Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut medic chirurg

Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA
 "DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...
 Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...
 Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy
 

Microsoft Mobile (ex Nokia Oyj)

- - - - -
  • Please log in to reply
6031 replies to this topic

#5905
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Repet: tu sesizezi diferenta intre update-urile de sistem si posibilitatea de a instala aplicatii?

#5906
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ce inseamna "abandonat"? Nu poti instala apps pe ele? Nu poti rula skype?

Ahahahahhaahaha, mai tare titlul romanesc "nu vor mai primi actualizări de securitate" si diavolul din detalii: "lista smartphone-urilor care primesc frecvent (lunar sau trimestrial) actualizări de securitate"

Utopium daca mai aveam vreo parere ok despre tine serios ai decazut mult in ochii mei. E vorba de o pagina discutata pe undeva pe vreun thread separat unde Samsung se angajeaza la o anume ritmicitate pentru patchurile de la anumite modele si chiar am spus acolo ca e ridicol pentru ca stiu modele de acolo care clar n-au avut update-uri in fiecare luna. Si intr-adevar, pagina e aparuta alaltaieri, ma rog pe 19 oct 2017. Nu inseamna nimic. Nici pentru alea de acolo sigur nu o sa se tina sa faca update in fiecare luna.

#5907
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,232
  • Înscris: 14.08.2007
Doar zic ca in loc sa vedeti ca dispozitive cu cel mai popular SO din lume de acu' doi ani facute de cel mai mare producator din lume nu mai primesc update-uri, voi va plangeti ca un telefon de 4 ani, cu un SO care a disparut acum 3 ani, facut de o firma care nu mai face telefoane de 3 ani, nu mai poate downloada nu stiu ce aplicatii din app store. Serios?

Bine ca nu va plangeti ca nu mai merg nu stiu ce aplicatii pe Symbian ...

Edited by utopium, 06 March 2018 - 09:58.


#5908
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,218
  • Înscris: 10.04.2006

 Extinct, on 05 martie 2018 - 22:10, said:

Repet: tu sesizezi diferenta intre update-urile de sistem si posibilitatea de a instala aplicatii?


#5909
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,513
  • Înscris: 29.04.2008

 utopium, on 06 martie 2018 - 09:57, said:

....... nu mai primesc update-ur........ nu mai poate downloada nu stiu ce aplicatii din app store

Mno, daca tie ti se pare acelasi lucru.....

#5910
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 utopium, on 06 martie 2018 - 09:57, said:

Doar zic ca in loc sa vedeti ca dispozitive cu cel mai popular SO din lume de acu' doi ani facute de cel mai mare producator din lume nu mai primesc update-uri, voi va plangeti ca un telefon de 4 ani, cu un SO care a disparut acum 3 ani, facut de o firma care nu mai face telefoane de 3 ani, nu mai poate downloada nu stiu ce aplicatii din app store. Serios?

Bine ca nu va plangeti ca nu mai merg nu stiu ce aplicatii pe Symbian ...

Hai sa iti dau un exemplu simplu:

Folosesc un Xperia U pe post de camera web cu care imi monitorizez cainele atunci cand nu sunt acasa. Telefonul e extrem de vechi, dar, cu toate astea, imi pot reinstala oricand aplicatiile necesare cumparate pentru a-l transforma in webcam. Nu-l mai folosesc ca telefon de multi ani, dar pentru chestia asta e perfect, sau pentru multe alte chestii de genul audio receiver pentru amplificator, intervalometru pentru camera s.a.m.d. De ce l-as arunca? Iti mai pot povesti de inca o gramada de chestii pe care le pot face cu el, dar tu, cum esti obisnuit doar cu browserul si camera, probabil ca va fi coplesitor.

#5911
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 un_mincinos, on 06 martie 2018 - 09:57, said:

nu mai primesc update-uri

Alo, acum nu mai e nestiinta e mincuina! Nu e adevarat ca nu mai primesc update-uri, doar nu sint incluse intr-o anume schema formala de update-uri lunare/trimestriale!
Schema care la rindul ei de fapt nu a prins un trimestru intreg (adica are peste 3 luni dar o bucata din trimestrul trecut si una din cel actual)! Si la care pot foarte bine sa renunte complet trimestrul asta (oricum nu s-au tinut de asa ceva nici in trecut sa zici ca doar formalizau ceva existent, e ceva aparut din neant care probabil o sa se duca la fel de bine in neant). Ceva update-uri o sa aibe, ca unul la vara si unul la anu' sau mai dese sau mai rare e relativ nerelevant, e in functie de ce dezastre apar. Ca n-o sa primeasca oficial (hor)oreo unele Samsunguri din 2016 probabil. Dar totusi sculele mentionate sint in topul celor 99.3% androizi (adica non-Oreo). Nu-ti mai merg aplicatiile ca n-ai Oreo? Nu mai poti instala din play store? Nu e nici o limitare si n-o sa fie nici in 2020 si probabil nici in 2025.

Cu WP/W10M esti undeva intre "n-am acum aplicatiile pe care le vreau", "o sa vina universal/web/bla bla apps", stai putin ca nu mai imi merge skype-ul, stai ca mi-au disparut hartile, stai putin ca nu mai pot instala nimc. Asta la gramada, pentru toate sculele WP/W10M. Nu se compara asta sub nici o forma cu "oh, un producator de la concurenta a permutat niste nume intr-o lista formala si unele telefoane n-au prins lista de update-uri trimestriale inventata in timpul trimestrului trecut de care oricum nu ne-am tinut niciodata". Telefoanele respective merg si o sa mearga fara nici cea mai mica problema. Nu au fost hackerite, nu au fost blocate sa nu le mearga skype-ul sau aplicatiile de banking sau orice altceva.

#5912
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,232
  • Înscris: 14.08.2007
Repet si eu, un SO disparut acum 3 ani (WP 8.1), o firma care nu mai face smartphone-uri tot de acum 3 ani (Nokia), iar voi va plangeti ca pe telefoane de 4+ ani vechime nu mai poti instala aplicatii noi din store.

La iPad 1 dupa un an si 7 luni de la lansare a primit ultimul update (iOS 5.1.1) si dup-aia gata, majoritatea aplicatiilor din store nu mai mergeau pe el. Stiu pentru ca am unul second pentru teste si deja la 3 ani de la lansare nu prea mai ai aveai ce face cu el, browserul crashuia in prostie la chestii simple (gen Facebook) iar 95% din aplicatii erau incompatibile (desi ti le arata, nu le puteai instala). Il am si acum, sta in sertar de vreo 2 ani pentru ca singura lui utilizare era un joc cu un crocodil care sarea, unul dintre foarte putinele jocuri pe care l-am putut instala pe el ca sa fie folosit la ceva Posted Image

Asa ca lasati-ma cu Apple si Samsung, ca m-am lamurit cu amandoua (mai am si un iPod pe undeva care tot asa a devenit inutil foarte rapid, mai am si o tableta Android prin sertar care sta de cativa ani pentru ca si ea e inutila, etc).

Edited by utopium, 06 March 2018 - 15:45.


#5913
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
iPad-ul meu Mini face luna viitoare 4 ani de cand l-am cumparat nou. Merge perfect si pot instala pe el orice din store. Asa ca termina cu basmele astea despre Apple. Da, primul iPad a fost un rateu, dar urmatoarele au mers fara probleme si mai merg si azi pentru cei care le mai au.MS a facut vreo 4 genertii de telefoane pe care le-a abandonat la scurt timp. Pentru prima generatie de iPad gasesti aplicatii mai vechi, trebuie doar sa stii sa- cauti.

#5914
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,513
  • Înscris: 29.04.2008
ti-ai gasit exemplul :D

De ce nu asta?

In late March 2011, the iPad 2 was released alongside iOS 4.3.......The iPad 2 can run iOS 8, which was released on September 17, 2014, making it the first iOS device to run five major versions of iOS (including iOS 4, 5, 6, 7, and 8). Daca tot ai adus vorba de ipad.

#5915
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Imi place ca utopium a trebuit sa se duca la ipad 1, pe vremea vechiului Windows Mobile care a fost impuscat in cap in favoarea WP7 care a fost impuscat in cap in favoarea WP8 (care de fapt n-a fost vreun urmas in nici un fel) care dupa aia a fost oarecum urmat de W10M care e acum practic impuscat in cap ... ca sa demonstreze nici nu se stie ce. Probabil ca daca mergi la orice din 2011 (adica contemporan cu WP7) de fapt iti merge totul si pe Samsung si pe Apple... pe cind si urmatoarele generatii de WP au fost omorite.

Oricum sint totusi exemple mai bune decit lipsa de suport pentru A3/2016, aia e chiar ridicola, sa le spunem si utilizatorilor alora ca nu le merge ceva, ca ei n-au aflat.

#5916
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,232
  • Înscris: 14.08.2007

 iladi, on 06 martie 2018 - 15:58, said:

ti-ai gasit exemplul Posted Image
Am dat exemplul de care m-am lovit personal. Mai am unul, iPod-ul la care a trebuit sa platesc pentru update de SO si apoi nu a mers decat dupa ce am facut downgrade la iTunes  :) Ce sa zic, e mirifica firma Apple, doar ca eu am ghinion cu ei, ba nu recunoaste cum trebuie amprenta la astea noi, ba merge prost netul, de-astea :)

Ideea e ca voi vorbiti de telefoane a unei firme care nu mai face telefoane, cu un SO care a disparut de vreme buna ... si nu vedeti exemplele firmelor care o duc bine mersi si sunt considerate de top, gen Apple si Samsung :)

#5917
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
iPod-ul ala de acum 10 ani? Cum sapi tu dupa greseli din astea... Asazisele gafe ale celorlalti palesc in comparatie ucu risipa de bataie de joc de la MS.

Edited by Extinct, 06 March 2018 - 18:19.


#5918
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,513
  • Înscris: 29.04.2008

 utopium, on 06 martie 2018 - 18:15, said:


Ideea e ca voi vorbiti de telefoane a unei firme care nu mai face telefoane, cu un SO care a disparut de vreme buna ...

Evident, dragă Watson, e topicul despre Microsoft (ex)Mobile (exNokia)

încercăm să fim ontopic

#5919
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,232
  • Înscris: 14.08.2007
Nu, voi vorbiti de telefoane Nokia cu WP, aparute inainte sa cumpere Microsoft divizia de mobile si inainte de WM. Eu am telefon Microsoft Lumia, dar nevasta-mea are printre ultimele Nokia Lumia si nu avem nici unul problemele de care vorbiti. Desi ambele sunt vechi raportat la piata asta. Culmea culmilor e ca eu nici n-am vreo unul mai bun pe care sa-l cumpar in locul lui 950, iar asta spune multe despre cat de bune telefoane sunt oferite pe iOS si Android ;) (chiar daca eu am cerinte de nisa, cele doua OS-uri nu-mi ofera inca nimic interesant)

#5920
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,513
  • Înscris: 29.04.2008
Doar că Microsoft în marea-i înțelepciune a abandonat piața de mobile și cei sus amintiți de tine vând la greu.

#5921
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,232
  • Înscris: 14.08.2007
Nokia (HMD) cu Android vand 3% din cat vinde Samsung, deci ... Mi-ar placea sa vina Nokia cu niste telefoane serioase cum aveau pe vremuri, acum au venit cu niste telefoane mediocre, la fel ca ale concurentei, dar cu un raport pret/calitate mai scazut. Au pus pe telefon de 750 de euro (Nokia 8 Sirocco) aceeasi camera ca pe telefon de 399 de euro (Nokia 7 plus) ... ce sa zic, genial, doar sa gaseasca fraierii care sa le cumpere :) Poate ca totusi Nokia 9 chiar va veni cu ceva camera serioasa, eu chiar sper (apropo, la Samsung tocmai am avut un mic "soc": tocmai m-am uitat la un Orange Store la telefoanele expuse si toate S8-urile aveau ecranele "burned-in": S8, S8 plus, S8 Note)

#5922
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,513
  • Înscris: 29.04.2008
Apropos de camere, te-ai făcut de râs cu 950-ul. Ai pozat (nu ai fotografiat, ar fi o exagerare) bordul rachetei intergalactice pe care o posezi și ai făcut un mare fâs. Dacă astea sunt pretențiile ta le de nișă fotografică, m-am lămurit pe deplin Posted Image

Edited by iladi, 06 March 2018 - 21:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate