Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

nume strazi
 Fundație casa

Cadastru pentru vanzare apartament

Cantarete care v-au placut si ca ...

Pompa fantana manuala 18-20m adan...
 CUI de PFA pe bon

Laptop cu procesor echivalent i7 ...

Giorgio Mazonakis-Gucci Forema

Zgarieturi in diferite locuri
 Ajutor inlocuire LCD masuna de ca...

Ce impozite , taxe platesc daca c...

Range Rover Evoque, 2020, Hibrid,...

Pompa erbicidat p100
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#3871
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 29.11.2007
Eu, cu steamer-ul nu am reusit la capitolul adezivi si chituri. Dar am reusit cu diluant pe baza de terebentina sau cu acetona. Depinde, evident, de tipul materialului pe care vrei sa-l indepartezi. Spor!

#3872
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Nu cureti nici cu steamer-ul si nici cu turbojetul. Am vazut prin Dede solutii de curatat pentru ciment, chit sau alte materiale.

#3873
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 27.02.2008

View Postlapcat, on 05 septembrie 2017 - 12:15, said:

Nu cureti nici cu steamer-ul si nici cu turbojetul. Am vazut prin Dede solutii de curatat pentru ciment, chit sau alte materiale.
Nu stiu daca-i asa dramatic. Eu am incercat cu apa calda si burete de vase de ex..si se duce..dar ma prinde Craciunul in genunchi pe acolo razuind cu partea 'abraziva'. Caut niste solutii mai rapide / eficiente. Ma gandeam si la un aparat de ala de curatat profi..cum au astia pe la firmele de curatenie, care invarte o perie acolo sub masina. Sunt si jucarii de astea mai mici, portabile, gen jucaria de elicopterizat sapele.. Posted Image

#3874
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,096
  • Înscris: 03.12.2005

View Postmanghels, on 05 septembrie 2017 - 12:10, said:

Eu cu un steamer de asta vreau sa curat ceva resturi de adeziv de pe gresii..  Posted Image Oare merge? Exista alte 'solutii' prin cormert care sa 'dilueze' adezivii / chiturile?

Keranet lichid de la Mapei. Sau acid muriatic. Dar keranetul e in toate bricolajele.

edit: Si un burete de-ala verde de frecat vase prins in scaiul de la o masina de slefuit cu vibratii. Versiunea 1 a fost o perie rotunda in mandrina bormasinii. Evident ca am stropit peste tot cu apa murdara si a mai trebuit vopsit o data.

View Postdana84, on 05 septembrie 2017 - 11:40, said:

In alta ordine de idei am acesti doi stalpi de la terasa:

Asambleaza in jurul stalpului o cutie mai scunda cu ~1cm de osb sau betonyp sau finisaj ce iti doresti fixand doar material de material, nu si de stalp, in asa fel incat sa poata culisa pe stalp sus-jos acel cm. Apoi o fixezi doar sus si jos o bagi dupa plinta, sau doar jos si sus o bagi sub cornisa, dupa cum permite designul.
Esential e sa o fixezi la un singur capat ca stalpul sa poata lucra independent de invelitoare, practic telescopeaza in spatele ornamentului de sus/jos.

Edited by sebulbus, 05 September 2017 - 12:36.


#3875
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View PostDIY, on 05 septembrie 2017 - 12:05, said:

Ai incercat cu abur? Cu un steamer de mana, adica? La mine functioneaza fara gres; pt blaturi din compozit cu cordon de silicon alb, 2-3mm, la pereti. Spor!
Hm, nope. Nici nu m-am gandit. Incerc. Multumesc!

View Postmanghels, on 05 septembrie 2017 - 12:10, said:

Eu cu un steamer de asta vreau sa curat ceva resturi de adeziv de pe gresii..  Posted Image Oare merge? Exista alte 'solutii' prin cormert care sa 'dilueze' adezivii / chiturile?
Eu folosesc produse de la Kerakoll pentru gresie. Au ceva solutie ce curata chitul - Fuga-Wash ii zice - insa nu am testat-o, dar eu le zic mesterilor sa o foloseasca de la inceput, inainte sa se usuce de tot chitul. Sa vedem ce iese.

View Postsebulbus, on 05 septembrie 2017 - 12:49, said:

Asambleaza in jurul stalpului o cutie mai scunda cu ~1cm de osb sau betonyp sau finisaj ce iti doresti fixand doar material de material, nu si de stalp, in asa fel incat sa poata culisa pe stalp sus-jos acel cm. Apoi o fixezi doar sus si jos o bagi dupa plinta, sau doar jos si sus o bagi sub cornisa, dupa cum permite designul.
Esential e sa o fixezi la un singur capat ca stalpul sa poata lucra independent de invelitoare, practic telescopeaza in spatele ornamentului de sus/jos.
Hm, le zic, sa vedem ce parere au. Desi daca nu o fixez jos si nu lipesc plinta de ea nu o sa se infiltreze apa ? Daca nu o fixez sus o sa arate urat rostul acela neinchis de decorativa acolo. Sau nu inteleg eu bine ceva ?

#3876
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Gasesti detergent acid mapei in dede sau ceva nemtesc in hornb , eu le am incercat pe amandoua sunt ok.Se curata dupa min 10 zile de cand ai terminat cu gresia.Diluat 1/2 cu apa sau nediluat, atentie arde pielea si mare atentie la oculari.

#3877
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,096
  • Înscris: 03.12.2005

View Postdana84, on 05 septembrie 2017 - 13:51, said:

Hm, le zic, sa vedem ce parere au. Desi daca nu o fixez jos si nu lipesc plinta de ea nu o sa se infiltreze apa ? Daca nu o fixez sus o sa arate urat rostul acela neinchis de decorativa acolo. Sau nu inteleg eu bine ceva ?

[ https://i.pinimg.com/736x/d4/35/b3/d435b35d39e1e45af5d8a19fac18d6e6--column-wrap-deck-repair.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Imbraci stalpul ca in poza de mai sus (ignora pentru moment falturile, aia e o chestie prefabricata ce nu se gaseste la noi), si ai doua optiuni.
Cel mai simplu e sa prinzi chestia asta la partea de jos de stalp, iar marginea de sus e ascunsa in decorativa/tencuiala/izolatie fara a fi prinsa in ea ca in detaliul de aici.
Ideea e ca teaca asta va sta pe loc indiferent cum se umfla sau se taseaza lemnul din spate, in limitele spatiului pe care i l-ai lasat, dar ai nevoie de ruperile astea de plan dupa care sa ascunzi marginile.

Daca vrei sa arate ca o structura in cadre de zidarie, totul la o fata, treaba de mai sus nu merge. Probabil poti pune polistiren cu adeziv flexibil si sa speri ca lemnul e destul de uscat cat sa nu mai lucreze mult, dar ar trebui sa fie foarte bine inchis la umiditate ca sa nu ai parte de fluctuatiile sezoniere.

#3878
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Poti imbraca stilpii cu placi de ciment , ce marca si tip vrei . Te legi de stilpi rigid , faci hidroizolatie , decor pe ei , ce-ti place , apoi decorativa .
Nu se va intimpla nimic . Am trei stilpi in mansarda , stilpi ce tin coama acoperisului , imbracati in pal . N-au nici pe dracu !

#3879
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Fara niciun distantier? Cum fac ca placa sa nu ia forma elicoidala a stalpului, deci sa nu fie uniform lipita de el? Sa pun distantieri de lemn taiati la ce dimensiune am nevoie? Pana fixez placa, pt ca apoi pobabil in timp vor cadea in interior. Cred.

#3880
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdana84, on 05 septembrie 2017 - 11:40, said:


Da, o sa le las asa momentan si dupa ce ma mut vad cum le mai dreg.
Si siliconul de la exterior e pus la 45 de grade ca sa sigileze bine, dar deja s-a murdarit si cu greu se curata. Oi vedea si acolo daca/ce ii mai fac. Asa-i cu toate materialele astea albe ...

In alta ordine de idei am acesti doi stalpi de la terasa:
Attachment DSC_0960.JPG
Ce asteptari am eu de la ei : sa imi iasa in final cat mai subtiri si in acelasi plan cu grinda de sus. Mi-ar placea sa fie in acelasi plan si cu elevatia, dar poate ca cer prea mult, de la marginea stalpului la marginea elevatiei fiind acum vreo 10 cm.
Stalpii nu sunt f drepti, chiar elicoidali, deci nu stiu daca se pot placa doar cu osb, fara niciun alt profil.
Oare aveti si alte idei cum sa ii finisez incat sa ii pot da cu decorativa?

Dacă ii dai cu decorativa aceasta este impermeabilă. Prin urmare nu văd nici o problema in a pune pe ei profil de rigips pe care poți pune rigips verde sau orice alta placare pe care o finisezi cu plasa si tencuiala peste care dai decorativa. Dacă vrei sa iasă stilpul mai gros pui profile normale dacă vrei mai subțire folosești profil UD.  Profilele pot forma un pătrat perfect si nu mai contează cum sunt stilpii dedesubt structura fiind autoportanta.

#3881
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Eu am facut o cutie din trei laturi , din pal , centrata pe stilp , si cca 1 cm de stilp , prinsa in stilp .. Am inchis cu a patra latura , coltare ...si asta a fost .
Uite niste poze mai vechi , sa vezi ca nu s-a intimplat nimic in 13-14 ani , si sint stilpii coamei casei ...

Attached Files



#3882
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postpicomouse, on 05 septembrie 2017 - 18:15, said:

Dacă ii dai cu decorativa aceasta este impermeabilă. Prin urmare nu văd nici o problema in a pune pe ei profil de rigips pe care poți pune rigips verde sau orice alta placare pe care o finisezi cu plasa si tencuiala peste care dai decorativa. Dacă vrei sa iasă stilpul mai gros pui profile normale dacă vrei mai subțire folosești profil UD.  Profilele pot forma un pătrat perfect si nu mai contează cum sunt stilpii dedesubt structura fiind autoportanta.
Deci pot nici sa nu mai pun polistiren? Eu vreau sa iasa stalpul cat mai subtire. Momentan mesterii zic: profil (3 cm) + aquapanel sau osb (1 cm) + extrudat (2 cm) + adeziv si decorativa. In varianta asta stalpul de la 15 x 15 creste la sa zicem 28 x 28. Aproximativ. Ce pot sa mai scot/reduc ca sa nu creasca asa mult?

#3883
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,096
  • Înscris: 03.12.2005
Poti sa fixezi aquapanelul sau betonypul fiecare latura de urmatoarea cu coltare metalice pe dinafara, cam la modul cum ai aplica profilul de colt. La dimensiunile alea se autosustine si fara profil in spate.

#3884
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Stiu ca s a discutat mult pe tema asta dar vreau sa vad daca am inteles bine.
Eu daca izolez fundatia ca in poza atasata (doar pe exterior) pana la cota de inghet, inseamna ca sub casa NU voi avea teperaturi mai mici de 0 grade si nu este neaparata nevoie de izolarea fundatiei si pe interior . Voi izola doar placa si se v a pierde caldura doar in dreptul fundatiilor

Stiu ca daca as izola si pe interior ar fi si mai mica pierderea de caldura, dar nesemnificativ.
Am facut o schita cu temperaturi aproximative ca sa fie mai clar.   Temperaturile nu sunt reale, sunt doar pt a exemplifica ideea . Va rog sa imi spuneti daca gresesc. Multumesc!

Attached Files

  • Attached File  izo.jpg   44.72K   100 downloads


#3885
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postlivyu_s, on 06 septembrie 2017 - 08:48, said:

Stiu ca s a discutat mult pe tema asta dar vreau sa vad daca am inteles bine.
Si eu am studiat problema asta, si ti-as spune ce am citit eu, dar nu cred ca aici e locul potrivit.
Posteaza intrebarea aici: https://forum.softpe...rmica-locuinta/

#3886
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
S-au terminat si acoperisurile teraselor. Cel de la terasa din spate a iesit mai mare decat pe plan, asa, cu vreo 50 cm in plus pe fiecare margine. Inca mai trebuie pus osb+xps+decorativa si sa fac ceva cu tabla aceea cu care sa acopar imbinarea dintre tigla si zid. In momentul asta banda aceea nu e deloc estetica, dar isi face treaba. O sa fac un sort alb ce sa o acopere in intregime.
Attached File  DSC_0397.JPG   430.61K   184 downloadsAttached File  DSC_0398.JPG   265.91K   189 downloads

La stalpi o sa merg in final pe solutia cu coltare metalice fixate pe stalp, la boloboc - asa ii indrept, apoi pe acestea pun osb+xps+decorativa. Asta e varianta cu care stalpul se ingroasa cat mai putin.

Tare as vrea sa fac si trotuarele, dar numai nu gasesc o solutie rezonabila ca pret si estetica.
Bani de piatra nu mai am, beton sau solutii "definitive" nu as prea vrea. Gasisem un pavaj care mi se pare ca s-ar fi potrivit, de la Elis (auzisem de bine de firma asta) :
Attached File  pavaj1.jpg   24.49K   178 downloads

Dar tocmai am discutat cu cineva care a montat fix pavajul asta in primavara la cineva si cica s-ar fi gaurit cateva bucati. Nu stiu nici eu ce sa zic. Si nici nu e colorat in masa. Producatorul zice ca s-a intamplat asta din cauza ca cel care l-a montat ar fi trecut cu compactorul (cu un cauziuc montat pe talpa) la final peste el ca sa se aseze bine. Oare se poate sa fie de la asta si totusi pavajul sa fie ok?

Alternativa e Semmelrok, pavajul asta.
Attached File  pavaj2.jpg   96.42K   167 downloads

#3887
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
De la semelrock am folosit eu... Retango combi gri antracit parca... Nu prea sunt multumit de calitate... Arata foarte bine cand e ud... In rest se pateaza f usor... O fi din cauza culorii... Nu stiu.. Cert este ca aceeasi problema o are si un prieten cu pavaj ca cel din pozele tale, de la elis. El l-a vopsit cu ceva vopsea poliuretanica pentru beton si arata bine...
O alta chestie la pavajele astea: nu imi dau seama cat de bine se vor comporta iarna caci par sa absoarba apa cam ca un burete:) nu cred ca poate fi de bine...

#3888
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postdana84, on 08 septembrie 2017 - 14:54, said:

La stalpi o sa merg in final pe solutia cu coltare metalice fixate pe stalp, la boloboc - asa ii indrept, apoi pe acestea pun osb+xps+decorativa. Asta e varianta cu care stalpul se ingroasa cat mai putin.


care e rolul xps-ului? doar nu e de izolatie termica.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate