Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Strabism

- - - - -
  • Please log in to reply
252 replies to this topic

#19
bog.alex

bog.alex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.12.2006
Gimnastica este bine s-o faci cat mai repede cu putinta. Eu am facut de mic si am purtat si ochelari. Dar deh, pe vremea lu impuscatu era mai nasol. Am dat din divergent in convergent. La ultimul control (long time ago) aveam deviatie 0.5 si mi s-a spus ca daca vreau sa ajung la 0 trebuie operatie. Parerea mea este ca se poate rezolva cu gimnastica. La mine nu se mai observa decat atunci cand sunt obosit si in consecinta si muschii ochiului sunt obositi. Ca o parere personala eu n-as recomanda operatia...totusi e un organ ultra-sensibil si nu cred ca se merita. Zic eu ca se poate rezolva si altfel, consultati un medic cu capul pe umeri nu cu mana pe bisturiu.

Edited by bog.alex, 20 December 2006 - 02:28.


#20
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

View Postbog.alex, on Dec 20 2006, 02:27, said:

Ca o parere personala eu n-as recomanda operatia...totusi e un organ ultra-sensibil si nu cred ca se merita. Zic eu ca se poate rezolva si altfel, consultati un medic cu capul pe umeri nu cu mana pe bisturiu.
Se stie ca strabismul se poate opera foarte usor. Ai vazut ca ochiul e mic si firav si te-ai gandit ca e periculoasa o operatie la acest nivel? Nu merita sa privesti inainte (so to speak)?

#21
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
nu e nici mirc, nici loc de mistouri aici. aviz amatorilor.

#22
Ady.ady

Ady.ady

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.12.2006

View Postmianna, on Dec 30 2006, 01:19, said:

nu e nici mirc, nici loc de mistouri aici. aviz amatorilor.


cu ce am gresit si ce misto am facut?

#23
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostAdy.ady, on Dec 30 2006, 00:36, said:

cu ce am gresit si ce misto am facut?

tu cu k, tz si alte chestii pe care cand ai acceptat regulamentul forumului se presupune ca ai inteles ca nu se folosesc aici. rescrie-ti postul in mod corect si e ok.

cei cu mistourile se stiu ei.

#24
BabyGabyTza

BabyGabyTza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.01.2007

View Postadriana1987, on Oct 10 2006, 09:09, said:

Eu aveam 18 ani cand am facut operatia. In principiu nu cred ca exista o varsta limita, avand in vedere ca la mine a mers bine.O doctorita mi-a spus acum vreo doi ani ca nu pot face operatia decat daca s-a oprit cresterea ochiului. Cea care m-a operat mi-a zis,in schimb,ca puteam veni si mai devreme.In fine,asa sunt medicii, fiecare are cate o varianta si tu trebuie sa dai cu banul. Daca tu ai 20 de ani,e foarte bine.
Nu stiu de ce a propus anestezia totala,eu nu am avut nevoie.Mi-a amortit bine de tot ochiul,in rest eram perfect "treaza", astfel ca am vazut toata operatia  :lol: vorbeau cu mine,aveau muzica in sala de operatii..ce sa mai.. :coolspeak: Operatia in sine a durat cam o ora.
Apoi am avut un pansament la ochi o zi,dupa care trebuie sa-ti pui la un interval de timp niste picaturi..ochiul arata HIDOS dupa operatie,nu ai voie sa-l speli decat cu picaturile alea,nu suporti lumina vreo 2-3 zile (eu cel putin asa pateam) si doare in seara dupa ce trece anestezia,de-aia trebuie sa ai mult nurofen langa tine..In principiu eu am stat o saptamana acasa,pana am reusit sa deschid cat de cat ochiul. Apoi trebuie sa ai rabdare mai mult timp sa-i treaca roseata..va arata ca dupa razboi  :confuzzled:, si ca sa nu intre praf si sa nu se sperie lumea de tine pe strada,e bine sa ai niste ochelari fumurii sau ceva :)) Pana la urma s-a normalizat..
Daca e foarte vizibil strabismul tau,iti recomand operatia..te chinui o saptamana-doua sa-i faci "toaleta", dar merita pana la urma.Scapi de un mare stres..
vreau si eu mai multe info ds asta ...trimite-mi un e-mail : [email protected] ! la ce clinica ai fost ...cat a costat ..si asa mai dep ..pls...!!

#25
jeme

jeme

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.01.2007
eu am strabism la ochiul drept, se duce spre interior. am facut operatie la 8 si 12 luni, s-a corectat, dar in unele pozitii ale ochiului ramane in urma, spre interior. credeti ca daca mai fac inca o operatie, sa tai din muschi , se rezolva? ca citeam mai jos ca daca tai , isi revine cat de cat. daca ma uit drept se vede, ca ramane in urma , se duce spre interior. si cand obosesc, la fel.

Edited by Tabu, 13 January 2007 - 17:12.
Te doare mana sa scrii fara k, sh, tz si sa respecti macar cateva reguli gramaticale de baza?


#26
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Eu am facut o operatie de salazion la pleoapa unui ochi(pentru cei care nu stiu , in termenii cei mai simpli, salazionul este ca o crescatura ca un neg, pe o pleopa, pe partea de dinafara) si, desi se spune ca nu va ramane nici o urma si ca ulterior nici nu vei sti ca ai facut operatie, sa stiti ca nu e chiar asa, in sensul ca, atunci cand sunt obosit, simt o oarecare jena in zona respectiva. Senzatia este aproape insesizabila, dar totusi, pentru cei care vreti sa va faceti operatia, ganditi-va ca operatia mea a fost pe o pleoapa, in exteriorul ochiului, deci probabil ca o operatie pe ochi direct va ramane cu urmari ceva mai neplacute, asa ca sfatul meu este ca daca exista o alta varianta in afara de operatie, urmati-o pe aceea, deoarece operatia o puteti face oricand, dar odata facuta, nu mai puteti inlatura efectele acesteia in nici un fel, mai ales ca din ce spun cei care deja au facut operatia, tot au mai ramas unele urmari ale bolii.

Edited by spider8, 12 January 2007 - 23:08.


#27
jeme

jeme

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.01.2007
Nu-mi raspunde nimeni la intrebarea mea? Poate sa-mi taie si mie din muschi? cel dinspre exterior, pt a sta in mijloc, sa nu se mai duca in interior?Astept raspunsurile voastre. Multumesc anticipat!

#28
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postjeme, on Jan 20 2007, 10:58, said:

Nu-mi raspunde nimeni la intrebarea mea? Poate sa-mi taie si mie din muschi? cel dinspre exterior, pt a sta in mijloc, sa nu se mai duca in interior?Astept raspunsurile voastre. Multumesc anticipat!


o sa-ti raspunda oftalmologul care te-a operat. cu o conditie - sa te duci sa-l intrebi, ca pe moment nu-i functioneaza telepatia.

#29
jeme

jeme

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.01.2007
Ha Ha Ha ...am uitat sa rad. Oricum ms.....pt nimic

#30
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postjeme, on Jan 23 2007, 18:58, said:

Ha Ha Ha ...am uitat sa rad. Oricum ms.....pt nimic


si daca-ti spun ca se poate, iar in realitate n-o sa se poata din diverse conditii locale sau generale, esti mai fericit?

#31
florineti55

florineti55

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.07.2006

View Postaaa, on Oct 10 2006, 13:17, said:

Oftapro pe Pache Protopopescu.
Sora mea a avut strabism la ambii ochi. I s-au recomandat 2 operatii ca sa nu supuna ochi la f. mult stress, plus ca trebuia sa vada cat de mult si-a revenit muschiul si cat mai au ei de taiat.
Operatia ei a durat 15 minute cu anestezie totala. Nu a simtit nimic de la anestezie pana la finalul operatiei.
Dupa operatie au adus-o in salon, a mai durat aproape o ora pana s-a trezit din anestezie. A deskis ochii imediat cand s-a trezit, nu a vazut nimic vreo 5 minute, dupa care a vazut in ceata si apoi in maxim un sfert de ora , vedea normal. Problema a fost ca organismul trebuia sa elimine anesteticul si a vomitat (se recomanda sa nu mananci nimic in ziua respectiva tocmai ca sa nu vomiti cand se elimina anestezicul), ea mancase o banana. A avut dureri de cap ingrozitoare ca primul lucru care l-a cerut cand s-a trezit din anestezie a fost , citez: "aveti un cap nou? ca al meu ma omoara".
Dupa operatie a durat cam o ora si jumatate, o ora a mai dormit de la anestezic si jumatate de ora cat a  :puke: si pana i-au dat aia ceva de cap si gata. Am luat-o acasa, i-au dat niste picaturi, nu a avut voie sa iasa din casa 10 zile. Urmatoarele 10 zile nu a mai avut dureri de cap sau la ochi deloc. Singura chestie a fost ca in alea 10 zile ochii au fost mai intai rosii de tot de ziceai ca joaca intr-un film cu vampiri, apoi dn a 5-a, a 6-a zi s-au facut galbeni, iar in a 10- sau a 11-a zi totul era normal. Operatia a costat acum 2 luni 600$.

Ps: nu am vrut sa fac reclama numai ca mi s-a parut important pt ca pe sora mea au trimis-o de la unu la altul pana sa ajunga aici pe motiv ca : ramane cu vedere dubla sau ca e prea mica si muschiul nu e inca format sau ca e prea mare si nu se mai poate face nimic. Doctora la care am mers cu ea a facut operatii si copiilor de la 3 ani in sus dar si adultilor (cea mai in varsta a fost o doamna de 56 de ani).

Te rog ff mult sa-mi zici numele doctoritei si un nr. de telefon daca se poate.

Multumesc mult. Florian 0721326446

#32
nicu_ser

nicu_ser

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.07.2007

View Postaaa, on Oct 10 2006, 13:17, said:

Oftapro pe Pache Protopopescu.
Sora mea a avut strabism la ambii ochi. I s-au recomandat 2 operatii ca sa nu supuna ochi la f. mult stress, plus ca trebuia sa vada cat de mult si-a revenit muschiul si cat mai au ei de taiat.
Operatia ei a durat 15 minute cu anestezie totala. Nu a simtit nimic de la anestezie pana la finalul operatiei.
Dupa operatie au adus-o in salon, a mai durat aproape o ora pana s-a trezit din anestezie. A deskis ochii imediat cand s-a trezit, nu a vazut nimic vreo 5 minute, dupa care a vazut in ceata si apoi in maxim un sfert de ora , vedea normal. Problema a fost ca organismul trebuia sa elimine anesteticul si a vomitat (se recomanda sa nu mananci nimic in ziua respectiva tocmai ca sa nu vomiti cand se elimina anestezicul), ea mancase o banana. A avut dureri de cap ingrozitoare ca primul lucru care l-a cerut cand s-a trezit din anestezie a fost , citez: "aveti un cap nou? ca al meu ma omoara".
Dupa operatie a durat cam o ora si jumatate, o ora a mai dormit de la anestezic si jumatate de ora cat a  :puke: si pana i-au dat aia ceva de cap si gata. Am luat-o acasa, i-au dat niste picaturi, nu a avut voie sa iasa din casa 10 zile. Urmatoarele 10 zile nu a mai avut dureri de cap sau la ochi deloc. Singura chestie a fost ca in alea 10 zile ochii au fost mai intai rosii de tot de ziceai ca joaca intr-un film cu vampiri, apoi dn a 5-a, a 6-a zi s-au facut galbeni, iar in a 10- sau a 11-a zi totul era normal. Operatia a costat acum 2 luni 600$.

Ps: nu am vrut sa fac reclama numai ca mi s-a parut important pt ca pe sora mea au trimis-o de la unu la altul pana sa ajunga aici pe motiv ca : ramane cu vedere dubla sau ca e prea mica si muschiul nu e inca format sau ca e prea mare si nu se mai poate face nimic. Doctora la care am mers cu ea a facut operatii si copiilor de la 3 ani in sus dar si adultilor (cea mai in varsta a fost o doamna de 56 de ani).

Nu stiu daca o sa mai primesc raspuns , dar incerc....
Amandoua operatii au costat 600 $, sau doar una ...??
Dupa prima operatie s`a vazut diferenta mare ?
...si dupa cat timp a facut si a 2`a operatie??
In speranta ca voi primii un raspuns, iti multumesc anticipat!!

#33
iam2insane

iam2insane

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.08.2007
Ieri m-am operat de strabism la ochiul drept, nu era foarte vizibil, dar totusi imi afecta viata si mai ales psihicul :)..am fost astazi la control si cica ar fi iesit bine..pentru cine vrea amanunte sau e curios idu`l meu de YM  este i_am2insane va ajut cu placere :)

#34
straniutza

straniutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 23.07.2007
Nu e o boala grava sau incurabila,dar afecteaza mult calitatea vietii si relatiile cu cei din jurul nostru pentru ca oamenii tind sa judece pe cei care nu sunt ca ei.Am trecut si eu prin asta la varsta de 15 ani m-am operat de strabism la ochiul stang in Iasi la spitalul cfr,nu mai retin numele doctoritei(pentru cei interesati pot cauta) dar stiu ca era foarte apreciata in domeniul ei.Operatia cu laser a fost succes total,perioada de recuperare fizica a fost scurta,la cea psihica inca lucrez si acum la 20 de ani.E ceva ce nu alegi sa ti se intample.Tot ce spune e ca plang doar in cazuri extreme si nici atunci nu reusesc...cred ca din cauza ca mi-am petrecut copilaria printre carti plangand noptile pentru fiecare rautate zilnica.
pentru cei care au acest defect am un singur sfat:faceti cat mai repede ceva in privinta asta pentru ca nu se merita sa suferi psihic,emotional si chiar profesional uneori.

#35
portugalkix

portugalkix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.03.2007

View Poststraniutza, on Aug 21 2007, 17:34, said:

Nu e o boala grava sau incurabila,dar afecteaza mult calitatea vietii si relatiile cu cei din jurul nostru pentru ca oamenii tind sa judece pe cei care nu sunt ca ei.Am trecut si eu prin asta la varsta de 15 ani m-am operat de strabism la ochiul stang in Iasi la spitalul cfr,nu mai retin numele doctoritei(pentru cei interesati pot cauta) dar stiu ca era foarte apreciata in domeniul ei.Operatia cu laser a fost succes total,perioada de recuperare fizica a fost scurta,la cea psihica inca lucrez si acum la 20 de ani.E ceva ce nu alegi sa ti se intample.Tot ce spune e ca plang doar in cazuri extreme si nici atunci nu reusesc...cred ca din cauza ca mi-am petrecut copilaria printre carti plangand noptile pentru fiecare rautate zilnica.
pentru cei care au acest defect am un singur sfat:faceti cat mai repede ceva in privinta asta pentru ca nu se merita sa suferi psihic,emotional si chiar profesional uneori.
Stai putin! De ce sa suferi? nam inteles!
Sa ai strabism, sa porti ochelari nu e un defect iesit din comun!
Eu am strabism si nu mie rusine sa spun asta, nu e o rusine, nu ai de ce sa suferi.
BTW cat costa o operatie pentru corectarea strabismului?

#36
straniutza

straniutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 23.07.2007
Am avut strabism,nu am zis niciodata ca ar fi o rusine sa porti ochelari port si eu,daca ai fi citit cu atentie ai fi observat mesajul real..si anume ca e ceva ce poti corecta foarte lejer in loc sa auzi soapte si zambete malitioase in spatele tau ani intregi.ai prins ideea portugalkix?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate