Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Despre memory foam si experienta mea cu saltele si perne cu

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Eu dorm pe memory foam de 12 ani si nu am nici o problema
Saltelele sunt de la ...ah lapsus....suedeze in orice caz

Gata tempur-pedic sau cam asa ceva ,tempur e sigur
Si scria clar pe ambalaj ca dupa despachetare trebuie lasata la aerisit 24 ore

#20
LifeOwner

LifeOwner

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.05.2008

 petre69, on 17 octombrie 2014 - 19:20, said:

Eu dorm pe memory foam de 12 ani si nu am nici o problema
Saltelele sunt de la ...ah lapsus....suedeze in orice caz

Gata tempur-pedic sau cam asa ceva ,tempur e sigur
Si scria clar pe ambalaj ca dupa despachetare trebuie lasata la aerisit 24 ore

inseamna ca ai o memorie de elefant daca-ti aduci aminte dupa 12 ani ce scria pe ambalaj :-))

#21
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

 LifeOwner, on 17 octombrie 2014 - 19:12, said:

Din cauza atitudinii probabil dormi singura in salteaua cu memory foam

Esti cam agitat baiatule dar eu te scuz, probabil ti se trage de la mirosurile saltelei aleia.
Atitudinea ta este cea care cam lasa de dorit in modul in care te adresezi altora, dar iarasi o pun pe seama compusilor chimici emanati si inhalati de tine si care, probabil, ti-au afectat cumva capacitatea de comunicare civilizata cu ceilalti oameni.

Edited by Ana0181, 17 October 2014 - 19:42.


#22
LifeOwner

LifeOwner

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.05.2008

 Ana0181, on 17 octombrie 2014 - 19:29, said:

Esti cam agitat baiatule dar eu te scuz, probabil ti se trage de la mirosurile saltelei aleia.
Atitudinea ta este cea care cam lasa de dorit in modul in care te adresezi altora, dar iarasi o pun pe seama compusilor chimici emanati si inhalati de tine si care, probabil, ti-au afectat cumva capacitatea de comunicare civilizata cu ceilalti oameni.
nu eu dorm pe memory foam :-)
hai sa incheiem dicutia aici , nu e constructiva si vad ca te ataci  , inseamna ca am dreptate

Edited by LifeOwner, 17 October 2014 - 19:39.


#23
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

 LifeOwner, on 17 octombrie 2014 - 19:38, said:

vad ca te ataci  , inseamna ca am dreptate

Eu nu ma "atac", doar dau replica la cuvintele tale in mod repetat jignitoare ce au culminat cu maxima impertinenta de care ai dat dovada batand apropo-uri la chestiuni sexuale (un lucru ce ce nu-ti poate face cinste deloc, dimpotriva, releveaza caracterul tau.

#24
LifeOwner

LifeOwner

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.05.2008

 Ana0181, on 17 octombrie 2014 - 19:47, said:

Eu nu ma "atac", doar dau replica la cuvintele tale in mod repetat jignitoare ce au culminat cu maxima impertinenta de care ai dat dovada batand apropo-uri la chestiuni sexuale (un lucru ce ce nu-ti poate face cinste deloc, dimpotriva, releveaza caracterul tau.

ca sa fiu mai explicit ( pe intelesul tau ) , am facut referire la faptul ca nu imparte nimeni salteaua cu tine din cauza atitudinii !

concluzia e clara !
schimba salteaua ...daca vezi apropouri sexuale in postul meu !

#25
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

 LifeOwner, on 17 octombrie 2014 - 19:55, said:

ca sa fiu mai explicit ( pe intelesul tau ) , am facut referire la faptul ca nu imparte nimeni salteaua cu tine din cauza atitudinii !
concluzia e clara !
schimba salteaua ...daca vezi apropouri sexuale in postul meu !

Lasa, nu mai incerca s-o dregi acum ca nu tzine.

Omule, ti-am mai spus, topicul tau oricum era in plus. Altadata, oricum e bine sa te documentezi bine cand faci achizitii, mai ales unele din categoria celor ce le folosesti mult timp; pe de o parte totusi e bine ca ai dorit sa reclami un anumit produs de care nu esti multumit, insa, asa cum ti-am zis si eu dar si altcineva, era bine sa fi aerisit bine acea saltea si abia apoi sa vezi ce si cum. Nu, desigur ca nu ii disculp pe cei de la jisk (candva am facut si eu multe cautari si ei nu erau nici pe departe in categoria celor care par sa aiba produse pt somn demne de luat in considerare), doar spun ca ar fi trebuit sa stii, sa citesti referitor, sa te informezi in momentul cand ai observat ca acel produs mirosea, sa vezi mai intai ce e de facut, etc, etc.

In momentul cand vei avea la dispozitie un studiu al unei organizatii/institut arhirecunoscut mondial care dupa teste relevante a ajuns la concluzia ca saltelele din poliuretani sunt responsabile in mod de necontestat de imbolnaviri grave de genul celor pe care le reclami tu (citind pe ici pe colo), abia atunci un astfel de topic acuzator isi poate avea rostul.
Dar te asigur ca un studiu de genul acesta nu vei gasi (apropo, am cautat si eu candva)... In momentul cand va exista asa ceva, produsele de somn pe baza de poliuretani (care eventual nu respecta anumite specificatii) vor fi interzise.

#26
LifeOwner

LifeOwner

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.05.2008

 Ana0181, on 17 octombrie 2014 - 20:18, said:

Lasa, nu mai incerca s-o dregi acum ca nu tzine.

Omule, ti-am mai spus, topicul tau oricum era in plus. Altadata, oricum e bine sa te documentezi bine cand faci achizitii, mai ales unele din categoria celor ce le folosesti mult timp; pe de o parte totusi e bine ca ai dorit sa reclami un anumit produs de care nu esti multumit, insa, asa cum ti-am zis si eu dar si altcineva, era bine sa fi aerisit bine acea saltea si abia apoi sa vezi ce si cum. Nu, desigur ca nu ii disculp pe cei de la jisk (candva am facut si eu multe cautari si ei nu erau nici pe departe in categoria celor care par sa aiba produse pt somn demne de luat in considerare), doar spun ca ar fi trebuit sa stii, sa citesti referitor, sa te informezi in momentul cand ai observat ca acel produs mirosea, sa vezi mai intai ce e de facut, etc, etc.

In momentul cand vei avea la dispozitie un studiu al unei organizatii/institut arhirecunoscut mondial care dupa teste relevante a ajuns la concluzia ca saltelele din poliuretani sunt responsabile in mod de necontestat de imbolnaviri grave de genul celor pe care le reclami tu (citind pe ici pe colo), abia atunci un astfel de topic acuzator isi poate avea rostul.
Dar te asigur ca un studiu de genul acesta nu vei gasi (apropo, am cautat si eu candva)... In momentul cand va exista asa ceva, produsele de somn pe baza de poliuretani (care eventual nu respecta anumite specificatii) vor fi interzise.

Nu incerc sa dreg nimic ... invata sa citesti si sa intelegi (daca poti) ceea ce citesti inainte de a da replici .
eu am facut o remarca legata de atitudine citez ...
"2.Am inteles, nu am sustinut nicaieri ca detin adevarul absolut , sustin doar un punct de vedere ! Din cauza atitudinii probabil dormi singura in salteaua cu memory foam
si nici nu vrei sa-mi spui ce saltea e , cat costa si de ce esti asa sigura ca a ta e mai sanatoasa ca "restul" din categoria ei."

drege-o p-asta !

in momentul cand sutii un punct de vedere vii cu argumente nu atitudini de cacat.

#27
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Pt mine e aur, avand pb cu coloana.
Da, a mirosit un timp dar nu am folosit-o imediat. Am lasat-o cred ca mai bine de o saptamana.

#28
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

 LifeOwner, on 17 octombrie 2014 - 20:31, said:

Nu incerc sa dreg nimic ... invata sa citesti si sa intelegi (daca poti) ceea ce citesti inainte de a da replici .
eu am facut o remarca legata de atitudine citez ...
"2.Am inteles, nu am sustinut nicaieri ca detin adevarul absolut , sustin doar un punct de vedere ! Din cauza atitudinii probabil dormi singura in salteaua cu memory foam
si nici nu vrei sa-mi spui ce saltea e , cat costa si de ce esti asa sigura ca a ta e mai sanatoasa ca "restul" din categoria ei."

drege-o p-asta !

in momentul cand sutii un punct de vedere vii cu argumente nu atitudini de cacat.

De care atitudine a mea vorbesti tu? Eu ti-am vorbit intr-un mod civilizat de fiecare data. Tu ai fost cel cu "atitudinea" grosolana, auncandu-mi cuvinte care jignesc. Iar din modul in care te exprimi tu pe un forum public reiese clar cine este cel care stie sa citeasca si sa inteleaga! Baiete, in satul meu, acest gen de exprimari nu le au decat mojicii! Iar in momentul cand vorbesti astfel, chiar nu mai meriti raspunsuri. Vezi-ti de problemele tale de comportament in cadrul celor care te pot suporta, nu e nevoie ca eu, noi aici, sa-ti suportam vocabularul si comportamentul.

#29
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Va rog sa incetati cu certurile si off-topicul. Daca tineti neaparat sa va iubiti, faceti-o prin mesaje private.
In alta ordine de idei, @initiator, pentru ca discutia sa fie constructiva, te rog sa precizezi despre care model de saltea si perna este vorba, pentru ca Jysk, vinde saltele cu spuma de la 300lei la +3.000lei.
Dupa cum am spus, eu am WellPur F110 de mai bine de doua luni, si ma declar multumit. Banuiesc ca nu e cea mai buna, dar atat mi-am permis, iar la banii acestia mi s-a parut cea mai buna oferta.

Edited by Lipsum, 17 October 2014 - 22:53.


#30
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
OP nici măcar nu s-a obosit să RTFM:

Attached Files



#31
annastan

annastan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 25.11.2014
ai nimerit prost

#32
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Ok ma bag si eu in discutie pentru ca mi-am achizitionat saltea acum cateva zile. Din zecile de oferte, cu tot felul de tehnologii, am ales salteaua clasica cu arcuri super ortopedica. E putin cam tare, dar ma obisnuiesc, aparent spatelui meu ii place asa. Saltelele cu spuma sunt niste magarii dupa parerea mea. Costa enorm pentru un rahat de strat de spuma. Si sa nu`mi zica mie cineva ca e mai scump de turnat o spuma decat de fabricat ceva pe arcuri.

Mi-am luat insa o perna din asta moderna din spuma. Pot sa zic ca am folosit-o 1 zi zi dupa am folosit-o ca suport de picioare. E o tampenie, nu se compara in veci cu perna din puf/pene. Despre plapuma aceeasi parere. Oameni buni, niciodata in materie de somn ce e sintetic nu va fi mai bun decat ce e natural. Niciodata.

Nu mai puneti botu la vrejelile de marketing, luati-va saltea normala pe arcuri si perne/pilota din puf natural.

#33
cosmintuchi

cosmintuchi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.03.2010
Sănătate şi bunăînţelegere tuturor.
Ieri am cumpărat şi eu o pernă de la WellPur la preţul de 85 de lei, la reducere de la 169 de lei parcă, şi am remarcat şi eu un miros ,,străin", însă nu foarte puternic. E prima pernă în utimii ani pe care o nimeresc şi după care nu mă trezesc cu ,,arsuri" în zona cefei şi a gâtului.
Acuma, ascultând şi atâtea păreri pro şi contra, încă nu ştiu ce să fac: să o păstrez sau să o returnez.
Modelul este acesta:
http://jysk.ro/dormi...r-optimal-42x56
Iar husa acesteia, am văzut că are şi un certificat de tip ,,Încredere în textile" cu numărul de certificare shho 060330, aspect pe care l-am verificat şi am văzut că este valid pe site-ul acestora:
https://www.oeko-tex...e_holders.xhtml

Type of product class:
II
Type of articles certified:
Futon/pillow/cushion/mattress/mattress topper made of CO/PES knitted fabric (incl. tri-dimensional & velvet fabric), PES 3D mesh fabric, CV bamboo fibre/PES cooling yarn fabric, PES/X-static branded silver fibre, white CO/CV/PES knitted fabric or white & green PES woven fabric & finished; incl. acc. (PES sewing & CV embroidery thread, raw paper backing, white PA label printed black, woven label, PUR foam, white PES fibre filling, zipper, black&white elastic band, Velcro, CO&PES knitted interlining, grey&white PP non-woven interlining, raw CO cord, blue PP piping, grey&blue PES satin, silicone gel pad blue coated) (based on material partly pre-certified according to Oeko-Tex® Standard 100)
lucru pe care îl puteţi verifica şi dumneavoastră.

Perna este de producţie chinezească şi nu am prea avut multe alternative în a-mi alege una, în magazinele din Deva. Doar dintre acelea cu fibre în interior sau din cel cu spumă.Nu am avut alternativă din puf sau pene de gâscan (gâscă :-) ) Nu are greutate mare perna şi parcă nu are atâta ,,memorie" ca şi altele mai scumpe din materialul acesta. Oare certificatul acela de pe eticheta husei pernei, se referă doar la husă sau şi la miezul pernei, sau aşa zisa pernă?
Ce părere aveţi: cântăreşte mult în balanţa încrederii, acel certificat pe care îl are?
Vă mulţumesc frumos pentru răspunsuri.

Edited by cosmintuchi, 07 February 2015 - 13:12.


#34
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

 cosmintuchi, on 07 februarie 2015 - 12:43, said:

Oare certificatul acela de pe eticheta husei pernei, se referă doar la husă sau şi la miezul pernei, sau aşa zisa pernă?
Ce părere aveţi: cântăreşte mult în balanţa încrederii, acel certificat pe care îl are?
Un certificat Oeko-Tex se refera in mod absolut, asa cum reiese si din denumire, la produsele textile de orice gen.
Conditia pentru produsele textile care urmeaza a fi certificate în conformitate cu standardul Oeko-Tex® 100 este că toate
componentele unui articol, fara exceptie, in conformitate cu criteriile necesare - deci nu numai de material exterior, dar, de asemenea, firele de cusut, captușeli, printuri, etc si orice accesorii non-textile, cum ar fi butoane, fermoare, nituri, etc.

In cazul unei perne, precum aia ce ai achizitionat-o, vorbim de un lucru conceput din doua produse distincte: un miez de spuma (produs la o fabrica ce produce diverse spume poliuretanice) imbracat cu o husa (produsa in cadrul unei unitati de industrie textila). Singurul element textil, si distinct definit, este husa respectiva. Doar pentru husa deci este certificatul respectiv.

Ipotetic vorbind, singura posibilitate in care, sa zicem, o spuma ar putea face parte dintr-un produs distinct ce ar face obiectul unei posibile certificari ar fi doar un tip de husa anume de saltea ce am mai vazut la unii producattori... spre exemplu, sunt unele in care o multitudine de granule de spuma sunt cusute in interiorul husei.

Edited by Ana0181, 15 February 2015 - 12:19.


#35
cosmintuchi

cosmintuchi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.03.2010
Mulţumesc frumos pentru răspuns, Ana0181

#36
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
Luxul confortului in somn,  restul  sant jalnice incercari de multumit lumea

http://www.dorsal.it/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate