Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

De ce romanii nu scriu numele lunilor si ale zilelor saptamanii cu litere mari ?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Omule, e clar: tu nu pricepi bine textele scrise. A alege nu este numai a considera ca fiind mai acceptabil. a alege este si a alege pe cel mai rau. la a opta nu e asa. Se spune a opta doar in cazul alegerii celei mai bune varianta.
da, vorbesc degeaba cu tine pt ca tu nu pricepi bine un text scris clar. Eu am pus aici definitii pt ambele cuvinte si se vede clar de tot ca este o diferenta intre ele.Tu vii cu niste definitii incomplete.In romaneste a alege nu inseamna NUMAI a considera ceva ca fiind mai acceptabil.
Imi e clar ca nu esti capabil sa pricepi corect un text scris daca continui sa te contrazici dupa ce am pus definitii pt ambele cuvinte, din care se vede diferenta.Tu nu o vezi ca nu vrei sa o vezi.Nu vrei sa faci acest efort. Te cramponezi de ceea ce iti inchipui tu si respingi evidenta.
E absolut clar din definitia lui a opta, ca nu e corect sa spui ca optezi pt varianta mai rea, dar o poti alege. Deci a opta e NUMAI pt cea mai buna varianta pe cind a alege are o paleta mai larga de intelesuri, adica pot spune ca am ales fasolea, adica am scos din fasole gunoaiele. Nu pot spune ca am optat fasolea.Deci cele doua cuvinte nu inseamna acelasi lucru.
Matale ai studiat mult si se vede asta.  Iti lipseste insa ceva ca sa fii bun in materie.

#20
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postflorincroitoru, on 26 iunie 2014 - 10:09, said:

Da, bine, e total inutil.

#21
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 21.04.2004

View Postflorincroitoru, on 26 iunie 2014 - 08:36, said:

Tu te pricepi al dracu de bine si la latina. Ai decretat acu ca optimus NU are legatura cu optare si tii mortis sa iti demonstrez ieu aci ca in latina are. Pai, ce e de demonstart? Nu se vede din formele cuvintelor? Optimus inseamna cel mai bun iar optare inseamna a alege cea mai buna varianta. [/list]

Prietene, lăsa pe alții sa se ocupe de limba romana, etimologii si alte lucruri legate de gramatica.

Etimologia nu se face după ureche sau după cum ni se ridica nivelul in fiecare dimineața cand ne sculam.

Dacă ai fi optat sa te documentezi mai bine... cu siguranță ai fi ales explicațiile optime. Dar căutarea si logica presupun efort si nu in ultimul rand solicitarea neuronului.

Un sfat: învață să scrii și apoi mai vorbim!

#22
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View PostAdiJapan, on 26 iunie 2014 - 10:28, said:

Da, bine, e total inutil.
Pai, da, e inutil de discutat cu tine. Ţi-au spus şi alţii aici, destui. Cîţi mi-au spus mie aici că nu se poate discuta cu mine şi cîţi ţi-au spus ţie? Mai muuuulţiiii...Ţi-am zis să întrebăm un lingvist în acest caz. Nu vrei.Spun ei prostii destule dar în acest caz trebuie să ştie.

View PostRMC Info, on 26 iunie 2014 - 11:51, said:

Prietene, lăsa pe alții sa se ocupe de limba romana, etimologii si alte lucruri legate de gramatica.

Etimologia nu se face după ureche sau după cum ni se ridica nivelul in fiecare dimineața cand ne sculam.

Dacă ai fi optat sa te documentezi mai bine... cu siguranță ai fi ales explicațiile optime. Dar căutarea si logica presupun efort si nu in ultimul rand solicitarea neuronului.

Un sfat: învață să scrii și apoi mai vorbim!
Prietene, cred că acum te-ai trezit şi te grăbeşti să dai sfaturi pe un sait de limbă romînă.Păi, prietene, tu nu te-ai prins că pt asta e făcută această arie. E aria de limbă romînă, adică şi gramatică. Nu vii pe aria de romînă şi spui că nu trebuie să ne ocupăm de romînă. Nici pe aria de fotbal nu vine cineva şi spune că userii mai bine să se ocupe de altceva că oricum nu sînt fotbalişti. Sper că pricepi ideea fără alte explicaţii.
Ia, spune tu aici cum este etimologia acestui cuvint, mai precis a viitorului. "Eu voi pleca". VOI de unde este?Hai, arată cum se solicită acel neuron.
Şi ia spune tu aici ce scriu eu rău.Adică cum să scriu; ca tine sau cum?

Văd că sînt destui care nu pricep bine textele scrise.

Edited by florincroitoru, 26 June 2014 - 13:45.


#23
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 21.04.2004
"Eeei.... Apăi știu că-s mai încet de minte... Da' șî cân' mă uit în jur... prind curaj! "
(Ion Creangă, 1 martie 1837 - 31 decembrie 1889)

#24
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Prinzi curaj şi scrii ca să te afli în treabă.Nu zici de fapt nimic.

#25
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postflorincroitoru, on 26 iunie 2014 - 10:09, said:

Se spune a opta doar in cazul alegerii celei mai bune varianta.

Totusi...daca ar fi asa nu am avea si definitiile astea

Quote

OPTÁ vb. a alege, a se decide. (~ între mai multe soluții.)
Sursa: Sinonime (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink
A OPTÁ ~éz intranz. (urmat de un complement indirect cu prepoziția pentru) A se pronunța făcând alegerea între două sau mai multe alternative. ~ pentru o cauză. /<fr. opter, lat. optare

Se pare deci, ca nu exista obligativitatea alegerii solutiei celei mai bune. Nici alegerea unei alternative in detrimentul alteia nu inseamna alegerea cea mai buna, ci alegerea bazata pe anumite considerente.

Exemplu: Am optat pentru varianta mai proasta, deoarece nu costa nimic

#26
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Florincroitoru, te rog nu mai discuta offtopic si nu mai fi agresiv. Multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate