Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Cât de mulțumiți sunteți de telefonia mobilă de la Telekom România?

- - - - -
  • Please log in to reply
1125 replies to this topic

#55
Mary27

Mary27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 12.09.2014

 GsmWorld, on 13 septembrie 2014 - 08:49, said:

Pe pliante nu apare 1G.Si unde este Adsl, cat este, 6M?

Tocmai de aceea nu apare pe toate pliantele 1 Gbps. Avem pliante pe care scrie 200 Mbps, peste care se poate adauga optiunea de 1 Gbps care costa 10 lei.

Pe ADSL daca ai 6 Mbps e inca bine. In anumite zone pe ADSL prinzi 2 Mbps...

 PopM, on 13 septembrie 2014 - 08:59, said:

In Oradea cand apare FTTH ?

Nu stiu, eu doar vand acolo unde se instaleaza FTTH.

#56
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 02.05.2007
@Mary27, daca spui ca te ocupi de Bucuresti, ai idee in zona Nerva Traian cand apar cu fibra?

#57
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,625
  • Înscris: 13.03.2005

 Mary27, on 13 septembrie 2014 - 08:52, said:

Presupun ca un abonament cu o viteza mai mare la internet costa mai mult cu cativa lei si de-aia nu ti l-au marit fara sa te intrebe.
Normal ca e mai scump, insa nu inteleg de ce daca abonamentul actual e pina in 20Mbps eu trebuie sa platesc mai mult pentru a beneficia de o viteza ce se incadreaza in abonamentul actual.

#58
Mary27

Mary27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 12.09.2014

 mulder_372000, on 13 septembrie 2014 - 09:28, said:

@Mary27, daca spui ca te ocupi de Bucuresti, ai idee in zona Nerva Traian cand apar cu fibra?
Sunt consultanta de vanzari pe Bucuresti dar nu stiu cand vor veni cu fibra si in alte zone. Chiar daca vor veni in Nerva Traian, nu vor pune peste tot. Daca locuiesti intr-un bloc putem vorbi despre cablarea blocului in care locuiesti. Dar cablarea ar presupune semnarea unor precontracte din care sa reiasa ca mai multi locatari din bloc vor sa aiba servicii Telekom prin fibra optica.

Pentru alte informatii, vorbim pe Mesaje Private.

#59
alexandruovi

alexandruovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 14.09.2008
azi merg si eu in Arad la un magazin sa vad cum sta treaba, la prima impresie sunt slabe rau ofertele, pe mine ma intereseaza doar telefonia mobila. tv si internet am de la Rds

#60
Mary27

Mary27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 12.09.2014

 thekat, on 13 septembrie 2014 - 10:04, said:


Normal ca e mai scump, insa nu inteleg de ce daca abonamentul actual e pina in 20Mbps eu trebuie sa platesc mai mult pentru a beneficia de o viteza ce se incadreaza in abonamentul actual.
Din cate am inteles ai viteza 20 Mbps pe contract. Viteza reala o aflam impartind la 8. Deci tu ar trebui sa ai 2,5 MBps reali viteza de download.

O viteza de 100 Mbps pe contract inseamna 12,5 MBps reali.

#61
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,625
  • Înscris: 13.03.2005
Mary27 nu ai inteles. Abonamentul suporta max 20Mbs, el ca si abonament. Eu primesc 5Mbps acum. Se poate sa obtin si 10 Mbps insa trebuie sa trec la un abonament (repet iar: el ca abonament) de 100 Mbps. Acum intelegi de ce nu e logic?
Linia duce 10Mbps ceea ce se incadreaza in abonamentul actual, insa RTC nu vrea sa imi dea maximul suportat de linie decat daca maresc abonamentul.
Cat despre diferenta Mbps /MBps si altele le stiu ca lucrez in telecom.
Sper ca acum ai inteles de fapt care e problema :)

#62
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.09.2006

 biogood, on 13 septembrie 2014 - 06:31, said:

............... spune-mi te rog si mie cum pot verifica pe un telefon fix cat mi-a mai ramas din numarul generos de minute nationale, EU fix si America de Nord fix si mobil? Si nu-i asa ca astea multele 100 se consuma primele?

Singura modalitate prin care puteai să verifici numărul de minute rămas era să-ți faci cont pe My Account și să intri la secțiunea "apeluri curente" unde îți apăreau destinațiile apelate, ora la care le-ai apelat și durata apelurilor cu o întârziere de ~ 6 - 36 de ore. Toate astea erau valabile înainte de vopsire. Acum habar nu am pt. că încă nu s-a lansat noul site.

Edited by Syneweap, 13 September 2014 - 11:41.


#63
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 05.09.2013

 thekat, on 13 septembrie 2014 - 11:12, said:

Mary27 nu ai inteles. Abonamentul suporta max 20Mbs, el ca si abonament. Eu primesc 5Mbps acum. Se poate sa obtin si 10 Mbps insa trebuie sa trec la un abonament (repet iar: el ca abonament) de 100 Mbps. Acum intelegi de ce nu e logic?
Linia duce 10Mbps ceea ce se incadreaza in abonamentul actual, insa RTC nu vrea sa imi dea maximul suportat de linie decat daca maresc abonamentul.
Cat despre diferenta Mbps /MBps si altele le stiu ca lucrez in telecom.
Sper ca acum ai inteles de fapt care e problema Posted Image
Ai Play ? Pe ADSL, de la 8 Mb in sus e abonamentul Power.

Ultima data cand am cerut o marire de viteza, desi aveam Power, au marit fara sa imi ceara bani (oficial, la adresa mea, viteza maxima e cu 2 Mb mai mica). Eu voiam sa o maresc cu mai mult, nu doar cu 2 Mb, dar au spus ca pot interveni fluctuatii.

Ultima data, un tehnician de la ei mi-a spus ca linia mea poate duce un maxim de 16 Mb (masurata la fata locului), dar ar trebui sa suport deconectari zilnice

Poate am intalnit eu oameni de treaba, nu stiu.

Edited by _Claudiu_, 13 September 2014 - 11:40.


#64
GsmWorld

GsmWorld

    DigiMobil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 13.12.2006
Din cauza asta am reziliat Romtelecom. Ma luau efectiv de prost, plateam pt un ab de 6M cat altii pt unul de 50M, iar daca vroiam sa trec la 10M cat duce linia trebuia sa platesc cat altii pt 100.

#65
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
http://www.speedtest...ult/a/963229025 - viteza de pe mobil.

Edited by musicallro, 13 September 2014 - 12:32.


#66
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,136
  • Înscris: 26.07.2009

 Mary27, on 13 septembrie 2014 - 01:02, said:

Si la Telekom sunt oferte bune care, in opinia mea, le bat pe cele de la RDS. Una ar fi:

Televiziune
-84 canale
-5 HD
-2 Discovery
-HBO si HBO Comedy gratuite

Internet
-viteza de pana la 100 Mbps
-router wifi gratuit
-voyo.ro gratuit 1 an
-antivirus Norton gratuit 2 luni

Telefonie mobila Free L
-nelimitat minute
-nelimitat mesaje
-nelimitat internet 1 sau 2 GB (nu mai stiu sigur la ora asta cat e exact,  dar editez dimineata)

Pret: 99 lei / luna

Ofertele sunt avantajoase daca iti iei servicii fixe.

La televiziune canale mai putine si HD doar 5, in bataie de joc. Internetul foarte slab in comparatie cu RDS&RCS. Oricum ar fi, prea scumpi iar daca se face o comparatie cu RDS&RCS, mai au de crescut :)). E foame de bani baieti.

#67
PopM

PopM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 12.05.2014
Ofertele la pachete sunt bune! Oferta cu TV + telefonie mobila cu minute nelimitate in orice retea nationala la 79 de lei este buna. Abonamentul de TV este vreo 33 de lei, rezulta ca telefonia este de 46 lei, doar ca te obliga sa ai si abonament TV. Mai este inca un pachet bun, cel cu aproximativ 100 lei cu internet de 100 Mbps, telefonie mobila nelimitat in orice retea si TV.

Interesant este ca trebuie sa activezi oferta in PACHET sau daca deja ai numar de Cosmote si abonament de TV separat se pot uni ca se devina pachet?

Edited by PopM, 13 September 2014 - 16:35.


#68
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010

 thekat, on 13 septembrie 2014 - 07:48, said:

@Mary27 & altii: poate imi explicati si mie cum se poate intimpla asa ca numai logic nu este. Intr-o anumita locatie, pe abonamentul actual ce permite viteze de pina la 20Mbps (nu sunt sigur de valoarea exacta ca acum nu merge site-ul) acum am maxim 5Mbps. Pe acelasi numar, in aceeasi locatie pot obtine 10 Mbps daca trec la un abonament superior ce ar duce pina in 100Mbps. Cum naiba? Pai daca abonamentul actual permite 20, de ce nu sunt trecut automat la 10Mbps ci trebuie sa fac un abonament mai mare?

Difera tehnologiile. Probabil cand ti s-a facut cablajul, in zona era doar ADSL(acesta permite max 22Mbps pe Power - sau L cum ii spune dupa rebranding, 6 Mbps pe Play - M dupa rebranding), iar ulterior s-o fi adaugat si VDSL(care pe Power permite pana la 100 Mbps, Play 20 Mbps). Viteza pe VDSL e mai mare in general, dar scaderea performantelor(in functie de distanta fata de "cutie") e mai drastica pe VDSL, si in anumite situatii ADSL poate sa fie mai stabil decat VDSL. Acum in vara am mutat niste servicii de la o adresa la alta(la prima adresa aveam VDSL 70Mbps, la a doua aveam VDSL 20 sau ADSL 14, porturi disponibile pe ambele tehnologii), tehnicianul mi-a recomandat conexiunea ADSL chiar daca e latimea de banda putin mai mica pentru ca e mai stabila la distanta respectiva.

#69
ingerulol

ingerulol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 11.09.2006

 Mary27, on 13 septembrie 2014 - 09:08, said:

Tocmai de aceea nu apare pe toate pliantele 1 Gbps. Avem pliante pe care scrie 200 Mbps, peste care se poate adauga optiunea de 1 Gbps care costa 10 lei.

Pe ADSL daca ai 6 Mbps e inca bine. In anumite zone pe ADSL prinzi 2 Mbps...



Nu stiu, eu doar vand acolo unde se instaleaza FTTH.
Aveam la casa 2Mbps pentru care plateam 40 ron , am cerut o marire de viteza , mi-au spus ca pot opta pentru 6 Mbps pe aceiasi linie pentru 5 Ron in plus , dar avand in vedere ca niciodata nu am depasit 800 kbps (0.68 MB/s) sigur nu va functiona la 6
Am optat in final pentru Begravistan Fiberlink Popular cu doar 15 ron si 20Mbps si functioneaza cu 20 Mbps . La naiba RDS chiar le da clasa ! Dupa 1 saptamana cu serviciile lor si noile "oferte" am reziliat tot cu Romtelefon actualul Telekom cu intrare in vigoare de pe 10 luna viitoare .

 GsmWorld, on 13 septembrie 2014 - 11:52, said:

Din cauza asta am reziliat Romtelecom. Ma luau efectiv de prost, plateam pt un ab de 6M cat altii pt unul de 50M, iar daca vroiam sa trec la 10M cat duce linia trebuia sa platesc cat altii pt 100.
Mizerabilii au devenit si mai mizerabili ! Nu dau un scuipat pe clientii mici ... asa ca in numar mare ii vom afecta noi cumva pe termen lung !

#70
ghostnghost

ghostnghost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 24.01.2010
la digi dai 4-5 euro si primesti la fel cat dau hotii astia de la telekom cu 50 de euro si internetul de "pana la 100 mbps" ar fi fost oferta buna acum 3-4 ani,acum dau 49 de lei pentru 1000 mbps la rds

Edited by ghostnghost, 14 September 2014 - 09:18.


#71
tassadar

tassadar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 17.02.2004
La telekom te abonezi doar daca nu ai alternativa in zona ta.


#72
ChrisD

ChrisD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 06.10.2013
@tassadar cred ca iesi mai ieftin daca iti tragi tu singur cablu din alt oras unde e rds. Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate