Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Unde era Isus când a căzut Adam?

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
214 răspunsuri în acest subiect

#181
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostTOPCATBV, on 18 noiembrie 2014 - 13:54, said:

Pai nu voi spuneti ca le-a raspuns? Eu?
te rog io, citeste geneza, exodul si evanghelia dupa matei. dupa asta putem relua discutia, asa nu ne putem intelege.

ps am vrut sa zic studiaza.

Editat de cirus6, 18 noiembrie 2014 - 14:02.


#182
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostTOPCATBV, on 18 noiembrie 2014 - 13:38, said:


Cine nu-i un prost, autorul sau personajele din fabula?

Acela care-i în stare să compună o fabulă care să rămână peste ani și ani.

View PostEscapE_, on 18 noiembrie 2014 - 13:39, said:

Ma contrazic cu naivii pt ca asta e caz de studiu. E uimitor, cum in era tehnologica, inca mai exista oameni care cred cu îndârjire in supranatural. Pt mine e de neînțeles cum oamenii schimba pur si simplu noțiunea de logica.

Unde vorbește Biblia de lucruri supranaturale?

View PostTOPCATBV, on 18 noiembrie 2014 - 13:43, said:

Si de ce nu le-a spus cum? De ce i-a aburit cu cele 6+1 zile si cu Adam? De ce nu le-a dat niste informatii care sa constituie astazi o dovada ca au vorbit cu insusi creatorul universului?

De unde știi că nu le-a dat?

#183
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postcirus6, on 18 noiembrie 2014 - 14:01, said:

te rog io, citeste geneza, exodul si evanghelia dupa matei. dupa asta putem relua discutia, asa nu ne putem intelege.

ps am vrut sa zic studiaza.
Au pierdut destui vremea cu studiatul asta, nu au adus nicio valoare cunoasterii omenirii.

View Posttudorel666, on 18 noiembrie 2014 - 14:22, said:

Acela care-i în stare să compună o fabulă care să rămână peste ani și ani.
Pai si Capra cu 3 iezi ramane peste ani si ani. Nu? Totusi, de la o anumita varsta parca nu mai merge sa crezi literal ca a vorbit capra cu lupul.

View Posttudorel666, on 18 noiembrie 2014 - 14:22, said:

De unde știi că nu le-a dat?
Mi-a spus mie.

Editat de TOPCATBV, 18 noiembrie 2014 - 15:18.


#184
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostTOPCATBV, on 18 noiembrie 2014 - 14:54, said:


Pai si Capra cu 3 iezi ramane peste ani si ani. Nu? Totusi, de la o anumita varsta parca nu mai merge sa crezi literal ca a vorbit capra cu lupul.



Noi vorbeam despre inteligența celui care scrie o poveste gen Capra cu trei iezi. Iar povestea este o parabolă și numai copiii la minte și proștii cred că se referă la capre, lupi și iezi.

View PostTOPCATBV, on 18 noiembrie 2014 - 14:54, said:


Mi-a spus mie.

Vrei să spui că nu se merită să continui discuția cu tine?

#185
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 39.921
  • Înscris: 14.12.2007
tudorache, tu ai citit cartea lui enoch?

#186
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postericmario, on 19 noiembrie 2014 - 00:43, said:

tudorache, tu ai citit cartea lui enoch?

Apocrifa? Am citit-o cândva.

#187
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.211
  • Înscris: 15.06.2010

View Posttudorel666, on 19 noiembrie 2014 - 09:00, said:

Apocrifa? Am citit-o cândva.
nu merita atentie, e in genul apocalipsei. mi-am folosit toata imaginatia dar n-am putut gasi o ipoteza rationala oricum as interpreta-o. e pur si simplu o legenda inspirata din alte mituri.

#188
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.265
  • Înscris: 03.01.2005

View Posttudorel666, on 18 noiembrie 2014 - 17:21, said:

Noi vorbeam despre inteligența celui care scrie o poveste gen Capra cu trei iezi. Iar povestea este o parabolă și numai copiii la minte și proștii cred că se referă la capre, lupi și iezi.

Vrei să spui că nu se merită să continui discuția cu tine?
Ei, eu am aceasta parere despre biblie in intregul sau. Adam, Isus, Satana si Dzeu sunt personaje de poveste, personificari ale naturii sau ale caracterelor umane, sau idealizari ale unor persoane reale.

Vrei sa spui ca Dzeu chiar a vorbit cu Moise? ca atunci spun si eu ca a vorbit cu mine si discutia chiar s-a incheiat.

#189
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostTOPCATBV, on 19 noiembrie 2014 - 09:18, said:

Vrei sa spui ca Dzeu chiar a vorbit cu Moise? ca atunci spun si eu ca a vorbit cu mine si discutia chiar s-a incheiat.
de ce nu poti crede ca un bad bad alien a luat contact cu moise si s-a jucat de-a dumnezeul? de ce ti se pare absurda ipoteza asta?

#190
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postcirus6, on 19 noiembrie 2014 - 09:22, said:

de ce nu poti crede ca un bad bad alien a luat contact cu moise si s-a jucat de-a dumnezeul? de ce ti se pare absurda ipoteza asta?
In primul rand, pentru ca moise (asa cum este el descris in biblie) nu a existat.
In al doilea rand, nu cred ca oamenii in acel timp erau atat de prosti incat sa nu fie in stare sa inventeze singuri un set de legi care sa asigure buna organizare a unui trib. Nu este singurul set de legi din acea perioada si nici nu este primul.
Si mai exista si al treliea rand, care se refera la implauzibilitatea existentei alienilor si a acestui mod de a interactiona cu pamantenii.

Editat de TOPCATBV, 19 noiembrie 2014 - 09:58.


#191
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostTOPCATBV, on 19 noiembrie 2014 - 09:53, said:

1.In primul rand, pentru ca moise (asa cum este el descris in biblie) nu a existat.
2.In al doilea rand, nu cred ca oamenii in acel timp erau atat de prosti incat sa nu fie in stare sa inventeze singuri un set de legi care sa asigure buna organizare a unui trib. Nu este singurul set de legi din acea perioada si nici nu este primul.
3.Si mai exista si al treliea rand, care se refera la implauzibilitatea existentei alienilor si a acestui mod de a interactiona cu pamantenii.
1. de unde stii? cum zic francezii, absence of evidence is not evidence of absence.
2. ce legatura are cu ipoteza mea?
3. de unde reiese aceasta implauzabilitate?

ps ui', acum ai posibiliatea sa-mi desfintezi aceasta ipoteza.

Editat de cirus6, 19 noiembrie 2014 - 10:11.


#192
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postcirus6, on 19 noiembrie 2014 - 09:05, said:

nu merita atentie, e in genul apocalipsei. mi-am folosit toata imaginatia dar n-am putut gasi o ipoteza rationala oricum as interpreta-o. e pur si simplu o legenda inspirata din alte mituri.

Poate ar fi mai inspirat să ne dăm cu părerea într-un topic separat, după ce o voi reciti-o. Din punctul meu de vedere, toate apocrifele merită atenție.

View PostTOPCATBV, on 19 noiembrie 2014 - 09:18, said:

Ei, eu am aceasta parere despre biblie in intregul sau. Adam, Isus, Satana si Dzeu sunt personaje de poveste, personificari ale naturii sau ale caracterelor umane, sau idealizari ale unor persoane reale.

Vrei sa spui ca Dzeu chiar a vorbit cu Moise? ca atunci spun si eu ca a vorbit cu mine si discutia chiar s-a incheiat.

În afară de faptul că chiar și faptele reale pot constitui o parabolă și o pildă, nu-mi place să pun în discuție chestiuni care nu se pot verifica. Un astfel de lucru ar fi stabilirea veridicității faptului că Moise a vorbit cu Dzeu sau cu altă persoană sau entitate.
În plus, că a vorbit sau nu, ce importanță are pentru noi, cei de astăzi și pentru societatea actuală?

Editat de tudorel666, 19 noiembrie 2014 - 12:37.


#193
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.265
  • Înscris: 03.01.2005

View Posttudorel666, on 19 noiembrie 2014 - 12:34, said:

În afară de faptul că chiar și faptele reale pot constitui o parabolă și o pildă, nu-mi place să pun în discuție chestiuni care nu se pot verifica. Un astfel de lucru ar fi stabilirea veridicității faptului că Moise a vorbit cu Dzeu sau cu altă persoană sau entitate.
În plus, că a vorbit sau nu, ce importanță are pentru noi, cei de astăzi și pentru societatea actuală?
Pai are importanta, pentru ca pildele morale sau niste reguli de convietuire in societate nu au o valabilitate absoluta, ele depind de context. Iar societatea actuala are cu totul alt context decat societatea primitiva. Societatea actuala are cu totul alte mijloace pentru alcatuirea unor reguli de convietuire, a incuraja adoptarea lor si a verifica folosirea lor. Si, cel mai important, poate analiza utilitatea lor.

View Postcirus6, on 19 noiembrie 2014 - 10:10, said:

1. de unde stii? cum zic francezii, absence of evidence is not evidence of absence.
2. ce legatura are cu ipoteza mea?
3. de unde reiese aceasta implauzabilitate?

ps ui', acum ai posibiliatea sa-mi desfintezi aceasta ipoteza.
1.am mai discutat acest aspect si parerea arheologilor despre existenta lui moise si a peripetiilor sale.
2.o face inutila Posted Image
3.pai stim cam cu ce viteza se calatoreste prin univers, nu? Posted Image

Editat de TOPCATBV, 19 noiembrie 2014 - 13:34.


#194
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostTOPCATBV, on 19 noiembrie 2014 - 13:33, said:

1.am mai discutat acest aspect si parerea arheologilor despre existenta lui moise si a peripetiilor sale.
2.o face inutila Posted Image
3.pai stim cam cu ce viteza se calatoreste prin univers, nu? Posted Image
1. da da, si observ ca vorbesc singur.
2. o fi inutila dar poate fi adevarata......si daca e adevarata?
3. de unde stim? poate ei stiu mai mult.

#195
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postcirus6, on 20 noiembrie 2014 - 09:35, said:

1. da da, si observ ca vorbesc singur.
2. o fi inutila dar poate fi adevarata......si daca e adevarata?
3. de unde stim? poate ei stiu mai mult.
1.vom mai discuta acest aspect cand arheologii isi vor schimba parerea
2.deci crezi ca oamenii erau la acea data atat de prosti (parca ziceai ca nu erau prosti ci doar analfabeti) incat nu erau in stare sa legifereze decat cu ajutor ceresc, ajutor care ar fi venit in diverse locuri de pe Pamant?
3.hai sa discutam despre ceea ce stim acum. iar acum stim ca nu se poate calatori cu o viteza prea mare

#196
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTOPCATBV, on 20 noiembrie 2014 - 13:32, said:

iar acum stim ca nu se poate calatori cu o viteza prea mare
Știi pe naiba. Entaglementul îți demonstrează contrariul.

#197
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postmario_bril, on 20 noiembrie 2014 - 13:35, said:

Știi pe naiba. Entaglementul îți demonstrează contrariul.
Demonstreaza pe naiba.

#198
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostTOPCATBV, on 19 noiembrie 2014 - 13:33, said:

Pai are importanta, pentru ca pildele morale sau niste reguli de convietuire in societate nu au o valabilitate absoluta, ele depind de context. Iar societatea actuala are cu totul alt context decat societatea primitiva. Societatea actuala are cu totul alte mijloace pentru alcatuirea unor reguli de convietuire, a incuraja adoptarea lor si a verifica folosirea lor. Si, cel mai important, poate analiza utilitatea lor.


Potrivit principiului că este de ajuns să arăți o singură lebădă neagră ca să combați afirmația ”toate lebedele sunt albe”, o să-ți vorbesc și eu de un singur principiu care își are rădăcina în Biblie și se aplică la societatea actuală: ”principiul lui Matei”, ”descoperit” destul de recent se pare. Și am pus în ghilimele pentru că Isus l-a enunțat, extrem de plastic și ușor de reținut, cu vreo două mii de ani în urmă. Și cred că și el l-a copiat din scrierile mai vechi ale VT.

http://www.cariereon...arat-sa-le-afli


Se pare deci, contrar afirmațiilor tale, că societatea actuală nu prea are ”cu totul alt context decât societatea primitivă”.

Editat de tudorel666, 20 noiembrie 2014 - 14:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate