Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Casa pe cadre metalice

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#55
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
@arista.
Imi poti spune, te rog, configuratia peretelui exterior (elementele constitutive pe sectiune). Eventual si la peretii interiori daca este diferenta.
Si daca deja locuiesti de ceva timp in casa cam care ar fi costul ptr incalzire ( intr-o iarna).

#56
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Din discutiile purtate pina acum (unele dintre ele acide ca sa nu spun lipsite de bs) nu am inteles mare lucru.
Am inteles ca propietarul lucreaza in domeniul constructiilor metalice ceea ce poate a facut sa aiba costuri mai mici pe partea de structura
dar nu am inteles de ce ulterior se trece la zidarie.
Consider constructia o strutocamila care nu neg ca poate fi performanta si multumitoare dar nu reprezinta un mod de a construi case.
Intra in zona curiozitati, alaturi de casele de baloti de paie, de peturi etc.
Casele cu structura metalica au cu totul alta proiectare si realizare intrind in zona caselor "rapide si usoare" .

#57
arista

arista

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.12.2014

 MKdens24kw, on 31 decembrie 2014 - 09:57, said:

@arista.
Imi poti spune, te rog, configuratia peretelui exterior (elementele constitutive pe sectiune). Eventual si la peretii interiori daca este diferenta.
Si daca deja locuiesti de ceva timp in casa cam care ar fi costul ptr incalzire ( intr-o iarna).

Ca si consum, noi folosim gaz. Ne-am mutat in casa in urma cu un an, la inceputul lunii decembrie. Iarna trecuta am platit intre 250 si 330lei/ luna.
In legatura cu peretii, in structura metalica au plasat, o vata groasa de 10cm, o folie antivapori, doua straturi de gipscarton si finisalejele, la exterior placa vidiwall, cu polistiren.
Stima.

#58
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Si totusi, o casa simpla fara etaj cu fundatie de tip placa armata, cadre de containere dispuse pe fundatie prinse intre ele cu suruburi. Nu nteleg de ce ar fi mai scumpa ca una pe structura de beton.
Peretii se vor forma prin casetare cu OSB si vata in mijloc. La exterior polistiren, la interior rigips. Peretii despartitori din rigips. Sistem de ventilatie cu recuperator de caldura ca s rezolvam problema vaporilor la interior.

Edited by arschery, 02 December 2017 - 19:44.


#59
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005
Chiar eram interesat de un feedback din partea ta @arista, dupa 3 ani de locuit intr-o casa construita de cei de la casemexi, intentionam sa colaborez si eu cu ei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate