Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Andre Rieu - Sold out in cateva ore la 3 concerte in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 Quantum, on 13 decembrie 2014 - 07:06, said:

Orice incepator in muzica ar trebui sa poata interpreta orice partitura dupa 1-3 ani de studii (daca nu e afon, lenes sau idiot).

   Aici nu suntem de acord, ever...interpretarea in muzica inseamna maniera personala, feeling, carisma, show (unora le iese mai bine, altora mai putin). Un incepator va canta cel mult corect sau riguros acea partitura, restul raman doar deziderate greu de atins. Personal am prezentat prin Garrett, un alt "Rieu", net superior tocmai prin atributele mai sus mentionate. Desigur, este punctul meu de vedere si invit pe oricine la o auditie in paralel a celor doi si abia ulterior sa emita judecati de valoare.

#38
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
N-o sa fim de acord la toate cele :) Eu ti-am zis la modul simplist ca oricine poate citi o partitura, o poate interpreta imediat. Felul interpretarii e alta caramela...

Revenind la Rieu, el nu e nici mare, ca aia din simfonica; nu e nici mic, ca manelistii - e de fapt un fel de catar: nici cal, nici magar.
Eu mai bine m-as duce cu prietenii la o mancare buna, un vin si niste cantari haiducesti ad-hoc! :D

#39
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 Quantum, on 13 decembrie 2014 - 12:20, said:

N-o sa fim de acord la toate cele Posted Image Eu ti-am zis la modul simplist ca oricine poate citi o partitura, o poate interpreta imediat. Felul interpretarii e alta caramela...

Revenind la Rieu, el nu e nici mare, ca aia din simfonica; nu e nici mic, ca manelistii - e de fapt un fel de catar: nici cal, nici magar.
Eu mai bine m-as duce cu prietenii la o mancare buna, un vin si niste cantari haiducesti ad-hoc! Posted Image

Si eu zic sa le lasam incolo de "coniace" (citim, rafinamente emfazate si gratuit afisate, de snobi), ca doar nu s-au terminat ...placerile autentice.Posted Image

#40
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Quantum, on 13 decembrie 2014 - 12:20, said:

N-o sa fim de acord la toate cele Posted Image Eu ti-am zis la modul simplist ca oricine poate citi o partitura, o poate interpreta imediat. Felul interpretarii e alta caramela...

Revenind la Rieu, el nu e nici mare, ca aia din simfonica; nu e nici mic, ca manelistii - e de fapt un fel de catar: nici cal, nici magar.
Eu mai bine m-as duce cu prietenii la o mancare buna, un vin si niste cantari haiducesti ad-hoc! Posted Image

E un catar, dar care castiga ridicol de mult. Parca i-ar hipnotiza pe cei care asculta. Nu stiu de ce nu ridica pretul biletelor la 2000 lei unul.

#41
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 Quantum, on 13 decembrie 2014 - 07:06, said:

Orice incepator in muzica ar trebui sa poata interpreta orice partitura dupa 1-3 ani de studii (daca nu e afon, lenes sau idiot).

Nu e chiar asa usor cum pare. Dupa 1-3 ani, in functie de instrument, eventual poti canta/reproduce niste partituri (nu poti avea pretentia ca dupa 1-3 ani, cand abia iti faci iti misti degetele sau inveti teoria muzicala sa "te bagi" la concerte). Nu poti interpreta o piesa daca nu ii cunosti "istoria" (de ce a fost scrisa, in ce perioada, ce se intampla cu autorul in acea perioada etc) si nu o intelegi.
E destul de greu ca absolut oricine sa inteleaga toate operele/piesele iar Andre Rieu aduce piese cunoscute, hit-uri clasice, la nivel basic, in forma de show, pentru cei care cred ca daca merg la un concert de-al lui sunt deja "fani muzica clasica".

#42
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu neg ca omul e bun, dar ca el sint cel putin 100. Dintre toti scripcarii din lumea asta (care are 7 miliarde de oameni), sigur se gasesc 100 violonisti foarte buni. El are norocul ca a reusit sa fie promovat iar snobii se duc la concertele lui. Mai era si ungurul ala, Marton si nu stiu cum. Acum ala nu mai e bun ?

#43
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007
Pai asa sunt si zeci de mii de cantareti cu voce mai buna decat a lui Roger Waters (care oricum e batran si abia mai canta, dar n-a fost niciodata vreo voce deosebita), aia inseamna ca aia care platesc milioane bune sa mearga la Waters sunt fraieri? Oamenii merg pentru ca respectivul face un show foarte reusit, nu pentru ca ar fi cel mai tare violonist din lume. Ma indoiesc ca le pasa celor care merg daca e cel mai tare violonist din lume sau nu. Insa e cel care a reusit sa duca muzica clasica cel mai aproape de public.

#44
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 utopium, on 14 decembrie 2014 - 00:31, said:

Pai asa sunt si zeci de mii de cantareti cu voce mai buna decat a lui Roger Waters (care oricum e batran si abia mai canta, dar n-a fost niciodata vreo voce deosebita), aia inseamna ca aia care platesc milioane bune sa mearga la Waters sunt fraieri? Oamenii merg pentru ca respectivul face un show foarte reusit, nu pentru ca ar fi cel mai tare violonist din lume. Ma indoiesc ca le pasa celor care merg daca e cel mai tare violonist din lume sau nu. Insa e cel care a reusit sa duca muzica clasica cel mai aproape de public.

   Una dintre cele mai scumpe cafele din lume: Kapi Luwak, este consumata cu multe fite si ifose de "cunoscatori" snobi si plini de spirit, doar ca este la propriu obtinuta din rahat de pisica indoneziana. Personal ma feresc de "rahaturi", fie si rafinate.

#45
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007
Continui sa faci analogii fara sens ... Rieu e cu adevarat popular, nu e rezultatul unui curent snob. Poti sa spui ca prefera sa cante piese clasice foarte populare in loc sa cante piese clasice mai putin populare dar poate de valoare mai mare artistica ... asta da, poti sa zici. Insa nu poti sa-i negi popularitatea care vine din faptul ca multora chiar le place acea muzica si modul in care e abordata de Rieu.

Tu tot incerci sa o faci pe elitistul dar nu-ti iese daca ma intrebi pe mine Posted Image

Iar pretul e justificat de numarul mare de oameni implicati intr-un astfel de proiect, oameni care toti trebuie transportati, cazati, hraniti, etc. Cei de la filarmonica locuiesc de obicei la tine in oras (vorbim de orasele care au filarmonica), nu exista costuri cu transport/cazare/hrana ... si in plus sunt platiti cu salarii de 2 lei, de Romania. Pana la urma Madonna/Beyonce/Lady Gaga singure incaseaza la un concert mai mult decat Rieu + 50 de instrumentisti, de ce primele merita banii si Rieu si ai lui nu?

Edited by utopium, 14 December 2014 - 01:34.


#46
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 02.03.2003
Rieu este un circar de zile mari care a gasit o nisa.
Este vorba despre oamenii care vor sa para interesanti dar nu au capacitatea de digera muzica serioasa. Ei merg la Rieu sa se cultive.
Spectacolele sale nu sunt cu nimic mai presus de concertele manelistilor. Aceeasi amestecatura muzicala poate fi vazuta si pe Taraf TV.


#47
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007

 terratec, on 14 decembrie 2014 - 01:40, said:

Este vorba despre oamenii care vor sa para interesanti dar nu au capacitatea de digera muzica serioasa. Ei merg la Rieu sa se cultive.
Si dupa tine toti oamenii ar trebui sa aiba capacitatea (sau macar dorinta) de a digera muzica serioasa? Voi ganditi inainte sa scrieti?

Parerea mea e ca elitismul a facut muzica clasica atat de nepopulara pe cat e in ziua de azi. Iar Rieu si alti cativa au facut-o din nou populara. Cine crede ca muzica simfonica trebuie sa fie doar pentru o elita se inseala amarnic. Iar cine crede ca o muzica populara e automat de proasta calitate, din nou se inseala amarnic. Poti sa faci si manele si sa faci calitate.

#48
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 utopium, on 14 decembrie 2014 - 01:32, said:

Continui sa faci analogii fara sens ... Rieu e cu adevarat popular, nu e rezultatul unui curent snob. Poti sa spui ca prefera sa cante piese clasice foarte populare in loc sa cante piese clasice mai putin populare dar poate de valoare mai mare artistica ... asta da, poti sa zici. Insa nu poti sa-i negi popularitatea care vine din faptul ca multora chiar le place acea muzica si modul in care e abordata de Rieu.

Tu tot incerci sa o faci pe elitistul dar nu-ti iese daca ma intrebi pe mine Posted Image

Iar pretul e justificat de numarul mare de oameni implicati intr-un astfel de proiect, oameni care toti trebuie transportati, cazati, hraniti, etc. Cei de la filarmonica locuiesc de obicei la tine in oras (vorbim de orasele care au filarmonica), nu exista costuri cu transport/cazare/hrana ... si in plus sunt platiti cu salarii de 2 lei, de Romania. Pana la urma Madonna/Beyonce/Lady Gaga singure incaseaza la un concert mai mult decat Rieu + 50 de instrumentisti, de ce primele merita banii si Rieu si ai lui nu?

   Oh, da! parerea ta ma "deparadigmeaza" rau (mai ales partea malitioasa si gratuita cu elitismul este din poignet "a la Cluj") de aceea sa fii sigur ca nu te-am intrebat nicio secunda, nimic... pur si simplu doar ti-am comunicat ideile mele. Tu ca avocat pro bono a lui Rieu asta poti sa faci ce vrei, eu nu ma chinui sa te abat de la "telu' " tau.
   Prin abordarile lui facile aduse la un nivel spectacular are desigur publicul lui tinta si care la ingrosarea randurilor, beneficiaza  de aportul tau. Scopul lui a fost atins, dar al tau?

 utopium, on 14 decembrie 2014 - 01:51, said:

Si dupa tine toti oamenii ar trebui sa aiba capacitatea (sau macar dorinta) de a digera muzica serioasa? Voi ganditi inainte sa scrieti?

Parerea mea e ca elitismul a facut muzica clasica atat de nepopulara pe cat e in ziua de azi. Iar Rieu si alti cativa au facut-o din nou populara. Cine crede ca muzica simfonica trebuie sa fie doar pentru o elita se inseala amarnic. Iar cine crede ca o muzica populara e automat de proasta calitate, din nou se inseala amarnic. Poti sa faci si manele si sa faci calitate.

Asta-i ...de porc, rau...si suntem in post.

Edited by gicaru, 14 December 2014 - 02:23.


#49
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Manele SI calitate? Ceva nu suna bine.
Cat despre elitism, sa fim seriosi, o educatie/autoeducatie muzicala (intr-ale clasicilor) te va face sa apreciezi muzica in sensul ei pur, sa zic, fara spoiala data de un Rieu. Altfel oricui ii place muzica din desenele cu Tom si Jerry iar cand aude o piesa intr-un concert va spune "asta-i din desene",nu? Intr-adevar, muzica simfonica nu e doar pentru elite in cazul acesta Posted Image .

Edited by Arianna-D, 14 December 2014 - 02:33.


#50
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 Arianna-D, on 14 decembrie 2014 - 02:32, said:

Manele SI calitate? Ceva nu suna bine.
Cat despre elitism, sa fim seriosi, o educatie/autoeducatie muzicala (intr-ale clasicilor) te va face sa apreciezi muzica in sensul ei pur, sa zic, fara spoiala data de un Rieu. Altfel oricui ii place muzica din desenele cu Tom si Jerry iar cand aude o piesa intr-un concert va spune "asta-i din desene",nu? Intr-adevar, muzica simfonica nu e doar pentru elite in cazul acesta Posted Image .

   Nu mi-as permite sa ma autointitulez "elita" desi am o pregatire dedicata in arta si cred ca discern pertinent si obiectiv, muzica dar nici nu dau iama pana ma mozolesc la gura prin tocanita, ca-i..." prea buna, prea ca la tara."

#51
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Nici nu cred ca este vorba de o "elita", ci doar oameni care "discern pertinent si obiectiv muzica", exact cum ai spus, fie ca au pregatire (ca noi doi) fie au fost interesati si apreciaza calitatea (asa cum apreciezi un roman bun si nu Twilight).

#52
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007

 gicaru, on 14 decembrie 2014 - 02:22, said:

Asta-i ...de porc, rau...si suntem in post.
Ti-am spus, tu ai niste idei fixe, elitiste. A condamna un gen de muzica in genere dovedeste o viziune ingusta, intalnita la adolescentii aia pe care daca ii intrebi ce muzica le place iti spun: "orice, in afara de manele". Exista muzica facila, pentru omul simplu (sau momentele care necesita o muzica simpla), si muzica complexa, pentru cel cu pregatire muzicala, insa in ambele poate exista calitate, la fel cum ambele pot fi de 2 lei.

Eu n-am prea mare treaba cu Rieu, in playlist-ul meu de vreo 3000 de piese nu figureaza Rieu, dar am zis ca m-as duce la un concert daca ar veni la Cluj pentru ca am vazut pe youtube chestii faine cu el. Mi se pare doar ca il atacati aiurea doar pentru a parea voi niste elitisti. Habar n-am ce inseamna la voi muzica de calitate, insa un concert la care lumea se simte bine si ii place ceea ce aude nu vad de ce sa fie un lucru rau. Fie ei si necunoscatori intr-ale muzicii clasice si persoane care nu frecventeaza filarmonica. De fapt asta e o calitate a lui Rieu, nu un defect, ca reuseste sa aduca la concertele lui oameni care nu asculta in mod frecvent muzica clasica si ii face sa le si placa. Eu ascult muzica clasica suficient de des (undeva spre 10% din playlist e muzica clasica) si chiar m-am apucat de pian mai serios tocmai pentru a invata sa cant o piesa care m-a "obsedat" anul asta (o nocturna de Chopin).

Nu stiu daca "da bine" sau nu sa asculti Chopin, poate o fi si asta vreun manelist al genului dupa parerea unor elitisti ca voi, poate e prea "mainstream", habar n-am, dar mie imi place. Iar daca mie imi place, inseamna ca parerea voastra despre el devine irelevanta pentru mine.

Edited by utopium, 14 December 2014 - 03:38.


#53
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 utopium, on 14 decembrie 2014 - 01:51, said:

Poti sa faci si manele si sa faci calitate.
i-auzi! Cu asta ai dat grav de tot cu mucii-n fasole... ca sa zic asa... sau poate ca nu... din moment ce Rieu manelizeaza de fapt muzica clasica.

Maneaua e o muzica taraganata, simplista, importata de tigani din Turcia si Serbia. Versurile reflecta nivelul cel mai de jos al educatiei, pomenind numai despre bani, dusmani si bineinteles iubire.
Iata ceva de top cantat de vedeta Florin Salam, 'Am norocul scris in frunte' (copiat dupa versuri.ro):

Vine vine vine vine!!!!
Vin dolarii dupa mine!!!!
Si mai vine cineva ma!!!!!
E norocu-n urma mea!!!!

Ce sa le fac la dusmani
Daca am noroc de bani
Daca dumnezeu mia dat noroc de bani
Banii se-n-multesc cu cap
Daca nu ramai sarac

Vin dolarii ca pe banda
Parca am telecomanda
Cand am bani si viata parca mie mai draga
Gust din bani nu fac avere
Traiesc viata la placere
Si uite asa trec zilele mele

 utopium, on 14 decembrie 2014 - 03:33, said:

Iar daca mie imi place, inseamna ca parerea voastra despre el devine irelevanta pentru mine.
Ai dreptate, vorba unei distinse doamne din piata: 'nu te poti caca in gustul omului'.

#54
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 utopium, on 14 decembrie 2014 - 01:51, said:

Parerea mea e ca elitismul a facut muzica clasica atat de nepopulara pe cat e in ziua de azi. Iar Rieu si alti cativa au facut-o din nou populara. Cine crede ca muzica simfonica trebuie sa fie doar pentru o elita se inseala amarnic. Iar cine crede ca o muzica populara e automat de proasta calitate, din nou se inseala amarnic. Poti sa faci si manele si sa faci calitate.

De aceiași părere sunt și eu.
Dacă este să ne uităm la cei care sunt considerati mari compozitori aceștia au trăit cu 100 - 200 de ani în urmă. De exemplu Beethoven a trăit între 1770 - 1827, Chopin a trăit între 1810 - 1849, Mozart a trăit între 1756 - 1791.
Realist vorbind este suficient sa ne uitam in jurul nostru si putem sa ne dam seama ca nimic nu mai este ca in anul 1814, de exemplu, de când au trecut 200 de ani, adică :
-relațiile sociale, modul de comportament al oamenilor, hainele etc.  s-au schimbat;
-modul in care locuim, modul de cultivare al alimentelor, tipul de hrana etc. toate s-au schimbat;
-chiar si instrumentele muzicale au evoluat.
Cu toate acestea unii se incapataneaza sa impuna melodiile scrise de acesti compozitori sau altii care au trăit în acele perioade ca fiind unica forma de muzică adevărată, deși este evident că toată societatea s-a schimbat și nu are cum să-ți mai placă o melodie scrisă acum 250 de ani. Există bineînțeles și unele excepții, dar sunt foarte puține.
Separat de subiectul topicului, am văzut la televizor în urmă cu circa 2 luni, cred, un concurs de interpretare la pian, la București - cred ca acel concurs se numea George Enescu.
Era evident ca acei pianiști care erau în concurs erau foarte buni, aveau o dexteritate formidabilă (care în niciun caz nu poate fi dobăndită în 1 - 3 ani cum mai spunea cineva mai sus). Totuși, melodiile cantate parca nu avea nico noimă, nu îmi plăceau deloc, deci în niciun caz  nu ar fi putut sî umple săli de spectacole ulterior, pentru a interpreta diverse cântece.
De exemplu, daca este sa vorbim despre pian, in zilele noastre trăiește Yruma, care a compus melodii foarte frumoase și care din câte am înțeles ține concerte prin Asia sau America cu săli pline, cam cum face și Rieu.
Asa ca in final, mi se pare absolut normal sa acceptâm că trăim în anul 2014 și totul s-a schimbat față de acum 200 - 300 de ani, deci dacă nu îți place Beethoven sau Chopin și îți plac melodiile scrise de Yruma (de exemplu) sau cântate de Rieu nu înseamnă nici că ești manelist și nici că nu ai cultură muzicală.
Sunt și eu curios, cei care consideră acele melodii compuse acum 200 - 300 de ani ca unica forma de muzica adevărată, ce altceva mai fac din ce se făcea acum 200 de ani ? :
-au WC în curte sau in casă ?;
-pastreaza alimentele in frigider si congelator sau au beci si cresc animale ?
-merg cu mașina sau au căruță ?????  etc.

Edited by spider8, 14 December 2014 - 10:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate