURATA UNEI ȘEDINȚE ESTE DE 1 ORA ( 10 - 11 / 11 - 12 )

#8
J0ny_muhaha

J0ny_muhaha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 03.07.2007

 ionut_xx, on Jun 25 2007, 17:19, said:

Cand eram mic era sa ma inec intr-o balta mai mare, m-a salvat cineva dar eu nu-mi aduc aminte, asa mi-au spus bunicii(de fapt cred ca de doua ori s-a intamplat asta). Oricum eu nu-mi aduc aminte, poate a ramas in subconstient.

Am fost la WaterPark(cel din Otopeni), m-am dat pe topogane, mi-a placut dar mi-era putin frica cand cadeam in apa. Cu colacul n-am incercat, as fi hazliu la varsta mea :)
TINERETULUI,dute acolo si intreaba si tu B) Multa BAfta ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate