Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat
 Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki
 Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...
 A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri

nume strazi
 

Strabism

- - - - -
  • Please log in to reply
252 replies to this topic

#55
brisstena

brisstena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.05.2008
Hello..mai nou sau mai vechi si eu am strabism..am fost la oftapro,care sunt cei mai specializati pe probleme de genul asta,am dat de o doamna doctor foarte draguta care iti explica totul ca la copii mici..consultatia e 150 ron si operatia intre 22-25 milioane,cel putin asa imi cer mie,am pareza pe nervi la ochiul drept..nu se misca stanga,jos,sus si diagonala.Cica e un caz foarte interesant,wow..iti dai seama ce s-ar bate aia din Gray's anatomy pe operatia mea ..mda.Ideea e ca eu am constatat ptoblema prin liceu,asta insemnand acum 7 ani.Am doua variante ori e din nastere,ceea ce nu cred ca imi dadeam seama daca vedeam dublu..ori e formata in timp-asta insemnand ca am probleme cu capul(asta o pot confirma si prietenii :)) )adica tumoare pe creier.
Ramane doar sa trimit niste poze cu mine de cand eram mica..

#56
Marius_25

Marius_25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 03.10.2005
Salutari , eu am 29 de ani si fericitul meu strabism a inceput cam prin clasa a V-A , inainte de nu aveam nici o problema si am si foarte multe poze de cand eram mic , ochii imi erau aliniati perfect si eram un elev silitor care isi facea temele si citea cu placere seara .
      Se pare ca prea multa citit mi-a "" priit "" si am inceput sa nu mai vad bine la tabla , iar la vederea de aproape literele imi apareau si imi dispareau in mod constant , mai precis la matematica vedeam 10 000 odata 1000 , ma mai uitam odata vedeam 100 apoi ma mai uitam odata si vedeam 10 000 .
      Am inceput sa am probleme cu coordonarea vedere - mana adica daca intindeam mana sa apuc ceasul de masa aproape intotdeuna il rasturnam desi imi dadeam toata silinta sa-l manipulez fin , parintii mei erau foarte mirati .
      Am inceput sa am o stare de dezorientare si m-am prezentat la doctor sa vedem despre ce este vorba .
      Din pacate am prins un doctor stresat , era o coada imensa si asteptasem cateva ore ca sa intram si noi si nu a vrut sa ma asculte prea mult , a spus ca el este doctorul ca si concluzie !
      Am mers o perioada asa la scoala , de la o medie de 9.79 am ajuns intr-un singur an la o medie de 7.65 !
      La a doua "" infatisare "" doctorul mi-a recomandat ochelari pentru miopie dar nu s-a sinchisit sa-mi explice ce important este sa-i port - nu mi-a zis sa-i port tot timpul altfel strabismul meu nu se va corecta sau chiar va progresa .
      Vreau sa spun ca de la un copil intotdeuna activ si de obicei laudat de cei mai mari am ajuns in cativa ani un adolescent debusolat care nu stia ce are efectiv , fusesem deja la cativa doctori dar nimeni nu mi-a spus ce am si de ce am strabism .
      Nici ochelarii pe care i-am purtat nu m-au ajutat prea mult pentru controlul strabismului deoarece adolescent fiind nu ma tineau niciodata mai mult de 1 an si cand imi erau facuti altii urma o lunga perioada de acomodare si de chin nu doar de acomodare - desi miopia nu mi-a progresat aproape deloc totusi existau diferente mari de la o pereche de la ochelari la altii .
      Satul de toate problemele de acest gen , in anul 2005 mi-am facut o procedura cu laser excimer si am obtinut o vedere foarte buna , mai buna decat o avusesem cu ochelari si cel mai important lucru era ca vederea avea o stabilitate in sfarsit !
      Acum sunt la trei ani de la procedura si am sa va povestesc cum vedera mea binoculara a cunoscut imbunatatiri remarcabile :
- in primele luni ( dupa procedura )strabismul meu era destul de evident uneori , era cu alte cuvinte intermitent
- dupa circa un an dupa tratament am simtit ca amplitudinea strabismului incepe sa scada desi fazele intermitente inca existau
- de la circa doi ani de la procedura existau zile cand simteam efectiv o imbunatatire faza de ziua precedenta si asta s-a intimplat mult timp , saptamani intregi
-  in ultima perioada pot sa-mi coordonez cei doi ochi fara nici un fel de problema si ca rezultat m-am intors la conditia mea de acum aproximativ 20 de ani , adica citesc mult mai mult , ma pot concentra mult mai bine si sunt mai calm in general .

      Cel putin in cazul meu pot sa trag cateva concluzii clare :
- sunt 99% ca miopia "" scolarului "" adica cea aparuta la varsta scolii apare ca urmare a suprasolicitarii acomodatiei ochilor
- exista studii serioase care au dovedit ca miopia si hipermetropia pot sa determine anumite tipuri de strabism
- cel putin in cazul meu dupa ce nu am reusit ani de zile sa imi controlez ambii ochi , cel drept "" imi fugea "" tot timpul in exterior si simteam o tensiune continua in ochiul drept insotita de o stare de anxietate acum pot sa imi coordonez ochii fara efort !!!
- daca aveti un strabism capatat pe parcursul vietii si nu este congenital este posibil ca in urma inlaturarii cauzelor care l-a produs ( miopie , hipermetropie si sau astigmatism ) vedera binoculara sa-si revina la normal in timp si cu mult efort constient - practic trebuie sa inveti sa vezi din nou cu ambii ochi dar efortul merita .

   Am auzit ca exercitiile pentru copii cu strabism nu mai sunt folosite , dar ar fi posibil sa fie efective din moment ce eu am avut probleme circa 20 de ani din viata mea cu ochiul drept si acum cand ma uit la pozele facute recent .... sunt ca si cele din copilarie adica ochii sunt aliniati perfect !
   Daca purtati ochelari si aveti strabism intrebati doctorul inainte de operatie daca rezultatul pe termen lung poate fi compromis prin schimbarea ochelarilor si datorita perioadelor de acomodare !
   Daca sunteti parinti si aveti copii cu strabism sa stiti ca ei pot fi foarte complexati de aceasta problema si au nevoie de sprijin afectiv neconditionat si ar trebui sa le explicati de ce au aceasta problema si cum se poate corecta ea - prin purtarea permamenta a ochelarilor si eventual printr-o operatie daca se impune , copii sunt mult mai inteligenti decat cred majoritatea adultilor si sunt interesati de persoana lor si de felul cum sunt perceputi de catre ceilalti .
   Ai rog pe cei care citesc acest forum si si-au rezolvat aceasta problema atat de delicata sa-si aduca aportul si sa ajute si pe altii cu informatii , sunt sigur ca cei in cauza se vor bucura sa afle ca nu sunt singurii care au aceasta problema si ca exista solutii .

#57
rebel78

rebel78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 12.06.2008
Poti avea strabism si fara a se observa cu ochiul liber acest lucru.
Am fost la un control oftalmologic din intamplare (asa am considerat eu) cu a mica cand a implinit 3 ani. Nu credeam ca are ceva, ci doar am vrut sa facem un control de rutina si am plecat de acolo (spre mirarea noastra) cu reteta de ochelari in mana.
Asa ca un sfat pentru toti parinti : duceti-va cu copii la control, chiar daca nu vi se pare necesar. Si un alt sfat bun ar fi sa cereti intotdeauna mai multe pareri, chiar daca sunt doctori de specialitate, nu stiu intotdeauna meserie.
De ce spun asta?
Pentru ca dupa ce ni s-a prescris ochelarii, noi am crezut doctora pe cuvant, mai ales ca era o doctora cu renume. Dupa 6 luni am fost cu copilul la control, asa cum ni s-a spus, numai ca nu am mai gasit acea doctora si cum timpul nu ne mai permitea sa revenim atunci cand (cica) venea ea din concediu, am mers la un alt doctor 9ideea era ca in felul asta aflam si o alta opinie). Numai ca reactia doctorului nu a fost deloc asa cum ne asteptam. Diagnosticul era bun, dar ochelari nu erau deloc... aveau dioptriile prea mici si nu o ajutase cu nimic. Noi (parintii) buimaciti am fost si la alt doctor sa ne lamurim cum e cu acei ochelari si acesta a spus la fel ca ultimul. Dezamagiti, nu am facut decat sa mergem si sa luam alti ochelari. Si nu asta era motivul dezamagiri, ci faptul ca am chinuit copilul 6 luni sa poarte niste ochelari degeaba.

#58
tonkpills

tonkpills

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.02.2009
salut. vad ca este un topic destul de activ si am nevoie urgent de un raspuns.
vreau sa aflu care este pretul pentru o operatie de strabism la clinica oftapro (precizez ca vreau preturile cat mai actualizate).
adaug faptul ca persoana care vrea sa faca aceasta operatie este o tanara de 19 ani care a mai avut pana acum 3 operatii... 2 care au esuat datorita doctorilor "capabili" din romania. a 3a operatie a avut rezultate, dar a fost doar pentru a le corecta pe primele 2. acum, dupa 4 ani de la ultima operatie, ochiul bolnav a ajuns intr-o stare destul de grava, fiind miscat inspre interior. astept un raspuns cat mai urgent posibil.
las si adresa unde ma puteti gasi, in cazul in care aveti un raspuns pentru mine.

multumesc. o seara placuta


ps: mail: [email protected]

#59
brisstena

brisstena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.05.2008
M-am operat eu la oftapro pe 2 martie '09. Pt pareza pe nerv III din nastere-e 22 de milioane si include operatie, anestezie,tratamentul si controalele pana la 2 luni dupa operatie.
Operatia dureaza 30 minute .Eu in inca 30 m-am trezit,fara varsaturi,dureri de cap sau altceva..am plecat acasa,am dormit bine si cand m-am trezit am intrat in ritm normal..tv..net..etc



#60
DarkOrc

DarkOrc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 18.01.2008
AM facut si eu la 4 ani. mi-a  bagat anestezic si apoi am dormit asa ca nu stiu ce sa mai intamplat.Operatia am facuto dimineata pe la 9 si mam trezit seara la 7.Vomitam tot ce am mancat (fructe/legume,etc.).A doua zi nu am mai avut nici o problema.Din cate am aflat aceasta operatie se face mai mult pentru estetica.

#61
fox20

fox20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.04.2009
am 20 ani si am facut operatie de strabism la ochiul drept in cluj la optilens.am dat 770 lei dar strabismul nu sa corectat , doctorul spunand ca mai trebuie sa fac o operatie pentru ca sa se vada rezultatul.nici nu stiu ce sa zic.......a durat foarte putin operatia cam 10-15 min , mi-au dat impresia ca  au mimat operatia.oricum am sa ma mai duc la o a doua incercare .sper sa iasa

#62
Iulian13

Iulian13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.05.2009
Am si eu strabism.. am 13 ani..la ochiul stang fuge spre exterior.. e foarte dificil pentru mine pentru ca : unele pers.nu inteleg aceasta problema si totdeauna ma fac sa sufar.. aici am o mica fotografie http://www.hi5.com/f...3381_52779219_0
Sunt destul de fricos.. As vrea sa mi recomandati o clinica foarte buna... Am auzit de Amaoptimex sau Oftapro.. Si daca se poate sa-mi spuneti etapele unei operatii.... Unde se da anestezia .. deci va rog frumos.. din toata inima      (Banii nu sunt o problema)                                                                





            E-mail : [email protected]

#63
fox20

fox20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.04.2009
etapele operatiei:prima data iti pune niste picaturi care iti amorteste ochiul dupa care iti face o injectie in ochi.nu doare de loc.in timpul operatiei poti vorbi cu doctorul si vezi tot ce se intampla.a doua zi te simti jenat de lumina si simti ca ai ceva in ochi(firele).ochiul o sa fie rosu dar in cateva saptamani se vindeca.

#64
save_teddy

save_teddy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.07.2009
Eu ma operez azi ( 9.07.2009 )....nush cum o sa fie daca o sa iasa sau daca durerea o sa fie foarte mare... :cursing: .....o sa va anunt atunci cand o sa am ocazia ....pt mai multe detalii in caz ca uit sa intru pe forum ..id-ul save_teddy...bafta tuturor

#65
save_teddy

save_teddy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.07.2009

 save_teddy, on 9th July 2009, 10:24, said:

Eu ma operez azi ( 9.07.2009 )....nush cum o sa fie daca o sa iasa sau daca durerea o sa fie foarte mare... :cursing: .....o sa va anunt atunci cand o sa am ocazia ....pt mai multe detalii in caz ca uit sa intru pe forum ..id-ul save_teddy...bafta tuturor



M-am operat si maine vad cum a mers operatia imi vad ochiul....bn ca am niste emotii doamne doamne....Ce sa va zic operatia in sine nu e dureroasa logic din cauza anesteziei...in schimb anestezia da pot spune ca doare...dar nu mai conteaza cand sti ca esti pe cale sa te vindeci...Pe mine m-a operat medicul emisiunii Frumusete pe muchie de cutit , domnul doctor Mircea Filip. E foarte bun si rabdator. Ca o recomandare va pot spune ca ma scuzati de cacafonia pe care era sa o fac, clinica AmaOptimex din Bucuresti e foarte buna, cu un personal foarte rabdator bun si intelegator. Operatia la un ochi costa 16 mil si include tot anestezie consult dupa operatie etc.

Pt cine are acest defect sa faca operatia cat mai repede si sa creada in el ca sa iasa totul bine ca pana la urma si la coada Dumnezeu ne-a lasat asa pe Pamant ca sa intelegem si sa ne bucuram de unele lucruri pe care un om normal nu ar avea cum:p...Va pup si va astept pe idul meu save_teddy pentru mai multe detalii

 brisstena, on 30th October 2008, 14:47, said:

Hello..mai nou sau mai vechi si eu am strabism..am fost la oftapro,care sunt cei mai specializati pe probleme de genul asta,am dat de o doamna doctor foarte draguta care iti explica totul ca la copii mici..consultatia e 150 ron si operatia intre 22-25 milioane,cel putin asa imi cer mie,am pareza pe nervi la ochiul drept..nu se misca stanga,jos,sus si diagonala.Cica e un caz foarte interesant,wow..iti dai seama ce s-ar bate aia din Gray's anatomy pe operatia mea ..mda.Ideea e ca eu am constatat ptoblema prin liceu,asta insemnand acum 7 ani.Am doua variante ori e din nastere,ceea ce nu cred ca imi dadeam seama daca vedeam dublu..ori e formata in timp-asta insemnand ca am probleme cu capul(asta o pot confirma si prietenii :)) )adica tumoare pe creier.
Ramane doar sa trimit niste poze cu mine de cand eram mica..



sa ne dai pozele sa le vedem si noi ai grija de tn :)

#66
silentxx

silentxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.07.2009
Am citit la toti ce au scris unii sau videcat altii nu ....
Intrebarea mea este acuma care clinica e mai buna si credeti ca poate garanta cel mai mare procent de succes al operatie: AmaOptimex sau OftaPro ?

#67
nadiuta123

nadiuta123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.08.2009
Buna..am si eu un prieten in varsta de 23 de ani care sufera de strabism,a fost pe la medici si iau spus ca nu se vindeca mai exact ca acesta va reveni dupa operatie in cativa anii.Vreau sa stiu daca este adevarat si ce sar putea face ? Eu cred ca si ei au dreptul sa fie fericiti ,el este foarte nefericit :( din cauza ochiului este evitat si asta ma doare foarte mult :(
ok intrebarea mea este se vindeca? mai reapare? ce poata sa faca?
                                                                                                   multumesc frumos

#68
nadiuta123

nadiuta123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.08.2009
Buna sunt nadia si am un prieten in varsta de 23 de ani care sufera de strabism la un ochii din cate stiu a fost la medic si chiar dacase va opera strabismul va aparea la cativa anii vreau sa stiu daca este adevarat si ce se poate face in situatia de fata ,
                                                                             va multumesc din suflet

#69
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,622
  • Înscris: 19.04.2009
eu am o colega care a avut strabism, s-a operat, si nu mi are! (s-a operat acum 8 ani...).
dupa o operatie facuta cum trebuie, cred ca se vindeca

#70
nadiuta123

nadiuta123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.08.2009

 nadiuta123, on 22nd September 2009, 10:09, said:

Buna..am si eu un prieten in varsta de 23 de ani care sufera de strabism,a fost pe la medici si iau spus ca nu se vindeca mai exact ca acesta va reveni dupa operatie in cativa anii.Vreau sa stiu daca este adevarat si ce sar putea face ? Eu cred ca si ei au dreptul sa fie fericiti ,el este foarte nefericit :( din cauza ochiului este evitat si asta ma doare foarte mult :(
ok intrebarea mea este se vindeca? mai reapare? ce poata sa faca?
                                                                                                   multumesc frumos
As dori sa stiu si eu la ce suma se poate ajunge cu operatia  de strabism  la un ochii poate
cineva sa ma ajute cu un raspuns?
multumesc frumos

#71
strumphyy

strumphyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.11.2006

 nadiuta123, on 25th September 2009, 16:17, said:

As dori sa stiu si eu la ce suma se poate ajunge cu operatia  de strabism  la un ochii poate
cineva sa ma ajute cu un raspuns?
multumesc frumos
Din cate stiu se poate rezolva estetic insa trebuie purtati ochelari dupa aceea, adica nu se scapa de ochelari, dimpotriva purtarea lor este obligatorie.Eu merg la Oftapro in Bucuresti pentru aceasta problema( si eu am strabism) si am doua cunostinte care s-au operat acolo pt aceasta problema si sunt bine, nu a revenit. Dar si-au purtat ochelarii.
Cred ca si la spitalul de Oftalmologie din Bucuresti lucreaza foarte bine. Poate ca ar trebui sa mai incerce si la alti doctori...

#72
xyz_23

xyz_23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.10.2009
eu am 23 de ani si am strabism la un ochi. credeti ca la varsta asta se mai poate corecta??...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate