Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

Andre Rieu - Sold out in cateva ore la 3 concerte in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#55
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014
Rieu este un cabotin, care canta ok la vioara si a stiut sa profite exemplar de asta :)

#56
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,033
  • Înscris: 14.08.2007

 Quantum, on 14 decembrie 2014 - 06:46, said:

i-auzi! Cu asta ai dat grav de tot cu mucii-n fasole...
Ti se pare ... voi o dati grav cu mucii in fasole dar nu va dati seama Posted Image Maneaua nu e inventata de Salam sau Minune, ea exista de sute de ani. E o muzica "populara" a regiunii balcanice si, la fel ca orice muzica, poate sa fie mai buna sau mai proasta. Acum eu stiu ca voi in Bucuresti sunteti satui de cele de factura proasta promovate in anii recenti de diversi artisti, pe mine personal nu au ajuns sa ma streseze atat de tare incat sa condamn un gen pentru ca acum exista niste tendinte mai putin fericite. Eu abia am aflat de existenta lor prin 1999, cand deja la voi Minune era mare vedeta Posted Image Sa nu uitam ca cel care a compus imnul national (Anton Pann) a compus si manele, deci e cam greu sa condamni genul in Romania, daca intelegi istoria manelei.

Edited by utopium, 14 December 2014 - 10:29.


#57
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 utopium, on 14 decembrie 2014 - 03:33, said:

Ti-am spus, tu ai niste idei fixe, elitiste. A condamna un gen de muzica in genere dovedeste o viziune ingusta, intalnita la adolescentii aia pe care daca ii intrebi ce muzica le place iti spun: "orice, in afara de manele". Exista muzica facila, pentru omul simplu (sau momentele care necesita o muzica simpla), si muzica complexa, pentru cel cu pregatire muzicala, insa in ambele poate exista calitate, la fel cum ambele pot fi de 2 lei.

Eu n-am prea mare treaba cu Rieu, in playlist-ul meu de vreo 3000 de piese nu figureaza Rieu, dar am zis ca m-as duce la un concert daca ar veni la Cluj pentru ca am vazut pe youtube chestii faine cu el. Mi se pare doar ca il atacati aiurea doar pentru a parea voi niste elitisti. Habar n-am ce inseamna la voi muzica de calitate, insa un concert la care lumea se simte bine si ii place ceea ce aude nu vad de ce sa fie un lucru rau. Fie ei si necunoscatori intr-ale muzicii clasice si persoane care nu frecventeaza filarmonica. De fapt asta e o calitate a lui Rieu, nu un defect, ca reuseste sa aduca la concertele lui oameni care nu asculta in mod frecvent muzica clasica si ii face sa le si placa. Eu ascult muzica clasica suficient de des (undeva spre 10% din playlist e muzica clasica) si chiar m-am apucat de pian mai serios tocmai pentru a invata sa cant o piesa care m-a "obsedat" anul asta (o nocturna de Chopin).

Nu stiu daca "da bine" sau nu sa asculti Chopin, poate o fi si asta vreun manelist al genului dupa parerea unor elitisti ca voi, poate e prea "mainstream", habar n-am, dar mie imi place. Iar daca mie imi place, inseamna ca parerea voastra despre el devine irelevanta pentru mine.

Sefu' iti atribui ultimul meu post, n-are rost s-o tinem otova fara rezultate "la obiect". Punctual:

Ti-am spus, tu ai niste idei fixe, elitiste. A condamna un gen de muzica in genere dovedeste o viziune ingusta, intalnita la adolescentii
Elitist nu este peiorativ si nici vreo boala mentala cum cu finete "din topor" te joci cu post-iturile, este doar unul dintre atributele unui om pretentios. Am o varsta rodata si o paradigma formata corect dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu "tolerant" de dragul ideii. Fiecare face ce vrea pana nu interactioneaza sau se deranjaza, reciproc. (aici discutam si combatem idei, nu oameni asa poate exista o sansa sa progresam).

Exista muzica facila, pentru omul simplu (sau momentele care necesita o muzica simpla), si muzica complexa, pentru cel cu pregatire muzicala, insa in ambele poate exista calitate, la fel cum ambele pot fi de 2 lei. ...asta-i o cugetare profunda din categoria "iarna nu-i ca vara..."

am vazut pe youtube chestii faine cu el...exact, ai vazut,( de fapt asta-i scopul lui: muzica "de vazut") chestii faine si oricum daca nu te multumesc indeajuns pui tu suplimentar, niste fainosag.Posted Image

Nu stiu daca "da bine" sau nu sa asculti Chopin, poate o fi si asta vreun manelist al genului dupa parerea unor elitisti ca voi, poate e prea "mainstream", habar n-am, dar mie imi place. Iar daca mie imi place, inseamna ca parerea voastra despre el devine irelevanta pentru mine. Te poti relaxa...da bine, de aceea se numesc si clasici, pentru ca au fost apreciati de-a lungul vremii de multe generatii si au trecut cu brio "cenzura" trecerii timpului.

P.S. Muzica (chiar si dupa pedagogu' de scoala noua) ar trebui ascultata....nu vazuta.

@spider8
La micul dejun, salam...este ok cui apreciaza... in rest zic,sa ne ferim de E-uri ca dauneaza sanatatii.

Edited by gicaru, 14 December 2014 - 11:06.


#58
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,033
  • Înscris: 14.08.2007
@gicaru, toti avem niste standarde mai inalte sau mai joase in diverse domenii ... eu daca de exemplu prefer calitatea foto a unui telefon cu senzor mare si lentila Zeiss nu o sa ma apuc sa-i fac manelisti pe cei care isi iau telefoane cu camere mai slabe, nu? Nici pe cei care se duc in Turcia in concediu n-o sa-i fac manelisti daca mie imi place in Italia sau Franta, nu? Sau daca eu am casti Sennheiser nu-i fac manelisti pe cei cu casti Philips, nu? Oamenii au diverse optiuni (de obicei justificate de experienta lor de viata, contextul in care au trait, etc), nu pricep de ce trebuie sa vii tu sa ii judeci daca le place altceva decat iti place tie.

Edited by utopium, 14 December 2014 - 11:46.


#59
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
In concluzie gicaru asteapta sa vina Mozart in persoana sa concerteze la Bucuresti. El nu se amesteca cu plebea sa vada un circar. Foarte bine. Fiecare cu gusturile lui.
Sper ca realizãri ca va certati degeaba...

#60
Kortana

Kortana

    POWERED BY MICROSOFT !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.11.2010
Ma bucur ca vine in Romania Andrei Rieu. Asa vom avea si noi parte din un concert live ce ofera un muzica adevarata.
Muzica clasica in totdeauna a fost si va fi muzica numarul 1 in lume, e o arta pura si nu o bascalie.
In muzica classica nu e nimic care sa se faca asa... dupa o ureche.
Bravo si iti multumim mult, Andrei Rieu !

#61
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

 Kortana, on 14 decembrie 2014 - 11:58, said:

Ma bucur ca vine in Romania Andrei Rieu. Asa vom avea si noi parte din un concert live ce ofera un muzica adevarata.
Muzica clasica in totdeauna a fost si va fi muzica numarul 1 in lume, e o arta pura si nu o bascalie.
In muzica classica nu e nimic care sa se faca asa... dupa o ureche.
Bravo si iti multumim mult, Andrei Rieu !

Ce intelegi prin muzica clasica ?
Cand incepe, cand se termina ? Cine sunt cei care au compus-o ?
Consideri ca toata este la fel? Cunosti subiectul operelor respective, ai idee despre viata compozitorilor si despre cercurile pe care le frecventau ?

Daca eu iti spun ca Rieu te-a pacalit, ma vei crede ?

#62
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 utopium, on 14 decembrie 2014 - 00:31, said:

Pai asa sunt si zeci de mii de cantareti cu voce mai buna decat a lui Roger Waters (care oricum e batran si abia mai canta, dar n-a fost niciodata vreo voce deosebita), aia inseamna ca aia care platesc milioane bune sa mearga la Waters sunt fraieri?

Nu, pentru ca la Waters se duc astia de o anumita varsta care l-au prins din era Pink Floyd. Pentru ei trezesc amintiri. Asa e si Peter Gabriel si Mark Knopfler si o gramada. Waters a avut mereu o doaga lipsa, dar asta i-a creat geniul lui muzical si din cauza asta a trait atat muzica lui. Nu avea el mari abilitati de vocalist (in fond era basist), dar el centra, el dadea cu capul, adica el compunea, el interpreta. Rieu asta doar lucra la sentiment si ia o gramada de bani.

 utopium, on 14 decembrie 2014 - 01:32, said:

Pana la urma Madonna/Beyonce/Lady Gaga singure incaseaza la un concert mai mult decat Rieu + 50 de instrumentisti, de ce primele merita banii si Rieu si ai lui nu?

Aici e paradoxul. Biletele la Madonna, Beyonce si Lady Gaga nu costa atat. Si, har Domnului, au si ele o gramada de efecte si lucreaza o gramada de oameni la ele. Nici la Pink Floyd pe vremuri (sau Michael Jackson) nu costa atat. Si erau celebri prin spectacolele oferite, nu doar muzica.

 utopium, on 14 decembrie 2014 - 01:51, said:

Rieu si alti cativa au facut-o din nou populara.

Da-o dracului. Uite aici un om care ia banuti pe concerte comparativ cu Rieu si daca omul nu face show, nimeni nu face.

http://en.wikipedia....i/Nigel_Kennedy

#63
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,033
  • Înscris: 14.08.2007
Madonna a fost in 2009 800 de lei la VIP, cat e Rieu in 2015 ... a fost un pic de inflatie in 6 ani, nu? (macar vreo 15%). Si acolo a fost un concert pentru public mai mare, deci pe ansamblu a incasat semnificativ mai mult pentru o echipa semnificativ mai mica. Crezi ca cei care merg la un show al Madonnei pleaca mai multumiti decat cei care merg la un show al lui Rieu? Ma indoiesc. De fapt la Madonna s-au plans de multe probleme din cate imi amintesc.

#64
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La Madonna da. Dar au fost si altii, Rolling Stones, Depeche Mode, mai stiu eu cine.

#65
Claudiu42

Claudiu42

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.10.2014
Andre Rieu este unul dintre cele mai frumoase cadouri pe care le putea primi publicul larg.

Nu intineaza cu nimic muzica clasica adevarata prin simplul motiv ca partiturile pe care le intepreteaza orchestra lui in mod spectaculos si desavarsit fac parte chiar din patrimoniul acesteia.

Este printre putinii artisti, compozitori si interpreti care au reusit sa permita marelui public accesul la acest tezaur universal, facand-o accesibila si de inteles. Din pacate, in Romania (si nu numai) muzica clasica este un produs consumat de doua categorii de oameni: cei snobi, care habar nu au de nimic din ceea ce presupune muzica si compozitia, dar o aplauda pentru ca trebuie sa-si strige in gura mare calitatea de oameni din alta lume si sa-si etaleze jilturile inexistente in care s-au cocotat singuri si din care privesc de sus, tocmai din cauza frustrarilor de orice fel pe care le au, si muzicienii adevarati, oamenii cu studii si cu performante in domeniu, care chiar stiu ce asculta si care pot savura complexitatea si grandoarea unei partituri adevarate.

Fiecare om care are suflet si emotii profunde ar trebui sa ia parte la cel putin un concert de-al lui pentru ca este un moment unic, care lasa urme frumoase pe suflet pana la moarte. Atunci cand un artist, un pictor, un balerin sau un regizor de film reuseste sa transmita prin opera lui emotii adanci si sa descatuseze sufletul unui om, aducandu-i in ochi lacrimi, sau in suflet trairi de o intensitate exceptionala, atunci se poate spune pe buna dreptate ca a atins limita unui geniu.

Respectul meu profund lui Andre Rieu, un artist care a atins culmea performantei in ceea ce face si care a reusit sa intre in sufletele a milioane  de oameni.

Cine are posibilitatea, sa nu rateze aceasta sansa unica de a trai si a savura muzica clasica intr-un mod unic!

#66
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,033
  • Înscris: 14.08.2007
Rolling Stones a fost 797 de lei la VIP in 2007 ... din nou, raportat la inflatie (in 8 ani), mai mult decat la Rieu si in conditiile unui public semnificativ mai numeros. Te rog nu mai vorbi aiurea, majoritatea artistilor importanti care au venit la Bucuresti au incasat semnificativ mai mult (de cateva ori) per concert decat va incasa Rieu, repet, in conditiile in care Rieu vine cu ditamai orchestra.

Pana la urma daca exista public dispus sa plateasca pentru oricare din ei, nu vad care e problema.

#67
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Si cat a cerut Madonna, Rolling Stones, Depeche Mode, etc. la non-vip ?

#68
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 barbosa, on 14 decembrie 2014 - 11:42, said:

In concluzie gicaru asteapta sa vina Mozart in persoana sa concerteze la Bucuresti. El nu se amesteca cu plebea sa vada un circar. Foarte bine. Fiecare cu gusturile lui.
Sper ca realizări ca va certati degeaba...

Wow!...ce concluzii pertinente...de clasa a-II-a...ai inteles tu tot-tot, nu mai lasi nimic pentru altii. Problema, boier dumneavoastra, este ca nu intelegi de fapt...nimic! As vrea sincer sa te vad cum arunci din banii personali sute de lei pe susanele de...2 lei dar de ce cred ca in realitate esti prin zona doar pentru galerie ( nu pari prin exprimare genul care ar aprecia contra cost, arta). Cat despre epilogu' despre "realizari"si faptul ca nu stiu cine se cearta cu cine....degeaba?, iti tai elenul exuberant si iti aduc la cunostinta ca exista un mobil si nimeni nu se cearta, defel...pusul indexului pe snobism.

Edited by gicaru, 14 December 2014 - 17:58.


#69
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Daca ar stii Rieu cat ne certam pe el, ne-ar cere bani ca-i folosim numele. :D

#70
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,033
  • Înscris: 14.08.2007

 Ion_de_la_Raion, on 14 decembrie 2014 - 17:21, said:

Si cat a cerut Madonna, Rolling Stones, Depeche Mode, etc. la non-vip ?

Tot pe-acolo, daca iei in calcul si inflatia. Insa, repet, alea sunt concerte de 40.000-50.000 de spectatori, nu 12.000 (se pare) ca la Rieu. Adica la Rieu mare parte (sau toti) stau pe scaune. Cand ai de 4 ori mai multi spectatori si cam aceleasi preturi, inseamna ca incasezi pe ansamblu de 4 ori mai mult. Si nu ai 50 de instrumentisti cu tine.

Edited by utopium, 14 December 2014 - 21:47.


#71
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

 gicaru, on 14 decembrie 2014 - 17:53, said:

Wow!...ce concluzii pertinente...de clasa a-II-a...ai inteles tu tot-tot, nu mai lasi nimic pentru altii. Problema, boier dumneavoastra, este ca nu intelegi de fapt...nimic! As vrea sincer sa te vad cum arunci din banii personali sute de lei pe susanele de...2 lei dar de ce cred ca in realitate esti prin zona doar pentru galerie ( nu pari prin exprimare genul care ar aprecia contra cost, arta). Cat despre epilogu' despre "realizari"si faptul ca nu stiu cine se cearta cu cine....degeaba?, iti tai elenul exuberant si iti aduc la cunostinta ca exista un mobil si nimeni nu se cearta, defel...pusul indexului pe snobism.

WOOOW !!! Deci doar pentru ca telefonul a autocorectat "realizati" cu "realizari" ai tras tu toate concluziile astea??? Esti un geniu. Nu stiu cum de suporti sa mai traiesti printre noi, muritorii. Banii i-am "aruncat" deja pe bilete. O sa-ti trimit si o poza cu ele cand vor sosi. Ca sa te conving pana la capat ca sunt doar un profan cu gusturi indoielnice.

#72
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Primul lucru pe care il fac la un editor de text cand il folosesc e sa scot porcaria aia de auto-correct.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate