Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Casa pe cadre metalice

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
asa este. Cand  voi avea ocazia,iti pun niste poze cu interiorul coltului de la parter, care se vede in constructie.

#38
scandalxxl

scandalxxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.09.2008
Sub planseele de beton sa inteleg ca a pus 20 cm de izolatie ca sa ajunga tavanul la nivel cu grinda( profil  i200) sau a facut zidurile de aceeasi grosime ca sa nu se vada grinzile?  Sper ca m-am facut inteles....

#39
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Da, am inteles, revin azi, maine cu cateva poze, n-am retinut exact.

#40
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Ceea ce se prezinta este o casa pe cadre metalice grele, gen confectii metalice umplute cu bca, care au inlocuit structura de beton armat.
Avem insa si structuri de metal usor gen panouri casa lemn ce se realizeaza cu profile usoare din metal.

#41
scandalxxl

scandalxxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.09.2008

View Postm_maru, on 05 decembrie 2014 - 18:20, said:

Ceea ce se prezinta este o casa pe cadre metalice grele, gen confectii metalice umplute cu bca, care au inlocuit structura de beton armat.
Avem insa si structuri de metal usor gen panouri casa lemn ce se realizeaza cu profile usoare din metal.

Stiu, dar este exact ce ma interesa: o varianta mai rapida a unei case pe cadre, dar in loc de stalpi si grinzi din beton sa fie din metal. La o diferenta mica de pret eu zic ca se justifica folosirea metalului datorita timpul pe care il castigi la montaj, plus ca nu iti trebuie o echipa prea mare de muncitori, cofraje, timp de uscare... ( cred ca se poate si in regim DIY)+ o macara mica pt ridicarea grinzilor. Este o casa clasica, dar moderna in acelasi timp si se construieste mult mai repede( structura de rezistenta).

#42
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Am inteles,  este o solute destul de buna cu o rezistenta mai mare la cutrmure si un timp mai scurt de executie.

#43
ugrukk

ugrukk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 22.07.2009
Pentru o casa obisnuita si cu deschideri din astea mici parerea mea este in continuare ca nu merita.

Casa data drept exemplu a avut 25 tone de otel desi e in Timisoara (cu cutremur mai mic decat in mare parte din tara) si facuta probabil dupa normele "vechi".

Sa dai in plus cateva zeci de mii de euro ca sa castigi 2 saptamani timp de executie si sa ai in continuare stalpi din 3.5 m in 3.5 m mie nu mi se pare o mare afacere.

Daca tot mergi pe ideea de viteza de executie, ar trebui ca si fatadele si peretii interiori sa fie cu montare uscata, ca daca faci structura din otel si dupa aia te apuci sa zidesti cu Ytong, te trezesti ca terminai mai repede in solutia cu structura pe cadre din beton sau zidarie.

#44
scandalxxl

scandalxxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.09.2008

View Postugrukk, on 07 decembrie 2014 - 19:40, said:

Pentru o casa obisnuita si cu deschideri din astea mici parerea mea este in continuare ca nu merita.

Casa data drept exemplu a avut 25 tone de otel desi e in Timisoara (cu cutremur mai mic decat in mare parte din tara) si facuta probabil dupa normele "vechi".

Sa dai in plus cateva zeci de mii de euro ca sa castigi 2 saptamani timp de executie si sa ai in continuare stalpi din 3.5 m in 3.5 m mie nu mi se pare o mare afacere.

Daca tot mergi pe ideea de viteza de executie, ar trebui ca si fatadele si peretii interiori sa fie cu montare uscata, ca daca faci structura din otel si dupa aia te apuci sa zidesti cu Ytong, te trezesti ca terminai mai repede in solutia cu structura pe cadre din beton sau zidarie.

Casa a avut 25 tone de fier pt ca este demisol,parter si etaj+ acoperis stuctura metalica. La P+M cred ca ar fi mult mai usoara structura si ma gandesc ca nici fundatia in dreptul peretilor nu ar trebuie armata foarte tare, doar in dreptul stalpilor metalici (tip cuzinet sau pahar sau cum se mai cheama).Si nu vreau pereti care nu respira, gen panouri termo sau alte chestii.

#45
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postugrukk, on 07 decembrie 2014 - 19:40, said:

Pentru o casa obisnuita si cu deschideri din astea mici parerea mea este in continuare ca nu merita.

Casa data drept exemplu a avut 25 tone de otel desi e in Timisoara (cu cutremur mai mic decat in mare parte din tara) si facuta probabil dupa normele "vechi".

Sa dai in plus cateva zeci de mii de euro ca sa castigi 2 saptamani timp de executie si sa ai in continuare stalpi din 3.5 m in 3.5 m mie nu mi se pare o mare afacere.

Daca tot mergi pe ideea de viteza de executie, ar trebui ca si fatadele si peretii interiori sa fie cu montare uscata, ca daca faci structura din otel si dupa aia te apuci sa zidesti cu Ytong, te trezesti ca terminai mai repede in solutia cu structura pe cadre din beton sau zidarie.

Se pare ca nu prea ai inteles nimic din ce-am scris pe aici si n-ai urmarit pozele si schita de amplasare a structurii metalice. Altfel ai fi vazut ca totul s-a construit dupa ultimele normative in domeniu. Proprietarul casei, lucreaza chiar in domeniul confectiilor metalice grele, asa ca la asta se pricepe.
Casa de alaturi, constructie clasica, inceputa in toamna trecuta, inca nu e locuibila, iar aceasta inceputa la sfarsitul lui martie anul acesta, poate fi locuita deja, cu toate serviciile: apa, caldura, etc.
Acesta e coltul interior, unde ai vazut ca peretele trece pe langa stalp:
Attached File  IMG_20141205_184917.jpg   76.79K   175 downloads
Iar aceasta e camera tehnica de la demisol:
Attached File  IMG_20141205_200120.jpg   85.98K   163 downloads
Am mai facut niste poze, dar fiind facute in graba,nu mi-au reusit, am sa mai revin.

Edited by myshyk, 08 December 2014 - 20:30.


#46
ugrukk

ugrukk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 22.07.2009

View Postmyshyk, on 08 decembrie 2014 - 20:19, said:

Se pare ca nu prea ai inteles nimic din ce-am scris pe aici si n-ai urmarit pozele si schita de amplasare a structurii metalice. Altfel ai fi vazut ca totul s-a construit dupa ultimele normative in domeniu.

Daca incepi cu texte din astea ca "se vede din poze ca e casa facuta dupa ultimele norme" chiar pierzi din partea mea putinul interes fata de subiect si credibilitatea tehnica.

La 1 ianuarie 2014 s-au schimbat (din nou) normativele si, ca de obicei tot cresc cerintele referitoare la structura.
Iar Timisoara nu are seismicitate prea mare (la Bucuresti forta seismica de calcul e cu 50% mai mare, iar la Buzau de 2 ori mai mare), asa ca structura este mai putin costisitoare decat in alte zone din tara.
Si incarcarea din zapada la Timisoara e cea mai mica din tara (deci si acoperisul s-ar putea sa necesite elemente de dimensiuni superioare in alta zona).

Daca beneficiarul lucreaza in domeniul confectiilor metalice grele e normal sa utilizeze si pentru casa lui acest sistem, deoarece are acces la preturi preferentiale la materiale, are acces la echipe de montaj profesioniste la preturi preferentiale si nu in ultimul rand, are expertiza pentru a urmari ca ceea ce se construieste pe santier este bine facut.

Majoritatea oamenilor care isi fac case nu lucreaza in domeniu si nu locuiesc in Timisoara, deci nu cred ca se poate generaliza ca un proiect foarte reusit al cunoscutului tau se poate aplica la scara larga pentru nevoile oamenilor obisnuiti, pentru care cateva zeci de mii de euro in plus la structura chiar conteaza.

#47
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
""se vede din poze ca e casa facuta dupa ultimele norme"Asta ai inteles, din ce-am scris, atata te pricepi, dar sfaturi dai. Era vorba de schitele aferente structurii metalice. Si sincer, parerea ta e un mare 0. Eu am raspuns initiatorului, cu tot ce am avut la dispozitie, pentru ca el sa-si faca o parere despre subiect. Dar, ca orice romann "mandru ca e roman" , au aparut si "TUTARII", care nu stiu, dar se pricep. Nu era vorba de preturi preferentiale, era vorba de pretul de piata al materialelor. Iar cutremurele, (la care te tot raportezi) n-au nimic cu constructia in sine, ci cu proiectarea si  calculele de rezistenta. Iar de zapada....
Parerea mea e ca "discuti discutii" doar din auzite, asa ca las-o balta. Nu "putinul tau interes fata de subiect si credibilitate" are importanta. Ci faptul ca informatiile mele, l-au ajutat sau nu pe initiator sa-si faca o parere proprie, legata de subiectul care-l interesa.

#48
scandalxxl

scandalxxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.09.2008

View Postmyshyk, on 10 decembrie 2014 - 08:07, said:

""se vede din poze ca e casa facuta dupa ultimele norme"Asta ai inteles, din ce-am scris, atata te pricepi, dar sfaturi dai. Era vorba de schitele aferente structurii metalice. Si sincer, parerea ta e un mare 0. Eu am raspuns initiatorului, cu tot ce am avut la dispozitie, pentru ca el sa-si faca o parere despre subiect. Dar, ca orice romann "mandru ca e roman" , au aparut si "TUTARII", care nu stiu, dar se pricep. Nu era vorba de preturi preferentiale, era vorba de pretul de piata al materialelor. Iar cutremurele, (la care te tot raportezi) n-au nimic cu constructia in sine, ci cu proiectarea si  calculele de rezistenta. Iar de zapada....
Parerea mea e ca "discuti discutii" doar din auzite, asa ca las-o balta. Nu "putinul tau interes fata de subiect si credibilitate" are importanta. Ci faptul ca informatiile mele, l-au ajutat sau nu pe initiator sa-si faca o parere proprie, legata de subiectul care-l interesa.


Bine zis! Multumesc inca o data pt. informatii!

#49
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,832
  • Înscris: 30.03.2009
Foarte rau ca nu vrei panouri termo. Peretii nu respira, ci doar sunt permeabili sau nu la vapori, adica apa. Daca permeabilitatea este mare eficienta termica este scazuta. Peste zidarie se va veni cu termosistem, care, in cazul polistirenului este impermeabil, astfel ca vei fi in aceeasi situatie doar ca vei avea pereti mult mai grosi(spatiu util redua iar impozit mai mare pt ca il platesti la mp construit), vei plati mai mult materialele, manopera, plus ca structura va fi calculata sa suporte tonele de zidarie pe care le vei utiliza. Nu mai vb de timpul necesar zidariei si termoizolatiei.

#50
scandalxxl

scandalxxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.09.2008

View PostAlxdava, on 11 decembrie 2014 - 09:33, said:

Foarte rau ca nu vrei panouri termo. Peretii nu respira, ci doar sunt permeabili sau nu la vapori, adica apa. Daca permeabilitatea este mare eficienta termica este scazuta. Peste zidarie se va veni cu termosistem, care, in cazul polistirenului este impermeabil, astfel ca vei fi in aceeasi situatie doar ca vei avea pereti mult mai grosi(spatiu util redua iar impozit mai mare pt ca il platesti la mp construit), vei plati mai mult materialele, manopera, plus ca structura va fi calculata sa suporte tonele de zidarie pe care le vei utiliza. Nu mai vb de timpul necesar zidariei si termoizolatiei.

Nu sunt fan polistiren. Panouri termo  sa zicem ca ar fi un compromis pentru mansarda ( desi mai trebuie o structura care sa sustina aceste panouri, si nu am facut un calcul care ar fi diferenta de cost intre cele 2 sisteme - bca si panouri). La parter bca+vata bazaltica (sau un strat de aer) si un perete ext de protectie(chiar si lambriu de pvc sau alt material mai ieftin- gen case norvegiene, finlandeze). Deci bca-ul nu se mai tencuieste( cost manopera etc=0). Oricum , cu panouri ar fi ca intr-o cutie de tabla( chiar daca este izolata).

#51
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Chiar daca nu suntem fani polisteren nu prea avem ce face deocamdata.

#52
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Se poate evita polistirenul, perete din blocuri ITONG,de 40 cm, iar la interior, perna de aer si rigips..
Costurile.......

Edited by myshyk, 11 December 2014 - 22:09.


#53
DiriginteleTauDeSantier

DiriginteleTauDeSantier

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.12.2014
"Ytong - Multipor" este o alternativa foarte buna la polistiren. Cauta pe internet mai multe detalii despre el. Gasesti si filmulete cu montarea lui la interior si la exterior. Si daca iti surade idee sau vrei mai multe informatii contacteaza-i pe cei de la Ytong deoarece au un sistem de asistenta bine pus la punct si te ajuta.

#54
arista

arista

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.12.2014
Citind pareri si pareri, mi-am facut cont sa adaug si eu parerea mea, ca proprietar de casa.
La o casa pe structura metalica usoara pretul final este mult mai mic decat la o casa traditionala, din punct de vedere a manoperelor. Peretii sunt mult mai bun izolanti si fara punti termice. Din cate stiu eu structurile de metal formate din profile heia au o problema din cauza rezistentei la coroziune ca nu sunt tratate cu strat de zinc. La o casa pe structura metalica usoara profilele sunt zincate cu strat de zinc 275 gr. Conteaza foarte mult si la structurile metalice usoare profilele grosimea, inaltimea si materialul folosit.
Eu mi-am construit o casa de 110mp, cu 36300 EUR pe structura metalica usoara, asadar pretul pe mp a iesit la 330EUR la cheie, cu finisaje medii din punct de vedere al materialelor (faianta gresie, etc.). Am optat pentru calitate, totusi nu produsele cele mai scumpe.
Similar un prieten si-a construit o casa de 115mp, pe caramida. La inceput a socotit ca va cheltui 35000 EUR, din spusele constructorului si in real acum a ajuns la 43000 si inca mai are cate ceva de facut. Nevorbind de calitatea net superioara a finisajelor la o casa pe structura metalica usoara si timpul de realizare. Va pot recomanda cu incredere pe cei de la case Mexi, eu am lucrat cu ei (www.casemexi.ro ). Ei mi s-au parut cei mai profesionisti, si va dati seama ca nu era singura firma cu care am luat legatura inainte sa ma hotarasc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate