Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Blog nou, indexat apoi DISPARUT din motorul de cautare.

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Freevy

Freevy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 01.03.2013
Buna. Acum cateva zile am deschis un blog prin platforma blogger oferita de Google. A doua zi dupa ce am postat niste articole destul de calitative si cu mult text, blogul imi aparea pe google ( si cand scriam adresa blogului, dar si cand cautam un articol). Dar de ieri am observat ca nu mai dau de el deloc. Nici macar daca scriu adresa direct in motor.

Ce am facut ?  La inceput postasem niste articole care contineau seriale, coduri de activare , chiar si crack-uri pentru anumite programe. Dar la sfatul cuiva le-am sters cam a treia zi dupa postarea lor. Oare din cauza asta blogul nu mai apare DELOC in motor ?

Am sters articolele "rele" si din feedBurner. Acum am doar articole  traduse si adaptate in limba romana de pe alte site-uri. (Deci cred ca e continut unic pe Romania, adica nu am dat copy paste nici o secunda).

POT FACE CEVA? ODATA DISPARUT DIN MOTOARELE DE CAUTARE, E POSIBIL SA MAI APARA INAPOI ? CUM ? CAND ? Ce trebuie sa fac pentru asta?

Aveam in plan sa postez lucruri interesante.
Ar fi ciudat sa imi scoata blogul din motorul de cautare pentru acele coduri sau crack-uri pentru ca sunt mii de bloguri create prin blogger care au astfel de continut si inca sunt pe google....

Am inscris blogul in Instrumente pentru Webmasteri

Multumesc anticipat.

(M-am decis sa nu mai postez nimic ilegal cum ar fi coduri, crack-uri, etc, doar articole traduse si adaptate din engleza)

Edited by Freevy, 11 August 2014 - 12:27.


#2
Freevy

Freevy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 01.03.2013
Chiar nu stie nimeni, sau nu vrea nimeni sa imi raspunda ?  Daca e din cauza ca am spus ca vroiam sa postez chestii ilegale pe blog, imi pare rau, dar m-am razgandit in privinta asta.

#3
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Salut,

Cel mai probabil ai intrat in SandBox, din cauza continutului duplicat sau a unei campanii seo agresive.

#4
PopaCodrin

PopaCodrin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.05.2013
Ce se poate face cand cineva foloseste SEO agresiv impotriva ta? Cum poti sa iti dai seama?

#5
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Daca ai un site cu autoritate mare, cu vechime mare si cu backlinkuri de calitate, e aproape imposibil sa-ti faca cineva rau prin crearea de junk backlinks.

In schimb, daca ai un site nou sau nu ai backlinkuri de calitate sunt sanse mari sa devii o tinta sigura.

Si ca sa iti raspund la intrebari, poti verifica periodic backlinkurile din Google Webmaster Tools, sau un tool mai util si mai complex, care arata si autoritatea paginii pe care ai backlink-ul, si implicit, autoritatea domeniului respectiv: http://moz.com/researchtools/ose

Dupa ce ai gasit linkurile care provin de pe siteuri "suspecte" poti folosi din Google Webmaster Tools functia "Disavow Backlinks". Aceasta functie este facuta special pentru a impiedica persoanele rau intentionate sa-ti afecteze pozitia in SERP sau pur si simplu autoritatea domeniului. Cu acest tool poti adauga backlink-urile pe care nu vrei sa le ia in considerare Google. Mai multe informatii aici: https://support.goog...r/2648487?hl=ro

Edited by oauzor, 14 August 2014 - 13:48.


#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,856
  • Înscris: 10.12.2006
Daca zici ca nu ai facut SEO pe el si articolele alea ti-au stat doar cateva zile, baga mare https://www.google.c...ideration?pli=1 si continua sa postezi chestiile alea traduse ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic.

#7
PopaCodrin

PopaCodrin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.05.2013

View Postoauzor, on 14 august 2014 - 13:46, said:

Daca ai un site cu autoritate mare, cu vechime mare si cu backlinkuri de calitate, e aproape imposibil sa-ti faca cineva rau prin crearea de junk backlinks.

In schimb, daca ai un site nou sau nu ai backlinkuri de calitate sunt sanse mari sa devii o tinta sigura.

Si ca sa iti raspund la intrebari, poti verifica periodic backlinkurile din Google Webmaster Tools, sau un tool mai util si mai complex, care arata si autoritatea paginii pe care ai backlink-ul, si implicit, autoritatea domeniului respectiv: http://moz.com/researchtools/ose

Dupa ce ai gasit linkurile care provin de pe siteuri "suspecte" poti folosi din Google Webmaster Tools functia "Disavow Backlinks". Aceasta functie este facuta special pentru a impiedica persoanele rau intentionate sa-ti afecteze pozitia in SERP sau pur si simplu autoritatea domeniului. Cu acest tool poti adauga backlink-urile pe care nu vrei sa le ia in considerare Google. Mai multe informatii aici: https://support.goog...r/2648487?hl=ro

Multumesc mult pentru ajutor, asta voiam sa aflu.

#8
ganditorul_2003

ganditorul_2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 14.11.2007
Moz.com nu arata decat un numar limitat de baclinks. Iti recomand unul dintre toolurile de aici, in mod special Webmaster Tools, MajesticSEO si WebMeUp.

Fa o lista completa de linkuri, extrage-le si filtreaza-le in format excel. Domeniile / linkurile junk, le poti trimite la Google pentru disavow.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate