Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 

Sfat achizitie auto 6000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012

 MaziluDani, on 01 noiembrie 2014 - 00:04, said:

Citind comentariile, am ajuns la concluzia -> benzina. Diesel e cam chinuit in oras..
Benzina aspirat ar fi cea mai buna varianta.. tsi este o loterie din ce am vazut pe forumuri..
In 2013 facusem un test drive cu un lancer, 1.8 mivec si am ramas placut impresionat de masina. Voiam sa fac leasing, dar am zis ca mai bine nu, nu se stie in ce gaura financiara as intra si raman pieton..
Preturile la ala din 2009 sunt cam mari, parca as mai sta sa strang vreo cateva sute de euro si sa merg pe un lancer 1.5 sau 1.6 daca gasesc..

O alta varianta ar fi Mazda 3 (hatch sau sedan) 1.6,  desi spunea un coleg pe aici ca e cam scumpisoara in caz de trebuie sa schimbi anumite elemente (in special la capitolul caroserie).
Ford Fiesa intra si el in competitie, 1.4i , cred ca ar fi bunisor. Nu am avut niciodata Ford, trebuie neaparat sa merg cu o astfel de masina. Cica sta prost la calitatea materialelor .. Om vedea dupa ce ma urc intr-unul..

Ce ziceti de aceste nominalizari ?

Dieselul nu e chinuit deloc in oras, daca stii sa o turezi suficient e chiar mai fiabila decat una pe benzina.

In ceea ce-l priveste pe BV87FFF, el are grija sa-mi zica mie ca postez numai "gunoaie", prietene, nu am stat sa cercetez sa vad care e samsar si care nu, eu doar am selectat masinile in functie de km, pret si poze, este adevarat ca Golf-ul este chel, iar Passat-ul dupa cercetarile tale rezulta ca e de la samsar, insa Bora mi se pare mai ok dintre cele 3. Posteaza si tu masini ca sa am si eu sansa sa-ti zic ca postezi gunoaie.

Focus e ok daca gasesti unul suficient de confortabil, Peugeot si Citroen sunt de c****t.

 IloveHp, on 01 noiembrie 2014 - 00:45, said:

Iti iei un 520D E60 si ai terminat povestea. Comfort si consum mic.

Hai mai bine unul pe benzina sa-l treaca pe GPL, confort sporit cu bomba in portbagaj.

Edited by Yukoto, 01 November 2014 - 00:46.


#20
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005

 DaniJ90, on 01 noiembrie 2014 - 00:21, said:


E amuzant ca ai zis Focus sau 308 si linkurile duc la un C5 si Leon Posted Image

#21
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

 paul_kelso, on 01 noiembrie 2014 - 00:48, said:


E amuzant ca ai zis Focus sau 308 si linkurile duc la un C5 si Leon Posted Image
Cand am zis Focus sau 308 nu m-am referit strict la ele, daca ma puneam sa pun link-uri cu toate Focus-urile de pe net pana in 6k imi trebuia o zi intreaga, le-am pus alea doua ca mi s-au parut mai deosebite...

#22
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
@Yukoto: Folie de 5% pe spate, check (n-am nimic impotriva, pe spate e chiar utila folia). Folie ilegala de 5% pe fata, check. Folie ilegala de 5% pe un sfert de parbriz, check. Mintit in anunt ca masina e full cand e ea cheala, check. Nu trebuie sa folosesti Google sa-ti dai seama ca omul e un gunoi si probabil vinde masina ca a daramat-o.

#23
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005

 Yukoto, on 01 noiembrie 2014 - 00:45, said:

Dieselul nu e chinuit deloc in oras, daca stii sa o turezi suficient e chiar mai fiabila decat una pe benzina.
Cu volanta masa dubla, fp, turbina, egr si revizii mai scumpe e mai fiabil decat o benzina?
Cateva argumnete daca se poate....chiar daca schimbi dupa 2500 rpm.

Eu am ajuns la concluzia ca nu se merita diesel in Romania, motorina proasta-uscata, drumuri la fel si mult praf, nu faci mai mutl de 20k ca sa merite investitia si diferenta fata de benzina, decat pentru performante ca bagi picioaru si ai cuplu mai devreme...pt viteza...

Edited by Zyx, 01 November 2014 - 19:42.


#24
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,782
  • Înscris: 01.12.2007
La un buget de 6000e as merge pe astra h,focus 2 2011,ai sanse reale la un diesel cu 150-200k km. Uita de dieseluri vechi de 8-9 ani.

#25
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
Eu Focus diesel nu mi-as lua. Turbina e consumabile. Poti sa vezi pe forumul Ford. Tu de ce crezi ca e asa ieftin la o masina relativ noua (2011)? Cand nou costa 17-18k euro...  
Pentru ce sa imi iau o masina diesel forjata cu 200k km unde chiar am sansa sa imi pice o piesă importanta?
Cauta un Seat Ibiza sau un VW Polo cat mai nou cu motorul 1.4 Benzina.  
Seat Leon sau Astra H 1.6 benzină ( dar sunt destul de gurmande in oras 9-11% ).

Nu vreau sa tai elanul nimănui dar e bine sa ne vedem lungul nasului ( a se citi buzunarului) cand ne alegem o masina.  Audi , BMW sau vreun "GIP" nu iei in banii astia...ma refer la masina buna.
Ai pus 500E separat de pretul masinii pentru o revizie completa?

Edited by V A L I, 01 November 2014 - 21:46.


#26
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,782
  • Înscris: 01.12.2007
Sh-urile au ajuns ieftine din cu totul alt motive,piata nu este facuta in functie de cat de fiabila este masina ci de samsari. Turbinele au ajuns consumabile,ma rog este mult spus consumabil, nu pt ca sunt pacatoase ci din cauza naivitatii cumparatorului de sh ieftin.

Romanii,din pacate, inca cumpara km din bord si km din cartile de service facute pe genunchi.

#27
MaziluDani

MaziluDani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.10.2014

 V A L I, on 01 noiembrie 2014 - 21:43, said:

Eu Focus diesel nu mi-as lua. Turbina e consumabile. Poti sa vezi pe forumul Ford. Tu de ce crezi ca e asa ieftin la o masina relativ noua (2011)? Cand nou costa 17-18k euro...  
Pentru ce sa imi iau o masina diesel forjata cu 200k km unde chiar am sansa sa imi pice o piesă importanta?
Cauta un Seat Ibiza sau un VW Polo cat mai nou cu motorul 1.4 Benzina.  
Seat Leon sau Astra H 1.6 benzină ( dar sunt destul de gurmande in oras 9-11% ).

Nu vreau sa tai elanul nimănui dar e bine sa ne vedem lungul nasului ( a se citi buzunarului) cand ne alegem o masina.  Audi , BMW sau vreun "GIP" nu iei in banii astia...ma refer la masina buna.
Ai pus 500E separat de pretul masinii pentru o revizie completa?

Suma totala este 6000.. Poate gasesc o masina la care a mai fost facuta una alta.. Alta varianta ar fi negocierea si apoi sa ma apuc de revizii... Sper sa cheltui cam 5500 cu masina iar restul sa fie investiti in masina..
Cam asta e planul

#28
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012

 ionut_ionut, on 01 noiembrie 2014 - 21:56, said:

Sh-urile au ajuns ieftine din cu totul alt motive,piata nu este facuta in functie de cat de fiabila este masina ci de samsari. Turbinele au ajuns consumabile,ma rog este mult spus consumabil, nu pt ca sunt pacatoase ci din cauza naivitatii cumparatorului de sh ieftin.
Romanii,din pacate, inca cumpara km din bord si km din cartile de service facute pe genunchi.

Masini sh nu sunt vandute doar de samsari, mai sunt si oameni cinstiti, cetateni ca tine sau ca mine care isi vand masinile. Secretul este sa o duci la service autorizat sa o testezi la sange. Am prieteni care au masini diesel (VW, Peugeot) din 2005-2007 si au pana in 100k km, rulate in oras si ocazional cate un weekend pe la munte/mare pe luna. In oras rulate frumos, turate, turbinele nu au absolut nicio problema. Sunt sanse sa gasesti masina buna, trebuie doar sa cauti, secretul este sa nu te grabesti, iar in perioada asta rece, samsarii nu prea vand masini (e frig, puterea de cumparare scade, sarbatori, etc.).

Edited by Yukoto, 01 November 2014 - 23:06.


#29
MaziluDani

MaziluDani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.10.2014

 Yukoto, on 01 noiembrie 2014 - 23:06, said:



Sunt sanse sa gasesti masina buna, trebuie doar sa cauti, secretul este sa nu te grabesti, iar in perioada asta rece, samsarii nu prea vand masini (e frig, puterea de cumparare scade, sarbatori, etc.).

Bine punctat, xD poate reusesc sa dau de un proprietar care-si vinde masina, de combinatori e plin peste tot.
Vorba ta vin sarbatorile, poate mai scad putin si preturile :)

Edited by MaziluDani, 01 November 2014 - 23:31.


#30
Buratino2014

Buratino2014

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 22.09.2014
vrei sa cumperi de la mos gerila?

#31
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
Sa nu cumpere naibii de la Moş Clapaciosu!

#32
MaziluDani

MaziluDani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.10.2014
Aha ce bine ar fi de gasesc o masina la vreun mos :)) daca a mai si tinut-o pe post de bibelou e perfect :))

#33
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
Vezi sa nu dai de barbatu lu tanti de mai jos:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zYpt1NFKyGQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
Esperatul

Esperatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 19.07.2006
Eu n-as trece cu vederea e60-ul ala recomandat. daca tot iei teapa sa o faci cu stil.

#35
MaziluDani

MaziluDani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.10.2014

 Esperatul, on 02 noiembrie 2014 - 15:00, said:

Eu n-as trece cu vederea e60-ul ala recomandat. daca tot iei teapa sa o faci cu stil.

Mai bine nu.. Cam 8 -9 mii sunt alea pe piata.. sub pretul asta, clar ceva are.. Ori km ca marfarul ori pica toata..

#36
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,782
  • Înscris: 01.12.2007

 Yukoto, on 01 noiembrie 2014 - 23:06, said:

Masini sh nu sunt vandute doar de samsari, mai sunt si oameni cinstiti, cetateni ca tine sau ca mine care isi vand masinile. Secretul este sa o duci la service autorizat sa o testezi la sange. Am prieteni care au masini diesel (VW, Peugeot) din 2005-2007 si au pana in 100k km, rulate in oras si ocazional cate un weekend pe la munte/mare pe luna. In oras rulate frumos, turate, turbinele nu au absolut nicio problema. Sunt sanse sa gasesti masina buna, trebuie doar sa cauti, secretul este sa nu te grabesti, iar in perioada asta rece, samsarii nu prea vand masini (e frig, puterea de cumparare scade, sarbatori, etc.).

Degeaba cumperi de la proprietar daca acesta nu a cumparat maisna de noua cu 0km.

 Esperatul, on 02 noiembrie 2014 - 15:00, said:

Eu n-as trece cu vederea e60-ul ala recomandat. daca tot iei teapa sa o faci cu stil.

+1.

 MaziluDani, on 02 noiembrie 2014 - 15:25, said:

Mai bine nu.. Cam 8 -9 mii sunt alea pe piata.. sub pretul asta, clar ceva are.. Ori km ca marfarul ori pica toata..
Ce E60 cumperi cu 8-9k euro,unul cu 300k km?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate