Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 

numarul 2/3 ,un numar ciudat dar pare a fi interesant

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
alin2016

alin2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 08.07.2014

 rinser, on 22 noiembrie 2014 - 10:50, said:

De unde ai luat ca zero si infinitul sunt numere?


Si sa spunem ca in tot universul asta esti tu si inca 2 persoane  intr-o incapere ,tu spui ca 0+0=20 si ceilalti spun ca 0+0=3
1.cine are dreptate ? tu sau ei ?
2.daca niciunu nu are dreptate, cine are dreptate si cine nu are dreptate ? si cine decide cine are dreptate ?
3.Era sa o uit pe asta : Daca niciunu nu are dreptate cine decide ca niciunu nu are dreptate ?

 _Smiley_, on 22 noiembrie 2014 - 10:49, said:

deci ai deja 4-5 ani vechime. cand vei reusi sa promovezi in clasa a 3-a, o sa incepi sa intelegi si cehstii d'astea cu zecimale.

Ok eu cu 2 clase ale mele sa spunem ca sunt nemuritor, maine  ca printr-un miracol reusesc sa fac o gaura neagra cu un accelerator de  particule facut de mine intr-un garaj si distrug universul ,daca raman eu singur aici in realitatea asta,cine ma pedepseste pe mine ? cine/ce va face voua dreptate pentru ca eu am distrus universul? Vreau un raspuns mai pe intelesul meu asa ca pentru un om care are 2 clase...

Edited by alin2016, 22 November 2014 - 11:04.


#20
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 alin2016, on 22 noiembrie 2014 - 11:02, said:

Ok eu cu 2 clase ale mele sa spunem ca sunt nemuritor, maine  ca printr-un miracol reusesc sa fac o gaura neagra cu un accelerator de  particule facut de mine intr-un garaj si distrug universul ,daca raman eu singur aici in realitatea asta,cine ma pedepseste pe mine ? cine/ce va face voua dreptate pentru ca eu am distrus universul?

Numai tu poti sa spui, e complet fantezia ta. Nu ca ne-ar interesa.

#21
alin2016

alin2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 08.07.2014

 f300, on 22 noiembrie 2014 - 11:04, said:

Numai tu poti sa spui, e complet fantezia ta. Nu ca ne-ar interesa.

Si daca tu esti singurul care spune ca este fantezia mea si 7 miliarde de oameni spun ca am eu dreptate si se va intampla cine are dreptate ?cine decide ca eu am dreptate sau ca tu ai?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lhWC3wxVkXA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Posted Image

va las sper sa gasiti un raspuns pana maine :)

Edited by alin2016, 22 November 2014 - 11:25.


#22
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

 alin2016, on 22 noiembrie 2014 - 09:35, said:

pe 0.333333333333333333333 de ce nu il rotunjesc si il lasa asa ?
nu il lasa nimeni asa
ce spui tu se scrie 0,(3) adica zero virgula trei in perioada

#23
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010

 f300, on 22 noiembrie 2014 - 10:52, said:


Cred ca ar trebui o sub-arie pentru discutii intre cei de scoala primara.

Taceai filosof ramaneai, ai vorbit si te-ai prostit Posted Image

Quote

1. In a positional number system, a place indicator meaning "no units of this multiple." For example, in the decimal number 1,041, there is one unit in the thousands position, no units in the hundreds position, four units in the tens position, and one unit in the 1-9 position.
2. An independent value midway between +1 and -1.
In writing outside of mathematics, depending on the context, various denotative or connotative meanings for zero include "total failure," "absence," "nil," and "absolutely nothing." ("Nothing" is an even more abstract concept than "zero" and their meanings sometimes intersect.)
Notation for placeholders in positional numbers is found on stone tablets from ancient (3,000 B.C.) Sumeria. Yet, the Greeks had no concept of a number like zero. In terms of modern use, zero is sometimes traced to the Indian mathematician Aryabhata who, about 520 A.D., devised a positional decimal number system that contained a word, "kha," for the idea of a placeholder. By 876, based on an existing tablet inscription with that date, the kha had become the symbol "0". Meanwhile, somewhat after Aryabhata, another Indian, Brahmagupta, developed the concept of the zero as an actual independent number, not just a place-holder, and wrote rules for adding and subtracting zero from other numbers. The Indian writings were passed on to al-Khwarizmi (from whose name we derive the term algorithm ) and thence to Leonardo Fibonacci and others who continued to develop the concept and the number.
Various arithmetic operations that include zero have sometimes been the subject of dispute such as the result of dividing zero by zero. The answer is that it can't be done. Although early mathematicians tried to wrestle some sort of result out of this operation, later ones have decided that this problem just won't bear any fruit. This is viewed as another case where language allows us to ask a question that really doesn't make sense to ask.
Zero to the zeroeth power on the other hand has three possible answers. For some apparently useful reasons, the answer is 1. But in other contexts, the answer can be either "indeterminate" (not capable of being calculated) or "undefined/nonexistent."

Quote

Infinity, most often denoted as infinity, is an unbounded quantity that is greater than every real number.


#24
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014

 alin2016, on 22 noiembrie 2014 - 11:02, said:

Si sa spunem ca in tot universul asta esti tu si inca 2 persoane  intr-o incapere ,tu spui ca 0+0=20 si ceilalti spun ca 0+0=3
1.cine are dreptate ? tu sau ei ?
2.daca niciunu nu are dreptate, cine are dreptate si cine nu are dreptate ? si cine decide cine are dreptate ?
3.Era sa o uit pe asta : Daca niciunu nu are dreptate cine decide ca niciunu nu are dreptate ?



Ok eu cu 2 clase ale mele sa spunem ca sunt nemuritor, maine  ca printr-un miracol reusesc sa fac o gaura neagra cu un accelerator de  particule facut de mine intr-un garaj si distrug universul ,daca raman eu singur aici in realitatea asta,cine ma pedepseste pe mine ? cine/ce va face voua dreptate pentru ca eu am distrus universul? Vreau un raspuns mai pe intelesul meu asa ca pentru un om care are 2 clase...

"Ca printr-un miracol" fa chestia cu gaura neagra astazi si dreptatea se face singura: Ne scapi pe toti de un "destept" ca tine !

#25
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ori, poate scapa el de niste carcotasi ca noi, e valabila si aceasta varianta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate