Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

UPC Wi-Free.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1245 replies to this topic

#289
many15_2001

many15_2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.02.2005

View Post654321, on 28 octombrie 2014 - 20:47, said:

Pe laptop e mai complicat...
Windows 7
Windows 8
:( Am urmat pasii pe un Windows 7 Ultimate si nu se conteaza.
In schimb m-am conectat cu un Mac si cu un Android si a functionat.
Stie cineva care ar putea fi problema. Mentionez ca am deconectat celelalte dispozitive.

#290
abit

abit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 27.07.2006
in win 7 la pasul 9 trebuie scoasa bifa de validare a certificatului pe server (in imagine e pusa)

#291
many15_2001

many15_2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 05.02.2005

View Postabit, on 31 octombrie 2014 - 23:29, said:

in win 7 la pasul 9 trebuie scoasa bifa de validare a certificatului pe server (in imagine e pusa)
:) Multumesc. Eu m-am uitat doar la imagini. Erau destul de sugestive... Ca un analfabet Posted Image Posted Image

#292
pozarul

pozarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 07.07.2007
ce se inflamasera spiritele acum 2 saptamani si acum brusc s-au oprit toti :)

P.S. eu ma bucur in continuare de Wi-Free
P.S.2 : m-a tarat consoarta intr-o seara la nush ce Outlet Musete (pe la timpuri noi). Vai ce bucuros am fost ca batea un Wi-Free la aia in magazin unde aveau un fotoliu de decor in care am zacut juma` de ora :))))

#293
dan965

dan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 13.10.2009

View Postpozarul, on 07 noiembrie 2014 - 13:58, said:

ce se inflamasera spiritele acum 2 saptamani si acum brusc s-au oprit toti :)

P.S. eu ma bucur in continuare de Wi-Free
P.S.2 : m-a tarat consoarta intr-o seara la nush ce Outlet Musete (pe la timpuri noi). Vai ce bucuros am fost ca batea un Wi-Free la aia in magazin unde aveau un fotoliu de decor in care am zacut juma` de ora :))))

Eu gasesc frecvent wi free dar nu se conecteaza.
Cauta...se obtine adresa...ip...se salveaza...


#294
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Semnal slab. Sub un anumit nivel nu mai functioneaza. Am instalat pe telefon wifi analyzer. Normal cand prind cateva retele si wifree, pe Analyzer, setat la sensibilitate maxima, am vreo 20-30 alte retele, cateva wifree dar la semnal au sub 20%.

PS. Despre ce terminal este vorba?

#295
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 06.12.2006

View Postdan965, on 07 noiembrie 2014 - 14:23, said:



Eu gasesc frecvent wi free dar nu se conecteaza.
Cauta...se obtine adresa...ip...se salveaza...

Asa pățesc și eu

#296
snapilica2003

snapilica2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 18.11.2007
Si eu gasesc Wi-Free mai peste tot. Dar intotdeauna semnalul e mult prea slab pentru a-l putea folosi. Mai rau este ca ma obliga sa opresc wi-fi si sa revin pe 3G unde netul merge mai bine. Ideea e foarte buna, dar in viata reala parca nu e asa cum si-ar dori toti.

#297
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Ciudat ce spuneti cu semnalul slab, eu mai peste tot pe unde m-am dus am avut si rssi mic de tot. Merge impecabil pentru aplicatii :)

#298
TurboHamster

TurboHamster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 02.10.2013
Depinde prin ce zone te plimbi. Pur si simplu, astea sunt limitele WiFi-ului "casnic". Gandeste-te ca foarte multe blocuri din Romania sunt din placi prefabricate, cu armatura de metal, care blocheaza mult semnalul. In zonele de case (cu pereti din caramida) pun pariu ca merge mult mai bine.

A incercat cineva sa foloseasca WiFree in strainatate (Olanda, Irlanda, ...) cu un cont UPC romanesc?

#299
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
nu merge.  testat din nou acum doua zile.

#300
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Normal ar fi fost sa lase in continuare harta pe site ca sa stie omul daca are semnal wi-fi prin zona in care are treaba, nu sa stea sa caute de nebun cu laptopul sau tableta semnalul lor! (cand are la dispozitie atatea hotspoturi free peste tot). Dar au scos-o tocmai pt. ca era o mare minciuna, ca sa nu-si ia injuraturi de la oameni! Am apucat sa vad pe harta cum ca, pe strada din spatele casei mele ar fi un astfel de hotspot, si am verificat a doua zi dupa ce scosesera harta de pe site -minciuna! Nu are niciun hotspot wi-fi, ci doar al unui sanatoriu balnear, cu numele respectivului -hotspot care existase acolo de muta vreme, cu mult inainte de lansarea wi-free!
Luni o sa merg si prin Cta sa caut pe unde au zis ei, dar sunt convins ca si acolo e tot minciuna!

Edited by toto_riina, 08 November 2014 - 08:46.


#301
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 08.08.2002
Eu am pățit invers pe o strada unde pe harta aia nu apărea nici urma de hotspoturi am găsit cateva si m-am putut conecta fără probleme la unu din ele din locația unde eram.

#302
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007
Harta nu poate fi lasata pe site pentru simplul fapt ca acel hotspot wifree reprezinta de fapt un client upc. Cum ar fi sa lasa iar harta si sa vezi ca o strada upc are 0-5-10 abonati care au modem wi-fi... Iar daca iti salvezi conexiunea, nu trebuie sa cauti tu, ci se va conecta automat dispozitivul tau. Eu am configurat conexiunea pe mai multe dispozitive pe care le detin, si cum gasesc un hotspot, ma conectez automat. Chiar cind scriu acest mesaj sunt la cafenea si sunt conectat pe un wifree...

#303
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 06.12.2006
O harta cu hotspoturile active actualizata în timp real este foarte greu de actualizat. Pentru ca hotspoturile sunt de fapt routerele abonaților persoane fizice. Și dacă într-o luna ai 1000 de abonați noi și 1000 de abonați care pleacă de la UPC, harta trebuie actualizata de 2000 de ori. Doar dacă ai un soft care sa extragă din baza de date automat adresele noilor abonați și celor care pleacă și sa actualizeze harta în timp real. Altfel o harta cu acoperirea reala este ceva imposibil de realizat.

#304
PetrePeter

PetrePeter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 20.12.2013
Salut.Stie cineva cum se poate dezactiva Wi-Free din contul My Upc?Cand dau click pe "Wi-free este activ" ca sa-l dezactivez nu merge.Tot activat ramane.Sau se poate dezactiva doar sunand la UPC?Multumesc

#305
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014

View Posttdan08, on 08 noiembrie 2014 - 18:02, said:

O harta cu hotspoturile active actualizata în timp real este foarte greu de actualizat. Pentru ca hotspoturile sunt de fapt routerele abonaților persoane fizice. Și dacă într-o luna ai 1000 de abonați noi și 1000 de abonați care pleacă de la UPC, harta trebuie actualizata de 2000 de ori. Doar dacă ai un soft care sa extragă din baza de date automat adresele noilor abonați și celor care pleacă și sa actualizeze harta în timp real. Altfel o harta cu acoperirea reala este ceva imposibil de realizat.
Atunci de ce au mai pus-o de la bun inceput pe site? Ca sa atraga fraierii, nu? Ca ce-o sa zica lumea: "uita ma, aia au acoperire si pe valea Prahovei si la cucuietii din deal, hai la ei", ca dupa aia cand ajung la fata locului sa ramana cu buza umflata, sa constate ca nici vorba de asa ceva, tocmai cand aveau nevoie! Minciuna tipica UPC, de-aia pleaca toti de la ei!
Cum poti in epoca internetului sa oferi un serviciu pt. care sa n-ai bunul simt sa pui si o harta de acoperire, cand toata lumea are asa ceva, de la Digi, la Orange si Cosmote?

#306
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Acolo vorbim de hotspoturi publice, aici vorbim de routere care se afla in posesia clientilor, de aia. Nu pleaca toti de la ei, ba chiar a crescut baza abonatilor. Dar, in fine, sa lasam discutiile de genul asta. Daca nu te multumeste serviciul, nu il folosi si gata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate