Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie
 Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...
 Cum de convine unora sa cumpere p...

Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio
 Sens unic pe strada Matasari (Buc...

Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...
 

Placa de baza arsa?

- - - - -
  • Please log in to reply
198 replies to this topic

#127
Corleone25

Corleone25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 07.07.2013
Cine-i Georgik ?

#128
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

View PostRobiacs, on 08 septembrie 2014 - 00:18, said:

Comparatia ta e inutila si cu asta am terminat. Ramai cu Gigabyte-ul tau, se pare ca tu iei un produs dupa firma, nu dupa ce stie sa faca. Nu dau 2 lei nici pe Gigabyte nici pe Asrock, la fel cum nici ei nu dau 2 lei pe tine. Ma intereseaza doar produsul final. Tu te comporti de parca ai creierul spalat de cei de la Gigabyte. Am zis si repet: Toate firmele au loturi cu probleme, daca tu ai fost norocos, nu inseamna ca toti sunt la fel.

Iar despre faza cu chematul, nu, insa imi place cum tipul zicea "iti faceam eu o configuratie cu Inter Tech", iar Georgik se pricepe cel mai bine la surse pc de pe aici ( fara suparare pt. altii, asa cred eu ), si se ocoleste de ele ca dracu de tamaie.

Iar gresesti nu aleg un produs dupa nume ca imi cumparam MSI. Am ales produsul dupa ce a demonstrat in ani ca este cel mai fiabil raportat la costul de achizitie.

View PostCorleone25, on 08 septembrie 2014 - 00:19, said:

Cine-i Georgik ?

Un baiat care se pricepe bine la calculatoare.Insa are un defect nu se uita la tipologia clientului.O tine pe a lui cu toate ca pe client nu il privesc detaliile tehnice pentru ca nu il intereseaza.

#129
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,983
  • Înscris: 07.02.2003
Mama cate pagini pentru o amarata de placa caruia i s-a ars vreun regulator pe ea si tehnic e buna de dus la garantie/aruncat etc... ce conteaza ce marca e ca se poate intampla la toate, inclusiv la Gigabyte chiar daca ei verifica fiecare placa dar care nu e low cost ! Doar placile premium sunt verificate individual, altfel n-ar mai avea timp sa faca alte placi...
Sursa mi-e greu sa cred ca ar fi devina, nu ar da power good daca tensiunile sunt aiurea. E clar un defect de fabricatie sau mai exact un semiconductor defect care a fost forjat sau la montaj s-au facut niste atingeri... in zona indicata de initiator sunt tensiunile de USB front panel, de obicei 5V. Un scurt pe usb extern e suficient sa fara artificii prin zona aia, placile noi forjeaza 1.5A pe acolo sa tina consumatorii moderni. Condensatorul ala polimer este filtrare pe 5V de la USB-uri sau poate si pentru pci-x-ul ala 1x de pe acolo, depinde cum e schema.

#130
Corleone25

Corleone25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 07.07.2013
Nu l-a intrebat nimeni cum a putut posta pe internet daca placa lui e arsa. Nu cred ca fii postat de pe un telefon sau o tableta.

#131
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013
Ba da. Eu de pe telefon postez acum.


#132
Corleone25

Corleone25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 07.07.2013
Nu m-am referit la tine Tiby si la cel care a initiat acest topic la Mihai

#133
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Mai mai dar ce de certuri pe aici.

Imi cer scuze ca v-ati certat datorita mie.

Azi am scos placa de baza si m-am uitat atent in zona respectiva si se vede un circuit prajit (nu stiu cum sa detaliez mai bine).

View PostCorleone25, on 08 septembrie 2014 - 00:51, said:

Nu l-a intrebat nimeni cum a putut posta pe internet daca placa lui e arsa. Nu cred ca fii postat de pe un telefon sau o tableta.
Asta nu are nicio relevanta.


PS: Va rog terminati cu certurile MSI vs Asrock vs Gigabyte.



Inca ceva, ce conteaza daca sursa mea are sau nu review pe Emag?  Macar stiu ca nu e un no-name si e ceva de capul ei.

Toate MB din gama asta de pret sunt facute 'pe vapor' , sa zic asa.

LE. Acum am verificat mail-ul, nu am primit nimic de la Emag. Poate maine as putea sa merg pana la ei la sediu, dar cum fac sa anulez cererea mea? Sun la ei?

Edited by jegmihai, 08 September 2014 - 09:58.


#134
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Suna la ei. Si spune-le ca ai dori sa iti verifice si sursa, pentru siguranta. Vezi ce iti raspund.

Zona arsa e pe fata sau pe spatele placii de baza?

#135
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Pe fata.

#136
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Ieri ziceai ca nu se vede nimic.

#137
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Era seara, eram si obosit. Acum m-am uitat ceva mai atent si se vede, dar doar daca te uiti foarte atent.

#138
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Cu placa de baza e clar atunci ca trebuie inlocuita. Sursa poate nu are nimic, dar in situatia asta, in care au iesit scantei din placa de baza, eu as testa si sursa inainte de a o folosi cu o noua placa de baza.

#139
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013
Cel mai bine te duci cu toata unitatea la ei personal.
Acolo ei daca sunt profesiunisti, cei de la departamentul de service, inainte sa iti puna alta placa de baza ar lua sursa la verificat.

#140
EmanuelManager770

EmanuelManager770

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.09.2014

View PostSeb, on 08 septembrie 2014 - 10:33, said:

Cu placa de baza e clar atunci ca trebuie inlocuita. Sursa poate nu are nimic, dar in situatia asta, in care au iesit scantei din placa de baza, eu as testa si sursa inainte de a o folosi cu o noua placa de baza.

Trebuie inlocuita cu un Asus sau Gigabyte, care sunt mult mai bune, fata de placa lui de baza .

#141
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Am sunat si am anulat  cererea. De asemenea, au zis ca pot merge cu unitatea/sursa sa o si verifice la ei la sediu.


@Emanuel, cum am mai zis, pana in 200 de lei, Asrock-ul meu e cea mai dotata asa ca voi ramane pe ea.

Edited by jegmihai, 08 September 2014 - 11:04.


#142
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
LE.

Ma duc azi la ei, chiar sunt curios sa vad daca sursa a fost de vina.

#143
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
L-am dus la Emag si urmeaza sa fie preluat de ServSKills. Au zis ca imi vor testa si sursa.

#144
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

View Postjegmihai, on 08 septembrie 2014 - 18:12, said:

L-am dus la Emag si urmeaza sa fie preluat de ServSKills. Au zis ca imi vor testa si sursa.

Deci emag are parteneriat cu servskills, deci daca ai o problema astepti rezolvarea pana isi pierde valoarea calculatorul. O afacere de altfel. NU?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate