Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Batman v Superman: Dawn of Justice (2016)

- - - - -
  • Please log in to reply
188 replies to this topic

#55
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,637
  • Înscris: 14.10.2004
Ma duc maine.
Sa vezi dureri de cap dupa 3D, dar no o sa mor.

#56
BB-8

BB-8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 07.02.2016
Hai, nu exagerati. 2 ore de 3D din ani in pasti nu e daunator.   Sunt altii de bani gata  care isi permit sa se duca  zilnic la 4Dx just for fun     si au si plasme si monitoare 3D acasa.

Edited by BB-8, 26 March 2016 - 19:07.


#57
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Problema e ca vederea mea nu se impaca cu 3d-ul, mie imi apare mult mai clar filmul normal decat 3d. Asta e, fiecare cu problemele sale Posted Image.

Edited by n-amname, 26 March 2016 - 20:16.


#58
BB-8

BB-8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 07.02.2016
Tipii astia doi sunt super- simpatici cand nu se bat si se intalnesc la o cafea

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WPZW8_ID-l4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9B6DMShBV6k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CJUmSwbZANw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by BB-8, 26 March 2016 - 22:46.


#59
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Film foarte slab, nu are rost sa dati 25 de lei ca sa-l vedeti.
Actiune haotica, clisee peste tot, final penibil.

#60
BB-8

BB-8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 07.02.2016
Posted Image
Astia nu mai stiu cum sa scoata noi generatii de retarzi.  

http://www.cinemagia...ia-si-in-32783/

Edited by BB-8, 27 March 2016 - 10:57.


#61
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,637
  • Înscris: 14.10.2004
De la mine are nota 8 ptr film.
Pentru calitatea imaginii in sala 5.
Dolby Atmos un rahat.
3D alta porcarie.

Sunt curios cum se vede cu un proiector 4k.

Edited by xymzar, 27 March 2016 - 19:05.


#62
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013

View PostBB-8, on 27 martie 2016 - 10:54, said:

Posted Image
Astia nu mai stiu cum sa scoata noi generatii de retarzi.  

http://www.cinemagia...ia-si-in-32783/
Mda, ai dreptate. Nu inteleg de ce ai vrea sa vezi un film dublat in romana, mai ales unul care implica personaje de genul.
Cum i-or fi tradus vocea robotica a lui batman? Dar urletele lui wonder woman din timpul bataliei? Cea mai mare prostie sa vezi un film dublat, mie nici desenele dublate nu mi-au placut niciodata..Chiar si in cazul filmelor asiatice, prefer sa citesc subtitrarea dar sa aud emotia transmisa de actorul original decat un actoras platit sa recite niste chestii pe 3 lei/ora.

View Postxymzar, on 27 martie 2016 - 19:05, said:

De la mine are nota 8 ptr film.
Pentru calitatea imaginii in sala 5.
Dolby Atmos un rahat.
3D alta porcarie.
Sunt curios cum se vede cu un proiector 4k.
De curiozitate, si tu ai probleme cu vederea? Si eu cam tot atat as da imaginii, 3d-ul p...nu e pentru mine, desi prietenilor mei cu vederea "intreaga" li se pare superior formatului clasic.

Edited by n-amname, 27 March 2016 - 20:41.


#63
BB-8

BB-8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 07.02.2016

View Postn-amname, on 27 martie 2016 - 20:40, said:

Mda, ai dreptate. Nu inteleg de ce ai vrea sa vezi un film dublat in romana, mai ales unul care implica personaje de genul.
Cum i-or fi tradus vocea robotica a lui batman? Dar urletele lui wonder woman din timpul bataliei? Cea mai mare prostie sa vezi un film dublat, mie nici desenele dublate nu mi-au placut niciodata..Chiar si in cazul filmelor asiatice, prefer sa citesc subtitrarea dar sa aud emotia transmisa de actorul original decat un actoras platit sa recite niste chestii pe 3 lei/ora.



Uita-te la Cartoon Network si o sa-ti dai seama ce inseamna dublat in romana.  

Fusese prin 2010 un serial frumos cu Batman si Robin, dar nu m-am putut uita la el din cauza vocilor dublate prea penibile.

Edited by BB-8, 27 March 2016 - 21:15.


#64
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,637
  • Înscris: 14.10.2004
@N-amname, port ochelari dar pentru “aproape”. De data asta nu am avut dureri de cap.
La Avatar purtam ochelari “de toata ziua” si am avut dureri crancene de cap.



#65
BB-8

BB-8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 07.02.2016
Era prin 2002 cand se difuza prima data la Cartoon Network seria animata Justice League si vazusem prima data intro-ul asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MXph0arElKs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Doamne, mi-e dor de vremurile alea si cand era in engleza si nu era dublat.    Posted Image

Edited by BB-8, 28 March 2016 - 17:08.


#66
BB-8

BB-8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 07.02.2016
M-am intors de la film, vizionat la Mega Mall, la 4dx (34 lei),  de la ora 14.  M-am intors acasa , preferand sa nu deschid PC-ul si sa intru pe forum sa-mi revin ca eram  plin de nervi si imi era sa nu injur pe aici .......inca imi vine sa le transmit  urari "frumoase" celor de la DC Comics, sa le umplu frigiderele....pardon, pagina lor de FB de urari "frumoase".  

Atentie, urmeaza spoiler   si cum nu gasesc tag-ul de spoiler, va sugerez sa nu citit   daca n-ati vazut inca filmul, desi nu prea va mai recomand sa va duceti sa va irositi banii pe el ca nu merita! In niciun caz nu-i film care merita vazut la 4Dx,
Ah, sa nu uit....sala 4dX in Romanistan e prost facuta, te alegi efectiv cu niste dureri de spate dupa 2 -3 ore de roller coaster chiar daca n-ai probleme cu spatele dupa cum zice regulamentul.  Te alegi si cu ochi inrositi pentru ca dobitocii de la Mega Mall au bagat acolo niste beculete orbitoare la fiecare secventa exploziva sau luminoasa.  In rest, jeturile de apa si aerul conditionat sunt ok. Fumurile alea mi se par in plus, total inutile. Daca era cinema 360, era ok....

Deci, iata recenzia mea (cu SPOILER)  la filmul care m-a convins sa nu ma mai duc anul viitor nici la  cele doua parti din filmul Justice League, nici la Flash , nici la filmul Wonder Women si la niciun alt film din seria Man of Steel.

O sa ma mai duc  doar la rebootul Batman din 2018   cu Ben Affeck sa-l vad la cinema,  atat.  

Sa va spun de ce...filmul s-a dovedit a fi un film indian. Credeam ca doar Captain America: Civil War  va fi un film indian. Dar nu.....si de asta am spume.  



Filmul incepuse bine printr-un flashback,  relatand povestea copilariei lui Batman intr-un mod mult mai dramatic, in care parintii sai, Thomas si Martha sunt ucisi de un hot (apare si celebrul colier din ultimul film din trilogia TDK a lui Nolan) .Urmeaza apoi momentele cu New Yo...pardon, Metropolis pe un sfert distrus si devastat de luptele dintre Superman si  Zod. Bruce Wayne il vede pe Superman cum lasa in urma sa numai mizerie, victime si distrugeri.  Wallace Keefe, un angajat al companiei lui Wayne, isi pierde picioarele. Si de aici incepe toata ura lui Batman impotriva lui Superman. Insa nu aceasta avea sa fie cauza luptei lor.   La 2 ani dupa evenimente, Clark Kent , adica Superman, angajat la Daily Planet, afla detalii importante despre cum Batman facea justitie dupa stilul sau in New Yor.....Gotham CIty.  Adica, salvase niste fete din mana unor proxeneti si pedofili, dar tot Batman era invinuit pentru ca ii insemna  si ii lega de calorifer. Superman avea sa mai intervina de atunci in multe probleme umanitare.  O vedem pe Louis Lane cum merge prin Africa si este rapita de gruparea terorista Boko Haram. Observa ca ceva nu-i in regula privind tehnologia pe care o folosesc ei, fiind infiltrat acolo si un rus.  Superman apare si o salveaza pe Louis.  Rusul acela era  angajat al lui Lex Luthor , sef al companiei cu acelasi nume,  un copilandru  din Germania de Est , frustrat din cauza comunismului, care vrea sa se afirme, usor comic, distrat, un fel de Joker plin de figuri care isi permite sa vorbeasca orice cu un ditamai senatorul.

Urmeaza apoi o scena care mi-a stricat toata ziua: Louis Lane goala in cada umpluta cu apa analizand nu stiu ce glont infipt intr-o agenda obtinut in urma rapirii sale.   Doamne, urata actrita au ales, o mai spun din nou.....si apoi, adevarata Louis din comicsuri era o bruneta focoasa,  sexy, atragatoare......nu o roscata nerdish cu ceva kile pe ea.  Si vine Clark peste ea, ii aduce flori si amandoi si-o trag in cada......desi ciudat, parca se zicea ca Superman nu putea sa faca sex. Ca ejacularea sa ar fi asa puternica si rapida incat i-ar infinge ovarul fiecarei pamantene, ori poate are el muschi genitali mai dezvoltati si poate incetini viteza spermei....in fine:  
http://www.cinemagia...slide=2#slide-4
Trecem peste.

Bruce Wayne e in cautare de pestele cel mare, ala care coordona retelele de proxenetism, care isi zicea " portughezul alb". Intra la banuieli , mai umbla pe la calculator dupa acel rus,  mai se uita la  costumul sau de supererou , si brusc, Alfred, servitorul sau, ii da informatia surprinzatoare ca Lex Luthor e de fapt acel "portughez alb", care culmea, il mai si invitase la o conferinta de fundraising.  Si se infiltreaza el la conferinta tinuta de Lex Luthor, se duce jos fara ca nimeni sa intre la banuieli unde ataseaza un drive  care inregistreaza si descarca date, ca apoi acel drive  sa fie furat de Diana Prince.  
Bruce Wayne se intalneste cu Diana Prince la un muzeu de antichitati  , o bruneta cu trup ca de bat cu niste fire de par in cap si moaca de caprita, oarecum futabila daca ii pui o punga pe cap. Tipa are niste aptitudini de Catwoman si se imbraca numai in rochii mulate care ii lasa spatele gol. Adica, e una careia ii place sa atraga atentia.  Bruce (de data asta, avem un actor care nu se mai lasa asa usor fraierit ca predecesorul), ii cere driverul inapoi, iar fatuca ii spune ca i l-a pus in masina.  

Catwoman adevarata, ce sa mai?  

Bruce incepe sa aiba vise ciudate cu un viitor distopic de  tip Mad Max, despre care nu are rost sa spun, e absolut degeaba si de neinteles, cert e ca ii sporeste si mai tare ura fata de Superman.  Afla ca Lex se ocupa de experimente cu kryptonita, asa ca se duce cu batmobilul sau smecher. Si dupa o cursa nebuna, cat pe ce sa fi pus mana pe kryptonita, se trezeste cu Superman cel atotstiutor si atotputernic, care sta in calea  lui si ii derapeaza batmobilul. Il avertizeaza ca data viitoare nu va mai fi asa milos.
Louis afla de la secretarul  Calvin, unu' care seamana cu Obama, ca glontul apartinea lui Lex, facut dupa tehnologie kryptoniana,  
Superman e invitat  de o senatoare  la o conferinta sa tina un discurs la Capitol. Era si Wallace Keefe fara picioare, recent eliberat pe cautiune dupa ce a fost condamnat pentru ca vandalizase o statuie a lui Superman, cautiune platita de insusi Lex. Scaunul face boom, Capitolul ajunge o ruina dupa cum visau teroristii prin 2001, numai Superman stand acolo printre flacari, plangand ca un copil. De atunci se retrage din viata publica , se mai vede cu maica'sa si cu gagica sa cea urata , si se duce hai-hui prin Muntii Himalaya sa-si caute linistea, ca apoi, de la atata frig, sa aiba vedenii cu tacsu' ala pamantean care ii povestise despre cum el si cu parintii sai isi salvasera ferma de la inundatii, dar au inundat terenul vecinului dupa devierea cursului raului. O fi fumat Superman ceva tare de Tibet....
Intre timp, Batman analiza driverul si afla cateva informatii despre Flash, Aquaman, Cyborg, dar si despre Diana Prince, care parea sa aiba mai mult de 100 de ani (poza cu ea din 1918 cu cativa soldati din WW1)

Acasa, in SUA, lumea deja arunca vina pe extraterestrul Superman.  Luthor se tine de prostii si intra in nava unde scufunda cadavrul lui Zod si creeaza un monstru dupa ce se taie la mana (bah, dar asta tehnologie kryptoniana de sute de mii de ani).  Intre timp, Luthor o ia pe mama si iubita lui Superman ostatice. Louis insa fusese rapita doar pentru a-l distrage pe Superman.  Si rapid, Superman,atotstiitorul, cel cu urechi ascutite, vine si o salveaza pe Louis aruncata de la etaj de Luthor.  

Batman il asteapta pe Superman pe o cladire inalta din Gotham cu farul aprins si indreptat spre nori cu insemnul sau.  Superman afla de la Luthor ca maica'sa fusese rapita si tinuta ostatica, si cade nervos in genunchi imediat cum Luthor ii arunca cu poze pe jos precum  manuia Joker   cartile de joc. Ii zice ca sa-l omoare pe Batman daca vrea ca maica'sa sa nu fie omorata. Si Superman zboare rapid spre Gotham si incearca initial sa faca pace cu Batman.
Dar Batman, imbracat intr-o armura misto, nu si nu , si incep ei sa se ia la bataie doar pentru........10 minute.


FOR FUCK SAKE!!!! 2 ANI DE ASTEPTARE DOAR PENTRU 10 MINUTE DE LUPTA INTRE CEI DOI!    Posted Image
Daca puneau  si ei la titlu Batman feat Superman ca intr-o manea  romaneasca de pe YT gen   Delia feat  Antonia   , mai intelegeam.  


Nu mai dau detalii, dar va zic pe scurt: era cat pe ce sa castige Batman, dotat cu armura sa smechera si cu o sulita de kryptonita cu care il zgariase nitel pe fata pe Superman. Si Superman, pus la pamant, incearca sa-i spuna lui Batman  ca s-o salveze pe Martha (mama lui tinuta ostatica). Si Batman se enerveaza si il apuca plansul ca ii pomenise numele mamei lui ucise de criminal.


Bah, era sa ma ridic de pe scaun.  Oare ce dracu se intampla daca  creatorii de benzi desenate nu le denumeau pe mamicile lui Superman si Batman cu acelasi nume: Martha.  A dracu ea de coincidenta si cum salveaza situatia!
Apare repede Louis care ii ia sulita cu kryptonita si  o arunca in apa ca pe sabia regelui Arthur.  

Si repede se impaca cei doi ca in filmele indiene, Superman se duce sa infrunte monstruzitatea lui Luthor, Batman ii salveza mamica din mainile rusului.  
Si cum se bateau ei cu monstruletul cel fioros, repede se trezesc ei cu Wonder Woman (proaspata  parasutata din avion) echipata in armura ei de Xena cu bratari , cu sabie si scut  care o pot apara si de lasere si rachete nucleare  , si parul ala  negricios despletit ca de mop.  Serios,  tocmai pe asta au ales-o sa o joace pe Wonder Woman ? Am vazut fete mai frumoase la festivaluri cosplay, si au ales-o tocmai pe asta!
Si se lupta si se lupta, si Superman, la un moment dat, il ia pe monstrulet pe sus si il duce in stratosfera. Si americanii se trezesc sa lanseze o racheta nucleara spre cei doi, desi era clar ca aia, venind de pe o alta planeta cu alte conditii, si stiau din experimente ca celulele lor se regenereaza la lumina Soarelui,  nu puteau muri cu una cu doua.  Dar de ce? Because fucking logic!
Si avem un spectacol nuclear de artificii de toata frumusetea. Monstruletul revine, Batman se gandeste sa-l atraga spre oras pentru a-l omora cu sulita cu kryptonita, timp in care Superman plutea in deriva pe orbita planetei, aratand ca o mumie radioactiva, asta pana cand lumina Soarelui ii regenereaza celulele si isi revine, si se stramba la camera.  

In fine, cei trei afla ca le trebuie sulita cu  kryptonita. Si ghici ce, proasta  aia de jurnalista umflata, Louis, se duce inapoi sa recupereze sulita cu kryptonita. Si se baga in apa de unde a aruncat-o.  

Pai:  

HOLY CRAP! Where is the fucking logic in that?   Posted Image

Adica, ai aruncat sulita aia in apa, parca ca si cum nu iti mai trebuia, dar apoi te duci inapoi sa o recuperezi.  

Because fucking logic! Posted ImagePosted Image


Si cica mai e jurnalista la Daily Planet.  
Evident, proasta era cat pe ce sa se inece si vine repede iubitelul ei sa o salveze si sa recupereze si sulita.   Ea nu voia, nu si nu, sa nu se duca iubitelul ei sa-l rapuna pe monstrulet cu sulita ca ii slabea puterile. Dar Superman nu, pentru ca batman-batman, ia sulita si se indreapta spre monstrulet. Doar ca ramas fara puteri si imunitate,  monstruletul i-o trage in piept cu un colt, Superman il impunge cu sulita, si uite asa avem din nou un spectacol de artificii.  

Superman moare pe loc, Batman il ridica si il coboara peste daramaturi, asteptat de Wonder Woman si Louis Lane in genunchi  , cu niste bare de otel asezate ca niste cruci pe fundal  . Si ca sa vezi, parca era  coborarea de pe cruce  a lui Christos, ca apoi, trupul lui Superman ajunge in bratele jurnalistei care il jelea, exact ca  pieta de  Michelangelo.  

Inteleg, filmul fusese programat sa fie lansat cu 2 zile inainte de Pastele Catolic. Posted Image


Urmeaza o defilare funerara modesta acompaniata de  muzica scotiana (what? sunt scotieni in Kansas deci?) , dar si avioane, apoi o parada militara care il cinsteste pe Superman ca pe un brav  soldat american  erou.  
Spre final, iti cam dai seama ca Superman, asemeni lui Isus, va invia dupa 3 zile.    
Intre timp, Batman ii face o vizita lui Lex in inchisoare. Lex ii transmite ca  numai e mult pana la venirea "demonilor" .  

Deci,  am vazut practic cum DC Comics incearca sa-l aduca pe Superman in postura de Mesia, recurgand la simbolisme crestine (intr-un fel, am impresia ca astia fac propaganda crestina dupa evenimentele din ultima vreme: ISIS, refugiati , atentate) ,iar americanii, sau cel putin autoritatile, sunt prezentate intr-o imagine negativa.  

Imi venea sa plang....de furie cand vedeam ce hal de film au produs cei de la DC.  Bai, deci nu mai avem voie sa avem hype si asteptari mari de la o vreme ca mereu produsul final rezultat se prezinta prost.  









Verdictul:
Efectele au fost decente pentru un film de 2016.  Prea au exagerat cu exploziile si artificiile de la final.
Coloana sonora compusa de Hans Zimmer in colaborare cu Junkie XL e  acceptabila de ascultat, dar nu se compara cu cele de la filmele precedente.   Va puteti convinge singuri:  
https://www.youtube....BcYoF_7ae6lAgJM

Povestea si scenariul sunt praf.
Scene de lupta si actiune  intensa sunt foarte putine si scurte.   Nu se compara cu lupta dintre Superman si Zod din Man of Steel.  
Actorii:  doar trei au stralucit :  

Ben Affleck in rolul lui Batman chiar a fost surpriza anului. Tipul m-a impresionat, s-a dovedit a fi mult mai bine mulat in costumul lui Batman,  serios, sobru, discret, inteligent, retras in intuneric .....numai e acel sex-appeal ca Christian Bale.  A jucat chiar mai bine decat a jucat Christian Bale in toata trilogia lui Nolan.   Abia astept sa-l vad  in filmul Batman din 2018.  

Jeremy Irons in rolul lui Alfred : desi vechiul Alfred imi lipseste, Jeremy Irons il joaca exceptional si chiar face echipa buna cu Ben Affeck. Amandoi, cu piele maslinie, sobri, seriosi, incruntati, carunti.......aleluia,  cred ca singura parte buna a filmului. Chiar eram incantat de fiecare data cand ii vedeam impreuna muncind acolo. Pacat insa ca povestea si scenariul prost  din acest film nu i-a valorificat destul.

Jesse Eisenberg in rolul lui Lex a jucat exceptional ca antagonist comic, amintindu-mi de Joker de multe ori.   E chiar un actoras bun si chiar as vrea sa-l mai vad, si sper ca in rolul lui Joker din viitorul film Batman.  

Laurence Fishburne din Matrix s-a vrut amuzant cateva momente, dar  atat.

Restul au fost praf, inclusiv actorul  Henry Cavill care a interpretat de data asta un Superman superficial si superfitzos. M-a iritat la culme cu sensibilitatea sa. Inteleg, in primul film era la origini, dar deja prea ma enervase cat de pasiv era in anumite momente importante , in schimb, fiind in stare sa rascoleasca intreaga lume pentru iubita sa.  Ba era prea rau ca omora oameni indirect, ba era Mesia tuturor ca salva pana si pisicile ramase in copaci.  Din pacate nu scapam de el, si tocmai de aia nu ma voi duce sa vad Justice League la cinema.  
Wonder Woman...am spus mai sus ca e praf, Gal Gadot e o actrita   total nepotrivita pentru rol, deci mi-am scutit banii de a vedea o alta mizerie anul viitor.  Nu-i nici sexy, nu tu forme,  par facut ca naiba,  armura ca de Xena, oferind senzatia de una care s-a grabit sa se costumeze in Wonder Woman si atat.  
Flash......mare atentie ca avem un actor cu trasaturi de asiatic. Deci, clar ca nici la asta nu o sa merg.  
Cyborg si Aquamen nu prea reprezinta interes pentru mine, dar prevestesc ca  vor fi niste    epic fail ca  Green Lantern.  





In concluzie, avem un film   mediocru  de actiune  cu doar vreo 3 actori care stralucesc si ceva efecte.



Nota :
5/10  

(2 puncte doar pentru Ben Affeck , Jesse Eisenberg si Jeremy Irons, 2 puncte pentru efecte si aspectul vizual, si 1 punct pentru sunet si coloana sonora)  


Daca stati rau cu banii, nu-l recomand sa mergeti sa-l vedeti la 4dx sau la Imax , oricum dati 10  lei in plus degeaba. Mergeti la Romania Plaza la 3D in timpul saptamanii cand e mai ieftin  sub 20 lei .
Merita vazut o singura data doar pentru interpretarea lui Batman de catre Ben Affeck si atat.

#67
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Multumesc pt. aceste informatii detaliate despre film, @BB-8 !
Ai toata stima mea Posted Image

Acum te intreb, merita vazut acest film doar o singura data si mai mult din plictiseala ?!

Cat despre "Ben Affleck in rolul lui Batman chiar a fost surpriza anului. Tipul A jucat chiar mai bine decat a jucat Christian Bale", eu consider ca Val Kilmer la personificat cel mai bine pe Batman.
Dar spun asta pt. ca nu l-am vazut pe Ben Affleck in rolul lui Batman !

#68
BB-8

BB-8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 07.02.2016

View Posttom_1133, on 30 martie 2016 - 00:27, said:

Multumesc pt. aceste informatii detaliate despre film, @BB-8 !
Ai toata stima mea Posted Image

Acum te intreb, merita vazut acest film doar o singura data si mai mult din plictiseala ?!

Cat despre "Ben Affleck in rolul lui Batman chiar a fost surpriza anului. Tipul A jucat chiar mai bine decat a jucat Christian Bale", eu consider ca Val Kilmer la personificat cel mai bine pe Batman.
Dar spun asta pt. ca nu l-am vazut pe Ben Affleck in rolul lui Batman !


O singura data merita vizionat  daca esti critic de film  si te uiti la filme doar pentru  calitatea interpretarii si scenariului . Si da, Ben Affleck cu Jeremy Irons  au salvat fimul de la catastrofa . Noul Batman   chiar a  fost   o surpriza pentru mine, desi prin 2013 ma enumeram  printre cei  nemultimiti  privind  schimbarea decisa atunci .  


Daca esti fan, poti sa-l vezi si periodic, iar daca esti un cinefil casual, merge revazut anual sau la 2-3 ani.



Filmul nu merita mai mult de 5-6 oricum daca ai standarde inalte.


Eu mi-am permis sa-i dau nota 5.
Si stii de ce?

BECAUSE I'M BATMAN!!!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Dz0egrNk83U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by BB-8, 30 March 2016 - 01:01.


#69
BB-8

BB-8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 07.02.2016
Sunt multi nemultumiti de film!  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LMaIhAP7aeo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8jyQY_IR9u0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#70
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Cam exagerati pe aici... unele replici imi amintesc de niste critici care au tras tare cu tunurile pe arrow, supergirl si flash la primele aparitii (si pe gotham, dar acolo parca au fost mai blanzi putin, fox nu trebuia suparat), iar realitatea le-a dovedit contrariul (apropo de asteptarile ca viitoarele filme sa fie epic fail).
Filmului ii lipsesc 30 de minute, deoarece WB are sefi imbecili, ca orice studio de filme (sony, paramount, marvel-da, da, marvel, puteti sa va interesati ce decizii splendide iau in ultima vreme), si din aceasta cauza a parut deconectat uneori (cum sa tai 30 de minute dintr-un film, serialele au 40 de minute, nu e un spot de reclama)..
Wonder Woman a fost fenomenala, Superman a jucat excelent rolul extraterestului cu probleme de adaptare la presiunea psihica exercitata asupra sa (presiune exercitata in principal de propia constinta), iar povestea lui kevin costner de pe munte a fost in top 3 scene din film-asta in opinia mea, desigur.
Lex Luthor a fost genial, cred ca este pentru prima oara cand le stie identitatile celor doi eroi (cel putin, in desenele/filmele ultimilor 20 de ani, altceva n-am vazut si nu, n-am urmarit nici filmul cu superman din 2006 deci nu stiu daca acolo stia sau nu cine-i superman), dar intr-adevar, a incercat prea mult cu stilul lui joker. Un Lex serios ar fi fost mai pe placul meu, dar si acesta a functionat, a avut momente foarte bune (de exemplu, dialogul de pe acoperis cu superman, a fost foarte tare).
Scenele de final puteau fi executate mai bine, daca scena de lupta a fost excelenta, aia cu lois a fost cumva fortata, s-o faca si pe ea sa se simta utila, dar..din nou, a functionat oarecum..
Superman a trebuit sa moara pentru ca Batman sa fie cel care formeaza justice league, cel putin asa declara zack snyder, si poate va avea un happy ending din punctul de vedere al calitatii proiectul de anul urmator.
Si sunt multe scene care lipsesc din film.. Ca de ex, asta..nu stiu de ce au taiat-o sincer. Lupta dintre batman si superman va fi mai lunga in extended cut, de ex in trailere se aude cum batman ii spune "it's time to learn what it means to be a man", iar replica lipseste din film!!!
Am gasit replica completa pe internet:
You're not brave. Men are brave. You say you want to help people, but you can't experience their pain...their mortality. It's time you learned what it means to be a man! -replicile au fost geniale in film, iar WB l-au fortat pe snyder sa taie din ele. Nu stiu cum au dorit ei sa creeze bazele unui univers cinematografic extins fara sa lase regizorului puterea de a face fix ceea ce doreste. De ex, batman the dark knight rises (care ramane filmul meu comic book preferat "to date"), are 3 ore fara 15 minute, si tot a produs miliardul in box office, nu stiu din ce motiv BvS nu putea avea 3. Asta e acum, sunt interviuri pe net in care snyder explica aceste chestii, si tinand cont de faptul ca in iulie apare varianta de 3 ore, tind sa cred ca aceasta va mai eradica din negativitatea justificata.
Repet, o mare parte din negativitatea justificata se datoreaza acestui lucru.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s-MUzvASr8s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu va recomand sa vedeti filmul avand asteptari moderate, si sa-ncercati justice league de anul viitor.
Flash astept sa vad cum va fi interprat in justice league (pe wally west l-au facut negru, nu stiu daca tipul asta "asiatic" va face mai mult rau de atat. Traiasca politicaly correct, bipuiesc rasele eroilor de 20 de ani incoace), Aquaman va iesi un film bun cat timp va fi executat corect, iar despre Cyborg nu stiu, personajul imi este de asemenea indiferent. As prefera oricand un martian the manhunter, cum era in JL-ul stiut de mine, dar macar supergirl ii ofera niste screen time din cand in cand.

Sunt si multi multumiti de film.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KB-PQALppFQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N0LXwQ-_fsY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yndQpShUZfM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Prima tipa, grace randolph, este printre singurele persoane care au prins sarcasmul lui alfred in trailerul 3 al filmului Posted Image. Am vazut zeci de reactii si ea e singura de care-mi amintesc ca a prins gluma, restul se uitau ca la poarta noua, deci am incredere mare in ea atunci cand spune ca filmul a fost extraordinar, ea chiar crede asta.
Eu nu am fost mega incantat de el, am spus si in postul anterior, filmul avea potentialul de-a fi extraordinar, dar e un film de nota 7, nu de nota 3, asa cum exagereaza unii critici.
Sper ca varianta extended a batman v superman sa-l creasca in ochii mei si sa-l duca undeva la 8, mai sus de atat nu cred ca poate creste dar cine stie, am mai fost surprins si-n trecut..

Edited by n-amname, 30 March 2016 - 01:24.


#71
BB-8

BB-8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 07.02.2016
Stiu ca gusturile la femei nu se pot discuta, dar serios, ce anume ti s-a parut tie fantastic la Wonder Woman?

Mie si acum imi pare rau ca nu am avut un film cu Lucy Lawless in rolul lui Wonder Woman, era mult mai potrivita pentru rol si  semana foarte mult ca aspect fizic cu cea din benzile desenate.

Gal Gadot?
Anorexica rau in armura aia, mi-a dat senzatia ca vad  o femeie  angajata ca  consultant  la o firma de telefoane   sau receptionera de hotel  ,   jucand-o pe Wonder Woman la un concurs de cosplay, incercand sa o faca pe dura, dar nu-i iese.  

Serios.  

Iar scena cand era ea la pamant, pe spate, ranjing fortat  la monstru ca o starleta porno care se babardeste salbatic........mai da-o incolo de treaba  !

Nici macar nu m-a excitat, n-am vazut nimic provocator (si asta dupa ce vazusem in real life in drum spre cinema si la mall femei  de 10 ori mai frumoase....deh, romancele).

Pai Wonder Woman  cica era femeia fatala in benzile desenate, era corpolenta, nu anorexica. N-am vazut nimic "Wonder " la actrita aia.  Decat pe aia, mai bine angajau o actrita balcanica frumusica  care sa para  grecoaica.Posted Image


Parca zici ca duceau lipsa de actrite frumoase si corpolente

Edited by BB-8, 30 March 2016 - 01:48.


#72
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
OK ! deci sa stabilim de la inceput !

View PostBB-8, on 30 martie 2016 - 00:02, said:

Superman moare pe loc, Batman il ridica si il coboara peste daramaturi, asteptat de Wonder Woman si Louis Lane in genunchi
Eu credeam ca Batman isi insceneaza moartea iar Superman isi da seama de asta cand aude bataile inimii la inmormantarea lui Batman.

Deci in film Superman e cel care decedeaza ! nu Batman.
Ce pot sa zic ? eu oricum sunt fan Batman, nu Superman  Posted Image
-------------------------------------------------------------------------------------

Cat despre Gal Gadot in rolul lu' Wonder Woman cam iti dau dreptate !
Femeia nu se potriveste deloc cu caracterul Wonder Woman.
Dar nu pot sa spun ca din cauza felului cum joaca sau a felului cum arata ea
[ https://i.imgur.com/LgMnxAB.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate