Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Note 4 - discutii generale

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
24115 replies to this topic

#73
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,117
  • Înscris: 10.04.2006
Nu stiu exact comparatiile intre ele, insa oricum sunt infime.
Ca idee, de ce crezi ca Snapdragon se regaseste acum in toate telefoanele si nu Exynos?
Hint: nu e performanta.

#74
lelu68vio

lelu68vio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 15.01.2010
Hai ca am dat un ochi si eu  dupa biti astia..intr-o mica masura am priceput ceva.Iar in legatura cu Exynos am piticii mei,dar oricum pana nu-l pipai nu mai zic nimic.Oricum pt europa v-a fi cu Exynos...cred!!!Ma bucur ca seamana cu n3 din fata..hehe..abia nu ma depisteaza balauru cand mi-l iau!!Este posibil sa faca baietii de la E-Team xda ceva bun si pt n3 portat de pe n4,asa cum au facut DN3 pt n2...Nu ma mai amgesc pana nu-l butonez.

#75
klausknew

klausknew

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 22.01.2014
Hahaha haha sotie=balaur

#76
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Pt Europa cred ca va fi Snapdragon ;)
Exact ca și la Note 3.
Din câte știu pe căi autorizate (Samsung România) au venit doar cele cu Snapdragon. Doar unele magazine online au adus și varianta Exynos.

#77
klaw_godly

klaw_godly

    Preafericitul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,659
  • Înscris: 10.06.2008

View Postlelu68vio, on 04 septembrie 2014 - 16:56, said:

Din cate stiu eu este mai rapid si raspunde instant,pe langa ce are in plus fata de n3 s-ar merita sa-l schimb.Sper sa nu ma insel in privinta asta.Nu ma prea pricep cu biti astia doar din ce am mai citit.L-as lua cand se mai aseaza pretul,ca nu traiesc vesnic...pana atunci mai vedem review-uri si pareri.Daca ma poti lamuri care-i faza cu biti iti raman dator.
Pe scurt: Ca sa folosesti un procesor pe 64 de biti la adevarata lui putere inseamna sa ai un sistem optimizat pe 64 de biti ( arhitectura +software). In general, in aplicatiile babane, care necesita multa memorie (valori pe 64 de biti) un procesor va face accesarea instant (adica printr-o singura instructiune poate accesa/folosi/manipula valoarea pe 64 de biti). In traducere, e mai rapid.
Totusi, dupa cum spuneam, atata timp cat o aplicatie este proiectata pt 32 de biti, procesorul pe 64 nu te ajuta.
Iar memoria ram...intr-adevar...cam de la 4gb in sus. Tocmai din cauza faptului ca se manipuleaza "cantitati" mari de informatie.

#78
flotouran95

flotouran95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,618
  • Înscris: 02.11.2008
Mamă cate discuții contradictorii si abia ce sa lansat. Nici nu mă gândesc ce o sa fie cand o sa apară in mana colegilor.

#79
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,963
  • Înscris: 10.07.2014
In sfarsit telefonul mult asteptat,premium.Este super tare.Cand a aparut Note 3,toata lumea ii critica materialele ieftine din care e facut ,iar acum cand Note 4 vine cu un design premium, i se gasesc alte motive.Orice noua lansare este un pas inainte, aduce ceva nou fata de predecesorul model si fiecare hotaraste in functie de BUGET daca merita trecerea,iar in ceea ce ma priveste
consider ca merita.Asta e parerea mea.
      Platforma cu Exynos este parese mai rapida dar tot mai rapid se consuma si bateria,doar are octa core.

#80
maxander

maxander

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 26.12.2013
Mie imi place nu am ce sa zic... e superb... si ca hardware si ca design... pe partea hardware nu sunt mari imbunatatiri...
Cand aparuse note 3... era ceva de vis nu vedeai la nici un telefon specigicatiile lui... in cazul nu n4 nu e asa

Edited by maxander, 04 September 2014 - 20:51.


#81
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,963
  • Înscris: 10.07.2014
Aduce putin nou,in schimb completeaza ce lipsea,rama, imbinarea rama_ecran.Arata super.Imi placea Notele meu si nu vroiam alta marca,iar acum chiar imi place cum arata.E complet!


Edited by lawrence74, 04 September 2014 - 20:57.


#82
lelu68vio

lelu68vio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 15.01.2010

View Postklausknew, on 04 septembrie 2014 - 19:29, said:

Hahaha haha sotie=balaur
Da..ca pe urma nu mai tace si ma face sa beau tot cate doua beri seara si io nu vreau asa ceva..hmm😢
Hai sa nu mai chinuim bietul n4..oricum numai cu Exynos il iau,iar daca este pe 64 biti ar fi bine..poate ii o chestie de marketing.
Orice upgrade il consideram tot este un pas inainte..si or sa treaca incet destui de la n3 la n4 daca il vor si sunt posibilitati.

#83
maxander

maxander

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 26.12.2013
Cred ca il vreau :))... desi ma gandesc foarte bine ptr ca n5... o sa aiba sd810 si multe chestii noi... asta nu aduce in mare parte nimic nou.

#84
klausknew

klausknew

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 22.01.2014

View Postmaxander, on 04 septembrie 2014 - 21:11, said:

Cred ca il vreau :))... desi ma gandesc foarte bine ptr ca n5... o sa aiba sd810 si multe chestii noi... asta nu aduce in mare parte nimic nou.
Ți-am spus de juma de an ce o sa aibă dar tu nu, batman, batman

#85
lelu68vio

lelu68vio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 15.01.2010

View Postmaxander, on 04 septembrie 2014 - 21:11, said:

Cred ca il vreau :))... desi ma gandesc foarte bine ptr ca n5... o sa aiba sd810 si multe chestii noi... asta nu aduce in mare parte nimic nou.
Si ce??iti iei si n5 daca poti si te tine punga.Cum ziceam..este placerea noastra si nu traim vesnic.Oricum banii se duc si pe alte prostii fara sens.Degeaba punem tot leutul la strajac si placeriile noastre personale le lasam balta.Unde-i satisfactia??Am tanjit si eu dupa multe din lipsa banilor.

#86
maxander

maxander

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 26.12.2013
Curve... vio vio =)):wub::o:P

Edited by maxander, 04 September 2014 - 22:04.


#87
klaw_godly

klaw_godly

    Preafericitul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,659
  • Înscris: 10.06.2008

View Postmaxander, on 04 septembrie 2014 - 20:50, said:

Mie imi place nu am ce sa zic... e superb... si ca hardware si ca design... pe partea hardware nu sunt mari imbunatatiri...
Cand aparuse note 3... era ceva de vis nu vedeai la nici un telefon specigicatiile lui... in cazul nu n4 nu e asa

Tocmai ca pe partea hardware sunt imbunatatiri. Soft, prea putin. Touchwizz schimbat si android (ca pe s5 + cateva imbunatatiri android 4.4 .4).
Pe hardware: procesor, camera foto noua (oare e aceeasi ca pe s5? ), display qhd , stylus nou, rama de metal.  Cum nu sunt mari imbunatatiri?
Cred ca asteptarile voastre sunt mult prea mari...mai bun de atat nu prea se poate la momentul actual. Eventual pe partea de design...

Cred ca merita un update de la n3 la n4 prin primavara. Acum, in toamna, cu siguranta va avea un "super" pret de lansare :D

Edited by klaw_godly, 04 September 2014 - 22:15.


#88
lelu68vio

lelu68vio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 15.01.2010

View Postmaxander, on 04 septembrie 2014 - 22:04, said:

Curve... vio vio =)):wub::o:P
Nuu..is cam batran pt asta,dar nu is sigur
Eu am facut tot cam asa...am dat n2 si am mai pus 120€ si am luat n3
O sa dau si n3 si mai pun 200 250€ sau cat mai trebuie si iau n4..samd.Deci bani multi nu prea se pierd.Pe țoale nu dau 2 bani.Este un hoby cu telefoanele astea si chiar daca nu am nevoie de ele,imi place sa le am..de cand ma stiu numai tel de varf am avut.ok..acum ma retrag ca pana nu il am in mana nu prea am ce posta..stima voua

#89
mobilmaniac

mobilmaniac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 15.09.2006
Si eu am ramas putin surprins de "noutatile" de pe N4. Ma astepram la ceva mai schimbat. Ma bucur foarte tare ca au bagat in sfarsit metal in constructie mai ales ca la N3-ul meu, rama "cromata" este varza deja, dupa 1 an de utilizare. Ce nu inteleg, si nu am inteles nici la N3, este de ce nu au facut un capac de baterie plat, fara sa scoata camera in afara. Pentru un device ce se presupune ca va fi utilizat intens cu S Pen, este foarte nasol cand il pui pe masa si se clatina in timp ce desenezi pe el.

In rest imi plac noutatile software. Noutatile de S Pen si multitasking sunt chiar faine. Ramane de vazut daca diferenta de pret va merita fata de N3. Poate cand il vom tine in mana ni se va deschide portofelul si cardul va intra direct in POS... :))

#90
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,908
  • Înscris: 14.11.2004

View Postklaw_godly, on 04 septembrie 2014 - 22:12, said:

.
Pe hardware: procesor, camera foto noua (oare e aceeasi ca pe s5? ), display qhd , stylus nou, rama de metal.  Cum nu sunt mari imbunatatiri?

Camera nu este produsa de Samsung, ei nu au camere de 16 Megapixeli cu OIS in portofoliu iar cea de la S5 are tehnologia Isocell, ce o face complet diferita de cea din N4, am presimtirea ca tot un modul Sony se va afla si in N4 precum a fost in N3, ramane de vazut pe iFixit cand apare primul teardown.

Astept sa vad "pixurile" de la Montblanc daca sunt compatibile cu N3, par mai ergonomice decat S-Pen-ul lui peste.
Oare ce a fost in capul lui Samsung sa mute difuzorul din "fundul" aparatului pe spate? cred ca Note3 este unul din putinele telefoane ce are un difuzor intr-un loc greu de afectat, asa in buzunar sau pe masa difuzoarele frontale sau cele de pe spate se pot masca usor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate