Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Tranzactie neautorizata card Visa Electron

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Hello,

Am observat luna trecuta o suma neautorizata, am anuntat banca emitenta si suma a fost blocata si returnata instant.
Topic-ul a fost deschis tocmai pentru atentionare, nu vreau sa ma plang de nimeni si nimic.

Fac poate chiar si zilnic o plata / mai multe plati catre diferiti furnizori de servicii / produse, tranzactia asta parut dubioasa.
"Terminal: WWW.0595BBF.COM CN SHENZHEN", suma retrasa 6.36 lei.

I-am anuntat pe cei de la ING, au verificat, blocat cardul si returnat suma respectiva.

In tara nu am gasit niciun rezultat legat de tranzactia respectiva, ori sunt printre primii patiti, ori multi nu si-au dat seama inca :) Pe afara se discuta destul de intens - exemplu.

Cardul este un Visa Electron si toate platile au fost facute prin platforme securizate, furnizorii de incredere.

Attached Files



#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,540
  • Înscris: 19.04.2009
Visa Electron ii ciudat in sine. In mod normal face probleme la platile POS/ retrageri ATM in Asia ( inercat in KR, CN si JP ) insa cand e vorba de o tranzactie dubioasa, merg oricum.
Mie Visa Electron mi-a fost refuzat de cateva ori in JP, rar reuseam sa scot bani de pe el sau sa platesc ( desi aparea sigla Visa Electron la comerciant ). BT mi-a recomandat Mastercard sau Visa Classic pentru utilizarea in afara UE si intradevar, ala functioneaza peste tot.

#3
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Am si Mastercard de la Raiffeisen, nu ma atrage asa mult fiindca nu prea primesc / platesc cu el. La o prima vedere, comisioanele par ceva mai mici la ei.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,540
  • Înscris: 19.04.2009
Eu acum folosesc doar mastercardul Raiffeisen ( bine, eu am pachet cu taxe 0 ). Mi-as face un Visa Classic dar ala e scump :-]
Eu ti-as recomanda sa iti schimbi cardul ( il dai pierdut ) sa fii sigur ca nu ii numarul, numele si CVC-ul stocat pe undeva

#5
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009

 razor1911, on 28 iulie 2014 - 11:46, said:

Fac poate chiar si zilnic o plata / mai multe plati catre diferiti furnizori de servicii / produse, tranzactia asta parut dubioasa.
"Terminal: WWW.0595BBF.COM CN SHENZHEN", suma retrasa 6.36 lei.

I-am anuntat pe cei de la ING, au verificat, blocat cardul si returnat suma respectiva.

In tara nu am gasit niciun rezultat legat de tranzactia respectiva, ori sunt printre primii patiti, ori multi nu si-au dat seama inca Posted Image Pe afara se discuta destul de intens - exemplu.

Cardul este un Visa Electron si toate platile au fost facute prin platforme securizate, furnizorii de incredere.

Acelasi lucru, aceeasi poveste. Tot cu ING, tot WWW.0595BBF.COM... parca suma era ceva mai mare.
Blocat card-ul, inlocuit. Suma restituita.

Nu stiu cine m# lor sunt aia... nu am mai stat sa fac sapaturi.

#6
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Singurul numitor comun ar putea fi aliexpress. Am comandat pentru un client o husa pentru Neo N003. In rest totul a trecut prin PayPal, iar restul platilor sunt legate de servicii pentru site si plata abonamentelor de telefoane :)

Magazinul si produsul - aici

#7
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009

 razor1911, on 28 iulie 2014 - 12:21, said:

Singurul numitor comun ar putea fi aliexpress. Am comandat pentru un client o husa pentru Neo N003. In rest totul a trecut prin PayPal, iar restul platilor sunt legate de servicii pentru site si plata abonamentelor de telefoane Posted Image

Magazinul si produsul - aici

Da, s-ar putea sa fie aliexpress. Vedem... ca am mai cumparat si cu card-ul nou.
Magazinul nu cred ca este important, plata oricum se face catre aliexpress.

Oricum, nu trece o zi fara ca sa verific aplicatia Home'Bank si astfel nu are cum sa nu-mi dau seama daca apare ceva dubios.

Trebuie sa ma uit pe extrase, dar din cate imi aduc aminte ...trecuse cam o luna de la ultima achizitie de pe aliexpress pana in momentul "fraudei".

Edited by veman, 28 July 2014 - 12:36.


#8
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

 razor1911, on 28 iulie 2014 - 11:46, said:


"Terminal: WWW.0595BBF.COM CN SHENZHEN", suma retrasa 6.36 lei.


Cred ca au mancat intreaga familie vreo doua saptamani cu banii aia. Posted Image

#9
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Daca pacalesc sistemul si fura si 1$ de la 1000 oameni / luna, traiesc mai mult decat fericiti.
Intre timp am trimis un mail si firmei de hosting ce tine de site-ul respectiv, teoretic TOS prevede ca atunci cand cineva are o activitate frauduloasa, pot dezactiva serviciile fara a anunta.

Nemernicii au schimbat de 59 ori hosting-ul in ultimii 6 ani :D Macar sa le bag bete-n roate.

#10
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
...si o sa apara : www.4rice.cn Posted Image

Edited by veman, 28 July 2014 - 13:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate