Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

Orange_helper

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
14840 replies to this topic

#10711
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View PostLieutenant, on 19 mai 2019 - 23:49, said:

Fiindca tot a venit vorba despre acest bonus, intamplarea a facut sa reincarc acum cateva minute cu optiunea 6 doua numere prepay, din MyOrange, cu card bancar.

Inca de luna trecuta am avut probleme, adica primul numar a oferit 50 GB celui de al doilea, dar al doilea nu a mai putut oferi primului (fiindca mesaj de eroare "Ai trimis deja bonus pe acest numar. Introdu alt numar de telefon PrePay."). Am rezolvat cu un al treilea numar, in sistem triunghi (primul la al doilea, al doilea la al treilea, iar al treilea a trimis primului). Asa s-a putut.

Acum, cand incerc sa trimit de pe primul numar pe al doilea, ma lovesc din start de acest mesaj de eroare: "Ai trimis deja bonus pe acest numar. Introdu alt numar de telefon PrePay.". Cand incerc invers, de la al doilea numar catre primul "Nu poti trimite bonus unui numar de la care ai primit deja bonus. Introdu alt numar de telefon PrePay.".

Nu stiu exact cum este parametrat sistemul in cazul acestui bonus, insa iata ceea ce deduc eu din functionarea lui:
- se poate trimite doar de pe un numar pe altul acel bonus, al doilea numar nu va putea trimite primului (din pacate nu este posibil, contrar mesajului pe care l-am citat deasupra), deci trebuie sa apelam la sistemul triunghi descris tot mai sus.
- la urmatoare tura de activare de optiuni de minim 6 euro in conditiile de eligibilitate, putem sa trimitem bonus doar catre alt numar decat cel la care am trimis initial sau cel de la care am primit initial. Pe langa testul de mai sus cand am incercat iar sa trimit bonusul intre cele 2 numere pe care le am, am facut un nou test cu un alt numar prepay Orange luat aleator din agenda (gen al patrulea numar fata de cele 3 din triunghiul de luna trecuta, si sistemul mi-a permis sa-i trimit insa nu am continuat fiindca nu ma intereseaza sa-i trimit acelui numar bonusul de 50 GB) --> Later edit: aici se potriveste si cu ceea ce spuneti mai sus "Poti trimite si primi o singura data bonus catre si de la acelasi numar." Asta ar insemna ca luna aceasta pentru fiecare dintre cele 2 numere ale mele sa caut alte triunghiuri de numere catre care sa trimit si dinspre care sa primesc bonusul de 50 GB. Cred ca devine prea complicat, din pacate.

Orange Helper, puteti, va rog, sa va interesati inca o data si sa lamuriti public cum functioneaza realmente alocarea acestui bonus de 50 GB? Pot sa va trimit ulterior si un mesaj privat cu cele doua numere ale mele sa verificati situatia? Va multumesc anticipat.

Salut,

Bonusul de 50 GB il poti trimite o singura data catre un numar, insa, de pe numarul respectiv nu poti trimite inapoi cei 50 GB.

O zi buna,
Orange Helper

#10712
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
Am adresat o intrebare pe site,de ceva saptamini dar inca nimic.Vreau un sim fara credit,sa vad daca am semnal unde voi locui,ca apoi sa decid daca migrez la orange sau la altul.De unde pot lua acel sim fara credit?

#10713
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,934
  • Înscris: 28.09.2017
De la orice magazin de cartier, dar atenție pentru a avea acces la rețeaua 4G trebuie încãrcatã cartela.

#10714
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Corect.La unele magazine de cartier gasesti (la casa de marcat) cartele prepay fara credit Telekom si Orange...

Dar cel mai bine vorbesti cu oamenii care stau in zona ce telefonie e de folosit acolo...

Edited by clausio, 20 May 2019 - 10:50.


#10715
Lieutenant

Lieutenant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 13.07.2014

View PostOrange_helper, on 08 mai 2019 - 10:47, said:

Salut,

Daca trimiti bonusul catre un numar PrePay si acesta poate trimite bonusul catre numarul tau daca reincarca din contul online cu optiune de voce de minimum 6 Euro. Poti trimite si primi o singura data bonus catre si de la acelasi numar.

O zi buna,
Orange Helper

View PostOrange_helper, on 20 mai 2019 - 09:42, said:


Salut,

Bonusul de 50 GB il poti trimite o singura data catre un numar, insa, de pe numarul respectiv nu poti trimite inapoi cei 50 GB.

O zi buna,
Orange Helper

Va multumesc pentru raspuns. Fara suparare, insa intre cele doua postari observ o contradictie. Fie, s-o lasam asa, zic.

Cu riscul de a ma repeta, cred ca acest bonus de 50GB are regulile urmatoare de functionare (care nu sunt explicate deloc cum trebuie pe site-ul Orange, din pacate):
- se poate transfera acest bonus in conditii de eligibilitate doar in sistem triunghi: primul numar trimite unui al doilea, al doilea catre al treilea, iar al treilea catre primul. Nu functioneaza de la primul al doilea si invers, trebuie minim trei...
- la urmatoare runda de incarcare, pentru transfer de bonus, trebuie gasite alte numere care sa faca parte din sistemul triunghi, numere care in trecut nu au mai participat impreuna la asa ceva. Daca nu, se va primi eroare cu faptul ca s-a transferat deja bonus sau s-a primit deja bonus catre sau de la acel numar.

Deci, prea complicat, zic pas, merci. Insa presimt ca nu sunt singurul care va ramane cu un gust amar.

Parerea mea, ori il lasau la liber acest bonus de transfer (am incarcat online, iar in perioada campaniei actuale pot sa transfer cei 50 GB la acelasi numar si invers, si asta la fiecare reincarcare), ori il explicau mai pe inteles de la inceput (nu contraziceri ca cele de mai sus, sau texte lacunare si fara inteles clar ca cele de pe site "perechi de numere unice", "nu poți oferi un bonus de 2 ori aceluiași prieten" - adica nu pot oferi de 2x in cadrul aceleasi reincarcari, pe perioada unei luni calendaristice sau pe perioada cat tine aceasta campanie --> am descoperit mai sus raspunsul, restrictia este pe toata campania).

#10716
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006
Orange, sistemul vostru de anuntare a facturilor este foarte amuzant Posted Image
Pe 17 imi trimiteti email cu factura. Intru in contul meu orange sa o platesc, si acolo mai apare si o factura din noiembrie 2018 de vreo 50 de lei, scadenta pe 30 mai 2019 Posted Image
Vorbesc cu suportul online si mi se transmite ca e o eroare, sa schimb browserul. Nu mai bine schimbati voi aplicatia ?

Si acum 5 minute primesc sms ca s-a emis factura. Nu am idee cum functioneaza sistemul vostru dar cred ca ar trebui sa schimbati ceva prin el.

Edited by December, 20 May 2019 - 15:09.


#10717
c_marius80

c_marius80

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.03.2019
Nu intra in panica.
La Orange in general totul este o nebuloasa.
Eu cred ca nici macar ei nu stiu cum le functionbeaza sistemele...

#10718
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006
Nu intru in panica, is client la ei de cand erau Dialog, dar m-au trezit din somn cu sms-ul :)))))

#10719
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View PostDecember, on 20 mai 2019 - 15:08, said:

Orange, sistemul vostru de anuntare a facturilor este foarte amuzant Posted Image
Pe 17 imi trimiteti email cu factura. Intru in contul meu orange sa o platesc, si acolo mai apare si o factura din noiembrie 2018 de vreo 50 de lei, scadenta pe 30 mai 2019 Posted Image
Vorbesc cu suportul online si mi se transmite ca e o eroare, sa schimb browserul. Nu mai bine schimbati voi aplicatia ?

Si acum 5 minute primesc sms ca s-a emis factura. Nu am idee cum functioneaza sistemul vostru dar cred ca ar trebui sa schimbati ceva prin el.

Salut,

Daca intampini in continuare probleme, te rugam sa ne oferi numarul de telefon, printr-un mesaj privat, pentru a verifica impreuna situatia.

O zi buna,
Orange Helper

#10720
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006
Vedem la factura urmatoare :)

#10721
pensionarul

pensionarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 08.04.2005
Buna ziua!
Am observat ca, de curand, ati inclus in oferta curenta telefonul Samsung Galaxy A70. Imi puteti spune daca acesta este compatibil cu serviciile Apel 4G si Apel WiFi, va rog?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
De asemenea, cred ca ar fi benefic atat pentru clienti, cat si pentru compania voastra sa actualizati lista telefoanelor compatibile cu aceste doua servicii, publicata pe pagina voastra de Internet.
O zi frumoasa!

#10722
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postpensionarul, on 20 mai 2019 - 18:07, said:

Buna ziua!
Am observat ca, de curand, ati inclus in oferta curenta telefonul Samsung Galaxy A70. Imi puteti spune daca acesta este compatibil cu serviciile Apel 4G si Apel WiFi, va rog?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
De asemenea, cred ca ar fi benefic atat pentru clienti, cat si pentru compania voastra sa actualizati lista telefoanelor compatibile cu aceste doua servicii, publicata pe pagina voastra de Internet.
O zi frumoasa!
Salut,

Telefoanele compatibile cu tehnologia Apel Wi-Fi le gasesti aici https://www.orange.r...ogii/apel-wifi/

O zi buna,
Orange Helper

#10723
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View PostOrange_helper, on 19 mai 2019 - 16:17, said:


Salut,

Bonusul de 50 GB il primesti doar daca reincarci direct din contului online, cu cardul bancar, cu o optiune de minimum 6 Euro. Daca reincarci folosind celelalte metode primesti 30 GB bonus.

O zi buna,
Orange Helper
Am primit bonusul de 50GB fara sa reincarc prin cont bancar, ci cu cod de voucher, de pe site-ul orange.ro, conform capturii atasate.
In rest, va rog sa-mi raspundeti si la celelalte chestiuni din comentariu, daca se poate.
Multumesc.

Attached Files


Edited by cris2d2, 20 May 2019 - 22:46.


#10724
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Nu merge Orange în Timișoara în Kauflandul de la gara mică. Apelurile țin câteva secunde și se aud 2-3 silabe.
Digi are aici 4G full, Orange 2/3G preponderent inutilizabil.

#10725
crisstian

crisstian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 21.06.2004
Orange_helper pentru reincarcare automata lunara de pe abonament programarea se poate face doar din meniul *100# asa cum este mentionat pe site-ul Orange,
https://www.orange.r...mata/index.html

Din My Orange nu se poate?
Am incercat din My Orange si nu am gasit aceasta varianta, asa ca pana la urma am facut programarea din meniul *100#.

Edited by crisstian, 21 May 2019 - 20:53.


#10726
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postcrisstian, on 21 mai 2019 - 20:52, said:

Orange_helper pentru reincarcare automata lunara de pe abonament programarea se poate face doar din meniul *100# asa cum este mentionat pe site-ul Orange,
https://www.orange.r...mata/index.html

Din My Orange nu se poate?
Am incercat din My Orange si nu am gasit aceasta varianta, asa ca pana la urma am facut programarea din meniul *100#.
Salut,

Informatia de pe site este corecta. Poti programa o reincarcare PrePay lunara doar de la *100#

O zi buna,
Orange Helper

#10727
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Și cum pot anula/șterge o reîncărcare programată?

#10728
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbenis, on 21 mai 2019 - 18:26, said:

Nu merge Orange în Timișoara în Kauflandul de la gara micã. Apelurile țin câteva secunde și se aud 2-3 silabe.
Digi are aici 4G full, Orange 2/3G preponderent inutilizabil.

Nu merge Orange nici in Carrefour Unirii (București), 2G sau deloc. Digi are full 4G.
La fel Mega Image Eroii Revolutiei. Aici toti ceilalti au full 4G (Digi si Telekom au site aproape, VDF a pus indoor), Orange zero.
In Sun Plaza au sistem indoor dar apelurile pe VoLTE se aud de cele mai multe ori cu bolboroseli, abia te intelegi, desi semnal e destul.

Edited by MembruAnonim, 22 May 2019 - 09:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate