Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

ratacit prin Retezat

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postparol0, on 06 octombrie 2014 - 08:31, said:

Sunt bine. Suntem 3 persoane nu sunt singur. O sa ne indreptam catre NV ca sa dam in Culmea Vacarea. De acolo sper sa ne redresam. E si o zona nasoala aici numai pietre si grohotis
Cred ca e cea mai buna varianta. De la Vf. Vacarea spre Vest Nord-Vest (aproximativ) la Vf. Lazarului. De acolo mergeti pe traseul de creasta (dunga rosie si cruce galbena) pana la Vf. Custura. Traseul de creasta are directia generala aproximativ Vest Sud-Vest.

De la Vf. Custura, pe dunga rosie in Saua Plaiului Mic. De aici ori spre Sud, spre Cabana Buta, ori spre Nord, in Poiana Pelegii, la drumul forestier ce coboara pe langa Lapusnicul Mare pana la barajul/lacul Gura Apei.

Alte variante cred ca au risc cam mare sa va impotmoliti in jnepenis.

Edited by Seb, 06 October 2014 - 12:18.


#20
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,979
  • Înscris: 03.12.2005

View PostMihai_3, on 06 octombrie 2014 - 09:21, said:

salveaza-ti bateria telefonului...
umbra te ajuta sa iti dai seama fata de punctul unde ai infipt batul ultima oara ca esti cu fata catre aceeasi directie comparativ cu ultima oara si sa iti confirme ca nu te invarti in cerc.
Urmareste soarele daca il vezi !! Este soare in zona ? Este devreme in zi si ai multe ore de lumina naturala...cu cat cobori mai mult cu atat ai mai multe sanse sa gasesti civilizatie sau un drum....

Taica, linisteste-te ca vorbesti prostii. In perioada asta soarele rasare la E spre ESE si apune la V spre VSV, suntem deja mai aproape de solstitiul de iarna decat cel de vara.
Revenind, umbra isi va schimba orientarea cu aproximativ 160grade de la rasaritul pana la apusul soarelui, cel mai mare unghi il vei gasi aproape de solstitiul de vara, cel mai mic cu o zi inainte de Craciun.
Chiar si asa, crestele retezatului se insira aproximativ E-V, paralel cu Jiul de Vest (parca, oricum, e valea unei ape jos), ai repere cat cuprinde SI MAI ARE SI UN GPS.
Din punctul meu de vedere (si stiu superficial zona) rau e ca versantii sunt destul de abrupti si e mult grohotis slobod, dar orientarea nu ar trebui sa puna probleme. Ce are de facut e sa urce pe creasta si sa mearga E sau V la alegere pana gaseste un marcaj pe care sa-l verifice cu GPSul si sa se hotarasca daca merge spre E si apoi S si coboara la Campu lui Neag sau ia tot muntele in piept pana la Buta.
Eu as alege prima varianta, tinand cont ca prognoza meteo e de naspa.

#21
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 26.04.2007
sebulbus unde sunteti ma cand omul are nevoie de voi....mereu apareti viteji dupa ce totul s-a gatat Posted Image
Sunt satul sincer. De parca v-ati nascut pe crestele muntilor. Frate nu mai fi asa, ca nu numai tu stii muntii....
Ceea ce explici tu acolo sunt ORE man....ORE, el nu are timp de balacareli pe munte.

Muntele isi ia tribut intotdeauna de la oamenii care se cred viteji.
Am invatat sa ma descurc cu putin, lumina soarelui imi este suficienta.

hai gata...sa o lasam asa. OK ?

Edited by Mihai_3, 06 October 2014 - 14:32.


#22
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,979
  • Înscris: 03.12.2005
Amice, eu am muncit. Tu?
Poti sa ma crezi pe cuvant ca in speta asta esti idiot sau e nevoie sa revin cu grafice? Iti repet, in perioada asta, soarele are o deplasare aparenta pe bolta de circa 160 grade azimut, de impartit la circa 11 ore de lumina, inseamna circa 15 grade pe ora abatere. Daca presupunem ca se ghideaza 3 ore dupa metoda ta (cretina, de altfel) va avea o abatere de 45grade de la cursul dorit.
Revenind, principiul de cadran solar iti spune ceva? Soarele seara il vezi acasa in aceeasi fereastra in care l-ai vazut la rasarit?

Edited by 18thStreet, 06 October 2014 - 15:33.
Cei aprope 10 ani de Softpedia nu-ti dau dreptul sa faci pe nimeni idiot!


#23
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Ontopic va rog!

#24
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
uitasem sa mai postez aici.
intr-un final, cu greu, am reusit sa dam in Culmea Vacariei, insa ne astepta o ceata laptoasa si un vant de te darama din opinci. si iaaar ne-am ratacit, traseul asta parca-i blestemat. nu e marcat corespunzator. ne-am ratacit undeva intre Vf Gruniu si Vacarea. un mare noroc am avut sa gasim un loc de campare pe un platou unde nu batea vantul, chiar cu cateva minute inainte sa se intunece, in conditiile in care noi mergeam prin ceata, furtuna si 0 grade. dupa o ora de la campare, a inceput ninsoarea. in cele din urma am sunat la salvamont. dupa experienta asta, mi se facuse dor pana si de gaina din cotet!!

#25
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Topicul e deschis de un alt user (parol0).

#26
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
am postat de la un amic cu care eram pe munte

#27
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Si pe unde ati iesit pana la urma?

#28
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
am coborat ghidat de salvamonti, pe nici un traseu.

#29
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Eu am intrebat pe unde ati iesit din munte. Pe la Cabana Buta, direct spre Campul lui Neag, pe la Poiana Pelegii si de acolo Gura Apei - Brazi - Clopotiva sau prin alta parte?

Care e prima asezare in care ati ajuns?

#30
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
trebuia sa mergem pe langa cabana Buta dar am deviat de la traseu, am mers asa de-a dreptu spre locul unde isi aveau salvamontii UTV-ul.
zicea cineva pe forum, ca miroase a troll si ca trebuia sa sun la 112 :)) pai asta am si facut, am sunat la 112 intr-un final. plus ca a si inceput ninsoarea, in conditiile in care noi eram deviati de la traseu. perioada cand am fost rataciti pot sa spun ca a fost foarte grea: deplasari numai prin jnepenis, de abia abia inaintam; la un moment dat am dat de o padure neumblata si plina cu muschi putrezi, erau peste tot si ma simteam ca in filmele cu vampiri.
bine ca s-a terminat cu bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate