Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Unde era Isus când a căzut Adam?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
214 replies to this topic

#199
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Posttudorel666, on 20 noiembrie 2014 - 14:35, said:

Potrivit principiului că este de ajuns să arăți o singură lebădă neagră ca să combați afirmația ”toate lebedele sunt albe”, o să-ți vorbesc și eu de un singur principiu care își are rădăcina în Biblie și se aplică la societatea actuală: ”principiul lui Matei”, ”descoperit” destul de recent se pare. Și am pus în ghilimele pentru că Isus l-a enunțat, extrem de plastic și ușor de reținut, cu vreo două mii de ani în urmă. Și cred că și el l-a copiat din scrierile mai vechi ale VT.

http://www.cariereon...arat-sa-le-afli


Se pare deci, contrar afirmațiilor tale, că societatea actuală nu prea are ”cu totul alt context decât societatea primitivă”.
Atata doar ca eu nu am facut o afirmatie de tip toate lebedele sunt albe Posted Image

Deci, sa inteleg si eu acest principiu: acela care nu are decat un talant (pentru ca a primit saracul doar unul, banuiesc ca daca ar fi primit 5 ar fi avut 10) e demn de jefuit si aruncat in intunericul de afara?
Ca vad ca articolul tau ne invata ca e bine (ca stapan de sclav, nu?) sa compensam lipsa talantilor cu ceva judecata si acordarea de mai multe sanse. Adica exact pe dosul pildei.

Edited by TOPCATBV, 20 November 2014 - 15:50.


#200
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostTOPCATBV, on 20 noiembrie 2014 - 15:41, said:

Atata doar ca eu nu am facut o afirmatie de tip toate lebedele sunt albe Posted Image

Deci, sa inteleg si eu acest principiu: acela care nu are decat un talant (pentru ca a primit saracul doar unul, banuiesc ca daca ar fi primit 5 ar fi avut 10) e demn de jefuit si aruncat in intunericul de afara?
Ca vad ca articolul tau ne invata ca e bine (ca stapan de sclav, nu?) sa compensam lipsa talantilor cu ceva judecata si acordarea de mai multe sanse. Adica exact pe dosul pildei.

Nu știu ce ai citit și ce ai înțeles tu, dacă ai citit întradevăr despre principiul lui Matei (pentru că mai sunt expuse acolo încă trei principii, iar cel al lui Matei este ultimul), dar ți-am arătat că pildele Bibliei sunt încă de actualitate. Că tu vrei sau nu să accepți asta. Și văd că nu vrei, dar nu faci decât să te transformi în struțul ce-și bagă capul în nisip.

Și da, ai făcut o afirmație de tipul ”toate lebedele sunt albe”. Că recunoști sau nu. Altminteri spune din start că ești de acord că încă mai sunt pilde ale Bibliei ce sunt de actualitate și atunci disputa aceasta nu-și mai are rostul.

Edited by tudorel666, 20 November 2014 - 16:35.


#201
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Posttudorel666, on 20 noiembrie 2014 - 16:34, said:

Nu știu ce ai citit și ce ai înțeles tu, dacă ai citit întradevăr despre principiul lui Matei (pentru că mai sunt expuse acolo încă trei principii, iar cel al lui Matei este ultimul), dar ți-am arătat că pildele Bibliei sunt încă de actualitate. Că tu vrei sau nu să accepți asta. Și văd că nu vrei, dar nu faci decât să te transformi în struțul ce-și bagă capul în nisip.

Și da, ai făcut o afirmație de tipul ”toate lebedele sunt albe”. Că recunoști sau nu. Altminteri spune din start că ești de acord că încă mai sunt pilde ale Bibliei ce sunt de actualitate și atunci disputa aceasta nu-și mai are rostul.
Bai, tu nu vezi ca se bat cap in cap?

Principiul lui Matei ne poate determina sa judecam pripit oamenii, in functie de „eticheta” pe care le-am pus-o. zice linkul tau, si sunt de acord ca exista aceasta meteahna umana, specifica gandirii rationale in conditii de cunoastere incompleta.

Insa biblia nu se refera la acest lucru, pentru ca daca s-ar referi la acest lucru nu ar trebui sa ne ferim de el

Pilda talanţilor.
14 Atunci Împărăţia cerurilor se va asemăna cu un om care, când era să plece într-o altă ţară, a chemat pe robii săi şi le-a încredinţat avuţia sa.
15 Unuia i-a dat cinci talanţi, altuia doi, şi altuia unul: fiecăruia după puterea lui; şi a plecat.
16 Îndată, cel ce primise cei cinci talanţi s-a dus, i-a pus în negoţ şi a câştigat cu ei alţi cinci talanţi.
17 Tot aşa, cel ce primise cei doi talanţi a câştigat şi el alţi doi cu ei.
18 Cel ce nu primise decât un talant s-a dus de a făcut o groapă în pământ şi a ascuns acolo banii stăpânului său.
19 După multă vreme, stăpânul robilor acelora s-a întors şi le-a cerut socoteala.
20 Cel ce primise cei cinci talanţi a venit, a adus alţi cinci talanţi şi a zis: „Doamne, mi-ai încredinţat cinci talanţi; iată că am câştigat cu ei alţi cinci talanţi.”
21 Stăpânul său i-a zis: „Bine, rob bun şi credincios; ai fost credincios în puţine lucruri, te voi pune peste multe lucruri; intră în bucuria stăpânului tău!”
Mat 24.47; Mat 25.34-46; Luc 12.44; Luc 22.29-30; 2Tim 2.12; Evr 12.2; 1Pet 1.8;
22 Cel ce primise cei doi talanţi a venit şi el şi a zis: „Doamne, mi-ai încredinţat doi talanţi; iată că am câştigat cu ei alţi doi talanţi.”
23 Stăpânul său i-a zis: „Bine, rob bun şi credincios; ai fost credincios în puţine lucruri, te voi pune peste multe lucruri; intră în bucuria stăpânului tău!”
Mat 25.21;
24 Cel ce nu primise decât un talant a venit şi el şi a zis: „Doamne, am ştiut că eşti om aspru, care seceri de unde n-ai semănat şi strângi de unde n-ai vânturat:
25 mi-a fost teamă şi m-am dus de ţi-am ascuns talantul în pământ; iată-ţi ce este al tău!”
26 Stăpânul său i-a răspuns: „Rob viclean şi leneş! Ai ştiut că secer de unde n-am semănat şi că strâng de unde n-am vânturat;
27 prin urmare se cădea ca tu să-mi fi dat banii la zarafi şi, la venirea mea, eu mi-aş fi luat înapoi cu dobândă ce este al meu!
28 Luaţi-i, dar, talantul şi daţi-l celui ce are zece talanţi.
29 Pentru că celui ce are i se va da, şi va avea de prisos; dar de la cel ce n-are se va lua şi ce are!
30 Iar pe robul acela netrebnic, aruncaţi-l în întunericul de afară: acolo va fi plânsul şi scrâşnirea dinţilor.”

Edited by TOPCATBV, 20 November 2014 - 17:25.


#202
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostTOPCATBV, on 20 noiembrie 2014 - 17:24, said:

Bai, tu nu vezi ca se bat cap in cap?

Principiul lui Matei ne poate determina sa judecam pripit oamenii, in functie de „eticheta” pe care le-am pus-o. zice linkul tau, si sunt de acord ca exista aceasta meteahna umana, specifica gandirii rationale in conditii de cunoastere incompleta.

Insa biblia nu se refera la acest lucru, pentru ca daca s-ar referi la acest lucru nu ar trebui sa ne ferim de el

Pilda talanţilor.
14 Atunci Împărăţia cerurilor se va asemăna cu un om care, când era să plece într-o altă ţară, a chemat pe robii săi şi le-a încredinţat avuţia sa.
15 Unuia i-a dat cinci talanţi, altuia doi, şi altuia unul: fiecăruia după puterea lui; şi a plecat.
16 Îndată, cel ce primise cei cinci talanţi s-a dus, i-a pus în negoţ şi a câştigat cu ei alţi cinci talanţi.
17 Tot aşa, cel ce primise cei doi talanţi a câştigat şi el alţi doi cu ei.
18 Cel ce nu primise decât un talant s-a dus de a făcut o groapă în pământ şi a ascuns acolo banii stăpânului său.
19 După multă vreme, stăpânul robilor acelora s-a întors şi le-a cerut socoteala.
20 Cel ce primise cei cinci talanţi a venit, a adus alţi cinci talanţi şi a zis: „Doamne, mi-ai încredinţat cinci talanţi; iată că am câştigat cu ei alţi cinci talanţi.”
21 Stăpânul său i-a zis: „Bine, rob bun şi credincios; ai fost credincios în puţine lucruri, te voi pune peste multe lucruri; intră în bucuria stăpânului tău!”
Mat 24.47; Mat 25.34-46; Luc 12.44; Luc 22.29-30; 2Tim 2.12; Evr 12.2; 1Pet 1.8;
22 Cel ce primise cei doi talanţi a venit şi el şi a zis: „Doamne, mi-ai încredinţat doi talanţi; iată că am câştigat cu ei alţi doi talanţi.”
23 Stăpânul său i-a zis: „Bine, rob bun şi credincios; ai fost credincios în puţine lucruri, te voi pune peste multe lucruri; intră în bucuria stăpânului tău!”
Mat 25.21;
24 Cel ce nu primise decât un talant a venit şi el şi a zis: „Doamne, am ştiut că eşti om aspru, care seceri de unde n-ai semănat şi strângi de unde n-ai vânturat:
25 mi-a fost teamă şi m-am dus de ţi-am ascuns talantul în pământ; iată-ţi ce este al tău!”
26 Stăpânul său i-a răspuns: „Rob viclean şi leneş! Ai ştiut că secer de unde n-am semănat şi că strâng de unde n-am vânturat;
27 prin urmare se cădea ca tu să-mi fi dat banii la zarafi şi, la venirea mea, eu mi-aş fi luat înapoi cu dobândă ce este al meu!
28 Luaţi-i, dar, talantul şi daţi-l celui ce are zece talanţi.
29 Pentru că celui ce are i se va da, şi va avea de prisos; dar de la cel ce n-are se va lua şi ce are!
30 Iar pe robul acela netrebnic, aruncaţi-l în întunericul de afară: acolo va fi plânsul şi scrâşnirea dinţilor.”


”Băi”, pricepi că ”principiul lui Matei”, în afară de cazurile când este aplicat greșit, este perfect adevărat și totdeauna aplicabil? Că este normal să te aștepți ca un student bun să ia notă mai mare decât unul prost și ca unul prost să devină și mai prost. Că mai sunt și excepții, când un student prost își dă seama că, dacă nu va învăța, se va prosti și mai tare și atunci se apucă de învățat și începe să primească și el mai mult, deși are deja mai mult, asta-i până la urmă tot aplicarea principiului lui Matei. Dar dacă tu suferi de prea plin de sine și îți place să crezi că discuți cu proștii, asta-i problema ta. Și iară nu schimbă cu nimic faptul că psihologia actuală aplică un principiu care se regăsește în Biblia cea veche de două mii de ani.
Deci, ce am avut de demonstrat, ți-am demonstrat. Iar dacă mă mai iei cu ”băi”, în situația în care eu te-am respectat și ți-am vorbit civilizat, după cum vezi eu aplic încă un principiu biblic, cel ce spune să-i întorc obrazul stâng celui care mă lovește peste dreptul. Deci, dacă nu ți-a plăcut fața mea a dreaptă și m-ai lovit peste ea, stăi s-o vezi și p-aia stângă-strâmbă până te-oi sătura! Sau mai aplic un principiu derivat tot dintr-unul biblic, care sună cam așa: răspunde-i nesimțitului după nesimțirea lui. Și este o nesimțirea neregulamentară să iei pe cineva cu ”băi”. Dacă nu crezi, întreabă moderatorii!

Edited by tudorel666, 20 November 2014 - 18:22.


#203
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Dar nu mi-ai spus de ce stapanul este asemanat cu imparatia cerurilor. Pare ceva pozitiv, pe cand in articolul tau acest tip de comportament (al managerului care judeca dupa prima impresie) este descurajat.

Principiul lui Matei ne poate determina sa judecam pripit oamenii, in functie de „eticheta” pe care le-am pus-o. Am putea incerca sa „sapam” ceva mai adanc in relatia cu ceilalti, sa ii etichetam mai putin si sa facem un efort onest de a-i cunoaste mai bine. Astfel, am putea descoperi surprize placute in locuri neasteptate.

14 Atunci Împărăţia cerurilor se va asemăna cu un om care, când era să plece într-o altă ţară, a chemat pe robii săi şi le-a încredinţat avuţia sa.
...
26 Stăpânul său i-a răspuns: „Rob viclean şi leneş! Ai ştiut că secer de unde n-am semănat şi că strâng de unde n-am vânturat;
27 prin urmare se cădea ca tu să-mi fi dat banii la zarafi şi, la venirea mea, eu mi-aş fi luat înapoi cu dobândă ce este al meu!
28 Luaţi-i, dar, talantul şi daţi-l celui ce are zece talanţi.
29 Pentru că celui ce are i se va da, şi va avea de prisos; dar de la cel ce n-are se va lua şi ce are!

30 Iar pe robul acela netrebnic, aruncaţi-l în întunericul de afară: acolo va fi plânsul şi scrâşnirea dinţilor.”

Edited by TOPCATBV, 21 November 2014 - 09:00.


#204
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostTOPCATBV, on 21 noiembrie 2014 - 09:00, said:

Dar nu mi-ai spus de ce stapanul este asemanat cu imparatia cerurilor. Pare ceva pozitiv, pe cand in articolul tau acest tip de comportament (al managerului care judeca dupa prima impresie) este descurajat.
mie niciodata nu mi-a placut pilda asta, oricum as interpreta-o nu-mi place de stapin.

View PostTOPCATBV, on 20 noiembrie 2014 - 13:32, said:

1.vom mai discuta acest aspect cand arheologii isi vor schimba parerea
2.deci crezi ca oamenii erau la acea data atat de prosti (parca ziceai ca nu erau prosti ci doar analfabeti) incat nu erau in stare sa legifereze decat cu ajutor ceresc, ajutor care ar fi venit in diverse locuri de pe Pamant?
3.hai sa discutam despre ceea ce stim acum. iar acum stim ca nu se poate calatori cu o viteza prea mare
1. peste 20 de ani imi vei da dreptate.
2. poi asta ti-am zis si io ca nu erau prosti, de ce tre sa repeti? :)
ioi amu am inteles cum gindesti. Posted Image  adica doar pentru ca oamenii ar fi fost capabili sa-si faca ei legi singuri, avem certitudinea ca nu au existat alieni care sa se pretinda dumnezei. misto
3. dar aici e problema, ce stim noi se poate schimba de la o zi la alta, e aiurea sa vorbim din pdv al stiintei actuale.

#205
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostTOPCATBV, on 21 noiembrie 2014 - 09:00, said:

Dar nu mi-ai spus de ce stapanul este asemanat cu imparatia cerurilor. Pare ceva pozitiv, pe cand in articolul tau acest tip de comportament (al managerului care judeca dupa prima impresie) este descurajat.

Principiul lui Matei ne poate determina sa judecam pripit oamenii, in functie de „eticheta” pe care le-am pus-o. Am putea incerca sa „sapam” ceva mai adanc in relatia cu ceilalti, sa ii etichetam mai putin si sa facem un efort onest de a-i cunoaste mai bine. Astfel, am putea descoperi surprize placute in locuri neasteptate.

14 Atunci Împărăţia cerurilor se va asemăna cu un om care, când era să plece într-o altă ţară, a chemat pe robii săi şi le-a încredinţat avuţia sa.
...
26 Stăpânul său i-a răspuns: „Rob viclean şi leneş! Ai ştiut că secer de unde n-am semănat şi că strâng de unde n-am vânturat;
27 prin urmare se cădea ca tu să-mi fi dat banii la zarafi şi, la venirea mea, eu mi-aş fi luat înapoi cu dobândă ce este al meu!
28 Luaţi-i, dar, talantul şi daţi-l celui ce are zece talanţi.
29 Pentru că celui ce are i se va da, şi va avea de prisos; dar de la cel ce n-are se va lua şi ce are!

30 Iar pe robul acela netrebnic, aruncaţi-l în întunericul de afară: acolo va fi plânsul şi scrâşnirea dinţilor.”

Pentru că Împărăția Cerurilor este o împărăție a inteligenței în care, cu cât ești mai inteligent, cu atât devii mai inteligent și niciodată nu poate unul cu un singur ”talant” de inteligență să îl întreacă pe cel care are zece ”talanți” de inteligență. Principiul lui Matei, dacă stăm bine să ne gândim, este principiul progresiei geometrice a cunoașterii. EXACT CEEA CE SE ÎNTÂMPLĂ AZI.
Iar managerul care judecă după prima impresie o face pentru că înțelege greșit principiul lui Matei. Pentru că ”stăpânul” din parabolă nu cere talantul înapoi imediat, ci după o perioadă îndelungată de timp. Și dacă cel care avea un singur talant l-ar fi înmulțit, fie și cu 0,1%, atunci nu i-ar fi fost luat talantul. Dar nu spune tu că angajezi un om în afacerea ta și îi dai o lucrare să o facă, pentru că este începător, altuia dai zece lucrări să le facă, pentru că este deja avansat, iar când vii constați că cel cu zece le-a terminat pe toate, cel cu una nici nu s-a apucat de ea, dar continui să îi dai alt termen, cocoloșindu-l! Esta clar că îi vei lua lucrarea și o vei da celui care a rezolvat deja zece.

EXAC,

View Postcirus6, on 21 noiembrie 2014 - 09:20, said:

mie niciodata nu mi-a placut pilda asta, oricum as interpreta-o nu-mi place de stapin.



Fiindcă n-ai înțeles-o și nu trăiești în realitatea de azi.

Edited by tudorel666, 21 November 2014 - 10:12.


#206
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Tudorel, pilda talanților are sens în creștinism numai în perspectivă eshatologică, altfel nu.

#207
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmario_bril, on 21 noiembrie 2014 - 10:27, said:

Tudorel, pilda talanților are sens în creștinism numai în perspectivă eshatologică, altfel nu.

Nu se merită să mă contrazic cu tine pe tema aceasta... Voi face însă o singură remarcă, după ce dau definiția escatologiei:

ESCATOLOGÍE s.f. Doctrină mistică-religioasă despre destinele finale ale omenirii, despre sfârșitul lumii și judecata de apoi. [Gen. -iei, var. eschatologie, eshatologie s.f. / < fr. eschatologie, cf. gr. eschatos – ultim, logos – cuvânt].

ESCATOLOGIE = E... SCATOLOGIE

Un joc de cuvinte mai adevărat decât acesta nu cred că se putea.

Edited by tudorel666, 21 November 2014 - 11:31.


#208
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
referitor la intrebarea din topic: era pe maximilianstraße , la o cafea.

#209
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postericmario, on 23 noiembrie 2014 - 03:09, said:

referitor la intrebarea din topic: era pe maximilianstraße , la o cafea.

Nu pricep la ce te referi? Vrei să spui că și-au mai pus și alții întrebarea mea?

#210
Gizaszace

Gizaszace

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 19.05.2014

View Posttudorel666, on 29 octombrie 2014 - 13:04, said:

Toată lumea își poate aminti scena și mai ales personajele din povestea căderii în păcat a lui Adam: Dumnezeu, Adam, Eva, șarpele și.... atât. Păi, dacă-i așa, vouă nu vi se pare că lipsește ceva? Unde este Isus Hristos?! Nu este el făcut ”mai înainte de toți vecii”? Și iată că vecii tocmai se pregăteau să înceapă și Isus Hristos nu numai că lipsea, dar multe altele erau făcute înaintea lui: Adam, Eva, șarpele, toate animalele, plantele și iarba de pe câmp!
...

Avand in vedere faptul ca Iisus nu e altceva decat produsul a 1700 de ani de ganduri, idei si superstitii primitive, analiza "la sange" a povestilor biblice este, practic, penibila si fara sens. El, Iisus/Dumnezeu, este un personaj cu o indelungata prezenta in panteonul antichitatii; doar numele si atributiile modificandu'se.
Nu faci altceva decat sa cauti logica acolo unde nu e. Punandu'ti intrebari de genul "Daca divinitatea este reprezentata de Sfanta Treime, cum de in Facerea Iisus lipseste?!", raspunsul va fi dat, probabil atunci cand se va intruni un alt conciliu de la Niceea; doar asa se vor mai modifica/imbunatatii/reforma povestile din "sfintele" scripturi.

Fiind sceptic cu privire la credibilitatea curiozitatii tale, ma voi opri acilea...

#211
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostGizaszace, on 26 noiembrie 2014 - 11:30, said:

Avand in vedere faptul ca Iisus nu e altceva decat produsul a 1700 de ani de ganduri, idei si superstitii primitive, analiza "la sange" a povestilor biblice este, practic, penibila si fara sens. El, Iisus/Dumnezeu, este un personaj cu o indelungata prezenta in panteonul antichitatii; doar numele si atributiile modificandu'se.
Nu faci altceva decat sa cauti logica acolo unde nu e. Punandu'ti intrebari de genul "Daca divinitatea este reprezentata de Sfanta Treime, cum de in Facerea Iisus lipseste?!", raspunsul va fi dat, probabil atunci cand se va intruni un alt conciliu de la Niceea; doar asa se vor mai modifica/imbunatatii/reforma povestile din "sfintele" scripturi.

Fiind sceptic cu privire la credibilitatea curiozitatii tale, ma voi opri acilea...

Miliarde de oameni sunt otrăviți zilnic de o ”otravă” despre care tu afirmi cu nonșalanță că nu există și nu am de ce să caut principiul otrăvitor din ea.
Bleah!

#212
Gizaszace

Gizaszace

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 19.05.2014

View Posttudorel666, on 26 noiembrie 2014 - 11:32, said:

Miliarde de oameni sunt otrăviți zilnic de o ”otravă” despre care tu afirmi cu nonșalanță că nu există și nu am de ce să caut principiul otrăvitor din ea.
Bleah!

Analizeaza'ti cu atentie raspunsul!! Probabil nu te'ai exprimat corect ori nu am inteles eu bine. La ce te referi?
Hai sa'ti spun ce am inteles din el:
- spui ca "oamenii sunt otrăviți zilnic de o ”otravă” despre care tu afirmi cu nonșalanță că nu există". Exact, acest lucru este cert pentru mine. Iisus este un personaj fictiv.
- "...și nu am de ce să caut principiul otrăvitor din ea."     Pai, exact asta faci! Mai intai te intrebi care'i pozitia lui Iisus la inceputul povestii, ca apoi sa afirmi ca nu vei cauta raspunsuri?! Wtf!

#213
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostGizaszace, on 26 noiembrie 2014 - 11:58, said:


Analizeaza'ti cu atentie raspunsul!! Probabil nu te'ai exprimat corect ori nu am inteles eu bine. La ce te referi?
Hai sa'ti spun ce am inteles din el:
- spui ca "oamenii sunt otrăviți zilnic de o ”otravă” despre care tu afirmi cu nonșalanță că nu există". Exact, acest lucru este cert pentru mine. Iisus este un personaj fictiv.
- "...și nu am de ce să caut principiul otrăvitor din ea." Pai, exact asta faci! Mai intai te intrebi care'i pozitia lui Iisus la inceputul povestii, ca apoi sa afirmi ca nu vei cauta raspunsuri?! Wtf!

Eu cred și în Isus și în Evanghelia sa. Tu le negi pe amândouă, deși Evanghelia are efecte zi de zi și clipă de clipă.

#214
Gizaszace

Gizaszace

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 19.05.2014

View Posttudorel666, on 26 noiembrie 2014 - 21:50, said:

Eu cred și în Isus și în Evanghelia sa. Tu le negi pe amândouă, deși Evanghelia are efecte zi de zi și clipă de clipă.

:))) Troll'eaza'n continuare, infidel!

#215
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostGizaszace, on 27 noiembrie 2014 - 11:48, said:


Posted Image)) Troll'eaza'n continuare, infidel!

Ha, ha. Ai spus ceva? Eu nu văd nimic demn de reținut.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate