Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 

Noua Skoda Superb 2015, prima imagine: Passat cehesc

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#91
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,361
  • Înscris: 23.07.2014
Skoda Superb a fost intotdeauna ceva mai lunga (la partea de cockpit, dar care lungime nu e pusa si in ampatament) decat celelalte din clasa, dar pe de alta parte mai ingusta. Nu cred totusi ca pentru cativa cm lipsa la bancheta din spate devine calatoria un calvar (pina la urma la capitolul asta chiar mai important e trenul de rulare, suspensiile). Oricum in orice clasa medie ai deja destul spatiu pentru genunchi, doar ca dincoace, in Superb, e ceva in plus. Si eu cred ca la capitolul spatiu intre genunchi si scaunul din fata sta cel mai bine in clasa sa, dar asta tot nu o impinge in alta clasa de marime (iar Passatul cu atat mai putin).

Edited by SorinGT, 19 June 2015 - 12:09.


#92
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,146
  • Înscris: 09.01.2007
In modelul current, nu 2015 joci volei in spate, iar in fata te simti imparateste. E adevarat, nu am 1.90.

#93
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,843
  • Înscris: 15.06.2007

 SorinGT, on 19 iunie 2015 - 12:08, said:

Skoda Superb a fost intotdeauna ceva mai lunga (la partea de cockpit, dar care lungime nu e pusa si in ampatament) decat celelalte din clasa, dar pe de alta parte mai ingusta. Nu cred totusi ca pentru cativa cm lipsa la bancheta din spate devine calatoria un calvar (pina la urma la capitolul asta chiar mai important e trenul de rulare, suspensiile). Oricum in orice clasa medie ai deja destul spatiu pentru genunchi, doar ca dincoace, in Superb, e ceva in plus. Si eu cred ca la capitolul spatiu intre genunchi si scaunul din fata sta cel mai bine in clasa sa, dar asta tot nu o impinge in alta clasa de marime (iar Passatul cu atat mai putin).
Pai daca nu conteaza, atunci raman la Opel astra hatch. Sau mai bine una cu 2 usi.
De ce sa nu stea comfortabil toata lumea. Eu m-am saturat sa tot iau genunchi in ficati si lumea sa se planga de inghesuiala


#94
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,438
  • Înscris: 08.12.2006
Spatiul din Superb-ul anterior, comparat cu masina mea, de exemplu, este inutil de mare. Mai bine o faceau un pic mai scurta, poate nu mai parea asa ingusta.
Sunt curios la asta noua cum este, vazut live.

#95
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,936
  • Înscris: 31.03.2003
Nici vorba, intra perfect dupa scaun "plasuta" cu sucuri, sandwichies, rontaieli si alte chestii de prima necesitate.
:)
Asta pana creste prichindelul si nu mai sta pe inaltator.

#96
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,843
  • Înscris: 15.06.2007

 closchkutza, on 19 iunie 2015 - 19:30, said:

Spatiul din Superb-ul anterior, comparat cu masina mea, de exemplu, este inutil de mare. Mai bine o faceau un pic mai scurta, poate nu mai parea asa ingusta.
Sunt curios la asta noua cum este, vazut live.
Da de ce sa o faca mai scurta? S-au terminat modelele de masini? Efoartebine ca exista si asa. Saracu ghita muresan la cei 2,30 ai sai nici la volan nu incape. Macar sa stea ca omu' pe bancheta din spate.

#97
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,361
  • Înscris: 23.07.2014

 tfmercedez, on 19 iunie 2015 - 19:28, said:

Pai daca nu conteaza, atunci raman la Opel astra hatch. Sau mai bine una cu 2 usi.
De ce sa nu stea comfortabil toata lumea. Eu m-am saturat sa tot iau genunchi in ficati si lumea sa se planga de inghesuiala

Evident ca nu ma refeream la o astfel de comparatie, ci la celelalte modele din clasa medie. Faptul ca ai spatiu mai mult in spate pentru genunchi este un avantaj, nu neg, daca e (si) mai mult spatiu, cu atat mai bine. Dar nu se poate spune despre niciuna din clasa medie ca ar fi calatoria in ea calvar sau inghesuita. Iar ideea de baza de la care s-a plecat era ca Superbul nu este totusi in clasa de marime a lui seria5 sau A6 si nici Passat in clasa de marime a lui seria 5 sau E-class.  Si nicio alta medie nu poate pretinde asta.

Edited by SorinGT, 22 June 2015 - 09:03.


#98
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,843
  • Înscris: 15.06.2007

 SorinGT, on 22 iunie 2015 - 09:01, said:


Evident ca nu ma refeream la o astfel de comparatie, ci la celelalte modele din clasa medie. Faptul ca ai spatiu mai mult in spate pentru genunchi este un avantaj, nu neg, daca e (si) mai mult spatiu, cu atat mai bine. Dar nu se poate spune despre niciuna din clasa medie ca ar fi calatoria in ea calvar sau inghesuita. Iar ideea de baza de la care s-a plecat era ca Superbul nu este totusi in clasa de marime a lui seria5 sau A6 si nici Passat in clasa de marime a lui seria 5 sau E-class.  Si nicio alta medie nu poate pretinde asta.
Am avut ocazia sa mergem 5 pers din Tm pana la Budapesta cu un BMW seria 5, si soferul era mai "pirpiriu" sub 1,80, deci scaunul nu era dat in spate , ba chiar tras destul de in fata. Iar eu la 1,90 am stat destul de naspa in spate. 5 adulti nu stau comod intr-o seria 5. Eventual doi barbati in fata si in spate sa stea niste mimoze de 1,55 maxim 1,60 atunci probabil ca stau toti comozi. De seria 5 sunt lamurit, la fel si de q7, dar acolo e alta mancare de peste.

#99
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,361
  • Înscris: 23.07.2014
Spatiul din spate e o particularitate la Skoda Superb (pur si simplu are cockpitul alungit, fara proportionalitate directa cu ampatamentul), dar nu e unul criteriile de clasificare a marimilor (de ierarhizare a claselor de marime), criterii pe care nu eu sau alti forumisti le-au intocmit. Probabil strict dupa spatiul (pe lungime) din spate, ai putea sa o compari chiar cu seria 7 sau cu S-class, asta nu inseamna insa ca face parte din clasa respectiva de marime...nicio legatura. Modelul actual, 2015, pe de alta parte, a ajuns intr-adevar sa aiba latimea celorlalte din clasa adica range-ul 1.85-1.87m, cel de pina acum avea ca. 1.77m (latimea efectiva, nu la nivelul oglinzilor). Asta insemna cam tot atatia cm mai putin la latimea interioara, chestie care la 3 persoane de pe bancheta din spate probabil ca se simte.

Edited by SorinGT, 22 June 2015 - 11:08.


#100
florin01bz

florin01bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 15.02.2014
salut baieti!m-am hotarat ca vreau si eu o masina .am ales o Skoda Octavia 1.2 (2015) prin programul rabla..ce parere aveti?stiti cv mai bun la aceiasi bani?

#101
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 florin01bz, on 03 iulie 2015 - 12:07, said:

salut baieti!m-am hotarat ca vreau si eu o masina .am ales o Skoda Octavia 1.2 (2015) prin programul rabla..ce parere aveti?stiti cv mai bun la aceiasi bani?

Detaliaza ce te intereseaza la masina : sportivitate, mare vs mica, portbagaj, familie sau nu, interior de calitate sau nu conteaza, superdotata sau nu neaparat, fiabilitate pe o scara de la 1 la 10, cat vrei s-o tii, val. de revanzare, etc. Dar ai grija daca le vrei pe toate mai baga 10K, trebuie sa faci niste compromisuri. Unde ?

P.S. Cere mutarea topicului ca nu esti unde trebuie.

Edited by mufasa, 03 July 2015 - 13:04.


#102
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004
Decat 1.2 TSI si amintirile rele a multor fosti posesori iti recomand Focus 1.0 125CP, este o "bestie", la modul ca este vivace si are ceva putere cand este folosit normal si nici nu au fost semnalate probleme a'la TSI la el.

#103
florin01bz

florin01bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 15.02.2014

 mufasa, on 03 iulie 2015 - 13:04, said:

Detaliaza ce te intereseaza la masina : sportivitate, mare vs mica, portbagaj, familie sau nu, interior de calitate sau nu conteaza, superdotata sau nu neaparat, fiabilitate pe o scara de la 1 la 10, cat vrei s-o tii, val. de revanzare, etc. Dar ai grija daca le vrei pe toate mai baga 10K, trebuie sa faci niste compromisuri. Unde ?

P.S. Cere mutarea topicului ca nu esti unde trebuie.
o vreau ca masina de familie.nnu am nevoie de impopotonari la ea.sa fie simpla .cu portbagaj..la 5 ani sa o schimb..am gasit cv la timisoara...dar poate gasesc si p la bucuesti.

#104
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 florin01bz, on 03 iulie 2015 - 21:59, said:

o vreau ca masina de familie.nnu am nevoie de impopotonari la ea.sa fie simpla .cu portbagaj..la 5 ani sa o schimb..am gasit cv la timisoara...dar poate gasesc si p la bucuesti.

Daca vrei o masina de familie, fiabila, suficient de mare si cu valoare de revanzare buna.....Octavia e varianta cea mai buna. Daca iti permite bugetul ia 1,6 TDI 110CP.

#105
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Late edit : Ca alternative bune cu buget mai mic poti sa te uiti si la Corolla, Civic, Lancer, Focus. Cam astea 5 pentru varianta sedan stau in primul rand. Ar mai fi si Jetta dar standard e mai scumpa decat Octavia. Nu stiu insa ce oferte are acum avand in vedere ca modelul e la capat de viata.
Mergi si vezi-le pe toate (drive test + oferta) si ia-o pe cea care ti se lipeste mai bine de suflet si buzunar.

#106
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,147
  • Înscris: 08.12.2008
Eu ma intreb, din principiu, de ce sa alegi VW cand exista Skoda. Indiferent de clasa. Calitatea acestei marci poate ca e ceva mai slaba. Insa nu suficient de slaba ca sa justifice diferentele de cel putin 2-3000 de euro fata de VW. Am condus si Fabia, si Octavia si Superb (din prima generatie Superb) si se comporta ca un VW. Materale cam la fel, finisaje cam la fel si uneori spatiu chiar mai mare. Cel putin asta e parerea mea, ca cel mai bun VW este o Skoda.
Mie Superb mi se pare... Superb. Au aparut si preturile. 21000 de euro pentru un 1.4 TSI 125 CP. 1.2 TSI cica nu se ofera. Iar la aceasta putere avem 0-100 km/h sub 10 secunde, vit. max 208 km/h. Cu ceva oferte si Rabla o scoti pe la 17000 de euro cred. Raportat la cata masina primesti, mie mi se pare o oferta foarte buna.

Edited by LauCalin, 06 July 2015 - 21:29.


#107
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Te contrazic. Calitatea este net superioara la VW si lucrul asta se vede in toate elementele relevante: suspensii, tinuta de drum, materiale, finisaje,optionale. Pana si scaunele au alt profil si sustinere. Condu un Golf VII si o Octavia 3 si o sa vezi diferentele. Intr-o curba pe care o negociez cu 110 km/h in Golf am probleme in Octavia la 90 km/h (probabil din cauza caroseriei liftback). VAG are o pozitionare foarte clara a marcilor si lucrul asta este palpabil in fiecare model. Skoda pluseaza prin spatiu si optionalele accesibile romanului, fiind mai accesibila familistului cu pretentii si posibilitati medii.

#108
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,936
  • Înscris: 31.03.2003
Exista diferente intre VW si Skoda, asta e clar.
Toata smecheria e daca diferentele respective merita pretul mai mare.
Vorbind de Superb-ul meu, nu-i gasesc hibe in tinuta de drum(raportandu-l la o masina de familie, nu la un GTI).
Exista diferente de finisare, dar pana la urma cu aceeasi bani cu care am luat Superb-ul luam un Passat echipat mult mia putin generos sau cu un motor inferior,
Depinde ce vrei sa cumperi, un nume sau o masina.
:)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate