Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Batman v Superman: Dawn of Justice (2016)

- - - - -
  • Please log in to reply
188 replies to this topic

#91
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
L-am vazut si eu, destul de dezamagit.Doar 2-3 scene bune in tot filmul, in rest plictisitor si plin de clișee.Cel mai mult mi-a placut scena cu Baman in acel warehouse cand ii bate singur pe toti mercenarii aia.Mi-a amintit de jocurile Arkham.Foarte bine realizata.De fapt mi-a placut in film cam tot ce tine de Batman iar Ben Affleck mi se pare cel mai bun Batman de pe marile ecrane.Daca sunt adevarate zvonurile ca atunci cand a semnat contractul pentru acest film a negociat si un film solo Batman pe care el il va si regiza, atunci abia astept.Singurul lucru ce mi-a displacut la Batman a fost ca omoara oameni fara nici o problema.Toata morala eroului e ca nu omoara , tocmai de asta Jocker-ul mereu incerca sa il faca pe Batman sa il omoare, pentru ca daca Batman l-ar fi omorat pe Jocker atunci Jocker-ul ar fi castigat, pentru ca l-ar fi facut pe Batman sa isi incalce codul moral , lucru exploatat foarte bine in TDK.Aici aparent toata morala personajului e aruncata la o parte.Macar de dadeau ceva explicatii, e un Batman mai in varsta, a murit Robin (cum pare sa fie cazul) , etc, dar nimic.

In rest au fost foarte multe lucruri ce nu mi-au placut la film si mai toate tin de personajele din "universul" Superman:
-Lex Luthor (jr.) zici ca e un schizofrenic, extrem de enervant.De ce nu au luat actorul ce l-a jucat pe Lex Luthor in Smallvile ? Incomparabil mult mai potrivit si ar fi fost Lex Luthor din comics , nu un schizofrenic enervant.
-Lois Lane , vai de capul meu.A facut altceva in filmul asta in afara de a fi salvata de Superman din 10 in 10 minute ? A da, acu imi amintesc , a facut o baie pe la inceputul filmului.De parca cei care au scris scenariul nu au stiut ce sa faca cu personajul ei ca sa apara si ea in film, hai sa o punem iarasi in pericol ca sa trebuiasca sa vina Superman sa o salveze.Punctul culminant a fost cand a aruncat sulita aia in apa fara nici un motiv doar ca apoi sa se arunce dupa ea in apa si sa se înece.WTFFFF ???
-Nu a fost explicat niciodata de ce Superman avea ceva cu Batman.Nu i-a convenit ca Batman ii tag-uia pe aia cu semnul lui ? D-asta ? Se duce dupa el cand urmarea niste criminali si il opreste ? Si ii spune ca gata, nu il mai lasa sa fie Batman , ca asa vor muschii lui ? Serios ? Pe langa faptul ca a lasat criminalii sa scape la faza aia (wtf ?) motivatiile lui Superman au fost penibile.Cele ale lui Batman le-am mai inteles, macar au aratat cum la inceput el a fost prezent cand au murit oameni in batalia dintre Superman si Zod.Desi si acolo au dat-o in bara, cu Jack ala.Cine e Jack , da un random care lucra pentru compania lui de care noua ar trebui sa ne pese.A murit saracul Jack ! Daca nu era scena cu fetita aia era complet irosita si acea secventa.
-"Impacarea" dintre Batman si Superman.Serios ? Si pe ma-ta o cheama Martha ca pe a mea ? Gata, suntem prieteni.Nu conteaza ca am incercat sa te omor acum 5 secunde, daca si pe mama ta o cheama Martha, suntem ca fratii.Mai mult de atat, am avut impresia ca am privit pentru a N-a oara intr-un film scenele cu el cand era copil si a cazut in groapa si cu momentele cand i-au murit parintii doar ca sa realizam ca numele mamei lui e Martha si ca pe urma sa aibe sens scena in care ei se impaca.Aplauze pentru scenaristi...
-Setup-ul pentru Justice League a fost groaznic realizat.A citit un e-mail ? Serios ? La ceva mai inteligent nu s-au putut gandi pentru cameos ? Am si ras de numa, filmuletele aveau iconite la thumbnail-uri cu logo-ul eroilor, ca are si sens ca cineva de la Lexcorp sa isi piarda timpul sa puna logourile alea, dar ele trebuiau sa existe pentru ca noi suntem prea prosti sa ne dam seama care e Flash si care e Aquaman , nu ? Apropo de Aquaman, ce naiba a fost aia ? Jason Momoa avem nevoie de tine pentru un cameo pentru setup-ul Justice League.Nu trebuie sa faci mai nimic, doar te uiti stramb la camera pentru 5 secunde.
-Wonder Woman.Gal Gadot a fost ok, nu m-a impresionat nici nu m-a dezamagit.A fost exact ce ma asteptam, adica o actrita nepotrivita pentru rolul ala.Zici ca e anorexica, nu are nici o treaba cu Wonder Woman din comics.Dar actrita si-a facut treaba, nu pot sa zic ca m-a enervat.

Si apropo sunt eu prost sau nu are nici un sens toata scena in care Batman se bate cu Superman ? Si nu ma refer la scena in sine ci modul in care s-a ajuns ca ei 2 sa se bata.Adica Lex Luthor nu a colaborat cu Batman, dar aparent Batman a planuit sa se ia la bataie cu Superman exact in acelasi timp in care Lex Luthor a planuit asta si a rapit-o pe faimoasa Martha.Cum ??

Edited by Dany noob, 01 May 2016 - 05:16.


#92
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 10.11.2013
Un review mai plin de exagerari si noduri in papura nici ca se putea.. Nu te mai obosi sa-ntelegi filmul, nu e pentru toata lumea Posted Image.
edit: ca sa nu existe vorbe "la proces", n-am iesit din sala de cinema extaziat :). Fara sa fiu fanul tuturor aspectelor din film, unele lucruri sunt explicate pentru oricine intelege personajele si stie ce se intampla cu ele. Altele n-au fost deloc..iar pentru restul, exista review-urile.

Edited by n-amname, 01 May 2016 - 23:59.


#93
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
@Dany noob Nu ai inteles nimic din filmul asta...eu chiar nu va inteleg de ce mergeti sa dati banii aiurea daca nu intelegeti despre ce e vorba...

#94
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007

Quote

Nu ai inteles nimic din filmul asta...eu chiar nu va inteleg de ce mergeti sa dati banii aiurea daca nu intelegeti despre ce e vorba...

Mi-l explici tu, te rog ? Sunt extrem de curios.Oricand astept critici constructive.Hai si cu argumente.

#95
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Sunt si multe de inteles la Batman vs Superman...

Inca o critica care am uitat sa o mentionez data trecuta: Ce naiba i-a facut pe amandoi asa patrati si cu atatia muschi? Prea exagerat. Parca erau caricaturi.

#96
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

View PostGenjurooo, on 02 mai 2016 - 18:30, said:

Sunt si multe de inteles la Batman vs Superman...

Inca o critica care am uitat sa o mentionez data trecuta: Ce naiba i-a facut pe amandoi asa patrati si cu atatia muschi? Prea exagerat. Parca erau caricaturi.
*pe care.

#97
Mnemosyne

Mnemosyne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 14.01.2016
Ia sa vad si eu ce e cu filmul asta. Chipsuri am, ciocolata am!

#98
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
DaniJ, ma bagi si pe mine in seama ? Ai zis ca n-am inteles deloc filmul, probabil plothole-urile au in realitate o simbolistica ascunsa iar doar cinefilii cu experienta le pot deduce.Ma lamuresti si pe mine ?

#99
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 10.11.2013
Pai daca n-ai priceput chestii elementare din film, explicate acolo de 2-3 ori, cine sa te faca sa-l intelegi? Ai repetat pe aici toate aberatiile fanilor marvel la patrat, ceea ce ma face sa cred ca ori ai dormit la film, ori esti troll. Sunt elegant si nu-mi permit sa-ti dau dreptate, ca era si aia posibilitate Posted Image.
Trecand peste confuzii jenante, gen "Jocker", care nu exista in universul DC, am impresia ca ai venit aici doar ca sa cauti atentie si sa ai cu cine sa te certi.

View PostGenjurooo, on 02 mai 2016 - 18:30, said:

Sunt si multe de inteles la Batman vs Superman...
Inca o critica care am uitat sa o mentionez data trecuta: Ce naiba i-a facut pe amandoi asa patrati si cu atatia muschi? Prea exagerat. Parca erau caricaturi.
Cine sa-i mai inteleaga pe fani? Wonder woman ba e prea slaba, acum aia doi ba sunt prea facuti... :D

Edited by n-amname, 02 May 2016 - 22:51.


#100
Mnemosyne

Mnemosyne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 14.01.2016
Am fost superficiala si am rezistat cincisprezece minute. Ma intorc la serialele mele favorite :D

#101
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View Postn-amname, on 02 mai 2016 - 22:46, said:

Cine sa-i mai inteleaga pe fani? Wonder woman ba e prea slaba, acum aia doi ba sunt prea facuti... Posted Image
Nu sunt asa mare fan.
Dar mie Wonder Woman mi-a placut. Mai mult decat Patratel (betmen).

#102
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 10.11.2013

View PostMnemosyne, on 02 mai 2016 - 23:26, said:

Am fost superficiala si am rezistat cincisprezece minute. Ma intorc la serialele mele favorite Posted Image
Ai fost in cinema? Variantele de pe net sunt filmate atat de varza incat nu merita nici macar pentru o revizionare Posted Image. Eu zic ca, daca ti-au placut primele 3 sezoane din arrow (pana sa devina felicity's soap opera in 60% din timp), ti-ar fi placut si asta Posted Image. Dar daca nu-l poti vedea in cinema mai bine lipsa, mai sunt cateva luni pana apar DVD-urile si streamurile legale de inalta calitate, nimic sub asta nu merita vizionat.

Edited by n-amname, 03 May 2016 - 04:29.


#103
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007

Quote

Pai daca n-ai priceput chestii elementare din film, explicate acolo de 2-3 ori, cine sa te faca sa-l intelegi? Ai repetat pe aici toate aberatiile fanilor marvel la patrat, ceea ce ma face sa cred ca ori ai dormit la film, ori esti troll. Sunt elegant si nu-mi permit sa-ti dau dreptate, ca era si aia posibilitate Imagine publicată.
Trecand peste confuzii jenante, gen "Jocker", care nu exista in universul DC, am impresia ca ai venit aici doar ca sa cauti atentie si sa ai cu cine sa te certi.

Nu sunt fan Marvel, nu sunt fan DC, nu sunt fan Star Wars, nu sunt fan Jack si vrejul de fasole.Sunt fan al filmelor bune.Si daca tot aduci ii aduci in discutie pe cei de la Marvel, da, fac filme mai bune, cel putin marea majoritate, au si ei cateva uscaturi.Iar fyi , nu am citit multe comics la viata mea dar din restransa mea experienta mi-au placut mai mult cele DC decat cele Marvel.Nici troll nu sunt, daca vei cauta cu cateva pagini in urma atunci cand au aparut primele review-uri la lansare am zis ca probabil filmul va fi ok.Acum ca l-am vazut, "ok" ar fi "nota" maxima pe care as putea sa o acord.Consider ca Man of Steel a fost un film mai bun.

Iar pana acum voi sunati ca apologisti DC, nu eu ca fan Marvel.Veniti cu critici dar fara argumente.Repet din nou, imi plac discutiile constructive.Daca veniti doar cu "n-ai dreptate", "n-ai inteles nimic" , "fanboy Marvel sau troll" nu poate iesi nimic constructiv.Zici ca eu postez sa primesc atentie dar posturile voastre sunt mult mai aproape de asa ceva atata timp cat posturile voastre au 0 esenta.Pana acum vad doar corectii la greseli gramaticale.Cam la asta se rezuma de obicei cei care nu au argumente.

Edited by Dany noob, 03 May 2016 - 05:10.


#104
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 10.11.2013
Ok, desi cred ca-i useless, sa-ti fac pe plac Posted Image.

View PostDany noob, on 01 mai 2016 - 05:07, said:

Singurul lucru ce mi-a displacut la Batman a fost ca omoara oameni fara nici o problema.Toata morala eroului e ca nu omoara , tocmai de asta Jocker-ul mereu incerca sa il faca pe Batman sa il omoare, pentru ca daca Batman l-ar fi omorat pe Jocker atunci Jocker-ul ar fi castigat, pentru ca l-ar fi facut pe Batman sa isi incalce codul moral , lucru exploatat foarte bine in TDK.Aici aparent toata morala personajului e aruncata la o parte.Macar de dadeau ceva explicatii, e un Batman mai in varsta, a murit Robin (cum pare sa fie cazul) , etc, dar nimic.
Batman n-a ucis pe nimeni in mod direct, desi este evident ca anumiti indivizi sunt cu semnul intrebarii la capitolul supravietuire. Unii au si ales sa moara, gen cretinul care s-a aruncat dupa grenada, in loc sa fuga de acolo. In benzile desenate insa,  Batman a mai ucis oameni, chiar si in batman: the dark knight returns a impuscat pe cineva direct in cap..bang-bang (Yes, i believe you-exact asa fu scena), plus oamenii ucisi in filmele lui Nolan. Si mie mi s-a parut putin exagerat aici, dar cred ca a mers ok cu tonul filmului. Explicatiile pentru comportamentul sau au existat, desi subtile, dar au existat. Pe de-o parte, avem costumul lui Robin care sugereaza faptul ca a fost ucis. Pe de alta parte, a completat si Alfred (chiar in inceputul filmului, daca retin bine):
Bruce Wayne: We're criminals, Alfred. We've always been criminals. Nothing's changed.
Alfred: Oh, yes it has, sir. Everything's changed. Men fall from the sky, the gods hurl thunderbolts, innocents die. That's how it starts, sir. The fever, the rage, the feeling of powerlessness that turns good men... cruel.
Ah, da..ai jucat vreodata Batman Arkham games? Daca da, vei vedea ca acolo, indiferent de ce le faci adversarilor (butelii in cap, ii arunci peste balustrada multi metri in aer, scaune si alte obiecte in cap, ii lovesti cu grenazi de gheata, ii dai cu capul de pereti/lustra), la final spune despre ei ca si-au pierdut cunostinta, nu ca ar fi morti. Chiar si rusul de la final putea supravietui acelei explozii, in serialul Gotham firefly supravietuind la ceva asemanator. Poate ca vor adresa aceste probleme in filmul viitor, oricum batman a parut ceva mai uman la finalul acestui film, cand a decis sa nu-l branduiasca pe luthor (desi mi-as fi dorit, la cat de arogant a fost pe parcursul filmului).

View PostDany noob, on 01 mai 2016 - 05:07, said:

Lois Lane , vai de capul meu.A facut altceva in filmul asta in afara de a fi salvata de Superman din 10 in 10 minute ? A da, acu imi amintesc , a facut o baie pe la inceputul filmului.De parca cei care au scris scenariul nu au stiut ce sa faca cu personajul ei ca sa apara si ea in film, hai sa o punem iarasi in pericol ca sa trebuiasca sa vina Superman sa o salveze.Punctul culminant a fost cand a aruncat sulita aia in apa fara nici un motiv doar ca apoi sa se arunce dupa ea in apa si sa se înece.WTFFFF ???
Lois Lane asta face toata viata, de cand a ajuns pe micul sau marele ecran Posted Image-este salvata de Superman. In acest film, ea a fost prima care a pus cap la cap faptul ca Lex Luthor ii insceneaza chestii nasoale lui Superman. Nu Superman a aflat primul, nu Batman (asa cum m-as fi asteptat), ci Lois Lane. Scena in care arunca sulita e logica, aia in care decide sa se arunce dupa ea nu prea, deoarece nu se mentioneaza cum a aflat ea ca sulita aceea va fi necesara. Putem presupune doua lucruri, si anume:
1. Ea l-a vazut pe Doomsday si, cunoscand ce se intampla la nava kriptoniana, a realizat ca minunatia ii apartine lui Krypton si ca va fi nevoie de sulita ca sa scape de el-e plauzibil, dar nu mai retin daca l-a vazut pe monstru inainte sau dupa ce s-a aruncat in apa.
2. Ea a comunicat cu cineva despre Doomsday si, din nou, a realizat ca este nevoie de sulita-pentru varianta a doua va trebui insa sa asteptam extended cut-ul, care va avea 30 de minute in plus. Daca asta e cazul, atunci ue celor care au taiat filmul pentru cinema release.
Bonus, 3. Scena n-a avut sens si punct, dar tin sa cred ca a fost una din primele doua.

View PostDany noob, on 01 mai 2016 - 05:07, said:

-Nu a fost explicat niciodata de ce Superman avea ceva cu Batman.Nu i-a convenit ca Batman ii tag-uia pe aia cu semnul lui ? D-asta ? Se duce dupa el cand urmarea niste criminali si il opreste ? Si ii spune ca gata, nu il mai lasa sa fie Batman , ca asa vor muschii lui ? Serios ? Pe langa faptul ca a lasat criminalii sa scape la faza aia (wtf ?) motivatiile lui Superman au fost penibile.Cele ale lui Batman le-am mai inteles, macar au aratat cum la inceput el a fost prezent cand au murit oameni in batalia dintre Superman si Zod.Desi si acolo au dat-o in bara, cu Jack ala.Cine e Jack , da un random care lucra pentru compania lui de care noua ar trebui sa ne pese.A murit saracul Jack ! Daca nu era scena cu fetita aia era complet irosita si acea secventa.
S-a explicat de vreo 3-4 ori in film Posted Image. Superman il considera pe Batman ca fiind prea dur, si ca imparte legea dupa bunul plac. Nu e prima data cand superman n-a fost de acord cu metodele lui batman, inclusiv in filmul animat world's finest au avut ceva discutii si, la drept vorbind, unul ca Batman ar fi un pericol pentru democratie, unul care imparte legea dupa bunul plac fara sa raspunda legal in fata nimanui (imi aminteste de sistemul justitiar romanesc, hm). Totusi, puteau construi mai bine intriga asta, iar in extended cut exista scene cu superman care investigheaza (sub deghizarea lui clark kent) mai amanuntit ceea ce face Batman. Jack parea cumva legat de batman dar, in lipsa altor lamuriri, era doar unul dintre angajatii wayne enterprise care au murit in lupta dintre superman si zod Nu vad de ce atata rautate infantila la adresa acelei scene, explica pana la urma de ce bruce wayne a inceput sa fie vulnerabil la manipularile lui luthor, el avand si istoria cu parintii morti, cu robin mort, fiind evident faptul ca are un punct slab la oameni apropiati/asociati care sufera morti violente..mie scena aia mi s-a parut foarte tare, cu bruce wayne care alerga in directia din care toata lumea fugea, amintindu-mi de o poveste silimara a lui Kevin Conroy. Pe aicipe undeva Posted Image.

View PostDany noob, on 01 mai 2016 - 05:07, said:

-"Impacarea" dintre Batman si Superman.Serios ? Si pe ma-ta o cheama Martha ca pe a mea ? Gata, suntem prieteni.Nu conteaza ca am incercat sa te omor acum 5 secunde, daca si pe mama ta o cheama Martha, suntem ca fratii.Mai mult de atat, am avut impresia ca am privit pentru a N-a oara intr-un film scenele cu el cand era copil si a cazut in groapa si cu momentele cand i-au murit parintii doar ca sa realizam ca numele mamei lui e Martha si ca pe urma sa aibe sens scena in care ei se impaca.Aplauze pentru scenaristi...
Martha a tras de timp suficient de mult cat Batman sa realizeze ca altcineva a asezat sforile si ca s-a lasat implicat in jocul acelui cuiva... As fi preferat o altfel de abordare (am si scris-o intr-un mod detaliat la propiul review), dar asta n-a fost nici dezastroasa, nici extraordinara. Sa spunem doar ca..originala, nimeni nu s-a mai gandit la asa ceva intr-o lupta dintre Batman si Superman. Trebuie sa fii un om fara pic de emotie, un sociopat chiar (nu e o jignire, pentru cine e mai prost informat cu privire la acest subiect), pentru a considera ca rostirea numelui cuiva drag care ti-a fost ucis cu sange rece in fata ochilor cand erai copil nu poate trezi in tine o emotie puternica si nu-ti poate da planul initial peste cap.
Spui ca-l cunosti pe Batman si ca-i intelegi psihologia, dar pare ca-i subestimezi trauma pe care a suferit-o ca si copil...trauma aia este motivul pentru care el este in costum si trauma respectiva se trezeste in el ori de cate ori cineva nevinovat sufera aceeasi soarta ca si parintii sai, desi se controleaza de cele mai multe ori. Chiar si in justice leage: the legion of doom, vandal savage s-a folosit de parintii sai pentru a-l face vulnerabil si a-l ajuta pe Bane sa-l invinga din nou.

View PostDany noob, on 01 mai 2016 - 05:07, said:

Si apropo sunt eu prost sau nu are nici un sens toata scena in care Batman se bate cu Superman ? Si nu ma refer la scena in sine ci modul in care s-a ajuns ca ei 2 sa se bata.Adica Lex Luthor nu a colaborat cu Batman, dar aparent Batman a planuit sa se ia la bataie cu Superman exact in acelasi timp in care Lex Luthor a planuit asta si a rapit-o pe faimoasa Martha.Cum ??
Batman aprinsese semnalul luminos spre metropolis, chiar cand l-a aprins (trimitandu-i astfel invitatia lui superman, semnalul fiind amplasat intr-o zona nelocuita a orasului), Luthor a vazut asta si a dat OK-ul pentru rapirile lui Lois si a Marthei. Luthor putea calcula unde este aprins semnalul si fara sa-l vada pe batman, are capacitatea asta Scena in care a aruncat-o de pe cladire pe Lois Lane mi s-a parut foarte tare, chiar m-a amuzat, doar lex luthor putand fi atat de cinic incat sa arunce o femeie de pe zgarie nori ca parte a planului sau diabolic. El, si Joker, ca sa fim corecti, desi planul lui Joker a fost improvizat in film, luthor planuise asta de la bun inceput.

Mai apoi, te legi de introducerea justice league, mie nu mi s-a parut o problema cum au introdus alti eroi, alta in afara de faptul ca nu batman avea fisierele alea initial, ci luthor. Mi se parea cumva logic ca batman sa fie cel care-i descopera pe ceilalti, mai ales la cat de paranoic este si la cat de obsedat este de a fi informat cu privire la tot ce misca.
Intr-un film deja plin cu personaje, sa le mai fi dedicat si lor portiuni din film ar fi fost prea mult. Aia cu logourile se cheama "easter eggs" si trebuiesc tratate ca atare..din nou, rautate gratuita.
Despre marvel si filmele lor e discutabil, mie imi pare mai mult ca este ceva gen iphone, aka nu fac cele mai bune produse, dar lumea are de undeva impresia asta.
DC are doar cateva filme la activ, marvel are de vreo 2-3 ori mai multe (sau cine stie cate, recunosc ca nu le-am vazut pe toate..personajele mele preferate de la marvel, aka spiderman, punisher, daredevil, x-men ori n-au primit multa atentie de la marvel, ori au fost produse de altii).
Asta nu inseamna ca ma apuc sa le caut nod in papura, ca m-as putea lega de impacarea dintre captain america si bucky care mi s-a parut din acelasi registru cu martha, dar am si alta treaba de facut.

Stiu ca exista sanse mari sa-mi fi irosit vremea cu acest mesaj, dar poftim, se poate si raspunde, desi cred ca am facut-o degeaba. Oricine n-a inteles sau n-a aprobat cumva lucrurile acestea fara explicatii suplimentare nu cred ca-si avea locul la acest film..din fericire, majoritatea oamenilor care au vazut filmul au fost incantati, trebuie sa admiram performanta acestuia cand toata mass-media a fost impotriva lui. Eu..o sa raman cu impresia ca acest film le-a avut aproape pe toate (actori care si-au jucat rolul magistral, scenariu de nota 8+, majoritatea dialoguriloir dintre personajelor fiind geniale, scene de actiune bune, desi insuficiente), dar ca au ratat sansa de a livra niste chestii epice care sa-l fi facut extraordinar.

Am avut cateva chestii misto, dar se puteau mai multe.

Mi-as fi dorit si eu mai multa interactiune intre batman si superman inainte de lupta finala, mi-as fi dorit ca batman sa fi fost un detectiv mai bun (desi a avut momente, putem pune restul pe seama faptului ca era umbrit de ura), mi-as fi dorit ca inmormantarea lui superman sa fie la fel de epica precum in desenele justice league (Se putea si fara eroi, in desene am simtit o emotie puternica, in film..nu prea m-a miscat, daca nu era dialogul de final dintre wonder woman si bruce wayne chiar era o scena "irosita"). Da, mi-as fi dorit multe, dar WB a ratat ocazia de a livra asta.

As fi vrut ca BVS sa fie filmul meu comic book preferat, dar nu e cazul..si ma indoiesc ca extended version va schimba ceva radical in parerea mea. Poate ca varianta extended R rated ar fi fost mai buna, ar fi construit mai bine intrigile filmului (care, pentru unii au fost suficiente, pentru altii nu), poate, poate..dar acum e prea tarziu pentru acest lucru. Eu, fiind un admirator al artei, chiar si a celei complicate, am invatat de mult timp sa apreciez ceva pentru ceea ce este (daca consider ca e ceva de apreciat in el), nu pentru ce mi-as fi dorit eu sa fie Posted Image.

Cred ca problema principala a filmului este ca a oferit asteptari prea mari, asteptari nerealiste care n-ar fi fost rasplatite nici daca se ridica la nivelul ultimelor doua filme ale lui Nolan. Dar de aici la a-l face praf la modul in care a fost facut e diferenta mare, daca e sa ne luam dupa scorurile RT, ar rezulta ca BVS e mai slab decat Batman and Robin ceea ce...sa fim seriosi, totusi.

Consider ca e un film de nota 7, poate 8 cand va iesi extended version...dar nu de nota 2 sau 3 cum pare din descrierile unor oameni.

Edited by n-amname, 03 May 2016 - 15:29.


#105
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Asa imi place.Hai sa vedem unde avem mari (sau foarte mari) diferente de opinie.

Quote

Batman n-a ucis pe nimeni in mod direct
Si marmota invelea...

[ https://i.gyazo.com/cb90f533f602f51fc0e8caad9b37c39e.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Probabil au supravietuit aia.Sau probabil nu se considera ca i-a omorat direct, pana la urma gloantele i-a omorat nu el cu mainile lui.E unul din multele exemple.Doar in aceeasi secventa a tras dupa el o masina 500m doar ca sa o foloseasca sa ii striveasca pe unii din alta masina.Trecem mai departe.:

Quote

Explicatiile pentru comportamentul sau au existat, desi subtile, dar au existat. Pe de-o parte, avem costumul lui Robin care sugereaza faptul ca a fost ucis. Pe de alta parte, a completat si Alfred (chiar in inceputul filmului, daca retin bine):
Bruce Wayne: We're criminals, Alfred. We've always been criminals. Nothing's changed.
Alfred: Oh, yes it has, sir. Everything's changed. Men fall from the sky, the gods hurl thunderbolts, innocents die. That's how it starts, sir. The fever, the rage, the feeling of powerlessness that turns good men... cruel.
Ah, da..ai jucat vreodata Batman Arkham games? Daca da, vei vedea ca acolo, indiferent de ce le faci adversarilor (butelii in cap, ii arunci peste balustrada multi metri in aer, scaune si alte obiecte in cap, ii lovesti cu grenazi de gheata, ii dai cu capul de pereti/lustra), la final spune despre ei ca si-au pierdut cunostinta, nu ca ar fi morti. .
Eu cred ca nu stii ce inseamna cuvantul "criminal" in engleza.Inseamna doar in afara legii, si daca nu iti platesti taxele esti "criminal".Cuvantul echivalent pentru criminalul din limba noastra e murderer.Batman mereu a fost la limita legii, in care ia justitia in mainile proprii dar niciodata nu a fost si judecatorul final.O fi fost vreun comic in care a facut asta, la cate comicsuri in zeci de ani de existenta au aparut, ca a fost una singura in care Batman a deviat de la norma e cam mult sa o evidentiezi chiar pe aia.In fine, mi se pare exagerat modul in care Batman se comporta practic ca un terorist in filmul asta.Plus ca foarte putine explicatii , la un film de 2h 30min spre 3 ore e inacceptabil sa nu fi dezvoltat povestea in sensul asta.Dar e bine ca au ocupat timpul cu povestea inutila al lui Lois Lane, mai multe despre asta mai jos.

Am jucat Arkham, ce e drept nu pe toate.Eu n-am reusit sa iau o arma de pe jos si sa impusc pe cineva.Tu ai reusit ? Oare de ce ?

Quote


Lois Lane asta face toata viata, de cand a ajuns pe micul sau marele ecran Imagine publicată-este salvata de Superman. In acest film, ea a fost prima care a pus cap la cap faptul ca Lex Luthor ii insceneaza chestii nasoale lui Superman. Nu Superman a aflat primul, nu Batman (asa cum m-as fi asteptat), ci Lois Lane. Scena in care arunca sulita e logica, aia in care decide sa se arunce dupa ea nu prea, deoarece nu se mentioneaza cum a aflat ea ca sulita aceea va fi necesara. Putem presupune doua lucruri, si anume:
1. Ea l-a vazut pe Doomsday si, cunoscand ce se intampla la nava kriptoniana, a realizat ca minunatia ii apartine lui Krypton si ca va fi nevoie de sulita ca sa scape de el-e plauzibil, dar nu mai retin daca l-a vazut pe monstru inainte sau dupa ce s-a aruncat in apa.
2. Ea a comunicat cu cineva despre Doomsday si, din nou, a realizat ca este nevoie de sulita-pentru varianta a doua va trebui insa sa asteptam extended cut-ul, care va avea 30 de minute in plus. Daca asta e cazul, atunci ue celor care au taiat filmul pentru cinema release.
Bonus, 3. Scena n-a avut sens si punct, dar tin sa cred ca a fost una din primele doua.
1.O fi fost ea salvata toata viata, problema mea a fost cum scris personajul ei in acest film.Nu crezi ca a fost putin exagerat numarul de situatii in care Superman a trebuit sa o salveze ? De cate ori a fost salvata de la moarte in filmul asta ? 3 sau 4 parca nu ? Nu doar ca Lois Lane n-a facut altceva in afara de a fi salvata de Superman in filmul asta, dar senzatia a fost ca nici Superman n-a facut mare lucru in afara de a o salva pe Lois Lane cel putin pana la batalia finala.
2.Aaaaa da...a mai existat si plot device-ul cu investigatia lui Lois Lane avand printre cele mai plictisitoare scene din film.Analizam putin , ca poate n-am inteles eu filmul, poate intr-adevar am adormit la el pana la urma.Hai sa vad daca am inteles bine:

Lois Lane merge in Khandahar sau unde erau talibanii aia, se dovedeste ca printre cei care erau cu ea erau si membrii CIA sub acoperire.Talibanii il executa pe membrul CIA, iar apoi vin angajatii Lexcorp care incep sa impuste tot ce prind in cale , si teroristi si localnici.Apoi vedem o negresa plangand unui comitet, spunand ca, a venit Superman , iar apoi au venit si soldati, au murit foarte multi.Concluzia comitetului ? "Let the record show this committee holds Superman responsible".Serios ? Ce plot inteligent, poate a crezut lumea ca Superman a luat o mitraliera de pe jos si a inceput sa impuste oameni.Sau poate au murit oameni cand a aterizat din ceruri.Lasand la o parte faptul ca acel comitet a luat decizia absolut tampita de a il face responsabil pe Superman pe baza a 0 dovezi , doar pe baza a unei declaratii a unei negrese in lacrimi (ca asa functioneaza justitia in realitate, a fost emotionala povestea negresei, hai sa ii dam dreptate ! E trist ba !).Ca sa fie lucrurile si mai ridicole negresa a si specificat ca au mai venit si soldati americani ce au inceput sa impuste pe acolo, iar daca guvernul american stia ca nu ei au trimis oameni acolo puteau deduce imediat ca altcineva a facut asta.Iar punctul final, lasand la o parte toate aberatiile astea, trebuie mentionat ce plan genial, absolut mastermind a avut Lex Luthor Jr.Hai sa trimit niste soldati sa impuste niste oameni, sa il inscenez pe Superman.Cu siguranta lumea va crede ca el i-a impuscat.Genius !

Iar acum revenind la Lois Lane.Aha, ea a pus cap la cap "genialul" plan al lui Schyzo Luthor.Am suportat scene plictisitoare cu ea in loc sa vedem actiune, dar macar cu siguranta toata narativa asta va avea si un sfarsit, nu ? Adica se va merita, nu ? Uh...ghici ce, fix cand a descoperit masterplan-ul , a fost rapita de Lex Luthor punct in care oricum isi dadea seama ca el e in spatele lucrurilor.Of of, deci tot firul narativ cu mare ei investigatie a fost absolut degeaba, nu s-a concretizat in nici un fel, au fost doar scene ca sa aiba si ea ceva de facut.Nu era mult mai bine daca in loc de inutilitatea de Lois Lane aveam scene in care ne aratau de ce Batman a ajuns sa actioneze ca un terorist ?

Ca sa nu uit, aparent Superman poate auzi din Antarctica cand Lois Lane e in pericol dar nu a putut auzi bomba din scaunul aluia in timp util ca sa ii salveze ?

3.Scena in care a aruncat sulita e logica ? Serios ? Deci avem in mana singura arma de pe intreaga planeta capabila sa il omoare pe iubitelul nostru, si ce facem cu ea ? O aruncam intr-o balta ? Au reusit astia sa gaseasca materialul prin Oceanul Indian, dar din balta aia nu o mai gaseste nimeni ! Sa nu cumva sa o pastram noi bine undeva unde doar noi stim ca am pus-o, nu , e stupid, hai sa o aruncam intr-o balta ! Daca si asta e logica...sau poate scenaristii au vrut sa ne spuna ca asa sunt femeile , mai prostute.Si nu, nu a comunicat cu nimeni, a fost o scena in care ea a vazut de pe acoperis ca se bat respectivii cu Doomsday, si a avut un moment de revelatie.Voila, scenaristii spun ca trebuie sa ma intorc sa iau sulita pe care am aruncat-o ca tampita ca sa ma salveze din nou Superman.Si nu, nu se luptau langa nava Kryptoniana, Batman l-a adus pe Apocalypse inspre Gotham.

Quote

[S-a explicat de vreo 3-4 ori in film . Superman il considera pe Batman ca fiind prea dur, si ca imparte legea dupa bunul plac. Nu e prima data cand superman n-a fost de acord cu metodele lui batman, inclusiv in filmul animat world's finest au avut ceva discutii si, la drept vorbind, unul ca Batman ar fi un pericol pentru democratie, unul care imparte legea dupa bunul plac fara sa raspunda legal in fata nimanui (imi aminteste de sistemul justitiar romanesc, hm). Totusi, puteau construi mai bine intriga asta, iar in extended cut exista scene cu superman care investigheaza (sub deghizarea lui clark kent) mai amanuntit ceea ce face Batman. Jack parea cumva legat de batman dar, in lipsa altor lamuriri, era doar unul dintre angajatii wayne enterprise care au murit in lupta dintre superman si zod Nu vad de ce atata rautate infantila la adresa acelei scene, explica pana la urma de ce bruce wayne a inceput sa fie vulnerabil la manipularile lui luthor, el avand si istoria cu parintii morti, cu robin mort, fiind evident faptul ca are un punct slab la oameni apropiati/asociati care sufera morti violente..mie scena aia mi s-a parut foarte tare, cu bruce wayne care alerga in directia din care toata lumea fugea, amintindu-mi de o poveste silimara a lui Kevin Conroy.
In primul rand nu aducem im discutie filme animate, motivatiile lui Superman trebuiau facute clare in acest film, fara alt material sursa.In al doilea rand, actiunea filmului se petrece cand Batman are deja 20+ ani de activitate, fix acu s-a decis ca Batman e prea dur ? Si stai putin, aparent intre Gotham si Metropolis sunt vreo 2 km distanta ? Iar Metropolis e orasul fara prea mare criminalitate (datorita prezentei lui Superman) iar Gotham e plin de ei ? Pai de ce nu se duce sa ajute orasul Gotham si il lasa pe Batman de unul singur ? Dar de fapt Superman pare sa intervina doar cand e Lois Lane in pericol, altfel, cam greu.La fel si la faza in Khandahar, de ce nu a intervenit inainte ca talibanul ala sa il impuste pe agentul CIA ? Eh, agentul CIA nu are pasarica.Cum a fost Lois Lane in pericol cum a venit imediat.Si cum ramane cu faza cand ii spune lui Batman sa renunte ? Batman urmarea niste traficanti iar Superman il opreste, iar apoi pleaca.Banuiesc ca nu e important sa ii opresti.Cum se zice la americani, faza aia dintre Superman si Batman a fost mai mult un "dick measuring contest".

Quote

Martha a tras de timp suficient de mult cat Batman sa realizeze ca altcineva a asezat sforile si ca s-a lasat implicat in jocul acelui cuiva... As fi preferat o altfel de abordare (am si scris-o intr-un mod detaliat la propiul review), dar asta n-a fost nici dezastroasa, nici extraordinara. Sa spunem doar ca..originala, nimeni nu s-a mai gandit la asa ceva intr-o lupta dintre Batman si Superman. Trebuie sa fii un om fara pic de emotie, un sociopat chiar (nu e o jignire, pentru cine e mai prost informat cu privire la acest subiect), pentru a considera ca rostirea numelui cuiva drag care ti-a fost ucis cu sange rece in fata ochilor cand erai copil nu poate trezi in tine o emotie puternica si nu-ti poate da planul initial peste cap.
Spui ca-l cunosti pe Batman si ca-i intelegi psihologia, dar pare ca-i subestimezi trauma pe care a suferit-o ca si copil...trauma aia este motivul pentru care el este in costum si trauma respectiva se trezeste in el ori de cate ori cineva nevinovat sufera aceeasi soarta ca si parintii sai, desi se controleaza de cele mai multe ori. Chiar si in justice leage: the legion of doom, vandal savage s-a folosit de parintii sai pentru a-l face vulnerabil si a-l ajuta pe Bane sa-l invinga din nou.
Poate chiar am adormit la film.Eu imi amintesc ca Batman a zis ceva de genul "He brought the war to us 2 years ago.Thousands died.What's next ? Milions ? If there's a 1% chance that he's our enemy, we have to take it as an absolute certainty ! Eu cred ca motivul principal oarecum fortat e ca Batman il priveste pe Superman ca fiind responsabil de cele petrecute in Man of Steel.Nu oare tocmai sa evidentieze lucrul asta am avut scena de la inceput cu random guy Jack ? Iar faza cu Martha nu vad ce legatura are cu Lex Luthor.Scenaristii de 2 lei au vrut sa spuna ca Batman a realizat ca Superman e si el om , la fel ca el, nu e "doar" un extraterestru.E mult mai plauzibil decat ce spui tu."Your mother's name is Martha ?!?!?! Lex Luthor tricked me !!!").In orice caz, dialog prost, motivatii proaste din partea ambilor protagonisti.

Quote

Batman aprinsese semnalul luminos spre metropolis, chiar cand l-a aprins (trimitandu-i astfel invitatia lui superman, semnalul fiind amplasat intr-o zona nelocuita a orasului), Luthor a vazut asta si a dat OK-ul pentru rapirile lui Lois si a Marthei. Luthor putea calcula unde este aprins semnalul si fara sa-l vada pe batman, are capacitatea asta Scena in care a aruncat-o de pe cladire pe Lois Lane mi s-a parut foarte tare, chiar m-a amuzat, doar lex luthor putand fi atat de cinic incat sa arunce o femeie de pe zgarie nori ca parte a planului sau diabolic. El, si Joker, ca sa fim corecti, desi planul lui Joker a fost improvizat in film, luthor planuise asta de la bun inceput.
Scena in care mama lui Superman a fost rapita a fost inainte de semnalul luminos al lui Batman.Luthor a dat Ok-ul pentru rapirea lui Lois atunci cand a vazut semnalul.Chiar si asa, de unde a stiut ca Batman avea sa aleaga sa se lupte cu Superman ? Daca Batman decidea ca se bate cu el peste o saptamana ? Ca si a avut ceva de lucru cu acele "capcane".Daca i-ar fi luat mai mult sa se pregateasca ?  Iar abilitatea aia e cumva ereditara ? Schizofrenic-ul asta e fiul lui Luthor din comics, sau poate iar se adevereste ca am adormit la film ?

Deci daca tot considerati ca nu am inteles absolut nimic din filmul asta, astept alte argumente cu mare drag.Poate chiar am adormit, la cat de bun a fost filmul...

Edited by Dany noob, 03 May 2016 - 17:56.


#106
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 10.11.2013
Pai argumentele ti-au fost oferite, doar ca alegi sa le rastalmacesti in asa fel incat sa iasa ca n-ai primit nimic Posted Image.
Nu poti raspunde cu argumente cuiva care n-are argumente, ci doar rautati plus exagerari. Spui acolo ca superman s-a decis brusc ca batman e prea dur, cand alfred a sugerat din start ca batman a devenit atat de dur in ultimii ani, dupa ce robin a murit iar superman a aparut.
Faptul ca i-au murit trei sferturi dintre angajati fara ca el sa fie capabil sa intervina nu e ceva important, nu? Nu poate fi un trigger pentru care a devenit mai frustrat si mai rau decat inainte.
Da, mersi, nu stiam ce inseamna "Criminal", m-ai iluminat, la fel cum ai facut si cu procesul acela. Exceptand faptul ca armata americana stia deja ca luthor este in spatele acelui masacru (doar i s-a spus clar lui Lois Lane ca acele gloante provin de la LexCorp), dar bineinteles ca nu puteau admite ca unul dintre partenerii lor strategici facea nasoale acolo.

""Your mother's name is Martha ?!?!?! Lex Luthor tricked me !!!")."
N-am spus asta, dar iti multumesc ca macar ai incercat Posted Image.

3.Scena in care a aruncat sulita e logica ? Serios ? Deci avem in mana singura arma de pe intreaga planeta capabila sa il omoare pe iubitelul nostru, si ce facem cu ea ? O aruncam intr-o balta ? Au reusit astia sa gaseasca materialul prin Oceanul Indian, dar din balta aia nu o mai gaseste nimeni ! Sa nu cumva sa o pastram noi bine undeva unde doar noi stim ca am pus-o, nu , e stupid, hai sa o aruncam intr-o balta ! Daca si asta e logica...sau poate scenaristii au vrut sa ne spuna ca asa sunt femeile , mai prostute.Si nu, nu a comunicat cu nimeni, a fost o scena in care ea a vazut de pe acoperis ca se bat respectivii cu Doomsday, si a avut un moment de revelatie.Voila, scenaristii spun ca trebuie sa ma intorc sa iau sulita pe care am aruncat-o ca tampita ca sa ma salveze din nou Superman.Si nu, nu se luptau langa nava Kryptoniana, Batman l-a adus pe Apocalypse inspre Gotham.

Asta e atat de aberanta incat nici n-are rost sa raspund la ea, ma bucur insa ca mi-ai confirmat banuiala cum ca Lois l-a vazut pe Doomsday si s-a prins ca provine de pe nava kriptoniana (nu stiu daca ai prins sau nu, insa ea stia deja ca se intampla ceva acolo, spunandu-i lui superman asta imediat ce batalia cu batman s-a incheiat). Ah, da..si fii sigur ca ea "stia" de unde a venit roca si cum a ajuns la Batman.

In primul rand nu aducem im discutie filme animate, motivatiile lui Superman trebuiau facute clare in acest film, fara alt material sursa.In al doilea rand, actiunea filmului se petrece cand Batman are deja 20+ ani de activitate, fix acu s-a decis ca Batman e prea dur ? Si stai putin, aparent intre Gotham si Metropolis sunt vreo 2 km distanta ? Iar Metropolis e orasul fara prea mare criminalitate (datorita prezentei lui Superman) iar Gotham e plin de ei ? Pai de ce nu se duce sa ajute orasul Gotham si il lasa pe Batman de unul singur ? Dar de fapt Superman pare sa intervina doar cand e Lois Lane in pericol, altfel, cam greu.La fel si la faza in Khandahar, de ce nu a intervenit inainte ca talibanul ala sa il impuste pe agentul CIA ? Eh, agentul CIA nu are pasarica.Cum a fost Lois Lane in pericol cum a venit imediat.Si cum ramane cu faza cand ii spune lui Batman sa renunte ? Batman urmarea niste traficanti iar Superman il opreste, iar apoi pleaca.Banuiesc ca nu e important sa ii opresti.Cum se zice la americani, faza aia dintre Superman si Batman a fost mai mult un "dick measuring contest".

Au fost facute foarte clare, doar am mentionat ca nu e prima data cand se intampla ca superman sa nu-i aprobe metodele. A discutat chiar si cu lois despre faza din desert, si da, a spus clar ca pentru ea a intervenit, si a riscat un razboi diplomatic. Banuiesc ca tu nu ti-ai fi salvat iubita, din contra, le-ai fi zis alora s-o ia si o tura inainte de a o ucide. Superman n-avea de unde sa stie ce facea batman si, din moment ce deja ai spus ca batman a ucis oameni in acea scena, cred ca era suficient pentru a explica de ce superman a intervenit si l-a oprit pe Batman Posted Image. Simt ca parca ar trebui sa explic cat fac 2 plus 2.. Cand nu iti dai singur argumente pentru care superman a intervenit, cauti sa gasesti altele pentru care el trebuia sa asiste pasiv.



Si-n rest, cam in aceasi nota aberanta au fost 99% dintre "criticile" tale Posted Image. Tu n-ai venit aici pentru a avea un dialog constructiv, doar pentru trolleala sau pentru a gasi alti tovarasi de aruncat cu noroi, e greu sa rezisti tentatiei de-a intra in turma, numai ca ai cam intarziat, nu mai e la moda sa-njuri filmul cam de vreo 2-3 saptamani.

Anyway, ma opresc aici. Ai putea avea argumente daca nu le-ai exagera, dar in acest moment e doar trolleala, nu argumentatie.
Eram convins ca-mi voi irosi vremea, dar tocmai mi-ai reconfirmat acest lucru. Mult succes sa te certi singur si sa mai dai o tura pe forumul filmului de pe imdb, pot jura ca am vazut mesaje la indigo trase dar in limba engleza in primele zile dupa iesirea filmului.
ps: poate imi spui de unde a ridicat batman un pistol de pe jos pentru a trage totusi, cel cu care a tras in rus l-a luat din mana celui care pazea usa. Si nu, scena cosmarului nu se pune la socoteala.

Edited by n-amname, 03 May 2016 - 18:34.


#107
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Mai baiatule , te contrazici singur :

Quote

pui acolo ca superman s-a decis brusc ca batman e prea dur, cand alfred a sugerat din start ca batman a devenit atat de dur in ultimii ani

Deci Batman e un terorist de ani de zile, dar Superman s-a decis ca are o problema cu chestia asta fix acum ? Ce nu e brusc la asta ?

Quote

alegi sa le rastalmacesti in asa fel incat sa iasa ca n-ai primit nimic

Quote

Nu poti raspunde cu argumente cuiva care n-are argumente, ci doar rautati plus exagerari.
N-am venit cu argumente ? Ti-am pus si poza "miscatoare" ca sa fie cat mai clar.Deci pana la urma a omorat "direct" pe cineva Batman in filmul asta ? Ca nu e clar.Ramai la vorbele initiale ?

Quote

Faptul ca i-au murit trei sferturi dintre angajati fara ca el sa fie capabil sa intervina nu e ceva important, nu? Nu poate fi un trigger pentru care a devenit mai frustrant si mai rau decat inainte.
Deci pana la urma Batman vrea sa il omoare pe Superman datorita faptului ca il considera responsabil pentru evenimentele din Man of Steel (CUM AM ZIS EU) , sau datorita faptului ca Lex Luthor il trage pe sfori (CUM AI ZIS TU).Nu de alta dar pare ca imi dai dreptate si apoi ma contrazici intr-o singura fraza.Nu esti foarte coerent in argumente.

Quote

Da, mersi, nu stiam ce inseamna "Criminal", m-ai iluminat, la fel cum ai facut si cu procesul acela
Pai aparent nu stii, pentru ca fraza la care ai dat tu quote in care spuneau ca ei sunt criminals era o reactie la un ziar care vorbea despre semnele lui Batman in contextul in care vorbeai despre faptul ca Batman omoara oameni.Ia mai arunca un ochi pe ce ai spus si vei vedea ca ai vorbit prostii.Nu avea nici o legatura quote-ul despre ei fiind "criminals" cu ce incercai tu sa imi demonstrezi mie.

Quote

Exceptand faptul ca armata americana stia deja ca luthor este in spatele acelui masacru (doar i s-a spus clar lui Lois Lane ca acele gloante provin de la LexCorp), dar bineinteles ca nu puteau admite ca unul dintre partenerii lor strategici faceau nasoale acolo.
Fals din doua motive, in primul rand tampita care a luat decizia sa il faca pe Superman responsabil nu avea nici o cunostinta, era senatoare nu era din armata, in al doilea rand nici negroteul ala nu a stiut nimic, abia dupa ce i-a dat Lois glontul a cercetat provenienta lui si a descoperit ca e facut de Lexcorp.Dar inca nu mi-ai explicat: cum poate lumea (oricine) sa dea vina pe Superman pentru un eveniment in care au murit oameni DOAR impuscati.In al doilea rand, aparent au stiut dupa explozie ca bomba a fost in scaunul aluia, dar nimeni din mass media nu a dedus ca scaunul era provenit de la Lex Luthor.

Quote

Asta e atat de aberanta incat nici n-are rost sa raspund la ea, ma bucur insa ca mi-ai confirmat banuiala cum ca Lois l-a vazut pe Doomsday si s-a prins ca provine de pe nava kriptoniana (nu stiu daca ai prins sau nu, insa ea stia deja ca se intampla ceva acolo, spunandu-i lui superman asta imediat ce batalia cu batman s-a incheiat). Ah, da..si fii sigur ca ea stia de unde a venit roca si cum a ajuns la Batman.
Deci nu e o decizie absolut tampita sa arunce sulita intr-o balta ? Imi explici si de ce sau doar ma faci prost si pleci ? Cam asa suna ce ai spus tu acolo. Dar e ok , aberez eu.Sunt troll.

Quote


Si-n rest, cam in aceasi nota aberanta au fost 99%
dintre "criticile" tale Imagine publicată. Tu n-ai venit aici pentru a avea un dialog constructiv, doar pentru trolleala sau pentru a gasi alti tovarasi de aruncat cu noroi, e greu sa rezisti tentatiei de-a intra in turma, numai ca ai cam intarziat, nu mai e la moda sa-njuri filmul cam de vreo 2-3 saptamani.
M-am lamurit si cu tine, nu esti capabil de o discutie argumentata.Hai sa o lasam asa, pentru unii e unul din cele mai bune filme din ultimii 10 ani, pentru altii e un film de nota 5 cu indulgenta.Pana la urma avem gusturi si pretentii diferite de la scenariul unui film.Mai exista si fani Transformers pe lumea asta.

Edited by Dany noob, 03 May 2016 - 18:52.


#108
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
M-am distrat enorm citind unele remarci de aici. Persoane care au asteptari de "Citizen Kane" sau "Vertigo" de la un film care se cheama "Superman vs Batman" :D Aloooo. Asta e film de vizionat la cinema cu popcorn si bere/cola/fanta etc.
Eu l-am vazut la Pitesti si mall-ul din localitate si m-am distrat copios. Se ovationa ca pe stadion iar cand a aparut Wonder Woman era sala in picioare. Altadata cand vreti sa vedeti filme de actiune va recomand provincia. Atmosfera a fost bestiala :D

In rest, parerea mea sincera este ca se afla in ton cu fimlele cu supereroi ce ne-au impanzit ecranele cinematografelor in ultimul timp. Cu cat mai multe cu atat mai bine. Popcorn sa fie.

Eu si fi'meu i-am dat 8. Film bun de vazut, nu te plictiseste decat daca te astepti la vreun The Godfather, iar in acel caz mai bine stai acasa. :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate