Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Despre memory foam si experienta mea cu saltele si perne cu

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
LifeOwner

LifeOwner

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.05.2008
Deschid acest topic pt a povesti patania mea si a avertiza asupra pericolelor ascunse sub saltele/perne .

Nu vreau sa o lungesc prea mult ... in esenta am accesat si eu un credit ca tot romanu' si ma mut de la bloc la casa langa Bucuresti.
mobilier nou saltele perne etc ...

mi-am cumparat o saltea cu memory foam si 2 perne memory foam ... mare greseala.

din punct de vedere ortopedic , salteaua memory foam si pernele memory foam ofera o sustinere si un confort EXTRAORDINAR.
din pacate , acest confort vine cu un pret mult prea mare ..pretul sanatatii !!

pernele au fost luate de la JYSK, modelul ,WellPur GOLDEN GATE.
de la despachetare m-a izbit un miros greu de plastic prost ... am zis ok , am scos husa , am aeristi perna cateva ore si m-am bagat in pat.

odata ce s-a incalizt materialul de la caldura corpului , a inceput sa PUTA un miros greu , acru-intepator-chimic .
Am incercat sa ignor si sa dorm cu gandul ca in timp mirosul o sa dispara si ca e doar la inceput ca orice lucru noi... ei bine nu

m-am trezit cu ochii rosii si nisiposi ca atunci cand inhalezi otet sau iti intra vapori de alcool in ochi ... gatul nu mai zic , parca fumasem tigara de la tigara tota noaptea ,mucoasa nazala iritata parca zacusem 1 saptamana cu gripa .
Bonus, o greata de la ficat legata de mirosul intepator degajat de minunea spuma cu memorie .

Am ajuns la serviciu pe 3 carari si am inceput sa ma informez pe net despre materialul minune memory foam .Am, gasit asta .. http://news.softpedi...You-76887.shtml

Nu articolul in sine m-a ingrozit ci numarul extrem de mare de commenturi si de relatari similare cu a mea .
Oameni care s-au imbolnavit de inima , plamani , rinichi ,cancere diverse , boli ale sistemului nervos , alergii iritatii etc ...

A 2-a zi m-am infiintat cu saltele/perne/spume memory si toate cacaturile la magazin si am cerut saltea din BUMBAC CU ARCURI Clasice si perne din PUF natural in bumbac 100% .
Spre norocul meu, vanzatorii de la JYSK au schimbat instant produsele fara nici cel mai mic comentariu , desi i-am facut in toae felurile
criminali ,iresponsabili etc ..
Stiu ... nu e vina lor ca asta sunt obligati sa vanda dar , e vina lor ca nu avertizeaza !

in concluzie .. salteaua bunicii , lana de pe pat , bumbacul , penele , arcurile si toate materialele traditionale sunt desconsiderate si demodate in favoarea chimicalelor si a mizeriilor ne testate ce ne sunt oferite la preturi de lux pentru un confort de "lux" si pentru o moarte sigura.
In fapt , cei care ne vand aceste produse obtinute din mase plastice , prelucrarea petrolului ,reactii chimice etc  ... isi odihnesc cururile in puf / pene / balnuri naturale si matase !!!!
Am ajuns cobaii finlandezilor frate !!!
Vand saltele si perne din compusi chimici a caror toxicitate nu o testeaza si nu o cunoaste NIMENI !
Si nu numai ei fac asta ! TOTI fac asta pe sanateatea si pe banii nostrii !

Vezi si saltelele TEMPUR care costa 2000e - 5000e si se pare ca sunt mult mai nocive ca cele din spuma ieftina.

Nu uit sa mentionez ca si Azbestul a fost prezentat ca un material minune , a fost folosit chiar la filtrele de tigara
prin anii 60 .... au murit mii de oameni de cancer ,pana a fost testat !
La fel si vata minerala ... extrem de toxica , cancerigena , cu efecte dovedite ...din pacate inca se foloseste ! :-((

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,163
  • Înscris: 22.05.2003
Discutia e veche si infinita.

Saltelele Memory Foam au aparut ca saltele medicinale, pt oamenii imobilizati, pt ca permit distributia constanta a greutatii.

Cei care stau multa vreme nemiscati dezvolta rani in punctele de contact (spate, fese etc).


Restul e doar marketing.

#3
LifeOwner

LifeOwner

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.05.2008

View PostAdm, on 17 octombrie 2014 - 13:45, said:

Discutia e veche si infinita.

Saltelele Memory Foam au aparut ca saltele medicinale, pt oamenii imobilizati, pt ca permit distributia constanta a greutatii.

Cei care stau multa vreme nemiscati dezvolta rani in punctele de contact (spate, fese etc).


Restul e doar marketing.

Cat de veche este ... uite ca tot sunt prosti ca mine care intai cumpara si dupa aia citesc.
Macar vorbesc din perspectiva patitului nu a unuia care-si da cu parerea despre un subiect abstract :-)

Daca poate cineva sa contrazica afirmatiile mele si a sute de alti oameni cu argumente documentate sau testate pe pielea lor , ii invit s-o faca .

e bine pt tag-uri :-)

#4
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Cauta pe google dupa alibaba memory foam mattress, sunt 10 $ bucata.

Cat ai dat pe ea?

Cum se mai plangea cineva ca a cumparat mobila MDF pentru copii si trazneau chimicalele din ea, sunt "baieti destepti" care aduc toate mizeriile din China, facute cu tot felul de chimicale interzise in UE, dau o spaguta la vama si apoi le vand aici la niste preturi aiuritoare.

#5
LifeOwner

LifeOwner

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.05.2008

View Postdraculescu, on 17 octombrie 2014 - 13:59, said:

Cauta pe google dupa alibaba memory foam mattress, sunt 10 $ bucata.

Cat ai dat pe ea?

Cum se mai plangea cineva ca a cumparat mobila MDF pentru copii si trazneau chimicalele din ea, sunt "baieti destepti" care aduc toate mizeriile din China, facute cu tot felul de chimicale interzise in UE, dau o spaguta la vama si apoi le vand aici la niste preturi aiuritoare.

Pe principiul cat dai atata face .. am zis sa nu iau cea mai ieftina saltea , nici cea mai scumpa . Am dat 25 mil 160x200 cu argint , aerisiere , anti acarieni ... nah
mi-e si rusine ca am pus botu la bataia lor de joc .

acarienii au fost prientenii mei de mic copil . Am avut aceeasi saltea de la 3 la 16 ani si nu am nici o alergie sau alte probleme. asa ca nu cred ca-mi dauneaza :-)
ba a mai venit si un destept sa-mi faca o demonstratie cu un kirbi si a facut ravagii prin salteaua mea cu acarieni :-)

#6
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
Ce sa va fac daca experimentati cu tot felul de nume obscure... Am niste perne de la Ikea cu memorie putina, aproape amnezice, o pereche pentru copii din seria 365+ si o pereche pentru parinti, nu mai stiu cum le zice, seria actuala se numeste ROLLEKA.
Le am de cativa ani si sunt extrem de multumit. Niciun miros de chimicale, nimic. Iar salteaua e din latex, tot de la Ikea. N-as lua din alta parte decat daca ar fi sa cumpar saltea clasica.

#7
LifeOwner

LifeOwner

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.05.2008

View PostRazvan_N, on 17 octombrie 2014 - 14:13, said:

Ce sa va fac daca experimentati cu tot felul de nume obscure... Am niste perne de la Ikea cu memorie putina, aproape amnezice, o pereche pentru copii din seria 365+ si o pereche pentru parinti, nu mai stiu cum le zice, seria actuala se numeste ROLLEKA.
Le am de cativa ani si sunt extrem de multumit. Niciun miros de chimicale, nimic. Iar salteaua e din latex, tot de la Ikea. N-as lua din alta parte decat daca ar fi sa cumpar saltea clasica.

Tine minte ca nu exista un proces tehnologic incheiat 100% cum nu exista perpetuum mobile .
Adica , spuma aia lucreaza in continuare si emana chimicale chiar daca fenolii ftenolii etc ... nu au miros , nu inseamna ca nu exista .

somn usor

#8
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Fratilor, si eu mi-am luat-o. Si inca urat de tot. De atunci m-am lecuit, de cate ori trebuie sa cumpar ceva, dau un search pe cel mai bun prieten al romanului, Google, si caut referinte/pareri despre produsul respectiv. Nici nu aveti idee cate tepe am evitat asa. Posted Image

View PostLifeOwner, on 17 octombrie 2014 - 14:10, said:


Pe principiul cat dai atata face .. am zis sa nu iau cea mai ieftina saltea , nici cea mai scumpa . Am dat 25 mil 160x200 cu argint , aerisiere , anti acarieni ... nah
mi-e si rusine ca am pus botu la bataia lor de joc .

acarienii au fost prientenii mei de mic copil . Am avut aceeasi saltea de la 3 la 16 ani si nu am nici o alergie sau alte probleme. asa ca nu cred ca-mi dauneaza :-)
ba a mai venit si un destept sa-mi faca o demonstratie cu un kirbi si a facut ravagii prin salteaua mea cu acarieni :-)


Ai dreptate, eu nu am renuntat nici la saltelele de lana, nici la plapuma de lana sau perna cu puf de gasca/gaina.
Marketingul a devenit de-a dreptul bolnav, ni se spune ca trebuie sa ne spalam cu tot felul de cacaturi doar ca sa ne aparam, cica, de microbii de pe piele si, in realitate, folosirea in exces al sapunurilor ne distruge flora microbiana care ne este prietena de milioane de ani, ducand la probleme de sanatate ale pielii. Iar acu, mai nou, tre sa cumparam saltele imbibate cu o groaza de otravuri care, cica, ne apara de acarieni. pai, acarienii astia erau si pe vremea strabunicilor si nu s-a intamplat nimic rau, de fapt, acarienii sunt niste agenti sanitari grozavi, ei se hranesc cu celulele moarte ale pielii care se descuameaza si cad.

Edited by draculescu, 17 October 2014 - 14:25.


#9
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Acest subiect s-a mai discutat aici pe softpedia. Initiator, asa cum ar fi fost bine pentru tine sa fi facut o cautare serioasa in domeniul acesta inainte de a cumpara cu niste bani deloc putini o saltea comercializata de firma ce ai mentionat-o (pt istorie, acea firma ofera produse de foarte slaba calitate si provenienta mai putin palpabila), tot asa ar fi fost mai bine sa nu mai deschizi un nou topic ci, sa-ti istorisesti patzania pe celalalt topic deja existent.  
http://forum.softped...se/page__st__36

De acolo, citez o postare ce mi-a placut in mod deosebit, cea de la numarul #44 :

amotida:

Am citit in articolul care face subiectul nostru ( http://news.softpedi...You-76887.shtml ) si commentariile respective... cel mai mult mi-a placut urmatorul:
''Comment #13 by: trentreviso on 20 Sep 2008, 20:59 GMT
This article is crap. Not because it disses foam mattresses, but because it is so unscientific. It's all anecdote from people specifically selected because they did not like their mattress for some reason.
"Now three months after removing the bed from our room we are still unable to even use our room." - Doesn't that suggest the mattress was NOT the problem?
"After two and a half years of owning this bed my husband and I both started having back, neck and shoulder pains." - If it took two and a half years to develop, why is she so sure the mattress is at fault?
"...back, neck and shoulder pains. Some mornings I would feel like my arms and shoulders were beaten up. It took hours for the pains to subside... ...I felt like I was tossing and turning all night and waking up exhausted... ...Those are allergy symptoms." - No those are NOT allergy symptoms!! (I can say this with some authority, as I happen to be a doctor). Maybe arthritis or PLMD or sleep apnea or something but DEFINITELY NOT allergies.
"Most autoimmune disorders (like arthritis, lupus, allergies asthma, and others) have been connected with or thought to be boosted by increased
exposure to petroleum. " - What a bunch of crap! Show me a peer-reviewed study that demonstrates this.

"We used to sleep on bed mattresses made of more or less natural untreated stuff." - I suppose the implication here is that "natural" materials are healthier. You ever slept on grass or straw? Don't let the bedbugs bite!
This article is a disservice to Softpedia readers. It makes dozens of false statements, draws rather absurd conclusions from heresay, and attempts to back up its conclusions with the opinions of unprofessional observers, selected specifically for the nature of that opinion. It is completely worthless! ''
Ca sa nu mai spun de un alt comment in care unul spunea ca dupa ce a dormit pe o saltea a trebuit sa mearga la spital, la recuperare intensiva, si acolo si-a revenit... Dar la spitale si mai ales in sectiile speciale (ma refer in tarile mai civilizate, nu stiu daca si pt Romania este valabil) paturile au saltele speciale din, (surpriza!), memory foam!
O sa va mai spun ceva... in foarte multe state occidentale comerciantii de saltele dau un timp de proba a produselor lor, timp ce variaza de la o luna si pana la chiar 12 luni! Daca descoperi intre timp ca nu-ti convine produsul respectiv il dai inapoi si ti se inapoiaza banii! Chiar credeti voi ca nu sunt destui "carcotasi" care cumpara o saltea scumpa, dorm pe ea cateva luni si apoi o returneaza inapoi inventand diverse motive?!!!

Acum fiti siguri ca daca cu adevarat existau studii stiintifice care dovedeau "fara doar si poate" nocivitatea saltelelor de poliuretani si memory foam, aceste produse s-ar fi interzis.
Si va mai intreb eu, oare ce nu este nociv pt sanatatea umana mai ales in societatile civilizate actuale? Pentru cam orice exista studii care arata nocivitatea...
-betoanele in care traim sunt nocive
-plasticul de care suntem inconjurati
-radiatiile emanate de diverse aparate
-aerul poluat din orase
-sarea pe care o mancam
-zaharul, uleiurile, carnea, sucurile, painea, etc, etc, etc... exemplele ar putea urma la infinit Posted Image)

Ce ramane de facut?! Sa mergem cu totii in vreo jungla in care civilizatia nu a patruns inca?! Nu am avea destul loc... si chiar daca am merge acolo, vom gasi destule pericole... ne-ar manca vreun crocodil, ne-ar intepa vreun tantar cu malarie sau cu cine stie ce alti virusi, etc... Posted Image)
Cred ca comentariul meu este destul de pertinent,logic si la obiect. Va salut pe toti si sa fiti bine.

PS: Sunt absolut sigura ca multe saltele de acest gen(mai ales unele cu materiale de provenienta chineza) sunt si nocive.

Edited by Ana0181, 17 October 2014 - 14:57.


#10
LifeOwner

LifeOwner

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.05.2008

View PostAna0181, on 17 octombrie 2014 - 14:54, said:

PS: Sunt absolut sigura ca multe saltele de acest gen(mai ales unele cu materiale de provenienta chineza) sunt si nocive.

Intrebare este daca tu ai testat o astfel de saltea o perioada mai lunga de timp  ....sau doar iti dai cu parerea ?

Parerea mea este ca esti ignoranta ... persoanele care au reactii la compusii chimici din saltelele si pernele astea minune (inclusiv eu )
sunt persoanele norocoase la care simptomele apar imediat.
Cei mai putin norocosi , nu au nici un simptom pe termen scurt . Pe tremen lung ajung sa dezvolte boli autoimune , boli neurologice sau .... cancer .

somn usor

LE: am deschis un nou topic pt tag-uri. sunt putine informatii pe google

Edited by LifeOwner, 17 October 2014 - 15:15.


#11
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
@initiator,

Am cumparat si eu, acum 2 luni, o saltea WellPur F110 si 2 perne WellPur de la Jysk, si nu am intampinat aceleasi probleme. Ideea este ca eu am achizitionat-o intr-o vineri dupa-masa, dupa care am lasat-o desfacuta pana duminica seara, intr-o camera permanent aerisita.

#12
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Initiator@: Intrebarea pe care ti-o pui tu si implicit acuzatia ca "imi dau doar cu parerea" m-ar putea face si pe mine lesne sa cred ca nu doresti altceva de la acest topic decat de a provoca flame-uri...

Insa, eu nu vreau sa ma "agit" si totusi plec de la prezumtia ca intr-adevar esti o persoana care a facut greseala sa achizitioneze o saltea de la acea firma ce ai mentionat-o si care, dat fiind materialele de calitate si provenienta indoielnica, dat fiind si faptul ca nu ai aerisit-o macar vreo minim 24-48 de ore intr-un spatiu deschis (sau cu deschidere), dormind si inhaland acele mirosuri ciudate, efectiv nu te-ai simtit prea bine.

Pentru curiozitatea ta, eu dorm pe o saltea si perne memory foam de inalta calitate de vreo 7 ani deja; nicicand nu a mirosit, nici la inceput, nicicand nu m-am simtit rau, inca nu am dezvoltat boli autoimune, neurologice, cancer.

Edited by Ana0181, 17 October 2014 - 15:23.


#13
LifeOwner

LifeOwner

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.05.2008

View PostLipsum, on 17 octombrie 2014 - 15:19, said:

@initiator,

Am cumparat si eu, acum 2 luni, o saltea WellPur F110 si 2 perne WellPur de la Jysk, si nu am intampinat aceleasi probleme. Ideea este ca eu am achizitionat-o intr-o vineri dupa-masa, dupa care am lasat-o desfacuta pana duminica seara, intr-o camera permanent aerisita.

Nu ma intelege gresit , nu vreau sa atac o firma sau alta...
Eu sunt revoltat de nepasarea producatorilor si dezinformarea consumatorilor ...

nu scria nicaieri ca trebuie lasata la aerisit (desi le-am lasat cateva ore)
compusii chimici volatili continua sa "lucreze" chiar daca nu emana miros ...

View PostAna0181, on 17 octombrie 2014 - 15:23, said:

Initiator@: Intrebarea pe care ti-o pui tu si implicit acuzatia ca "imi dau doar cu parerea" m-ar putea face si pe mine lesne sa cred ca nu doresti altceva de la acest topic decat de a provoca flame-uri...

Insa, eu nu vreau sa ma "agit" si totusi plec de la prezumtia ca intr-adevar esti o persoana care a facut greseala sa achizitioneze o saltea de la acea firma ce ai mentionat-o si care, dat fiind materialele de calitate si provenienta indoielnica, dat fiind si faptul ca nu ai aerisit-o macar vreo minim 24-48 de ore intr-un spatiu deschis (sau cu deschidere), dormind si inhaland acele mirosuri ciudate, efectiv nu te-ai simtit prea bine.

Pentru curiozitatea ta, eu dorm pe o saltea si perne memory foam de inalta calitate de vreo 7 ani deja; nicicand nu a mirosit, nici la inceput, nicicand nu m-am simtit rau, inca nu am dezvoltat boli autoimune, neurologice, cancer.

nu vreau FLAME !!!
si imi cer scuze daca te-ai simitit ofensata .

eu sunt revoltat pe tema asta , nu esti obligata sa rezonezi cu mine .

pe tema saltelelor din bumbac , arcuri si materiale clasice ... nu deschide nimeni topicuri , falme-uri si nu se plange nimeni de ele.
Ma intreb de ce oare !? tu nu ?

#14
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 29.04.2008

View PostLifeOwner, on 17 octombrie 2014 - 15:27, said:


Nu ma intelege gresit , nu vreau sa atac o firma sau alta...
Eu sunt revoltat de nepasarea producatorilor si dezinformarea consumatorilor ...

nu scria nicaieri ca trebuie lasata la aerisit (desi le-am lasat cateva ore)
compusii chimici volatili continua sa "lucreze" chiar daca nu emana miros ...

scrie. in instructiunile de folosire scrie ca, salteaua ajunge la optim in 3 pana la 5 zile de la despachetare. mai scrie ca, daca vrei neaparat, o poti utiliza la cateva ore de la despachetare dar aceasta (salteaua) va elibera un miros specific.

#15
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

View PostLifeOwner, on 17 octombrie 2014 - 15:31, said:

1-Nu ma intelege gresit , nu vreau sa atac o firma sau alta...
2-Eu sunt revoltat de nepasarea producatorilor si dezinformarea consumatorilor ...
3-nu scria nicaieri ca trebuie lasata la aerisit (desi le-am lasat cateva ore)
4-eu sunt revoltat pe tema asta , nu esti obligata sa rezonezi cu mine .
5-pe tema saltelelor din bumbac , arcuri si materiale clasice ... nu deschide nimeni topicuri , falme-uri si nu se plange nimeni de ele.
Ma intreb de ce oare !? tu nu ?

1-Cam asa parea insa...mai ales cand ai adus in discutie si pe unul din cei mai mari, inovativi si calitativi producatori de saltele de acest tip, punandu-l pe aceeasi scara cu cine? cu  jisk : )))))
2-Intotdeauna se vor gasi producatori carora nu le pasa de nimic altceva decat a castiga doar bani, nu de a castiga increderea (respectul si ce altceva mai vrei) consumatorilor. Consumatorii desigur ca au si ei o mare vina, crede-ma ca si pentru mine este revoltator cand citesc pe diverse topicuri, de exemplu: "vreau o saltea foarte comoda, anatomica, ortopedica, pe care sa dorm precum somnul al de veci, sa nu ma doara spatele, comparativa cu saltele cele mai bengoase, etc, etc, buget 400-800-1000-1500 lei" : ))))
3-la acest punct se dovedeste calitatea vanzatorilor de la jisk Posted Image))
4- eu nu "rezonez" cu tine deoarece atunci cand am facut achizitia saltelei mele am cautat foarte mult sa aflu ce si cum e cu acest domenu, materiale, etc.
5-pe tema aia lejer se poate deschide un topic, mai ales unul in care sa se discute exclusiv despre stifturile de saltele din arcuri low-budget existente in 99% din casele conationalilor nostri... brrrrr....

Edited by Ana0181, 17 October 2014 - 15:48.


#16
LifeOwner

LifeOwner

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.05.2008

View PostAna0181, on 17 octombrie 2014 - 15:45, said:

5-pe tema aia lejer se poate deschide un topic, mai ales unul in care sa se discute exclusiv despre stifturile de saltele din arcuri low-budget existente in 99% din casele conationalilor nostri... brrrrr....

nu cred ca s-a imbolnavit nimeni de la saltele din bumbac, arcuri , paie blanuri etc ... la asta ma refer
ca nu sunt comode , ca fac purici , acarieni si alte aberatii ... sunt sigur ! face parte din procesul lor de descompunere .
la fel cum spuma se descompune eliminand fenoli ftenoli si alti compusi petrolieri.
intre cele doua variante , prefer puricii si acarienii :-))

nu se rezuma totul la buget , am crescut ca majoritatea romanilor pe o "relaxa" vai mama ei. si nu's cocosat n-am alergii sau dureri de "Shale"
tu ce saltea folosesti ? cat costa ?

ma intreb de ce aceste topicuri nu creeaza un "FLAME" printre producatorii de memory foam si alte plastice,
care sa ne prezinte un studiu de toxicitate pe 10 ani .
Sa inchida gura tuturor carcotasilor, bolnavilor de cancer , alergicilor  si astmaticilor care asociaza salteaua cu boala lor.

la capitolul perne e si mai si ... sa dormi pe memory foam si sa tragi pe nas direct din chimicalele lor .
ale mele aveau fir de argint , gel racoritor , memory foam polyesteri .. aloe verra .. doamne cate cacaturi poate contine o perna :-) si sa le tragi pe nas.

acum am perne din puf de gasca 90% - 10% cu husa de bumbac 100% si nu le-as mai da pe nimic in lume

LE, daca nici ce scrie wikipedia nu crezi ... esti irecuperabila http://en.wikipedia....iki/Memory_foam

somn usor

Edited by LifeOwner, 17 October 2014 - 17:29.


#17
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

View PostLifeOwner, on 17 octombrie 2014 - 17:26, said:

1-nu cred ca s-a imbolnavit nimeni de la saltele din bumbac, arcuri , paie blanuri etc ... la asta ma refer

2-LE, daca nici ce scrie wikipedia nu crezi ... esti irecuperabila http://en.wikipedia....iki/Memory_foam

1-Dormitul pe saltele proaste, improprii in a sustine corect coloana vertebrala sau in a facilita circulatia sanguina in timpul somnului, este responsabil de diverse afectiuni. Dormitul pe diverse saltele cu nucleu de arcuri, cel putin pe alea care nu mai au un alt strat superior in care acarienii nu se pot dezvolta, duce si la afectiuni alergice, astm etc. Acest fapt (afectiunile provocate de acarieni) este un lucru demonstrat si cunoscut probabil de mai toata lumea.
2-Te-as ruga sa fii un pic mai atent in a arunca diverse cuvinte cu sens negativ celorlalti (gen esti irecuperabila, esti ignoranta, iti dai doar cu parerea ) si sa nu mai pornesti de la premiza ca esti stapanul adevarului absolut in sustinerile tale vis-a vis de ceilalti, doar pentru faptul ca ai citit tu pe undeva (uneori pe sarite) diverse chestii.
Cat despre ce scrie acolo (wiki), probabil ca singura "irecuperabila" este doar engleza ta !!!! Posted Image
Singura chestiune care este descrisa acolo la factori de risc in ceea ce priveste saltelele memory este doar posibila iritare a cailor respiratorii atat timp cat esti expus la mirosurile emanate de o spuma (noua, cat timp aceasta miroase) si nimic altceva.
Ca or fi si spume absolut indoielnice calitativ care pot emana mult timp acele mirosuri, eu nu contest.
In rest, wikipedia avertizeaza doar in ceea ce priveste emisiile periculoase produse în momentul productiei de spuma poliuretanica.

Edited by Ana0181, 17 October 2014 - 18:05.


#18
LifeOwner

LifeOwner

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.05.2008

View PostAna0181, on 17 octombrie 2014 - 18:02, said:

1-Dormitul pe saltele proaste, improprii in a sustine corect coloana vertebrala sau in a facilita circulatia sanguina in timpul somnului, este responsabil de diverse afectiuni. Dormitul pe diverse saltele cu nucleu de arcuri, cel putin pe alea care nu mai au un alt strat superior in care acarienii nu se pot dezvolta, duce si la afectiuni alergice, astm etc. Acest fapt (afectiunile provocate de acarieni) este un lucru demonstrat si cunoscut probabil de mai toata lumea.
2-Te-as ruga sa fii un pic mai atent in a arunca diverse cuvinte cu sens negativ celorlalti (gen esti irecuperabila, esti ignoranta, iti dai doar cu parerea ) si sa nu mai pornesti de la premiza ca esti stapanul adevarului absolut in sustinerile tale vis-a vis de ceilalti, doar pentru faptul ca ai citit tu pe undeva (uneori pe sarite) diverse chestii.
Cat despre ce scrie acolo (wiki), probabil ca singura "irecuperabila" este doar engleza ta !!!! Posted Image
Singura chestiune care este descrisa acolo la factori de risc in ceea ce priveste saltelele memory este doar posibila iritare a cailor respiratorii atat timp cat esti expus la mirosurile emanate de o spuma (noua, cat timp aceasta miroase) si nimic altceva.
Ca or fi si spume absolut indoielnice calitativ care pot emana mult timp acele mirosuri, eu nu contest.
In rest, wikipedia avertizeaza doar in ceea ce priveste emisiile periculoase produse în momentul productiei de spuma poliuretanica.

1. FALS , eu , tu si 99% din Romani am crescut pe saltele "proaste" pline de acarieni unde calitatea absoluta era "relaxa" si nu suntem alergici si astmatici
Ceea ce sustii tu este numai in spoturile de marketing jenent ce promoveaza saltele din produse petroliere si compusi netestati la TV.
Bunicii mei au trait maxim 98 ani , minim 82 ... pe saltele de paie si calti, fara probleme respiratorii de la acarieni.
2.Am inteles nu am sustinut nicaieri ca detin adevarul absolut , sustin doar un punct de vedere ! Din cauza atitudinii probabil dormi singura in salteaua cu memory foam
si nici nu vrei sa-mi spui ce saltea e , cat costa si de ce esti asa sigura ca a ta e mai sanatoasa ca "restul" din categoria ei.
3. Cu engleza stau f. bine ...Si asa cum am scris mai sus nu exista proces tehnologic incheiat 100% ! Ca sa fiu mai explicit , dintr-un proces tehnologic incheiat 100% ar rezulta un produs vesnic .. ori asa ceva nu exista nici in natura, dapai creeat de mana omului :-)

Edited by LifeOwner, 17 October 2014 - 19:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate