Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

CSAT si furnizorii de telefonie mobila

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

Poll: CSAT si furnizorii de telefonie mobila (36 member(s) have cast votes)

Ar trebui CSAT sa impuna retelelor de telefonie mobila un standard minim?

  1. da (26 votes [72.22%])

    Percentage of vote: 72.22%

  2. nu (10 votes [27.78%])

    Percentage of vote: 27.78%

Vote Guests cannot vote

#37
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
CSAT poate pretinde conditii... contractuale,
adica negociind servicii rezervate, platite cu o mica parte din taxele colectate din acelasi segment privat.
Pentru aceasta nu e nevoie de o lege impusa mediului privat, poate doar de o lege impusa institutiilor publice, care sa reglementeze serviciile contractate.
P.S. multi cad in capcana unor idei stangiste :peacefingers: inoculate subtil, care afecteaza libertatea si mediul concurential, scumpesc piata si franeaza dezvoltarea economica

#38
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Post_Smiley_, on 23 noiembrie 2014 - 11:03, said:

telefonia fixa cred ca a functionat fara probleme.

ce spui? ca ai renuntat la telefonul fix de multi ani? asta e problema ta, nu a CSAT-ului....
Dacă eşti într-o clădire şi clădirea se dărâmă cred că e destul de dificil să ajungi la telefonul fix. De asemenea sunt mari şanse ca firul ce intră în telefonul fix să se rupă.

#39
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007
crapam cu mobilul in brate si gindul la ceva ajutoare...
retineti...tipete,teroare intuneric frig nori de praf si moloz ...apoi o tacere lunga morti,raniti,durere si politicianism...
va dura pina om sti de rude vecini prieteni...
cum tratam totul in jur tratam si comunicatiile

Edited by stalnet1, 23 November 2014 - 18:27.


#40
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
Crezi ca ajuns la spital ai scapat ? Poate ca n-ai cunoscut sistemul dar acolo mori cu siguranta din cauza incompetentei, prostiei, lipsa finantarii, a furturilor si a tot ce mai vrei (sigur, gasim si oameni minunati dar numai acestia nu pot face primavara).

Edited by neagu_laurentiu, 23 November 2014 - 18:31.


#41
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006
In mod sigur exista ceva impus de către CSAT companiilor de telefonie
Dupa atentatele din Spania si Londra unde a existat coordonare si declanșare de explozii cu molecularul, la orice alerta terorista se blochează toate telefoanele mobile pe orașe sau zone instantaneu.
Ma gândesc eu ca probabil anumite telefoane pot funcționa, având scutire de la blocarea asta. Deci exista si se poate

#42
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Sa-mi explice si mie cineva, cum adica pica retelele? Adica nu mai ai semnal deloc? Sau ai semnal dar nu poti face apeluri?

#43
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006
Nu sunt de meserie insa stiu ca in limbajul lor se cheamă "congestie"
Adica ai semnal dar nu poți efectua convorbirea fiind prea mulți in celula aia care vor același lucru in același timp.
De obicei pe 1ianuarie la ora 0 si un pic se întâmpla asta

#44
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Eu am alta teorie legata de picarea retelelor, v-o zic, iar maine intreb pe cineva de la portocale daca e asta sa nu.

Multe dintre legaturile dintre site-urile GSM se fac wireless, cu antene de MW(cum sunt cele rotunde din avatarul meu). Cutremurele duc la oscilatii mai mari ale turnurilor de telecomunicatii pe care acestea sunt instalate si duc la pierderea legaturilor point-to-point intre aceste antene. Astfel, informatiile de la o celula nu mai ajung la BSC-uri/MSC-uri(centrale) si astfel nu mai poti apela pe nimeni. Teoretic ai semnal pe telefon (celula functioneaza) dar nu poti apela pe nimeni.

Dupa ce cutremurul se opreste, pentru ca legaturile dintre site-uri sa functioneze din nou, trebuie ca in echipamentele de telecomunicatii sa ruleze niste protocoale de rutare(la Orange ii OSPF) si sa se creeze din nou, in software, rutele catre BSC-uri/MSC-uri. Iar toata treaba asta dureaza ceva pana se descopera toate site-urile/celulele si se creeaza rutele catre centrale, timp in care nu se poate suna.

Edited by Bucifon, 23 November 2014 - 20:00.


#45
sabazios

sabazios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,497
  • Înscris: 27.08.2013

View PostBucifon, on 23 noiembrie 2014 - 19:22, said:

Sa-mi explice si mie cineva, cum adica pica retelele? Adica nu mai ai semnal deloc? Sau ai semnal dar nu poti face apeluri?

ai semnal dar nu poti initia niciun apel

s-a intamplat in mai multe retele si numai in 2G cum spun unii colegi



daca va inchipuiti ca toate persoanele de care este nevoie in situatii de urgenta au telefoane de la STS sau fac parte din serviciile speciale ... va inselati

foarte multi oameni de care este nevoie pentru salvarea de vieti au telefoane si abonamente perfect obisnuite


daca pica reteaua ... adio ajutor

#46
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsabazios, on 23 noiembrie 2014 - 20:10, said:

daca pica reteaua ... adio ajutor
Ai tu dreptatea ta dar nu telefonul e centrul sistemului de salvare. Sunt multi alti factori care trebuie imbunatatiti. Apoi in caz de dezastru numai merge nimic, nu doar o amarata de retea. Daca ai facut armata stii ca la necesitate fiecare soldat avea de facut un lucru bine cunoscut, printre care erau si mesagerii care plecau sa anunte/caute pe ofiteri si sa-i aduca la locul cu pricina. Asa si aici, sunt reguli speciale pentru calamitati. Chestiunea pusa de tine in discutie poate fi valida dar nu sa asteptam pe altii din cer sa ne ajute, hai sa le dam peste nas astora cu firma de telefonie prin boicot pana cand nu maresc infrastructura. Si cel mai tare-i doare cand nu primesc bani, nu povesti.

#47
sabazios

sabazios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,497
  • Înscris: 27.08.2013
categoric, sistemul de telefonie nu e sistemul central ... dar are rolul sau

stiu de sistemul de "mesageri" din armata dar cred ca a disparut odata cu obligativitatea serviciului militar

regulile pentru calamitati exista la nivel de teorie ... nu sunt si aplicate functional


simplul utilizator nu le poate "da peste nas" firmelor de telefonie ... oriunde se muta au aceleasi conditii de Romania, mult sub cele occidentale


din cauza asta statul trebuie sa se implice in a cere conditii minime de calitate .... el poate impune un standard minim, utilizatorii nu au aceasta putere

#48
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
A disparut serviciul obligatoriu in armata dar nu si procedura. Cei care fac asta pe bani (ca asa e acum) au aceleasi sarcini.
Ca nu sunt multe functionale, stim, am vazut cu totii la accidentul din Apuseni.
Nu astepta de la institutiile statului, niciodata nu ai sa primesti. Ori poporul face o "rascoala" democratica/economica ori mai trec o suta de ani si tot nu rezolvam nimic. Asa ca avem la indemana boicotul, eu ma pot lipsi de telefon (o perioada) dar furnizorii de banii nostri parca mai greu.

Edited by neagu_laurentiu, 23 November 2014 - 21:02.


#49
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

View Postbenis, on 23 noiembrie 2014 - 11:13, said:

Am auzit că de fapt au picat doar rețelele de generație veche, 2G, 3/4G funcționând caz în care este strict vina utilizatorilor. 2G nu se va mai folosi multă vreme.
Corect. Eu nu am avut nicio problema cu reteaua gsm,fixul nu stiu daca a avut probleme,pentru ca am uitat de el! Posted Image

#50
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,005
  • Înscris: 14.03.2013
Din cate stiu, in caz de dezastre naturale majore/razboi etc., statul are anumite drepturi in domeniile strategice gen comunicatii, transporturi (cai ferate spre exemplu) etc. Poate prelua controlul lor. In orice domeniu strategic exista niste clauze pe care o companie trebuie sa le respecte in asemenea cazuri si nu sunt optionale. Si asta nu doar in Romania. Tocmai pentru ca sunt domenii strategice in caz de necesitate.

Edited by jm2010, 23 November 2014 - 21:14.


#51
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,690
  • Înscris: 07.02.2003

View Postf300, on 23 noiembrie 2014 - 12:24, said:

Haha, s-a eliminat in Romania o taxa platita ministerului (sau cui naiba se platea). URA! Desi stiu pe destui carora li s-a anulat licenta din cauza ca n-au platit...
Sunt multe povesti. Eu suspectez ca se face o confuzie intre taxa la ancom/minister si la federatie, sunt chestii diferite. Astazi ancomul este cel care se ocupa de autorizari si acesta nu mai percepe nicio taxa pentru amatori. Pe de alta parte daca esti afiliat unei federatii (fapt ce nu este obligatoriu) atunci ai o cotizatie acolo la dansii... dar nu are legatura cu autorizarea, nu are putere federatia sa intervina la ancom. Iti pierzi autorizatia numai daca nu lucrezi conform cu regulamentul si cauzezi probleme. Te poti reautoriza, certificatul este obtinut pe viata ala nu se anuleaza niciodata.

#52
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Mai exista comisii de aparare impotriva dezastrelor (fosta protectie civila)? Au aparut inaintea retelelor de telefonie mobila si au propriile planuri, proceduri, mijloace tehnice etc. Nimic nu le impiedica sa se extinda, prin rezervare contra-cost preventiva si rechizitionare de banda, in caz de forta majora, dar fara a interveni in dezvoltarea afacerilor.

#53
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
Şi unii (nu am voie să le zic cum sunt) se bucură că dispare sârma clasică de cupru la telefonia fixă!

#54
sabazios

sabazios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,497
  • Înscris: 27.08.2013
asa pica retelele si in Germania la primul cutremur?

sau de Anul Nou?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate