Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Dilema: A fi sau a nu fi Junior Developer

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007
Ai incercat  aici sau aici ?

Edited by GeorgeGeo, 27 November 2014 - 16:58.


#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

 Marius_Frost, on 27 noiembrie 2014 - 15:32, said:

Dupa veo 3 luni, 4-6 ore pe zi de invatat si practica, am zis ca am o baza sa sustin un interviu de programator.
Dupa 2~3 ani devii angajabil.

 Marius_Frost, on 27 noiembrie 2014 - 15:32, said:

acum am inceput sa-mi caut un job si ma lovesc de aceeasi problema, toata lumea are o lista considerabila de tehnologii la requirements si minim 6 luni de activitate in domeniu
Activitatea/experienta se poate compensa si prin proiecte demo. Dar faptul ca aloci mult prea putin timp te impiedica sa ajungi unde-ti doresti iar din lista aia de requirements trebuie sa ai habar (apoi daca tot aloci acel timp mai poti face si o facultate in domeniu ca tot cam atat dureaza si merg mana-n mana scopul cu pasiunea).

Edited by neagu_laurentiu, 27 November 2014 - 17:02.


#21
Marius_Frost

Marius_Frost

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.11.2014

 dani.user, on 27 noiembrie 2014 - 16:54, said:

C++-ul e un limbaj foarte complex si nu prea vad cine angajeaza juniori. De exemplu in securitate (antivirusi), jocuri 3D, sisteme (re)gandite in C++ pentru performanta sporita, nu prea vad unde ar avea loc un junior.

Si totusi orice adult, inainte de a fi adult, a fost copil la un moment dat. E ca si cum ai spune ca senior programmer-ii ţâşnesc din pamant o data la o perioada de timp.

 GeorgeGeo, on 27 noiembrie 2014 - 16:55, said:

Ai incercat  aici sau aici ?

Well, nu am o problema in a-mi gasi job ca inginer. Vreau sa trec pe programare, de aici si topicul.

#22
paulicaFX

paulicaFX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 08.08.2011

 Marius_Frost, on 27 noiembrie 2014 - 17:04, said:


Si totusi orice adult, inainte de a fi adult, a fost copil la un moment dat. E ca si cum ai spune ca senior programmer-ii ţâşnesc din pamant o data la o perioada de timp.



Well, nu am o problema in a-mi gasi job ca inginer. Vreau sa trec pe programare, de aici si topicul.


De curiozitate, de ce nu vrei sa lucrezi ca inginer, nu iti place?
Ce ai avea de facut?

#23
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,059
  • Înscris: 24.02.2006

 Marius_Frost, on 27 noiembrie 2014 - 16:54, said:

.................
Nu spun ca trebuie sa ma astepte pe mine, insa exista companii ce traiesc de pe urma juniorilor, sunt platforme de lansare.
care sunt acele companii?


 Marius_Frost, on 27 noiembrie 2014 - 16:54, said:

Adica, cum a spus si paulicaFX, ar trebui sa ma specializez pe ceva, insa nu imi vine sa ma apuc sa invat niste tehnologii anume pana nu sunt sigur ca au o aplicabilitate larga si am unde sa ma angajez dupa aceea.
daca ar fi sa trec pe o hartie chestiile pe care le-am invatat "degeaba", ar trebui sa ma duc sa-mi cumpar 2-3 caiete :)
chestia e ca toate acele lucruri te ajuta, mai devreme sau mai tarziu. la fel ca algoritmica: probabil ca nu vei avea niciodata de rezolvat o problema reala cu branch&bound, dar intelegerea acestei tehnici de programare te va ajuta sa rezolvi mai usor alte probleme de care te vei lovi.
tehnologiile din IT sa stii ca nu sunt chiar atat de diferite. daca ai invatat sa lucrezi cu un sistemd e baze de date, de exemplu, poti trece relativ usor la altul.

 Marius_Frost, on 27 noiembrie 2014 - 16:54, said:

Dupa experienta cu C++ care m-a facut sa ma simt "cooperativa munca-n zadar", m-as simti mult mai confortabil sa stiu ca sunt pregatit pentru un interviu decat sa ma duc "blind" si sa sper ca stiu ce ma intreaba angajatorul.
de curiozitate, la cate interviuri pentru posturi de programator te-ai dus pana acum?

#24
Marius_Frost

Marius_Frost

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.11.2014

 neagu_laurentiu, on 27 noiembrie 2014 - 16:58, said:

Dupa 2~3 ani devii angajabil.


Activitatea/experienta se poate compensa si prin proiecte demo. Dar faptul ca aloci mult prea putin timp te impiedica sa ajungi unde-ti doresti iar din lista aia de requirements trebuie sa ai habar (apoi daca tot aloci acel timp mai poti face si o facultate in domeniu ca tot cam atat dureaza si merg mana-n mana scopul cu pasiunea).

Foarte incurajatoare postul. Probabil daca as avea 23 de ani, asa as face.

 paulicaFX, on 27 noiembrie 2014 - 17:12, said:



De curiozitate, de ce nu vrei sa lucrezi ca inginer, nu iti place?
Ce ai avea de facut?

Am decis in vara ca mi-ar fi mai bine pe "the long run" ca programator decat ca inginer.

#25
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007
Exact acele joburi vor de fapt sa te pricepi la programare. Daca ai fi fost curios sa cauti si sa citesti vedeai ce se cere. Nu-ti convine cumva si vrei sa fii trecut direct boss programator si sa scrie expres ca il cautam pe
Marius_Frost

?

Edited by GeorgeGeo, 27 November 2014 - 17:27.


#26
Marius_Frost

Marius_Frost

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.11.2014

 _Smiley_, on 27 noiembrie 2014 - 17:19, said:

care sunt acele companii?



daca ar fi sa trec pe o hartie chestiile pe care le-am invatat "degeaba", ar trebui sa ma duc sa-mi cumpar 2-3 caiete Posted Image
chestia e ca toate acele lucruri te ajuta, mai devreme sau mai tarziu. la fel ca algoritmica: probabil ca nu vei avea niciodata de rezolvat o problema reala cu branch&bound, dar intelegerea acestei tehnici de programare te va ajuta sa rezolvi mai usor alte probleme de care te vei lovi.
tehnologiile din IT sa stii ca nu sunt chiar atat de diferite. daca ai invatat sa lucrezi cu un sistemd e baze de date, de exemplu, poti trece relativ usor la altul.


de curiozitate, la cate interviuri pentru posturi de programator te-ai dus pana acum?

In Galati sunt 2 companii mari ce cauta juniori, Selir si Wind River.
La Selir am fost la un interviu pentru Inginer Operational ( jobul nu prezenta un job description detaliat, doar ca trebuie sa am cunostinte de Java, baze de date si cateva tehnologii adiacente ), pentru Wind River inca ma pregatesc pentru ca am inteles ca sunt putin mai pretentiosi.
Din pacate a fost doar un post pentru Inginer Operational; in general sunt in cautare de juniori de Java developeri. Acum astept sa se deschida din nou recrutarea, si "inarmat" cu experienta de la primul interviu, sunt sigur ca o sa pot trece de el.

 GeorgeGeo, on 27 noiembrie 2014 - 17:27, said:

Exact acele joburi vor de fapt sa te pricepi la programare. Daca ai fi fost curios sa cauti si sa citesti vedeai ce se cere. Nu-ti convine cumva si vrei sa fii trecut direct boss programator si sa scrie expres ca il cautam pe
Marius_Frost

?

Nu inteleg de ce atata ofensivitate, daca am jignit prin ce am scris, imi pare rau. In mediul acesta, nici macar ucenic nu ma consider, poate am pareri departe de realitate si in apararea mea pot spune ca nu prea am avut contact cu acest domeniu. Spun ca imi este greu sa fac trecerea de la un domeniu la altul, si m-ar ajuta pareri despre unde gresesc in gandirea (impresia despre domeniu) care o am si poate chiar un sfat cum sa reusesc sa ma angajez ca junior programmer.

Edited by Marius_Frost, 27 November 2014 - 17:38.


#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

 Marius_Frost, on 27 noiembrie 2014 - 17:22, said:

Foarte incurajatoare postul. Probabil daca as avea 23 de ani, asa as face.
Treaba ta dar ne vom mai intalni pe aici cu tot felul de dileme ale tale cat timp nu asculti de altii care mananca pe paine meseria asta.

#28
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Chestia e ca acuma la moda sunt tot felul de Framework-uri si Sisteme de Management a Continutului (pe partea de web).

Web: Toti vor ca site-ul lor sa fie Wordpress si apoi incep sa se dea cu capul de pereti cand trebuie sa adauge un formular si toate plug-in-urile din univers nu fac *exact* de ce au nevoie. Si apoi angajeaza un programator. Chestia e ca programatorii seriosi pe web nu fac Wordpress, nu stiu si nici nu au de ce sa-ti bata capul cu asa ceva. Asa ca angajeaza indieni care pana la urma tot nimic nu fac.

Banuiesc ca e la fel si pe Java (http://java-source.n.../web-frameworks) sau C++ (STL, BOOST, MFC, Qt plus diferite API-uri like DirectX).

Pe PHP sunt 26 de framework-uri, cati angajatori, atatea cerinte de experienta pe un altul. La serviciu lucram cum bate vantul pentru ca pwla. Lucram cu toate de plictiseala. Abia astept sa trecem la Angular, din nou, de vrajeala. Idea e ca un dezvoltator serios poate sa lucreze cu orice. Mi-a fost refuzata o aplicare fiindca am lucrat cu 25 de astfel de framework-uri dar fix pe al XXVI-lea nu l-am abordat, chit ca seamana intre ele in proportie de 95% si chit ca pe fiecare l-am invatat in vreo 2 ore.

Si din cauza inabilitatii angajatorilor de a accepta ca pe noi ne doare undeva de framework-uri aud lucruri de genul: "Nu imi gasesc oameni calificati". Ok, si cand vin cu experienta si cer 2500 de euro pe luna, lesina.

Edited by RedDev, 27 November 2014 - 17:57.


#29
constantin1982

constantin1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.06.2010
Un angajator prefera un student care este la fel de pregatit(sau poate chiar mai putin pregati) pentru ca il poate forma mult mai usor si ca este mult mai disponibil, are gandirea 'frageda'. Aici dezavantaj tu. Din pacate in domeniu asta varsta (pentru angajatori) este un factor luat in seama. LA 28 de ani - macar unu sau doi ani experienta.
Dupa cum te-au sfatuit si altii, cel mai bine e sa faci un proiect serios, cu care sa te 'lauzi' la angajatori. Un alt sfat este sa fii dispus la relocare, macar pentru un an de zile sa capeti experienta pentru ca in Galati(cu cele doua firme).... slabe sanse.

#30
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

 constantin1982, on 27 noiembrie 2014 - 20:29, said:

Un angajator prefera un student care este la fel de pregatit(sau poate chiar mai putin pregati)
Depinde de angajator. Sunt tot felul de liciatii pe SEAP in care clientul impune conditia CV-ului, face punctaje etc. iar acolo se scrie clar ca vor o echipa cu studii superioare in domeniu, certificari (are si el fixurile lui ori e influentat de altii) iar angajatorul doar nu o sa piarda contractul mai ales cand piata ofera de toate pentru toti.
Cam asa ceva: http://www.licitatie...D87DC85C762.htm

Edited by neagu_laurentiu, 27 November 2014 - 20:39.


#31
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 Marius_Frost, on 27 noiembrie 2014 - 15:32, said:

Dupa veo 3 luni, 4-6 ore pe zi de invatat si practica,
Dupa vreo 3 ani poate. Daca ai inceput de la zero.

 Marius_Frost, on 27 noiembrie 2014 - 15:32, said:

Am luat o carte, Head First Java, am citit-o, mi s-a parut considerabil mai usor decat C++-ul.
Pare, dar nu prea e (ma refer la programarea java in general cu frameworkuri si tot ce implica, nu doar limbajul). De fapt, anumite aspecte sunt mai usoare, dar se compenseaza prin alte aspecte si cerinte suplimentare de cunostinte.

Doar ai citit-o? Posted Image Cartea aia (am aruncat o privire prin ea) nu e buna nici pentru incepatori nici pt. aia cu ceva experienta. In doar 700 pag. (nu stiu daca ma crezi dar e cam subtirica), incepe cam de la 0 si ajunge pe la chestii precum serializare, deployment, si ceva chestii EE (servlets, ejb, etc.). Colac peste pupaza e plina de tot felul de desene si imagini, in loc de explicatii tehnice multe povestioare funny, iar scrisul e labartat. Iti dai seama ca nu are cum sa acopere in mod serios mai nimic ci doar franturi din una-alta.

 Marius_Frost, on 27 noiembrie 2014 - 15:32, said:

Posibil sa fiu eu mai limitat in gandire, dar e asa de mult sa cer sa gasesc o companie care sa-mi puna pe hartie ce am nevoie sa stiu si atunci cand sunt pregatit sa vin la interviu ?!
Pai companiile cam listeaza ce vor. Poate nu stii tu cam care ar fi necesare cunostintele de baza, dar cine se documenteaza bine afla.

 Marius_Frost, on 27 noiembrie 2014 - 15:32, said:

Mi-a placut dintotdeauna sa citesc si sa invat, insa OOP-ul e destul de greu de digerat fara practica. Am luat in considerare ca sunt la nivelul de incepator, si nu am pretentii financiare, vreau sa acumulez experienta si vechime in programare.
Deci am cam ghicit ca doar ai citit. E absolut necesar sa exersezi ceea ce inveti. Unele carti au si exercitii de programare. Sau, poti sa te gandesti tu la tot felul de idei si vezi cum le implementezi.

Angajatorii nu sunt in general dispusi sa se incurce cu invatacei, poate cu exceptia celora din facultati care fac "internship".

 Marius_Frost, on 27 noiembrie 2014 - 17:04, said:

Si totusi orice adult, inainte de a fi adult, a fost copil la un moment dat. E ca si cum ai spune ca senior programmer-ii ţâşnesc din pamant o data la o perioada de timp.
Programarea e un pic diferita fata de alte domenii, datorita faptului ca se poate invata acasa. De fapt e chiar necesar, chiar daca faci facultate. De aici si pretentii sa ai un minim de cunostinte.

Programarea java e destul de complicata, trebuie sa inveti multisor si pana devii junior(cu oarece aproximatie: sa stapanesti bine oop, sa ai minim de cunostinte de algoritmi si structuri de date, sa fii decent familiarizat cu APi-urile importante din java SE, sa stii ce-i aia event-handling, o idee despre multithreading, sa stii cum se face unit-testing, sa stii cum sa stii cum sa te conectezi la o baza de date si sa o interoghezi [si de aici si un minim de sql si principii baze de date], sa ai o minim introducere in java EE, sa stii cam ce-s si cum functioneaza servlets, jsp, sa ai macar o imagine de ansamblu a diverselor tehnologii gen JSF, JPA, EJB, Spring etc.)

Daca tot vrei "junior" poate e bine sa incerci pe PHP & HTML&CSS&Javascript. Si aici tot trebuie sa stii cate ceva, dar e mai usor. Dezavatajul e ca salariile sunt mai mici

Edited by MrReason, 27 November 2014 - 23:50.


#32
Marius_Frost

Marius_Frost

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.11.2014

 MrReason, on 27 noiembrie 2014 - 23:46, said:

Dupa vreo 3 ani poate. Daca ai inceput de la zero.


Pare, dar nu prea e (ma refer la programarea java in general cu frameworkuri si tot ce implica, nu doar limbajul). De fapt, anumite aspecte sunt mai usoare, dar se compenseaza prin alte aspecte si cerinte suplimentare de cunostinte.

Doar ai citit-o? Posted Image Cartea aia (am aruncat o privire prin ea) nu e buna nici pentru incepatori nici pt. aia cu ceva experienta. In doar 700 pag. (nu stiu daca ma crezi dar e cam subtirica), incepe cam de la 0 si ajunge pe la chestii precum serializare, deployment, si ceva chestii EE (servlets, ejb, etc.). Colac peste pupaza e plina de tot felul de desene si imagini, in loc de explicatii tehnice multe povestioare funny, iar scrisul e labartat. Iti dai seama ca nu are cum sa acopere in mod serios mai nimic ci doar franturi din una-alta.


Pai companiile cam listeaza ce vor. Poate nu stii tu cam care ar fi necesare cunostintele de baza, dar cine se documenteaza bine afla.


Deci am cam ghicit ca doar ai citit. E absolut necesar sa exersezi ceea ce inveti. Unele carti au si exercitii de programare. Sau, poti sa te gandesti tu la tot felul de idei si vezi cum le implementezi.

Angajatorii nu sunt in general dispusi sa se incurce cu invatacei, poate cu exceptia celora din facultati care fac "internship".


Programarea e un pic diferita fata de alte domenii, datorita faptului ca se poate invata acasa. De fapt e chiar necesar, chiar daca faci facultate. De aici si pretentii sa ai un minim de cunostinte.

Programarea java e destul de complicata, trebuie sa inveti multisor si pana devii junior(cu oarece aproximatie: sa stapanesti bine oop, sa ai minim de cunostinte de algoritmi si structuri de date, sa fii decent familiarizat cu APi-urile importante din java SE, sa stii ce-i aia event-handling, o idee despre multithreading, sa stii cum se face unit-testing, sa stii cum sa stii cum sa te conectezi la o baza de date si sa o interoghezi [si de aici si un minim de sql si principii baze de date], sa ai o minim introducere in java EE, sa stii cam ce-s si cum functioneaza servlets, jsp, sa ai macar o imagine de ansamblu a diverselor tehnologii gen JSF, JPA, EJB, Spring etc.)

Daca tot vrei "junior" poate e bine sa incerci pe PHP & HTML&CSS&Javascript. Si aici tot trebuie sa stii cate ceva, dar e mai usor. Dezavatajul e ca salariile sunt mai mici

Uite asta numesc eu o parere productiva, ceva concret de care sa ma agat.

Programarea java e destul de complicata, trebuie sa inveti multisor si pana devii junior(cu oarece aproximatie: sa stapanesti bine oop, sa ai minim de cunostinte de algoritmi si structuri de date, sa fii decent familiarizat cu APi-urile importante din java SE, sa stii ce-i aia event-handling, o idee despre multithreading, sa stii cum se face unit-testing, sa stii cum sa stii cum sa te conectezi la o baza de date si sa o interoghezi [si de aici si un minim de sql si principii baze de date], sa ai o minim introducere in java EE, sa stii cam ce-s si cum functioneaza servlets, jsp, sa ai macar o imagine de ansamblu a diverselor tehnologii gen JSF, JPA, EJB, Spring etc.)

Si nu am inceput de la 0, aveam o baza consistenta de programare procedurala :P.

Cat despre experienta, am facut exercitii si aplicatii simple, ce nu necesitau mai mult de cateva clase. OOP-ul devine interesant si mult mai interesant in aplicatii considerabile, lucru de care nu m-am atins pana acum.

#33
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,059
  • Înscris: 24.02.2006
stii ce-as face eu in locul tau? as trimite cv-uri in stanga si-n dreapta si as merge la cat mai multe interviuri. evident, cv-ul trebuie sa fie onest, sa nu treci acolo ca stii ceva si la interviu sa nu poti raspunde la nici o intrebare.

tu ai fost la un singur inteviu, la o firma obscura dintr-un orasel, si deja-ti dai cu parerea: ca angajatorii cer, ca vor, ca nu accepta, ca ei cauta doar seniori etc.
suna fix a incepator dezorientat, care se panicheaza crezand ca ar trebui sa stie totul si in loc sa incerce "the real thing" prefera sa mai invete despre o chestie vazuta intr-un anunt de job, crezand ca va ajunge la un moment dat sa stie tot ce cer angajatorii.
dupa mine un junior este un programator care stie limbajul de programare, ceva algoritmica (daca-l pun sa ordoneze un sir, sa nu fuga acasa plangand ca nu stie si e viata prea grea) si doreste sa invete. restul invata in firma, ca d'aia e junior.

#34
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 Marius_Frost, on 27 noiembrie 2014 - 15:32, said:

Dupa veo 3 luni, 4-6 ore pe zi de invatat si practica, am zis ca am o baza sa sustin un interviu de programator.

1. Daca ai servici, 4-6 ore inseamna ca fizic nu e posibil mai mult.
Daca nu ai servici, nu e cam putin ? Eu nu zic sa te prinda 1 noaptea lucrand si invatand, dar sigur e loc de mult mai mult....
2. In anii 90, 80% din aplicatii foloseau intr-un fel sau altul baze de date. Androidul a modificat raportul, dar cunoasterea aspectelor de baza ale proiectarii/programarii serverelor de baze de date este necesara. Prin urmare, trebuie sa cunosti ca programator tehnologiile legate de serverele de baze de date ( Oracle, SQL Server sau chiar MySQL-Oracle). Eu am inceput cu SQL Server, dar Java + Oracle suna parca mai bine.
3. Din ce am vazut la intamplare, se doreste de multe ori sa stii Java-C#, Java-C++,  etc. Daca faci un program in java, de ca sa nu-l scrii si in C# ?
De fapt invers: in C# dezvolti mult mai usor; apoi refaci in java aceeasi aplicatie. Pt Oracle, C# incepe cu manualele de liceu; accesibile elevului obisnuit, bine explicate (detalii+exemple), lucruri de baza ce le vei folosi ulterior.

Daca ti se va parea GREU, mai ales la inceput FA NUMAI JAVA ca sa nu te trezesti ca ai alergat DEGEABA dupa 2 iepuri.
DAR LA SERVERE DE BAZE DE DATE NU RENUNTA !

Edited by RomeoM, 28 November 2014 - 09:54.


#35
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

 RomeoM, on 28 noiembrie 2014 - 09:36, said:

Daca faci un program in java, de ca sa nu-l scrii si in C# ?
Pentru ca sunt doua lumi diferite. Doar asa de amoru' programarii ?

#36
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 neagu_laurentiu, on 28 noiembrie 2014 - 09:46, said:

Pentru ca sunt doua lumi diferite. Doar asa de amoru' programarii ?

O pasare nu poate zbura doar cu o aripa, dar la paralimpici poti concura la suta de metri intr-un picior.

Edited by RomeoM, 28 November 2014 - 10:53.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate