Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Cum sa fac conexiunea la internet?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Vezi ce ai setat pe router la MTU.

#20
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Ce treaba are MTU-ul?

@initiator  Ce IP ai setat pe WAN-ul de la router de ai eroarea din poza? Ai cumva un router de la UPC deja, si vrei sa il instalezi pe al doilea?

P.S. - Cand i-am cerut sa descrie reteaua si echipamentele, ati sarit toti: Batman! Batman!Posted Image

Edited by Lesbianu, 22 July 2014 - 13:45.


#21
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 26.04.2007
Dima94 ...scuza-ma cati ani ai ? 20 de ani ?

#22
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Lesbianu, on 22 iulie 2014 - 13:42, said:

Ce treaba are MTU-ul?
Are, ca daca e pusa o valoare gresita nu mai primesti net pe teava.

Edited by gumball3000, 22 July 2014 - 13:48.


#23
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Stiu asta, dar omul nici nu a ajuns acolo... Incearca sa seteze 192.168.0.X si pe WAN si pe LAN. Sanse mari sa mai aiba un router in fata!

Edited by Lesbianu, 22 July 2014 - 13:50.


#24
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Daca e s-o luam asa, nu a ajuns nici macar sa deschida amaratul ala de manual de utilizare, iar pe aici deja incepuse lumea sa-i recomande OpenWRT.
Din punctul meu de vedere este o cauza pierduta, pe deasupra ne mai pierdem si noi timpul cu el...

Edited by gumball3000, 22 July 2014 - 13:50.


#25
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
@Dima94  Explica pas cu pas in ce echipament intra cablul de la UPC, ce IP iti da pe placa de retea a PC-ului. Ce vrei sa faci cu TP-Link-ul? Ai nevoie de Wi-Fi?
Din cate imi dau seama, sunt sanse mari sa ai deja un router acolo...

#26
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 26.04.2007
gumball3000 are dreptate !
Dima94, ne este extrem de greu sa te ajutam cand tu nu ai citit manualul de instalare...
Dupa ce il citesti atunci o sa vezi ca totul a fost simplu. Intre timp testeaza-ti conexiunea ca iti merge cu firul direct in PC !

#27
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Daca omul nu se pricepe, degeaba il puneti sa citeasca manualul... Este ca si cum mi-ati da mie un tratat de anatomie si m-ati pune sa pun un diagnostic medical. O sa bajbai, o sa ii dau omului supozitoare dar nu o sa il vindec ever!
Daca reuseste sa explice ce are acum functional si la ce vrea sa foloseasca TP-Link-ul, are nevoie de explicatii pas cu pas.Posted Image
Daca are noroc sa prinda pe cineva cu destula rabdare, s-a scos. Daca nu...ramane cu router-ul de bibelou.

#28
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 26.04.2007
Lesbianu te inteleg insa manualele sunt in limba romana si daca nu ma insel pentru acest model de router este cu ferestre exemplificative !

#29
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006

 Lesbianu, on 22 iulie 2014 - 14:08, said:

Daca omul nu se pricepe, degeaba il puneti sa citeasca manualul... Este ca si cum mi-ati da mie un tratat de anatomie si m-ati pune sa pun un diagnostic medical. O sa bajbai, o sa ii dau omului supozitoare dar nu o sa il vindec ever!
Daca reuseste sa explice ce are acum functional si la ce vrea sa foloseasca TP-Link-ul, are nevoie de explicatii pas cu pas.Posted Image
Daca are noroc sa prinda pe cineva cu destula rabdare, s-a scos. Daca nu...ramane cu router-ul de bibelou.
Mai exista varianta si "Suna un prieten"

#30
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Poate sa fie si cu desene animate, ca daca atat pricepe omul, nu ai ce sa-i ceri mai mult.
Mai facem offtopic sau asteptam sa ne dea cineva warn Posted Image

#31
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
@Mihai_3 Stiu cum este manualul, l-am folosit doar sa vad care este parola default de logare in pagina de configurare. Dar daca omul habar nu are de WAN, LAN, IP public sau local, se uita degeaba in carticica de la router. Da, manualul te ajuta in caz ca ai o conexiune clasica (cablul direct de la provider), dar initiatorul sigur mai are un echipament UPC care probabil face deja NAT in locatia lui.Posted Image

@gumball3000 Posted Image

Edited by Lesbianu, 22 July 2014 - 14:32.


#32
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Pai nu trebuie sa seteze NIMIC la IP, ce naiba? La UPC totul merge automat, nu-ti trebuie username, parola, PPPoE si alte tampenii, isi ia IP singur, deci nu vad unde e problema?

#33
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Eu stiam ca pe UPC nu merge netul cu un alt MAC, decat cel cu care te-ai inregistrat initial.

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu e adevarat. Pur si simplu se conecteaza orice dispozitiv la modem si asta e tot.

Oricum, initiatorul nu zice daca are modem sau router de la UPC si nici ce model.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate