Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Cum calculez consumul de curent la aparatura electrica ?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Pui contoar la fiecare consumator.

Este ca te fura firma de curent?

#20
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009

View Postgeo123, on 02 septembrie 2014 - 14:39, said:

Povesti.Nu se poate calcula nimic cu exactitate(dupa etichete si nu numai) nici macar la un banal bec cu incandescenta de 100w.
Consumul aparent depinde de foarte multi factori inclusiv tensiunea de alimentare care poate varia in limite foarte mari da pe la 180 pana pe la 250 si poate chiar si mai rau,de defazajul dintre tensiune si curent precum si de consumul variabil al consumatorilor dat functie de isusi regimul lor variabil de functionare(cum a spus si cineva mai sus este suficient sa dai televizorul mai tare sau iluminarea panelului mai mare si te-ai ales cu alt consum evident mai mare)
Ce poti tu face (asta asa de amorul artei si lipsa de ocupatie) este sa faci un consum mediu pe o perioada cat mai mare de timp a fiecarui consumator in parte cu ajutorul unui Watt-metru capabil.
Asta si cu, consumul de carburant/100KM sunt teme perfecte pentru batut campii zeci de pagini de forum si concluzia este ca nu se poate emite  o concluzie.
La factori variabili sunt consumuri variabile.Nu se poate face decat cel mult o medie care poate fi mai mult sau mai putin eronata.

Ai fost chiar amabil  sau te-am prins intr-o zi buna . Altfel ai fi spus ca sunt gogoshi baliverne .
Ce ai uitat sa spui e ca "exactitatea ta " se refera la  zecimi  de Wh. Altfel consumurile  pe faza / consumator  samd se pot estima cu o aproximatie suficient de buna . Evident  nu  la nivel de  1 leu / luna .
Hai ca depasim cadrul discutiei si incepem sa facem comparatii cu avioane care zboara 1000 km cu vant din fata  sau din spate .

Edited by ggelu, 02 September 2014 - 16:51.


#21
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Dupa cum am zis, depinde de consumator. Daca o sa o iei ca laptopul consuma 90W ca asa scrie la specs o sa ai o eroare enorma.

#22
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Lasa-l in pace. Nu poate sa aproximeze dupa specificatii nici cu abatere de  20lei/luna consumul unui simplu apartament cu 2 camere lucuit si utilat dupa zilele noastre.
El nu realizeaza ca un bec de 100w alimentat la 210v n-are decat 80w.La un consumator mai mare cum e un fier de calcat sau masina de spalat se simte si mai tare diferenta.
Sa nu mai vorbim de surse in comutatie care alimenteaza Device-uri electronice ce au un consum extrem de variabil si care nici in FULL Load nu o sa treaga cat scrie pe alimentator pentru ca si ala trebuie sa aiba o mica rezerva de putere la care se adauga si randamentul acestuia.(pe eticheta nu iti da decat puterea maxima pe care o poate debita cat trage de la priza e functie de consumator si randamentul acestuia)

#23
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Domnu' sef , am un post in pagina anterioara - numaru 7 in care spun  si eu cam tot ce spui matale aci - nu e inventia mea, s-a mai repetat si inainte si dupa. Mai departe am incercat sa aflu la ce ii trebuie omului   calculul  puterii instalate .  La ceva tot e bun  dar nu cred ca asta e scopul final al lui Eugen . Dar banuiesc ca pe aria asta cam toata lumea stie ce este becul cu incandescenta si o sursa in comutatie  asa nu cred ca afla cineva ceva  nou din divagatiile astea. . Poate ca initiatorul  vrea sa afle consumul casei nelocuite ( o fi avand lumini de veghe sau sistem de alarma, poti sti ? )   sau  consumul mediu - aici metoda amintita cu priza contorizata e una bine de folosit . Sau alte metode bazate pe medii saptamanale sau lunare .   Pentru alte  variatiuni  - cum bine ai propus : " ce face becul la 210 V" - avem timp sa dezbatem dupa ce lamurim scopul topicului.
Imi cer scuze ca incerc sa aduc discutia pe calea unde mi se pare ca ar trebui sa mearga . Sper doar ca initiatorul sa nu ne lase sa discutam degeaba.

Edited by ggelu, 02 September 2014 - 19:34.


#24
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Posted Image  multumesc pentru post-uri. Sunt interesat ca sa inteleg mai bine cum stau lucrurile, si sa invat din cunostintele voastre. Ajung la concluzia ca nu poti afla consumul decat daca folosesti un aparat de masurat curentul electric consumat, restul sunt doar teorii si calcule ce ne ajuta poate doar sa ne umflam neuronii.

View PostQuantum, on 02 septembrie 2014 - 15:49, said:

Pui contoar la fiecare consumator.

Este ca te fura firma de curent?

Decat sa pun contor la fiecare consumator mai bine imi mai cumpar cateva becuri.  Posted Image

Crede-ma ca astia chiar ma fura, si o fac la fel de mult cum o fac si cu tine si cu restul tarii. In rest nimic altceva.

Edited by eugen1985, 02 September 2014 - 23:58.


#25
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posteugen1985, on 02 septembrie 2014 - 23:54, said:

Crede-ma ca astia chiar ma fura, si o fac la fel de mult cum o fac si cu tine si cu restul tarii.

Aiurea, ce vrei sa spui de fapt e ca esti frustrat ca platesti mai mult decit iti inchipui ca (,) consumi.

Nu mai descriu complet in detaliu algoritmul dar e foarte usor sa iti dai seama ce se intimpla "cu-curentul". A, ca trebuie sa notezi niste numere si sa faci niste scaderi si impartiri, da, poate e prea complicat pentru majoritatea oamenilor dar altminteri nu au cum sa te fure si sa nu poti sa-ti dai seama EXACT unde e treaba. Da, ca orice aparat de masura contorul poate sa-ti masoare gresit dar sansele sint mai mari sa masoare in favoarea ta (asta fara sa te apuci tu sa furi intentionat, lucru care se intimpla la greu).

Problema "cu-cu-rentul" nu e la cantitate ci la calitate - cumva oamenii au ajuns intr-un cerc vicios de mai bine dau mii de euro pe echipamente de protectie decit sa se duca sa se plinga, ca stiu ei ca nu se rezolva nimic - lucru adevarat, nu o sa se rezolve nimic daca nu se plinge decit unul! Daca insa ar avea in loc de o sesizare o mie de sesizari si 50 de procese pe rol (chiar daca nu le pierd pe toate, chiar daca nu pierd nici unul) am discuta cu totul altfel. Asta e doar un exemplu: forum.softpedia.com/topic/985056-probleme-tensiune-ridicata/

#26
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008

View Postf300, on 03 septembrie 2014 - 06:33, said:

Aiurea, ce vrei sa spui de fapt e ca esti frustrat ca platesti mai mult decit iti inchipui ca (,) consumi.

Domnule f300 permite-mi sa-ti spun ca de data asta bati campii si o faci doar pt ca simti nevoia sa dai o replica si faci si ceva off, contorul meu functioneaza cat se poate de bine, este chiar nou pt ca am contract recent incheiat (odata cu trecerea pe numele meu de la vechii locatari). Nu am afirmat deloc ca sunt furat, nu m-am plans de absolut nimic, ni am ridicat nici o problema, am zis doar ca vreau sa stiu cum pot afla cat consuma fiecare aparat electric din casa, atat, nimic mai mult. Cand am zis ca suntem toti furati m-am referit la ceea ce se intampla sus in conducerea tarii si la niste preturi umflate abuziv si nu are rost sa dezbatem aici subiectul, dar na, tu ai inteles ceea ce ai dorit tu sa intelegi. Cred ca frustratul esti tu, dar nu ma intereseaza, si nici nu vreau sa aflu, data viitoare incearca sa fii pe subiect, cumva ai explicat cum pot determina un consum teoretic al unui aparat si nu am vazut eu? nu cred ca ai tastat o formula si eu nu am vazut-o.

#27
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca incepi cu masurat consumul si termini cu "astia chiar ma fura" e logic sa presupunem ca te fura la consum nu in general ca-s preturile mari, taxele mari, politicienii corupti, viata grea si mai stiu eu ce.

Cu consumul ti s-a spus, DEPINDE DE APARAT. La unele poti estima vag exact (dupa cum am mai zis, de exemplu un bec), la altele nu ai ce sa estimezi. Un desktop poate sa consume si 50W si 200W si 300W. Si sa scrie pe sursa 450W. Daca te pricepi o sa-ti dai seama dupa ventilatoare de diferenta intre 50W si 200W. Dar nu o sa-ti dai seama intre 60W sau 100W. Sau intre 150W si 400W, poate sa faca precum avionul la amindoua.

#28
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008

View Postf300, on 03 septembrie 2014 - 14:50, said:

Daca incepi cu masurat consumul si termini cu "astia chiar ma fura" e logic sa presupunem ca te fura la consum nu in general ca-s preturile mari, taxele mari, politicienii corupti, viata grea si mai stiu eu ce.

Ai taiat din context si asezat cum ai dorit. REPET  NU AM NICI O PROBLEMA SI NU MA PLANG DE NIMIC. PUR SI SIMPLU AM VRUT SA AFLU DESPRE APARATURA ELECTRICA.

#29
gabiiacob

gabiiacob

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.04.2008
Ok, vin si eu cu o problemă la care solicit ajutor pentru rezolvare fii dca nu stiu ce formula se aplica.
Situatia e asa : casa la tara, toti consumatorii opriti (prize, lumini, anexe gospodarie) în afara de o priza unde sunt conectate doar sursa în comutatie 12V/25A pentru camerele de supraveghere , sursa de la media converter fibra optic pt. internet si tv (un alimentator 12V/1A), alimentatorul de la modem (alimentator similar) și un sistem de alarma DSC P585 cu sursa proprie incorporata. Facand furnizorul măsuratoare pe toata gospodaria la ora pranzului a reiesit un cinsum instantaneu exact ca cel afisat de contor, respectiv 0,38 Ah la o tensiune de alimentare de aprox 230 volti a retelei. Citirea contorului in 3 periaoade de cate 30 zile in care nu s-a locuit acolo a scos la iveala un consum mediu de 45 KW/h adica undeva la 1,5 kw/h zilnic. Mie unul mi se pare cam mult pentru consumatorii respectivi. Voi ce ziceti? A se lua in calcul ca masuratoare s-a facut ziua pe lumina. Noapte consumul camerelor creste poate ch 50% datorită apri derii LED-urilor infraroșu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate