Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Router Asus RT-N18U 2.4GHz 600Mbps, Gigabit Ethernet, USB 3.0, suport modem 3G

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2019 replies to this topic

#55
Neil

Neil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 18.09.2003

View PostAdm, on 15 octombrie 2014 - 06:39, said:

Pt semnal limita, vedeti si setarile de Multicast din Advanced WIFI settings.
Eu le las pe la 5 Mbs.

... eu nu prea stiu pe care sa o aleg...
habar n-am ce inseamna OFDM , CCK sau valorile numerice...

Multicast Rate(Mbps)
  • Auto
  • OFDM 6
  • OFDM 9
  • OFDM 12
  • OFDM 18
  • OFDM 24
  • OFDM 36
  • OFDM 48
  • OFDM 54
  • CCK 1
  • CCK 2
  • CCK 5.5


#56
sashamiha

sashamiha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 15.02.2005
Salutare
Multumita sfaturilor voastre, astazi si-a facut aparitia noul "internaut" al casei, N18 . Evident ca la mine saltul a fost imens, anteriorul model fiind asus 520. Ca o prima nota bene a fost meniul usor de utilizat si setarile preliminare. Apoi la testare a fost in conformitate cu ceea ce posed ca abonament.
La parte de wireless am testat in diferite zone si ca acoperire e mai mult decit decent. Adica am semnal in fata blocului , routerul fiind la etajul 3.
Intrebari: Am creat un guest si la testare am vazut ca e la fel la viteze ca si retelele parolate. Fiind zona cu "n" apartamente, evident ca se pot conect multi vizitatori. Intrebarea este daca vor afecta vitezele pe deviceurile personale. Am incercat sa intru in meniul de limitari, dar nu m-am descurcat
Apoi v-as intreba daca pe linga setarile standard, mai trebuie umblat pe undeva pt a imbunatati serviciile.
Si nu in ultimul rind v-as ruga sa imi spuneti daca intre N18 si 520 antic s-ar putea crea vreo legatura pentru a mari raza de acoperire wireless. Eu din ce am citit, ar trebui ceva setari la al doilea router, 520, dar ma cam depasesc. Eu atasez un PS cu meniul 520 si poate , daca se poate, primesc un ajutor
Multumesc oricum pt recomandarea N18.

Attached Files



#57
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
La Wireless->Bridge poate sa ai vreo optiune.
Prin cablu se pot lega usor cele doua routere daca doresti sa extinzi acoperirea.
(Prin cablu ar fi si recomandat).

#58
sashamiha

sashamiha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 15.02.2005
prin cablu si doresc.
Am inteles ca plec din 18 cu lan spre 520 WAN.
Las ip config pe automat
....
Atasez PS cu bridge

Attached Files



#59
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
lasa 520 asa cum era configurat.  dezactivezi dhcp,  te asiguri ca lan ip nu sunt identice si legi lan-lan. retele wireless iti recomand sa le configurezi ca retele distincte

#60
sashamiha

sashamiha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 15.02.2005
O altă întrebare pentru cunoscători. Am reușit să activez dlna-ul, se vede în rețea și pe aicloud hdd extern, dar ... doar usb 2.0. Am conectat atât un hdd 3.0 cât și un stick, și la fel. Problema apare la fisierele mari, unde sunt niscai probleme de streaming. (dacă am erori în explicații, îmi cer scuze)

Legat de problema cu 2 routere, nu am mai avut timp să aprofundez, însă multumiri pentru sfaturi

Edited by sashamiha, 21 October 2014 - 10:51.


#61
sashamiha

sashamiha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 15.02.2005
Rezolvat. Nu am vazut mufa usb3 din partea frontala.In spate exista mufa 2.0

#62
gabureac

gabureac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.08.2003
Salutare.

Am nevoie de un pic de ajutor.
Astazi am luat si eu routerul si am o mica dezamagire legata de wireless.
Nu imi dau seama daca e ceva defect.

Am un abonament la RDS de 200 Mbps
Pe cablu, am testat viteza e undeva la 200 download si 105 uppload dar pe wireless ambele nu trec de 50 mbps.

Idei, pareri?

#63
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Ce model de placa/adaptor wireless ai? La ce distanta esti fata de router?
Cauta specificatiile adaptorului tau wireless, s-ar putea sa primesti raspunsul pe loc.;)

#64
gabureac

gabureac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.08.2003
Am un laptop destul de nou.

wireless-ul este:
Bluetooth wireless networking 802.11 b/g/n
din ce inteleg eu ar trebui sa poata pana la 600.
Distanta...sunt langa el!

#65
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Laptop destul de nou si Bluetooth wireless networking 802.11 b/g/n nu este de ajuns ca sa prinzi 600Mbps.
Verifica viteza conexiunii WiFi cu router-ul. Verifica setarile legate de wireless pe router. Daca ai dubii, revii cu informatii detaliate si/sau print screen-uri.

Attached File  kb3967-010_en_v16.png   35.79K   218 downloads

Edited by Lesbianu, 21 October 2014 - 19:12.


#66
gabureac

gabureac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.08.2003
Multumesc.

Se pare ca viteza este de 72 mbps si din ce am citit pe forumuri...asta e...Hp se ieftineste la placile wireless  :((

#67
danyconnect

danyconnect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 14.10.2011
si mai ai de modat si biosul daca vrei sa o schmbi ...

Edited by danyconnect, 22 October 2014 - 02:44.


#68
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
sau cauti una compatibila pe ebay :D

#69
sashamiha

sashamiha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 15.02.2005
O nelămurire:
Am un hdd 3.0 fat32 (să fie citit de playerul integrat de la TV) şi nu se conectează pe portul usb 3.0 al routerului.
Nedumerirea mea rezultă din faptul se zice ca asus suporta diskuri externe şi  SE POATE CONECTA FAT 32 LA RT18U - hdd max 2TB http://event.asus.co...ks/disksupport/ . Nu se specifică vreo diferenţă între OS
Am găsit însă la asus support , valabil la mac (doar?) că nu ar fi compatibil  https://www.asus.com...rt/FAQ/1004459/ doar format EXT2, EXT3, NTFS and HFS+
Deci?

Edited by sashamiha, 22 October 2014 - 15:30.


#70
vampiru_2007

vampiru_2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 14.05.2009
Salut , am achizitionat si eu ieri acest router Asus RT-N18U si sunt foarte multumit de el pana acum sper ca si in urmatorii ani sa fiu la fel . Am si eu cateva intrebari pentru cei ce detin acest model . Eu l-am achizitionat de la Azerty.ro si i-am intrebat in mod special daca este NOU routerul , ei au zis ca da..etc .
Am apasat pe butonu de check la firmware..sa vad daca este ultima versiune ( imi spune ca da ) , la voi tot la fel ?
Am un printscreen cu interfata la setari care nu seamana deloc cu ce are Sashamiha.Al meu arata asa http://postimg.org/image/h8a9rowqn/  , este ok ?

Si un test facut de mine cu internet de la RDS 1 Gb ..http://www.speedtest...sult/3849689066
Pe wireless am facut doar cu telefonul ( Samsung Galaxy S4 ) . ( scriu direct valorile ca sa nu mai stau sa scot poze etc. ) Download 56.65 : Upload :72.87 Mbps .
Cand prind un laptop pe mana , revin cu un comentariu .
Toate testele au fost facute fara setari suplimentare , doar setat parola si numele la router .

LE: Cred totusi ca nu am pus intrebarile corect ~ ce ma intereseaza cel mai mult este daca acest model de router vine cu ultima versiune de firmware .

Edited by vampiru_2007, 22 October 2014 - 16:51.


#71
sashamiha

sashamiha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 15.02.2005
@vampiru
PS cu interfaţa apartinea vechiului router.

#72
vampiru_2007

vampiru_2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 14.05.2009
Sashamiha , ai incercat sa faci port forwarding ?  Eu am incercat sa fac ceva..si imi cam da o eroare , o sa postez mai tarziu un printscreen .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate