Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

UPC Wi-Free.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1245 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Urmeaza sa se lanseze si la noi, in Romania, noul serviciu UPC Wi-Free. Discutam aici despre retelele gasite, unde, daca ne-a fost de folos sau nu, insa si alte informatii!

Start! Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aAqpihk4LTQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si spotul publicitar in engleza. Punem si-n romana, cand apare.


Un mic edit, cu informatii generale:

- viteza de acces va fi de pana la 5 Mbps download si pana la 500 Kbps pentru upload;
- va fi disponibil numai pentru clientii cu routere de la UPC;
- serviciul va putea fi utilizat numai daca clientul e de acord sa mentina activa functia si pe routerul sau, de acasa;

Edited by MembruAnonim, 22 October 2014 - 15:36.


#2
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
Daca io am modem oare pot activa serviciul sa ma conectez la altii? Posted Image

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu... :)

#4
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
O miscare desteapta, din care castiga toata lumea. Bravo!

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ca sa ai acces la routerele celorlalti, trebuie sa ai router de la UPC si sa ai activ Wi-Free-ul. Daca-l dezactivezi, nu vei putea accesa Wi-Free deloc.

Viteza serviciului va fi de pana la 5 Mbps download si pana la 500 Kbps upload, daca nu se schimba ceva. Suficient pentru situatii ''urgente''.

#6
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Inca ceva ar trebui o aplicatie cu auto log in. Adica sper sa nu trebuiasca sa introduc datele manual de fiecare data cand ma mut de pe un spot pe altul.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu, o singura data introduci datele si apoi se conecteaza automat cand intri in raza de acoperire a unui router UPC.

#8
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Megasmecher atunci :D

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De exemplu, tu cum ai WP, intri in setari, apoi te duci la conexiunile wireless, dai click pe UPC Wi-Free si introduci numele tau de utilizator de pe My UPC si parola Wi-Free. Apoi te conecteaza automat si asta e. :D

#10
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
oare cum rezolva problema unor ilegalitatii facute de X folosind router-ul unui amarat ?!....hm ?!

Noi toti am putea sa avem wifi free aici in RO dar cui ii convine sa plateasca netul iar vecinul sa conduca mertan si sa stea pe wireless-ul meu ?!
Clar trebuie un echipament dedicat cu un alt tip de management.

Edited by Mihai_3, 22 October 2014 - 15:29.


#11
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
Stiind utilizatorul? :huh:

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In cazul Android-ului, e cam tot asa, cu o mica  modificare: dupa click-ul pe numele retelei Wi-Free, la EAP method se alege PEAP, iar la authentication se alege MSCHAPV2. La fel, login cu numele de utilizator My UPC si parola Wi-Free. Asta e tot.

View PostMihai_3, on 22 octombrie 2014 - 15:27, said:

oare cum rezolva problema unor ilegalitatii facute de X folosind router-ul unui amarat ?!....hm ?!

Noi toti am putea sa avem wifi free aici in RO dar cui ii convine sa plateasca netul iar vecinul sa conduca mertan si sa stea pe wireless-ul meu ?!

Se identifica utilizatorul dupa datele din My UPC, e logic. Plus ca serviciul nu e permis tuturor, ci numai schimbul de WiFi intre clientii UPC.

Pe langa asta, reteaua Wi-Free e separata de reteaua clientului, are alte date de identificare directe in reteaua UPC. :)

#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

View PostMihai_3, on 22 octombrie 2014 - 15:27, said:

oare cum rezolva problema unor ilegalitatii facute de X folosind router-ul unui amarat ?!....hm ?!

Noi toti am putea sa avem wifi free aici in RO dar cui ii convine sa plateasca netul iar vecinul sa conduca mertan si sa stea pe wireless-ul meu ?!
Clar trebuie un echipament dedicat cu un alt tip de management.
  
Banda pentru vizitatori e separată, stai liniștit ca nu mulg aia la capra ta.

A,  și deja e topic unde se discuta de câteva zile.

#14
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Vad ca si la job prind un wifree. Asta inseamna ca nu mai stau dupa mofturile orange sau vodafone, inseamna trafic de internet mai putin pe prepay-ul meu, inseamna deci si economie.

Ala e topic despre cum sa inchizi optiunea pe router nu despre serviciu in general. Sper sa continuam aici discutiile.

Edited by grinci, 22 October 2014 - 15:34.


#15
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Apare si la mine acasa,am un reprezentant UPC pe scara,totusi,de cand e activ serviciul si la noi,la mine apare de cateva saptamani.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Inca nu e activ in mod oficial. Momentan probabil se fac teste. O sa apara comunicat oficial pe tema asta. :)

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
http://forum.softped...ez-upc-wi-free/

#18
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Sper sa fie o comunitate deschisa, care sa inteleaga si sa aprecieze beneficiile. Sper sa nu apara prea multe situatii gen "vai, se face trafic pe routerul meu" :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate