Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Standarde montare cada acril

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
xseven

xseven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 29.08.2007
Salut!

Renovez apartamentul ceea ce implica schimbarea cazii cu una acrilica.
Dupa montare, folosind doar elementele care au venit in pachetul de instalare, cada are "joc" adica daca apesi pe o margine (de la perete) marginea se misca in jos 2-3 milimetri.
Echipa care a montat zice ca e OK - se va adauga silicon intre cada si faianta si nu vor fi probleme.
Eu presupun ca in timp siliconul se va dezlipi si pe acolo se va infiltra apa.
Ce ma sfatuiti?

#2
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
La mine cand a fost montata cada, au fost si 2 tablite de fixare de perete. Tablitele respective au fost prinse in perete cu holtzsuruburi, marginea cazii se sprijina pe ele (de sus in jos). Tablitele respective au venit  cu cada.

#3
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Spune meseriasilor sa mai regleze din piciore.Spui in postare - cada are joc-nu este tot una cu marginea cazii.Daca numai marginea se misca 2-3 mm nu este o tragedie.Daca sa va aplica silicon sanitar aceasta amortizeaza.In schimb daca cada cedeaza e problema,dar se poate regla.Insista.

#4
owydyu

owydyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.04.2007
Dacă cada nu are prindere de pereți de ce să aplici silicon(doar să o murdărești)!? La o simplă atingere ai mișcat-o de pe poziția inițială! Acele cleme au dublu rol:de a ține vana lipită de pereți,și dacă sunt montate bine să suporte și greutatea aplicată pe marginii!

#5
xseven

xseven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 29.08.2007
Cada in sine nu se misca insa marginile da - daca te sprijini cu mana pe ele se lasa in jos ... in alt apartament am vazut ca s-a prins pe perete o structura de lemn care sa sustina marginea cazii. Cum cada este destul de mare 140x140 si faianta este montata de la cada in sus ... miscarea care apare la apasare nu o sa duca la desprinderea siliconului si infiltrarea apei?

#6
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
Prinde cada de perete cu suruburi + saibe mari (pe dedesubt, normal, de marginea care vine pe perete), matuieste un pic marginile cu smirghel FIN si da cu silicon.

#7
xseven

xseven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 29.08.2007

 Alice, on 13 decembrie 2014 - 18:54, said:

Prinde cada de perete cu suruburi + saibe mari (pe dedesubt, normal, de marginea care vine pe perete), matuieste un pic marginile cu smirghel FIN si da cu silicon.
Si cum s-ar putea face asta in mod practic? Adica surubelnita din ce parte vine?

#8
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
Cu surubelnita nu ai loc. Inelara sau tubulara, pe sub cada.

#9
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
pune o bara de metal, d-aia p[e care se prinde rigipsul....marginile de la cada sa calce pe ea, sa nu se mai duca-n jos...

eu asa am pus..

#10
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 owydyu, on 13 decembrie 2014 - 18:16, said:

Dacă cada nu are prindere de pereți de ce să aplici silicon(doar să o murdărești)!? La o simplă atingere ai mișcat-o de pe poziția inițială! Acele cleme au dublu rol:de a ține vana lipită de pereți,și dacă sunt montate bine să suporte și greutatea aplicată pe marginii!
Acele cleme nu au rolul decit de a tine cada la perete .

 xseven, on 13 decembrie 2014 - 18:39, said:

Cada in sine nu se misca insa marginile da - daca te sprijini cu mana pe ele se lasa in jos ... in alt apartament am vazut ca s-a prins pe perete o structura de lemn care sa sustina marginea cazii. Cum cada este destul de mare 140x140 si faianta este montata de la cada in sus ... miscarea care apare la apasare nu o sa duca la desprinderea siliconului si infiltrarea apei?
Daca ai cada montata si faianta pusa ulterior , cada trebuia fixata cu suruburi , ca in postarea de jos ...

 Alice, on 13 decembrie 2014 - 18:54, said:

Prinde cada de perete cu suruburi + saibe mari (pe dedesubt, normal, de marginea care vine pe perete), matuieste un pic marginile cu smirghel FIN si da cu silicon.
corect .
........................
Cazile de genul asta , pe cit de " moderne " pe atit de proaste la montaj , niste chestii total lipsite de fiabilitate .

#11
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 xseven, on 13 decembrie 2014 - 17:32, said:

Salut!

Renovez apartamentul ceea ce implica schimbarea cazii cu una acrilica.
Dupa montare, folosind doar elementele care au venit in pachetul de instalare, cada are "joc" adica daca apesi pe o margine (de la perete) marginea se misca in jos 2-3 milimetri.
Echipa care a montat zice ca e OK - se va adauga silicon intre cada si faianta si nu vor fi probleme.
Eu presupun ca in timp siliconul se va dezlipi si pe acolo se va infiltra apa.
Ce ma sfatuiti?
Cada e de calitate inferioara...proasta pe romaneste. Nu are voie sa se miste marginea cand apesi cu mana. Oricum cazile de acril se lipesc cu silicon sanitar de jur imprejur. Problema e daca picioarele s-au montat corespunzator.

#12
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Silicon , silicon ...cea mai nasparlie solutie folosita la montaj . Urit , se strica in timp .
Solutia unei cazi montate elegant si rezistent , cada montata fix , faianta si bagheta pt cada . Dar nu acril sau alte ligheane ci tabla sau fonta .

#13
owydyu

owydyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.04.2007
Poate nu vorbim de aceleași prinderi;am încercat o schiță în paint.Lemnul putrezește , profilul de rigips e de maram care după un timp ruginește(galvanizat).Aceste tăblițe se găsesc de obicei in pachetul vanei.

Attached Files



#14
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011
Riscul la cazile acril (astea mai din dedeman, mai accesibile ca pret) e sa crape daca omul care se imbaiaza are peste 100Kg.

Mesterul meu zice ca merge daca-i faci un cadru perimetral mai zdravan decat ala cu care vine vana; cornier de 4x4 fixat bine in perete pe care sa se sprijine muchiile si indesirea traverselor pe care se aseaza vana.

Pe pat de nisip ar fi mai ok dar nu poti cu nisip daca ai nevoie de acces la montat scurgerea deci un loc tot trebuie sa lasi.

La vana de acril eu cred ca e mai bine sa o sprijini perimetral pe cornier. Altfel, orice ai face tot se lasa si degeaba pui silicon ca se dezlipeste. Vana de acril misca destul de mult daca nu sta pe un suport ferm.

Eu sunt nehotarat intre vana de tabla sau acril pt. ca la acril exista riscul sa se crape vana daca are chef sotia sa facem o baie impreuna. Probabil o sa luam acril dar trebuie sa ma asigur ca am indesit suficient suportul si am fixat-o bine pe margini.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate