Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 

afacere magazin tigari, sfaturi !

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
rintintin

rintintin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.08.2010
poti castiga de la unul-doi producatori pana la 1000-2000 euro/an pentru vizibilitate produse si amplasare rafturi.
dar iti vor cere performanta. adica vanzare. vei avea target de vanzari pe care daca nu ti-l atingi, nu iei mare lucru.
sau te trezesti intr-o zi cu o reziliere unilaterala de contract, pe motiv ca investitia in tine este neperformanta. asa sunt scrise contractele la tigari

Edited by rintintin, 18 June 2014 - 20:10.


#20
adybrezi

adybrezi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.06.2014
Deci sa inteleg ca nu e buna afacerea, adik e buna dar castig mic prin adosul mic. Si 1000 pachete sa vinzi mi se pare si mie fff mult

#21
rintintin

rintintin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.08.2010

 -Regele-, on 18 iunie 2014 - 20:12, said:

Asta s-ar explica de ce se complica careva cu 0.4 ron la pachet.
Este un comision valabil doar la tutun? sau este ceva general la bautura/lactate/ etc...?
firmele de tigari platesc bani pentru amplasari de rafturi si/sau listare de produse, cat si pentru vizibilitate in rafturile competitiei. sumele pot merge de la cateva sute de euro (300-400) pana la 20.000-30.000 euro pentru un supermarket sau chiar si mai mult pentru retele de supermarketuri. (vorbim de sume anuale). de aceea vezi rafturi luminoase in magazine. pentru ca se dau bani. multi. nimeni nu face munca patriotica.

cei de la bauturi nu prea dau bani, ei dau in general frigiderele si decoreaza magazinul (copertine, stickere mari pe geamurile magazinelor)

 adybrezi, on 18 iunie 2014 - 20:13, said:

Deci sa inteleg ca nu e buna afacerea, adik e buna dar castig mic prin adosul mic. Si 1000 pachete sa vinzi mi se pare si mie fff mult
nu este mult, este extraordinar de mult. cateodata, nici daca vinzi contrabanda nu faci asa vanzare

Edited by rintintin, 18 June 2014 - 20:19.


#22
adybrezi

adybrezi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.06.2014
Dap asa este, complicat rau

#23
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
presupunand ca cei 10k euro sunt o suma importanta pentru tine, n-ar trebui sa fie o problema sa-ti rupi 3-4 ore pe care sa le petreci pe langa un magazin care vinde tigari, numarand cate pachete se vand. mai trebuie sa tii seama ca noaptea nu se vor inghesui fumatorii sa-si caute tigari prin oras (in general ei stiu cam cat fumeaza si se aprovizioneaza din timp).

#24
adybrezi

adybrezi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.06.2014
Din credit bancar vreau sa iau banii dar sunt in dubii mari daca ar merge sau nu

#25
rintintin

rintintin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.08.2010

 -Regele-, on 18 iunie 2014 - 20:31, said:

Din ce explica: In functie de ce vanzare ai acolo...  o sa mai primesti comisioane, dar afacerea este riscanta, cat dai pe autorizatie si pe acte... iti ramane foarte putin sa mai bagi ceva pe langa tutun, nu ar da mare minune sa pierzi 10000 de mii de euro cu asa ceva.
Dar[size=4]
Asta or zice aia cu "taxa de raft" - Observ ca unele firme dau ele sa expuna, apoi la supermarket/hypermarket te taxeaza ele sa iti treci marfa pe acolo.
este un fel de taxa de raft, e putin mai diferit insa fata de sistemul supermarketurilor
cat priveste la tigari, da, firmele dau bani sa se expuna. nu in toate magazinele, dar cele care au raft sunt in proportie de 98% platite. cu bani frumosi.
iar cele care au raft impreuna cu cele care detin contracte de listare sunt cca 60% din piata. in bucuresti
dar sunt si cele mai importante magazine ca si vanzare (cca 2500 magazine)

fara sa mai vorbim ca pentru a primi un raft de la firmele de tigari, trebuie sa indeplinesti anumite conditii: amplasament, vecinatati, suprafata magazin, program, tip constructie magazin, estetica magazin, si lista ar putea continua.
nu vei lua raft de la toate trei firmele. vei lua raft de la o singura firma (exista o intelegere intre firmele de tigari ca in magazinele de retail sa existe un singur raft de tigari), eventual vei primi bani pentru urmatoarea pozitie vizibila in raftul de tigari, dar mult mai putin decat de la cei cu raftul (proportie 70/30)

Edited by rintintin, 18 June 2014 - 20:47.


#26
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006

 adybrezi, on 18 iunie 2014 - 20:34, said:

Din credit bancar vreau sa iau banii dar sunt in dubii mari daca ar merge sau nu
Tu ți-ai făcut totuși un calcul???  0.5 lei la valoare medie de 14 lei înseamnă un adaos mediu de sub 5%. Cu banii luați din banca fiecare mie de pachete vândute îți va aduce un minus și mai mare. Banii pentru chirie, utilități, salarii etc de unde îți mai rămân? Țigările nu se vând niciunde pentru profit, se vând pentru a aduce clientul în magazin și apoi a-i vinde produsele cu adaos mare.

#27
rintintin

rintintin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.08.2010

 chris_t, on 18 iunie 2014 - 21:06, said:

Tu ți-ai făcut totuși un calcul???  0.5 lei la valoare medie de 14 lei înseamnă un adaos mediu de sub 5%. Cu banii luați din banca fiecare mie de pachete vândute îți va aduce un minus și mai mare. Banii pentru chirie, utilități, salarii etc de unde îți mai rămân? Țigările nu se vând niciunde pentru profit, se vând pentru a aduce clientul în magazin și apoi a-i vinde produsele cu adaos mare.
asta este esenta pentru care nu prea vei gasi magazine specializate pe tigari.
tigarile, ca si painea, sunt produse tractor. atrag lumea in magazin, pentru a cumpara alte produse cu adaos mai mare.

#28
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Magazin specializat pe țigări poate merge în ideea în care te pricepi și vinzi tot ce tine de tutun. Asta înseamnă stand Zippo, alte accesorii, pipe, tutun de pipa, tutun de rulat, cadouri pentru bărbați și alte de - astea. Poate nici atunci,doar cu locație și clientela premium. Și trebuie sa fii un zeu în ceea ce privește info despre tutun, sa te vinzi practic pe tine și informația pe care o știi. Când nu știi nici scrie corect românește... Și aici vorbim oricum de mai mult de 10.000 investiție.

#29
adybrezi

adybrezi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.06.2014
dap asa este,  o sa ma gandesc mai serios la aceasta afacere, dar dupa raspunsuri se pare ca nu prea merita,  si poti pierde banii usor

#30
zglobiu

zglobiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 17.06.2014
Dacă ai vinde un pachet pe minut (ceea ce ar fi foarte bine), ar însemna că ai avea nevoie de 16 ore pentru a vinde 1000 de pachete.
Nici eu nu cred că ar putea fi ceva prea profitabil dacă vinzi doar țigări.

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 adybrezi, on 18 iunie 2014 - 19:19, said:

Sault sunt nou pe acest forum si vreau si eu niste pareri.  Vreau sa deschid un magazin de tigari (3 x3m) la mine in oras.  Locatia este in centru intr-un sens giratoriu langa o shaormerie pe o parte, sau langa o gogoserie pe cealalta parte). Magazinasul sa fie de 3x3m facut din lemn si toate tipurile de tigari ( k vb aia de fumat se fumeaza) si asemena magazin doar de tigari nu e. De la ora 9 seara magazinele se inchid si mai gasesti tigari doar la benzinarii si asemenea magazin ar fi mana cereasca pt fumatori.  M-am sfatuit cu un prieten care lucreaza in domeniu si toata afacerea m-ar duce la aprox 10.000E, pt ca trebuie sa-ti cumperi marfa. Intrebarea este ...ar merge? el a calculat ca s-ar vinde c-am 1000 de pachete pe zi (100 cartuse), la fiecare pachet castigi de la 0,40 pana la 0.70 de banii in functie de marca.  Mie mi se pare si 100 de pachete (10 cartuse) mult sa vinzi pe zi. Merita investitia?

sau cu pompe funebre la sat, si acopar 2 sate,  incluzand vinderea de sicrie, coroane, lumanari..etc.  Acolo nu mai platesc chiria, si investitia mai mica, dar problema e ca sunt 2 sate pana la oras

Multumesc

C-am mare investitia :)

 adybrezi, on 18 iunie 2014 - 19:19, said:

Sault sunt nou pe acest forum si vreau si eu niste pareri.  Vreau sa deschid un magazin de tigari (3 x3m) la mine in oras.  Locatia este in centru intr-un sens giratoriu langa o shaormerie pe o parte, sau langa o gogoserie pe cealalta parte). Magazinasul sa fie de 3x3m facut din lemn si toate tipurile de tigari ( k vb aia de fumat se fumeaza) si asemena magazin doar de tigari nu e. De la ora 9 seara magazinele se inchid si mai gasesti tigari doar la benzinarii si asemenea magazin ar fi mana cereasca pt fumatori.  M-am sfatuit cu un prieten care lucreaza in domeniu si toata afacerea m-ar duce la aprox 10.000E, pt ca trebuie sa-ti cumperi marfa. Intrebarea este ...ar merge? el a calculat ca s-ar vinde c-am 1000 de pachete pe zi (100 cartuse), la fiecare pachet castigi de la 0,40 pana la 0.70 de banii in functie de marca.  Mie mi se pare si 100 de pachete (10 cartuse) mult sa vinzi pe zi. Merita investitia?

sau cu pompe funebre la sat, si acopar 2 sate,  incluzand vinderea de sicrie, coroane, lumanari..etc.  Acolo nu mai platesc chiria, si investitia mai mica, dar problema e ca sunt 2 sate pana la oras

Multumesc

C-am mare investitia :)

#32
zglobiu

zglobiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 17.06.2014

 MembruAnonim, on 19 iunie 2014 - 03:42, said:


C-am mare investitia Posted Image



C-am mare investitia Posted Image

ce inseamna "c-am mare" ?

#33
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Vine de la "că am mare".  Nu s-a precizat ce  :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate