Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 

Microsoft Mobile (ex Nokia Oyj)

- - - - -
  • Please log in to reply
6031 replies to this topic

#5869
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,752
  • Înscris: 21.08.2008
Da, exact pentru ca are prea multe aplicatii. De care nu am nevoie. Stiu, pare ciudat dar eu am si o viata normala, nu sunt sclavul telefonului.

#5870
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,115
  • Înscris: 14.08.2007

View PostNenea Zap, on 01 martie 2018 - 19:57, said:

Pentru că are prea multe aplicații? Posted Image
Nu, pentru ca au interfete nasoale :) Nevasta-mea se plange de iPad aproape zilnic din diverse motive (ba isi pierde semnalul de net, ba nu-i merge nu stiu ce) ... i-am zis ca asta e calitatea Apple, sa se obisnuiasca :) Eu am probleme permanent cu senzorul de amprenta la el, trebuie sa insist mult ca sa mearga ... il folosesc rar si clar mi-e dor de vechea tableta cu Windows ...

#5871
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,463
  • Înscris: 29.04.2008

View Postutopium, on 01 martie 2018 - 19:57, said:

... tot ce trebuie sa faca MS e sa faca update la Edge pe WM. Aplicatiile dedicate Android/iOS vor disparea in cativa ani (nu multi)

Posted Image

#5872
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sint convins ca merge mult mai bine senzorul de amprenta la windows! (edit: scuze, am uitat ca mi-am promis ca semnalez sarcasmul) - NOT!
Sa-ti spun eu cum e Microsoft la capitolul portabile: n-au reusit marea stiinta sa se prinda cind bagi castile in device si sa-ti comute sunetul din difuzoare in casti, dureaza citeva secunde bune pina isi da seama ca-s castile acolo, pina trezesti toata lumea din sala cu ele. Si sint doar la a cincea generatie de Surface, asa faceau la prima asa fac si la a cincea. Asta la scule care incep la 800 euro cele mai prapadite si merg la peste 2500 lejer. A si au mai reusit performanta de a face tableta cu zgomot, asta chiar fara sa ai hard disc sau ventilator in ea (dati o cautare dupa coil whine surface).

Edited by f300, 01 March 2018 - 20:13.


#5873
jully1994

jully1994

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 27.02.2012

View Postdanghetau, on 01 martie 2018 - 19:55, said:

La fel cum injur eu cand iau iPhoneul sotiei. Dar exact la fel.
Nici mie nu-mi place.

View PostNenea Zap, on 01 martie 2018 - 19:57, said:

Pentru că are prea multe aplicații? Posted Image
Pentru că are interfață proastă (tile-uri de pe Windows Phone păstrate pe Windows 10 Mobile sunt geniale) și nu ai Explorer (nu poți intra prin foldere ca pe PC), nu poți trimite/primi rapid poze/melodii prin Bluetooth dacă celălalt nu are tot iPhone, trebuie neapărat iTunes să faci un transfer pe PC, nu ai jack să conectezi boxe/auxiliar la mașină și alte limitări prostești marca Apple.

#5874
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postjully1994, on 01 martie 2018 - 20:21, said:

Pentru că are interfață proastă (tile-uri de pe Windows Phone păstrate pe Windows 10 Mobile sunt geniale)
- asta e chestiune de gusturi. In orice caz, timpul petrecut pe telefon il petreci in aplicatii, nu uitandu-te la interfata.

și nu ai Explorer (nu poți intra prin foldere ca pe PC),
- Ba da are de la iOS 11. Ii zice files si se conecteaza cu o gramada de servicii de cloud.

nu poți trimite/primi rapid poze/melodii prin Bluetooth dacă celălalt nu are tot iPhone,
- Dar le poti trimite prin internet, ca de-aia ai, nu stai 10 ani sa trimiti o poza sau 20 o melodie.

trebuie neapărat iTunes să faci un transfer pe PC,
- Gresit. Ai serviciu de cloud integrat, iar daca nu-ti place ala, ai o gramada de alternative

nu ai jack să conectezi boxe/auxiliar la mașină și alte limitări prostești marca Apple.
- Nu ai jack, dar ai adaptor inclus gratis in pachet, asta daca nu folosesti vreun modulator FM cu Bluetooth ca sa scapi de cabluri.

Cel mai bun motiv pentru care poti spune ca nu-ti place iOS este pentru ca telefoanele sunt scumpe, motiv cu care sunt total de acord.

#5875
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,752
  • Înscris: 21.08.2008
Si cu toate ca sunt extrem si neverosimil de scumpe eu am luat doua bucati (pentru fata si nevasta), noi din magazin pentru ca asa au dorit ele. Trebuie sa am si eu o masa calda pe zi, nu? Nu ca nu-mi permit, e doar ca eu nu am nevoie. Nu am ce sa demonstrez nimanui nimic. Si nu as fi alt om daca as avea si eu Apple. Ca as fi mai bine vazut poate ca da.
Apropo, Lumia 950 are deblocare prin recunoasterea irisului/pupilei inca de acum peste 2 ani, parca acum se laudau si Apple ca e inovatie la ei.

Greseala majora e ca toti cauta sa implementeze ce vad la concurenta. Macar daca le-ar iesi dar din pacate vad din ce in ce mai multe plangeri la posesorii de iPhone (ba ca betria, ba ca freeze, ba ca pete/umbre). Valoarea reala se vede la cateva luni si... surpriza: devalorizarea este extraordinar de mare. Bravo Apple ca stie sa ceara.

#5876
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,115
  • Înscris: 14.08.2007

View PostExtinct, on 01 martie 2018 - 20:52, said:

Cel mai bun motiv pentru care poti spune ca nu-ti place iOS este pentru ca telefoanele sunt scumpe, motiv cu care sunt total de acord.
Problema e ca sunt scumpe si slabe, daca ar oferi ceva pe masura pretului n-ar fi nici o problema Posted Image Si nu doar ei au problema asta, ci multi producatori ... noul Nokia 8 Sirocco e 800 de euro in conditiile in care ofera, dupa aproape 3 ani, o camera semnificativ mai slaba decat vechiul 950 (n-au fost in stare sa-i puna macar un OIS, ce sa mai vorbim de rezolutie, senzor, etc). Samsung S9 macar incearca sa compenseze cu diverse smecherii (diafragma variabila, video slow-motion, etc) faptul ca nu sunt in stare sa ofere o camera macar de nivelul calitatii vechiului 950, desi cer si ei o caruta de bani.

Edited by utopium, 02 March 2018 - 10:42.


#5877
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postutopium, on 02 martie 2018 - 10:41, said:

Problema e ca sunt scumpe si slabe, daca ar oferi ceva pe masura pretului n-ar fi nici o problema Posted Image Si nu doar ei au problema asta, ci multi producatori ... noul Nokia 8 Sirocco e 800 de euro in conditiile in care ofera, dupa aproape 3 ani, o camera semnificativ mai slaba decat vechiul 950 (n-au fost in stare sa-i puna macar un OIS, ce sa mai vorbim de rezolutie, senzor, etc). Samsung S9 macar incearca sa compenseze cu diverse smecherii (diafragma variabila, video slow-motion, etc) faptul ca nu sunt in stare sa ofere o camera macar de nivelul calitatii vechiului 950, desi cer si ei o caruta de bani.

Omule, tu ai un singur criteriu dupa care judeci telefoanele: camera. Ia-ti o camera dedicata daca esti atat de pasionat. Telefoanele smart sunt mai mult decat o camera portabila, iar criteriul camerei are o pondere foarte mica. Daca senzorul sau lentila ar fi fost atat de importante, L850 ar fi rupt vanzarile. N-a facut-o si n-a facuta din cauza altor factori: sistem de operare suport jalnic, lipsa de aplicatii, lipsa de respect pentru clienti.

#5878
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,115
  • Înscris: 14.08.2007
Am camera dedicata cu senzor semnificativ mai mare, o folosesc mai rar de o data pe luna, ca are vreo 600 de grame. E vorba de utilitate/accesibilitate dar si calitate decenta foto mobila.

Am iPad nou de vreo 2 ani, am mai avut si inainte cateva mai vechi (+ iPod, etc), eu m-am convins cu Apple, nu e cazul sa ma convingi, pentru cei cu pretentii scazute o fi bun, daca vrei insa ceva mai mult e slab. Iar pe mobile devine si mai grava problema (lipsa card, camere limitate, control slab, lipsa jack, interfata prea putin utila, chestii gandite prost, etc). E bine sa ai aplicatii multe disponible, dar nu compenseaza pentru multele lipsuri. Singura sansa sa pot inlocui 950-ul e la Android, dar din pacate si ei dezamagesc in continuare.

Edited by utopium, 02 March 2018 - 10:54.


#5879
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Dacă ar fi să comparăm strict senzorii, Lumia câștigă doar la mărime (1/2.4" vs 1/2.5") și la numărul de MP. Cam astea ar fi avantajele pentru care consideri că S9 nu se apropie ca și calitate de Lumia?

Disclaimer: sunt puțin outsider la domeniul foto, nu mă pricep foarte bine.

#5880
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,115
  • Înscris: 14.08.2007

View Postjegmihai, on 02 martie 2018 - 10:53, said:

Dacă ar fi să comparăm strict senzorii, Lumia câștigă doar la mărime (1/2.4" vs 1/2.5") și la numărul de MP. Cam astea ar fi avantajele pentru care consideri că S9 nu se apropie ca și calitate de Lumia?
12 MP (si aia interpolati de fapt, ca asa functioneaza tipul asta de senzori) nu e o rezolutie reala minim decenta din punctul meu de vedere (rezolutia reala e undeva sub 6 MP, chiar sub 5 MP in 16:9). Sigur, pentru 90% din utilizatori e suficienta, eu nu sunt dispus sa fac un pas inapoi decat daca ar compensa serios cu altceva. Diafragma variabila mai mult suna bine decat ofera ceva utilitate reala (are doar doi pasi, unul doar usor mai luminos decat avea S8, altul mai intunecos care probabil a fost pus doar pentru a obtine imagini mai sharp in conditii de lumina buna). Slow-motion video e un gimmick in stadiul actual (0.2 secunde de video la 960fps? Hmmm), etc. E bine ca evolueaza, dar e nevoie de mai mult ca sa ma convinga.

Edited by utopium, 02 March 2018 - 11:03.


#5881
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostExtinct, on 02 martie 2018 - 10:46, said:

Omule, tu ai un singur criteriu dupa care judeci telefoanele: camera.

Mai are un criteriu: sa ruleze (ca promisiune macar) urmatorul buzzword. Ca UWP, ca progressive, ca oricum aplicatiile o sa dispara ... orice suna mai mult a scuza decit a feature.

View Postdanghetau, on 01 martie 2018 - 21:39, said:

Apropo, Lumia 950 are deblocare prin recunoasterea irisului/pupilei inca de acum peste 2 ani, parca acum se laudau si Apple ca e inovatie la ei.

Asta apropo de ce avem inaintea altora. Cite aplicatii au mers cu autentificarea biometrica la 950 cind a fost lansat sau de ce nu vreodata? Eu n-am vazut nici un soft de banking (astea sint cele mai populare sa mearga cu autentificare biometrica), normal "never say never" dar n-am vazut. Ca si comparatie in noiembrie a fost released iPhone X. Pe 8 decembrie am fost in vizita la cineva care il avea (de un timp oarescare nu f lung, nu de aia m-am dus la el). Avea doua aplicatii de banking ambele mergeau cu face id. Vorbim de Romania, vorbim de banci din Romania, nu de US, nu de banci cu mai multi clienti decit toata populatia Romaniei, nu avem nici macar apple store oficial (cel putin online), avem un numar de reselleri mai mult sau mai putin dubiosi. Astea-s chestiile care conteaza pentru utilizator, nu ca ai iris scanning nefolosibil in nici o aplicatie [dar il ai] din 2015 si ca visezi vreodata sa moara aplicatiile in sine si sa rulezi Progressive Web Apps pe Windows Mobile ... desi nu le suporta si e posibil sa nu le suporte niciodata oricum.

Edited by f300, 02 March 2018 - 11:17.


#5882
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,115
  • Înscris: 14.08.2007
Progressive nu e buzzword, deja e adoptat de Google, Microsoft, Facebook, Twitter, Uber, etc ... doar Apple au ramas in urma, dar recupereaza si ei acum. Si eu ca dezvoltator web cred ca inteleg destul de bine ca e logic sa fie asa, nimeni nu mai are chef sa faca X aplicatii separate, pagina web separata, etc. Pur si simplu e prea complicat. UWP e pe acelasi principiu, faci o aplicatie si o poti pune pe X medii diferite.

Mai sunt cateva chestii de standardizat ca sa fie suportul complet pentru ORICE puteai face cu o aplicatie vs ce poti face cu Progressive Web Apps, insa 95% din functionalitatile aplicatiilor sunt deja suportate de Chrome/Firefox, iar Edge si Safari urmeaza si ele in versiunile noi. 2018 deja va fi anul in care vor exploda PWA-urile, iar de la anul vor fi mainstream. In 2020 deja numarul celor care vor face aplicatii standard iOS/Android se va duce in cap. Sau crezi ca unii vor vrea sa plateasca triplu (costuri de dezvoltare soft) doar de dragul pastrarii aplicatiilor dedicate cand vor putea sa nu o faca si sa obtina aceeasi functionalitate?

Edited by utopium, 02 March 2018 - 11:23.


#5883
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,463
  • Înscris: 29.04.2008

View PostExtinct, on 02 martie 2018 - 10:46, said:


Omule, tu ai un singur criteriu dupa care judeci telefoanele: camera.

Problema colegului utopium este ca pe el nu il deranjeaza ca un smartphone sa fie dumb dar sa fie dotat cu o camera de DSLR. Piata si producatorii sunt de alta parere.

#5884
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Stai putin draga utopium, ca mai sus spuneai ca aplicatiile universale salveaza WP-ul, ca aia care fac soft nu pot ignora piata, etc. Te-ai razgindit intre timp?

View Postutopium, on 24 mai 2016 - 08:52, said:

Exact ce ziceam, developerii vor face soft pentru Win 10 din greu, chiar daca WP10 va reprezenta doar 5% din vanzarile de soft pe Win 10. De aia zic ca aplicatiile universale vor salva WP-ul si ca strategia a fost corecta. Aceeasi aplicatie va merge si pe Win 10 desktop, si pe Xbox, si pe Continuum, si pe Hololens, si pe telefon/tableta Windows.
In plus vedem ca orice softist serios (din nou, nu e cazul Google) nu poate ignora piete care ii aduc vanzari de milioane (si mai ales cu concurenta mai redusa decat pe alte platforme, deci cu sanse mult mai mari sa vanda produsul cuiva chiar daca piata e mai mica).


#5885
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,115
  • Înscris: 14.08.2007

View Postiladi, on 02 martie 2018 - 11:23, said:

Problema colegului utopium este ca pe el nu il deranjeaza ca un smartphone sa fie dumb dar sa fie dotat cu o camera de DSLR. Piata si producatorii sunt de alta parere.
E normal, eu sunt o nisa ... dar oricine ar acoperi nisa tot ar vinde cateva milioane bune de telefoane de genul cum vreau eu, la preturi mari. Acu' cam toti ofera acelasi lucru, telefoane plictisitoare unul dupa altul, cu care isi pun urechiuse peste poze in Snapchat Posted Image

View Postf300, on 02 martie 2018 - 11:24, said:

Stai putin draga utopium, ca mai sus spuneai ca aplicatiile universale salveaza WP-ul, ca aia care fac soft nu pot ignora piata, etc. Te-ai razgindit intre timp?
Nu, foarte mare parte din aplicatiile noi facute pentru Windows sunt UWP, nu prea se mai fac aplicatii clasice Windows. Ca n-au si telefoane mobile multe pe care sa ruleze e o alta discutie.

Edited by utopium, 02 March 2018 - 11:31.


#5886
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,463
  • Înscris: 29.04.2008

View Postutopium, on 02 martie 2018 - 11:27, said:

oricine ar acoperi nisa tot ar vinde cateva milioane bune de telefoane de genul cum vreau eu, la preturi mari.

Crezi? Uite ce a patit Microsoft cand a facut pipi impotriva vantului (windows 8.0, window mobile) si aici vorbim de ditamai firma.

Poate doar cateva zeci de mii si la cifrele astea vorbim de (ne)rentabilitate.

View Postutopium, on 02 martie 2018 - 11:27, said:

foarte mare parte din aplicatiile noi facute pentru Windows sunt UWP,

Care ar fi cele "foarte multe"?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate