Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Noua Skoda Superb 2015, prima imagine: Passat cehesc

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#163
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003
Nu la cm ma refer.
:)

#164
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Aha, înțeleg acum, te referi la kg. Ai dreptate, dinamica Superb-ului in condițiile menționate (motorizare, transmisie identica etc) e penalizata si de diferența de greutate.

După ce-ți depășești starea nihilista poate revii si cu cateva argumente raționale, nu de alta dar si eu sunt interesat de Superb si chiar mi-ar place sa-mi comand unul in loc sa cumpar asa fara fun un seria 5 luxury line 2014-2015...

#165
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Ăla câti cm are?

#166
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003
As spune ca dinamica Superbului e superioara, dar tinand cont ca nu am condus Octavia echivalenta nu vreau sa vorbesc din auzite.
Nu ma refer musai la dinamica in sens strict sportiv, ci per total : stabilitate, confort, sportivitate.

Ar mai fi chestii legata de finisare si dotari ce apar la SUperb si nu apar la Octavia. Evident, eu ma refer la generatia anterioara.

#167
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View PostSIR, on 25 iulie 2015 - 07:12, said:

Toata lumea e de acord ca e normal sa fie mai scump Superb-ul vs Octavia, nimeni nu a zis altceva. Constatarea era in cazul particular de motorizare/echipare identica, cand mașinile au același motor, aceiași cutie, aceiași electronica si aceleași sisteme, roti identice si același volan etc (sper ca ideea e clara pana acum, nu mai insist) - "altceva"-ul oferit de Superb înseamnă 10 cm in plus pt genunchii pasagerilor din spate. Pentru "avantajul" asta, diferența de preț de 8k euro pare nerațională, de aceea cumpărătorul de Superb in detrimentul Octaviei va trebui sa ia decizia emoțional, nu rațional. Ceea ce e posibil sa se întîmple destul de des, designul exterior al mașinii e spectaculos. Am vazut-o si eu in realitate si singurul punct de intrebare dpdv estetic a venit la latime, la cat e de lunga si inalta pare usor ingusta.

Esti sigur ca Superbul nu vine si cu niste optiuni in plus in functie de nivelul de echipare? De exemplu pozitii cu LED si faruri cu xenon pentru care pe Octavia trebuie sa platesti pe mai toate echiparile. Senzori de parcare, etc cred ca trebuie sa iei si pretul astora in considerare. Si decizia nu se ia neaparat emotional, e posibil sa ai nevoie pur si simplu de loc mai mult.

Apropo m-am uitat rapid pe configurator, la cea mai de ieftina echipare pentru 2.0 tdi dsg adica ambition, vad o diferenta de doar 5500 intre Octavia si Superb. Pe echiparea asta nici Superb nu vine cu xenon si senzori. Pe echiparea Style Superb are multe in plus fata de Octavia Style. 5500 nu sunt 8000. Pentru 5500 primesti o masina mult mai mare decat Octavia si probabil mai comfortabila etc. Nu e mare diferenta de pret avand in vedere diferenta foarte mare de spatiu. Nu sunt doar 10 cm la genunchi, mai ai si latime mai asi loc de bagaje, loc de cap si tot asa, nu trivializa diferenta de dimensiune. E foarte mare intre cele doua, la fel si la calitatea finisajelor.

Edited by emil_sv, 25 July 2015 - 10:44.


#168
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007
Am vazut superbul la munca pe eurosport la turul frantei de ciclism red. Ma uitam doar pt skode. Arata fain. Era una cu jante mari negre si spite groase, arata suparat , faruri gen led ca la seria A6.

#169
Boaz198

Boaz198

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,373
  • Înscris: 20.07.2015
Superb noul Superb.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate