Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Legislatia ACTUALA circularii cu bicicleta ?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

 wirespot, on 18 iulie 2014 - 01:52, said:

Nu ştiu, n-am ochi în toate judeţele ţării. La tine în oraş s-au desfiinţat?
Pai sunt facute din loc in loc, pe unele trotuare da, pe altele ba si habar n-am, asta se considera desfiintate sau obligatoriu in uz ?

#20
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 26.04.2007
KHISHCHNIK scuza-ma si te rog si nu mi-o lua in nume de rau.
Iti pui prea multe intrebari !! .... mersul pe bicicleta este pentru cei care au ceva curaj.
Altfel in mod sigur faci vre-o duda si este pacat sa lasi vaduva acasa sau copii fara tata.

daca intelegi ce inseamna ce s-a scris mai sus ca trebuie faptul ca daca ai semnalizat nu vine la pachet cu asigurarea atunci esti OK de drum !

Edited by Mihai_3, 18 July 2014 - 13:00.


#21
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

 Mihai_3, on 18 iulie 2014 - 12:59, said:

KHISHCHNIK scuza-ma si te rog si nu mi-o lua in nume de rau.
Iti pui prea multe intrebari !! .... mersul pe bicicleta este pentru cei care au ceva curaj.
Altfel in mod sigur faci vre-o duda si este pacat sa lasi vaduva acasa sau copii fara tata.

daca intelegi ce inseamna ce s-a scris mai sus ca trebuie faptul ca daca ai semnalizat nu vine la pachet cu asigurarea atunci esti OK de drum !
Stiu sa ma feresc foarte bine de pericole cand sunt pe bicicleta, atat pe trotuar cat si pe strada. Am mai avut bicicleta insa acuma multi ani cand nu erau atatea reguli si piste speciale ptr. biciclisti.
Eu am deschis acest topic nu ca sa ma feresc de pericole, ca asta stiu, am deschis topicul ca sa ma feresc de amenzi ca nu-mi convine sa dau 500 ron pe o bicicleta si a doua zi sa-mi dea un politai amenda 400 ron.

#22
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,050
  • Înscris: 06.09.2008
daca nu mergi ca un idiot slabe sanse sa iei amenda, mai degraba fi atent sa nu ajungi sub rotile cuiva, si la portiere deschise ;)

#23
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Legislatia prevede doar obligativitatea folosirii pistelor de catre bicicliclisti acolo unde ele exista sau si exclusivitatea?
Adica esti obligat sa mergi pe pista dar ne-biciclistilor li se interzice explicit deplasare pe pista de biciclete?
Un text de lege ar fi ideal.

Nu am gasit nimic despre asta.

#24
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
La cluj cred ca e directiva primariei care spune ca e obligatoriu sa le folosesti unde sunt amenajate.

#25
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

 undercoverbrother, on 19 iulie 2014 - 07:41, said:

Legislatia prevede doar obligativitatea folosirii pistelor de catre bicicliclisti acolo unde ele exista sau si exclusivitatea?
Adica esti obligat sa mergi pe pista dar ne-biciclistilor li se interzice explicit deplasare pe pista de biciclete?
Un text de lege ar fi ideal.

Nu am gasit nimic despre asta.
Pai asta intreb si eu.
La mine sunt trotuare cu pista pe ele si apoi portiuni de trotuar fara pista pe ele.
Si e dificil sa mergi obligatoriu doar pe pista cand asta exista si obligatoriu doar pe strada cand nu ai pista fiindca ar trebui sa mergi 20-50 de metri pe pista de pe trotuar si apoi sa te dai pe strada, dupa care alti 20-50-100 de metri pe trotuar si tot asa. E chiar naspa.

 Quantum, on 17 iulie 2014 - 17:39, said:

2. si 5. - Da.
Pai stai un pic, si eu daca imi las buletinul acasa ca sa nu-l pierd si apoi sa iau cale intoarsa ca sa-l caut pe drum, ce patesc ? Imi da amenda ca nu am buletinul la mine ?

#26
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,050
  • Înscris: 06.09.2008
Mergi pe stradă si gata.. sau pe trotuar unde sunt piste, ce e asa greu ??

Si nu-ti lua buletinul....cum am zis:

 sirgoofy, on 19 iulie 2014 - 06:55, said:

daca nu mergi ca un idiot slabe sanse sa iei amenda...

Hai, in loc sa dai din gură dă la pedale ;)

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 KHISHCHNIK, on 19 iulie 2014 - 13:57, said:

Pai stai un pic, si eu daca imi las buletinul acasa ca sa nu-l pierd si apoi sa iau cale intoarsa ca sa-l caut pe drum, ce patesc ? Imi da amenda ca nu am buletinul la mine ?
Si daca te duci sa duci gunoiul trebuie sa ai buletinul la tine.

#28
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Dar dacă strada e cu sens unic(at), ai voie să mergi pe partea stângă a străzii?  Posted Image

Pe De aLtă partre, titlul topicului (threadului) e greşit; ar trebui să fie "Legislaţia actuală privind mersul pe bicicletă" sau ceva de genul.

Edited by djl, 26 July 2014 - 14:28.


#29
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006

 djl, on 26 iulie 2014 - 14:26, said:

Dar dacă strada e cu sens unic(at), ai voie să mergi pe partea stângă a străzii?  Posted Image
Poți merge pe stânga doar când ajungi la o intersecție și vrei să faci stânga.

Altfel, indiferent că e sens unic sau nu, tu trebuie să mergi pe partea dreaptă, cât mai aproape de trotuar.

#30
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Eu pe Cal. Victoriei mă bag pe stânga, după intersecţia cu Câmpineanu (fosta 13 Decembrie), dacă vreau s-o fac la stânga spre Universitate, că ştiu că nu mă lasă să mă bag pe stânga şoferii, dacă nu mă bag eu cu tupeu din timp.

#31
hesu154

hesu154

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 12.08.2013

 djl, on 27 iulie 2014 - 09:33, said:

Eu pe Cal. Victoriei mă bag pe stânga, după intersecţia cu Câmpineanu (fosta 13 Decembrie), dacă vreau s-o fac la stânga spre Universitate, că ştiu că nu mă lasă să mă bag pe stânga şoferii, dacă nu mă bag eu cu tupeu din timp.

O miscare slaba dpmdv.
Te expui de doua ori la mila soferilor, o data ca sa te pozitionezi pe partea stanga, apoi ca sa revii pe dreapta.


Poti merge inainte pe partea dreapta, traversezi intersectia cu Regina Elisabeta,(grija la cei care fac dreapta) DAR te opresti si te pozitionezi pe directia Kogalniceanu - Universitate. In cel mai rau caz pierzi putin timp, dar esti mult mai in siguranta.

#32
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

 alexcrist, on 27 iulie 2014 - 06:45, said:

Altfel, indiferent că e sens unic sau nu, tu trebuie să mergi pe partea dreaptă, cât mai aproape de trotuar.

De unde vine ideea asta?

#33
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006

 wirespot, on 27 iulie 2014 - 15:17, said:

De unde vine ideea asta?

Cum de unde? Din legislație (Hotărârea Guvernului nr.1391/2006). Posted Image

Pe de-o parte, regula generală pentru toate vehiculele:

Quote

Art. 101 – Când drumul are două sau mai multe benzi pe sensul de mers, vehiculele se conduc pe banda situată lângă acostament sau bordură. Celelalte benzi pot fi folosite succesiv, de la dreapta spre stânga, dacă banda de circulaţie utilizată este ocupată, cu obligaţia de a reveni pe banda din dreapta atunci când acest lucru este posibil.
Deci indiferent cu ce mergi (bicicletă sau mașină), dacă drumul e liber și n-ai de făcut alte viraje, se circulă pe banda 1.

Pe de alta, specific bicicletelor:

Quote

Art. 161 - (1) Se interzice conducătorilor de biciclete:
p) să circule pe alte benzi decât cea de lângă bordură sau acostament, cu excepţia cazurilor în care, înainte de intersecţie, trebuie să se încadreze regulamentar pentru efectuarea virajului la stânga;
Fără alte comentarii. Posted Image

Când am zis ”cât mai aproape de trotuar” nu mă referam să iei în plin toate canalizările și să te sui peste mașinile parcate. Păstrezi distanța laterală față de obstacole suficient cât să fii în siguranță, dar nu mergi pe mijlocul străzii (sau chiar al benzii) dacă nu e nevoie. Indiferent dacă ești sau nu pe sens unic.

#34
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

 alexcrist, on 27 iulie 2014 - 15:27, said:



Când am zis ”cât mai aproape de trotuar” nu mă referam să iei în plin toate canalizările și să te sui peste mașinile parcate. Păstrezi distanța laterală față de obstacole suficient cât să fii în siguranță, dar nu mergi pe mijlocul străzii (sau chiar al benzii) dacă nu e nevoie. Indiferent dacă ești sau nu pe sens unic.
Cu alte cuvinte daca sunt trotuare si din loc in loc au piste pentru biciclisti tu trebuie sa te dai alternativ cand pe strada, cand pe trotuar. Ajungi la destinatie dupa 4-5 ore daca tot te muti ba pe strada, ba pe trotuar, dar asa zice legea. Nu ? Eu asa am inteles...

#35
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 26.04.2007
Vedea-m-as pe trotuar peste babe ;))))

#36
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Off-topic: am păţit accident. Parţial din vina mea. Poate iară mi-am strivit tendonul de la genunchiul stâng, ca acum 9-10 ani. Mă duc la spital să văd dacă doar mi-a amorţit sau e mai nasol.
P.S. Să se întrebe unii de ce port numai pantaloni lungi când merg cu bicicleta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate