Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 

Dosar pentru scoala de soferi

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,836
  • Înscris: 31.10.2010
Salut!

O prietena este la scoala de soferi si in aproximativ 2-3 saptamani o sa sustina examenul teoretic. Pana atunci, ea vrea sa-si faca acel dosar... Eu am o mica intrebare: Daca ia cazierul + plateste taxa de permis auto de pe-acum, nu o sa aibe nici o problema peste 2-3 saptamani, nu? Cand am dat eu examenul teoretic, pe un baiat l-a trimis acasa pe motiv ca i-a expirat ceva cu o zi in urma (nu stiu ce, n-am inteles, dar banuiesc ca se refera la cazier).

Deci, si-l poate face linistita sau expira ceva?




Va rog, fara off-topic! :)

P.S: Sper ca am postat unde trebuie :D

#2
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Cazierul e bun 6 luni, taxele odata platite sunt platite, nu expira, deci no stress.

#3
volumepower

volumepower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 14.08.2013
taxa nu expiră, însă cazierul da. nu mai știu în cât timp dar oricum dacă o să cadă la practic și va fi reprogramată, va dura deci s-ar putea să expire. Eu recomand să fie scos cazierul și să plătească taxa la primărie cu o zi / două înainte de sală.

#4
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Nu poate sa plateasca taxele si cazierul cu o zi - doua inainte de sala, pentru ca daca face asta cum se mai programeaza la examen? Daca stiti care e procedura de inscriere pentru examenul teoretic in ziua de azi o sa va dati seama ca asta e imposibil.

#5
NexT20

NexT20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.09.2012
Taxele expira dupa un an.
Cazierul 6 luni e valabil.
Vezi ca traba sa faca si vizitele medicale.
5 lei la taxe si impozite locale si ii da o chitanta.

Edited by NexT20, 01 July 2014 - 12:08.


#6
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,836
  • Înscris: 31.10.2010
Am inteles. Deci nu e nici o problema daca si le face de pe-acum.

Vizitele medicale le are.


@volumepower: Nu pica nici la teorie, nici la practic (oras) :P. Cam spre sfarsit a venit si ea, am vazut cum se descurca (chiar foarte ok pentru o fata), deci slabe sanse sa pice :D

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Care mai sunt regulile, daca pici proba practica trebuie sa dai iar si sala?

#8
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,836
  • Înscris: 31.10.2010
@gumball:    Da, daca pici practica dai iar sala.

#9
volumepower

volumepower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 14.08.2013

 marius87ism, on 01 iulie 2014 - 12:04, said:

Nu poate sa plateasca taxele si cazierul cu o zi - doua inainte de sala, pentru ca daca face asta cum se mai programeaza la examen? Daca stiti care e procedura de inscriere pentru examenul teoretic in ziua de azi o sa va dati seama ca asta e imposibil.

Omule când ai dat examen ? Mergi cu dosărelul echipat frumos la poliție, dai sala, dacă iei sala cu cel puțin 22 puncte te programează la traseu

 dorurad, on 01 iulie 2014 - 12:10, said:


@volumepower: Nu pica nici la teorie, nici la practic (oras) Posted Image. Cam spre sfarsit a venit si ea, am vazut cum se descurca (chiar foarte ok pentru o fata), deci slabe sanse sa pice Posted Image

Așa zici tu. Să vezi ce o să zică examinatoru...sau depinde dacă dă în Pitești nu are treabă acolo se ia pe bandă

#10
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,836
  • Înscris: 31.10.2010

 volumepower, on 01 iulie 2014 - 12:13, said:





Așa zici tu. Să vezi ce o să zică examinatoru...sau depinde dacă dă în Pitești nu are treabă acolo se ia pe bandă

Da in Valcea si e foarte usor...

#11
volumepower

volumepower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 14.08.2013

 dorurad, on 01 iulie 2014 - 12:14, said:

Da in Valcea si e foarte usor...

În București și Bihor sunt cei mai exigenți

#12
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

 dorurad, on 01 iulie 2014 - 12:10, said:

@volumepower: Nu pica nici la teorie, nici la practic (oras) Posted Image. Cam spre sfarsit a venit si ea, am vazut cum se descurca (chiar foarte ok pentru o fata), deci slabe sanse sa pice Posted Image
Daca vrea sa o pice, o pica. E aproape imposibil sa nu faci greseli in timpul probei practice, iar jumatate de ora e mai mult decat suficient sa adune 21 de puncte de penalizare, crede-ma. Poate tu crezi ca ea conduce bine, pentru o fata, dar crede-ma ca un sofer, in practica, face multe greseli care in timpul examenului se penalizeaza. Posted Image

In ceea ce priveste cazierul, acesta e valabil 6 luni. Se poate intampla (cum e cazul expus mai sus cu candidatul caruia i-a expirat "ceva") ca un elev sa dea de mai multe ori examenul in cursul unui an, cat e valabila scoala, iar la un momentdat sa i se atraga atentia ca i-a expirat cazierul.

#13
DumitrascuCristi

DumitrascuCristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 19.07.2013
Pai cazierul e valabil o luna de zile. Daca iti iei cazierul in ideea ca incepi scoala, dar scoala o incepi peste 3 saptamana ....pana la examen e posibil sa expire, da. In cazul asta, trebuie sa il refaci.

#14
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,836
  • Înscris: 31.10.2010
Pana la urma e valabil o luna sau 6 luni?

http://cj.politiarom...azier-judiciar/

"CERTIFICATUL DE CAZIER JUDICIAR ARE VALABILITATE 6 LUNI DE LA DATA  ELIBERARII SI NUMAI IN SCOPUL PENTRU CARE A FOST ELIBERAT."

Cum de tocmai acum am gasit chestia asta?

Edited by dorurad, 01 July 2014 - 12:23.


#15
volumepower

volumepower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 14.08.2013

 Venboteam, on 01 iulie 2014 - 12:17, said:

Daca vrea sa o pice, o pica.

Așa e. am prieten care conduce foarte bine și de dinainte să înceapă școala mai conducea prin sat și chiar pasionat. Când a dat prima oară a intrat mai riscant în sensul giratoriu, și l-a căzut cu toate că putea să intre, însă examinatoru vrea să vadă precauție. A doua oară a luat.

6 luni e valabil cazierul

Edited by volumepower, 01 July 2014 - 12:24.


#16
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

 volumepower, on 01 iulie 2014 - 12:13, said:


Omule când ai dat examen ? Mergi cu dosărelul echipat frumos la poliție, dai sala, dacă iei sala cu cel puțin 22 puncte te programează la traseu



Așa zici tu. Să vezi ce o să zică examinatoru...sau depinde dacă dă în Pitești nu are treabă acolo se ia pe bandă

Si la sala poti sa te programezi cu dosarul incomplet?

#17
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

 DumitrascuCristi, on 01 iulie 2014 - 12:17, said:

Pai cazierul e valabil o luna de zile. Daca iti iei cazierul in ideea ca incepi scoala, dar scoala o incepi peste 3 saptamana ....pana la examen e posibil sa expire, da. In cazul asta, trebuie sa il refaci.
Gresit. Cazierul judiciar e valabil 6 luni de la data emiterii. Posted Image

#18
volumepower

volumepower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 14.08.2013

 marius87ism, on 01 iulie 2014 - 12:25, said:

Si la sala poti sa te programezi cu dosarul incomplet?

La sală nu tre să te programezi. O dai direct având dosarul complet evident

Edited by volumepower, 01 July 2014 - 12:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate