Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Noua Skoda Superb 2015, prima imagine: Passat cehesc

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#55
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Honda nu va mai aduce Accord in Europa. Nivelul de vanzari este prea redus si nu renteaza.

#56
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,620
  • Înscris: 15.06.2007
Pai si cu seat cum ramane? Daca skoda era low costul , atunci Seat ce era?

#57
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Posttfmercedez, on 24 februarie 2015 - 12:50, said:

Pai si cu seat cum ramane? Daca skoda era low costul , atunci Seat ce era?
Pe vremuri era middle brandul cu orientare sportiva, tinereasca, casual vs VW conservator, serios, business.
Astazi a cam devenit low costul grupului intradevar. Leonul ce mai incearca sa tina imaginea din trecut.

#58
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Primul Superb care imi place fata - spate. Il astept la SH in Ger peste 2 ani ca sa schimb CC-ul ca deja cu un copil mic parca ma mut cand plec in vacanta. Posted Image

Edited by filipxxx, 24 February 2015 - 16:35.


#59
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
daca e mai frumoasa ca fostul model asta nu inseamna ca e chiar atragatoare. :)

#60
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Si mie imi place, insa la banii care ii cer aia pe ea nu e chiar oferta :)

#61
toliks86

toliks86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.02.2015
Sunt posesor de Skoda Superb Combi 2010 si vreau sa va spun ca este cea mai buna din toate pe care le-am avut anterior.
La cu arata noul Superb !!!! Declar solemn ca voi achizitiona una doar sa apara in varianta combi

#62
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

View Postedi10000, on 23 februarie 2015 - 23:14, said:

Honda nu va mai aduce Accord in Europa. Nivelul de vanzari este prea redus si nu renteaza.

Trista stire, asta nu face decat sa dea apa la moara nemtilor de la VAG, Opel si asiaticilor de la Toyota sa ne serveasca ce vor, cum vor.

@Toliks86: va aparea combi, dar ca si in cazul generatiei anterioare, va exista un decalaj usor, probabil sa nu macelareasca Passat-ul sau ceva similar.

#63
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postconnectorxp, on 25 februarie 2015 - 23:15, said:

Trista stire, asta nu face decat sa dea apa la moara nemtilor de la VAG, Opel si asiaticilor de la Toyota sa ne serveasca ce vor, cum vor.
Crezi ca pana acum Accord a reprezentat vreo amenintare pentru Insignia sau Passat a.i. Opel sau VW sa fie obligati intr-un anume fel de el?
Cu sau fara Accord piata europeana va ramane la fel, nu cred ca a influentat-o intr-un fel sau altul... cel putin asta e parerea mea.

2. Eu nu inteleg "groaza" asta discutata mai inainte, cu canibalizarea Passat-ului de catre Superb. Nu inteleg care este problema celor de la VW... Banii platiti de clienti pe un eventual Superb, nu ajung tot in buzunarul VW? Unde este pierderea lor daca fac doua masini pozitionate aproximativ la fel, la un pret apropiat?
Mie mi se pare logic ca un potential client care dispune de banii si asteptarile unei masini din categoria Passat-ului sa fie mai usor de convins sa ia ori Passat, ori Superb, decat daca ar exista o unica oferta prin Passat. Astfel, sunt mai mari sansele ca banii sa ramana la VW si sa nu plece in buzunarul altui constructor.

Da, este posibil sa piarda in statisticile de vanzari bazate pe modele, dar alea adunate aduc mai multi bani in buzunarul VW.

Edited by valitudor, 26 February 2015 - 07:03.


#64
arathemis

arathemis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 27.02.2007
E o aberatie ca 2 masini la fel, care sa se concureze una pe alta, sa fie facute de acelasi producator (buzunar).
Asta se traduce in 2 echipe de designeri (desi asemanatoare, fiecare au designul ei), 2 management-uri, 2 linii de asamblare, etc etc. Ceea ce se traduce prin costuri mai ridicate per total al produsului final.

View Postvalitudor, on 26 februarie 2015 - 07:02, said:

Mie mi se pare logic ca un potential client care dispune de banii si asteptarile unei masini din categoria Passat-ului sa fie mai usor de convins sa ia ori Passat, ori Superb, decat daca ar exista o unica oferta prin Passat. Astfel, sunt mai mari sansele ca banii sa ramana la VW si sa nu plece in buzunarul altui constructor.

Da, este posibil sa piarda in statisticile de vanzari bazate pe modele, dar alea adunate aduc mai multi bani in buzunarul VW.

Practic intra aceiasi bani in buzunarul VW, dar cu de 2 ori mai multe cheltuiele (sau aproape de 2 ori mai multe cheltuieli, ca mai sunt si chestii comune). Which is bad business, dupa parerea mea.

Quote

Sunt posesor de Skoda Superb Combi 2010 si vreau sa va spun ca este cea mai buna din toate pe care le-am avut anterior.
La cu arata noul Superb !!!! Declar solemn ca voi achizitiona una doar sa apara in varianta combi

Dar zi-ne si ce ai avut anterior (marca, an, Noua/SH, nr ani utilizare)? Altfel afirmatia ta are valoare = zero.

#65
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View Posttoliks86, on 25 februarie 2015 - 20:02, said:

Sunt posesor de Skoda Superb Combi 2010 si vreau sa va spun ca este cea mai buna din toate pe care le-am avut anterior.

Ce ai avut anterior?Ce motorizare ai acum?

#66
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,919
  • Înscris: 31.03.2003
Eu am un Superb Combi 2010, 2.0tdi 170cp.
Am mai avut o pleiada de Golfuri (1,2,3,4,6-asta mai exista), Ford S Max si Mazda 6 MPS(o semidezamagire).
E o masina onesta, corecta, care ofera mult pentru banii dati.
Pretul este sub Passat, dupa cum si anumite chestii ce tin poate de rafinament sau amanunt sunt sub Passat. Deci putem vorbi de 2 zone de pret, Passat-ul care de multe ori este peste o limita psihologica - vorbim de o masina noua. SI Superb-ul care se incadreaza in mult mai multe 'buzunare'.

#67
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postarathemis, on 26 februarie 2015 - 09:31, said:

E o aberatie ca 2 masini la fel, care sa se concureze una pe alta, sa fie facute de acelasi producator (buzunar).
Asta se traduce in 2 echipe de designeri (desi asemanatoare, fiecare au designul ei), 2 management-uri, 2 linii de asamblare, etc etc. Ceea ce se traduce prin costuri mai ridicate per total al produsului final.

Daca ar fi precum spui, de ce atat VW cat si Skoda au avut in 2014 cel mai bun an din istorie dpdv al vanzarilo? Oare cine ar avea dreptate, tu sau ei?

#68
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,620
  • Înscris: 15.06.2007
Atata timp cat skoda si VW au contabilitati diferite si masinile se fac in fabrici diferite treaba e clara. Daca skoda dadea gherla, se inchidea demult. VW a cumparat brandul skoda cum a facut si cu bugati.  
Cat despre "canibalizare", parerea mea este ca nici nu se pune problema.
Poate ca prima versiune de superb a semanat mai tare cu passatul.
Dar superbul a fost mereu mai mare la spatiul interior decat passatul.
Superbul este o limuzina entry intro categorie neocupata de Opel Ford Renault Peugeot Fiat etc.
Passatul are concurentii sai traditionali pe Insignia si Mondeo.
Doar partea tehnica vine de la VW.
Si VW a continuat vechiul A4 transformandul in Seat Exeo.  


#69
toliks86

toliks86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.02.2015
Anterior am avut Opel Corsa 1.2 a.p. 1995 - pe cind eram student, dupa am avut un Mercedes E 300 benzina (caroserie 124) a.p 1993, apoi Audi A4  avant 1.8T a.p. 1998, apoi VW Jeta variant 2.0 benzina a.p 2004, VW Passat variant 2.0 benzina a.p 2006! Astfel am cu ce compara.

Skoda Superb Combi 1.4 TSI 125 cp, Ambition a.p 2011
Am achizitionato in iunie 2013 cu 42000 km parcursi iar acum am la bord 85000, in afara de ulei si filtre nu am schimbat nimic.
Daca cineva are intrebari voi raspunde cu placere

#70
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postedi10000, on 23 februarie 2015 - 23:14, said:

Honda nu va mai aduce Accord in Europa. Nivelul de vanzari este prea redus si nu renteaza.
Pacat, este o pierdere importanta pentru clasa medie.

#71
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,620
  • Înscris: 15.06.2007


View Posttoliks86, on 02 martie 2015 - 15:25, said:

Skoda Superb Combi 1.4 TSI 125 cp, Ambition a.p 2011
Am achizitionato in iunie 2013 cu 42000 km parcursi iar acum am la bord 85000, in afara de ulei si filtre nu am schimbat nimic.
Daca cineva are intrebari voi raspunde cu placere
Cat a scazut pretul fata de nou la superb dupa 2 ani si 42000km?

Cum se comporta masina cu motorasul de 124cp-1.4?
Cat consuma oras/exterior?



#72
toliks86

toliks86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.02.2015
A fost achizitionat cu 12000 euro din Germania (Stutgart) in 2013!!!
De motorasul de 1.4 tsi 125 cp si 200 nm la 1500 - 4000 rpm sunt foarte multumit  !!!
Inainte de a achizitiona am mers la centru autorizat sa fac un test drive doar ca nu aveau varianta combi cu asa motorizare si am folosit un Hach - sedan ... Am ramas foarte surprins de ce poate face motorul acesta, si fara sa mai stau pe ginduri am mers dupa ea!!! Nu mia parut rau nici o zi dupa aceia, sunt foarte foarte multumit

Ca consum pot sa spun ca am 6.5 - 7 l/100 traseu viteza 110 - 140 iar prin oras maxim 10%

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate