Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

afacere magazin tigari, sfaturi !

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
adybrezi

adybrezi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.06.2014
Sault sunt nou pe acest forum si vreau si eu niste pareri.  Vreau sa deschid un magazin de tigari (3 x3m) la mine in oras.  Locatia este in centru intr-un sens giratoriu langa o shaormerie pe o parte, sau langa o gogoserie pe cealalta parte). Magazinasul sa fie de 3x3m facut din lemn si toate tipurile de tigari ( k vb aia de fumat se fumeaza) si asemena magazin doar de tigari nu e. De la ora 9 seara magazinele se inchid si mai gasesti tigari doar la benzinarii si asemenea magazin ar fi mana cereasca pt fumatori.  M-am sfatuit cu un prieten care lucreaza in domeniu si toata afacerea m-ar duce la aprox 10.000E, pt ca trebuie sa-ti cumperi marfa. Intrebarea este ...ar merge? el a calculat ca s-ar vinde c-am 1000 de pachete pe zi (100 cartuse), la fiecare pachet castigi de la 0,40 pana la 0.70 de banii in functie de marca.  Mie mi se pare si 100 de pachete (10 cartuse) mult sa vinzi pe zi. Merita investitia?

sau cu pompe funebre la sat, si acopar 2 sate,  incluzand vinderea de sicrie, coroane, lumanari..etc.  Acolo nu mai platesc chiria, si investitia mai mica, dar problema e ca sunt 2 sate pana la oras

Multumesc

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Le vinzi tigari pana mor si apoi le vinzi si sicrie

#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Lasamd gluma la o parte sa stii ca e mult 1000 pacjete pe zi
Eu nu cerd ca e realistic dar cine stie

#4
adybrezi

adybrezi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.06.2014
si mie mi se pare foarte mult si investitia e mare, aprox 10.000

c-am asa e de la 0.4 pana la 0.7 in functie de tigari, la kent  0.50 de bani e castigul

#5
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Saormerie-Tutungerie-Gogoserie.

NORMAL ca faci un al 4-lea chisc de sicrie. Numai clienti cu artere astupate o sa ai.

#6
adybrezi

adybrezi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.06.2014
eu optez intr-un magazin de tigari sau pompe funebre unde investitia este mai mica si la pompe funebre scad si chiria

#7
AlexMB

AlexMB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 28.11.2013

 petre69, on 18 iunie 2014 - 19:23, said:

Le vinzi tigari pana mor si apoi le vinzi si sicrie

Face promotie, la al 1000-lea pachet cumparat, cadó un sicriu.

Nu poti vinde 1000/zi indiferent de locatie, parerea mea.

#8
adybrezi

adybrezi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.06.2014
dap asa este, cu tigarile am dubii, investitie mare desii fumatori sunt destui dar adaosul este fff mic

#9
adybrezi

adybrezi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.06.2014
dap, asa este, nu dispun de loc, dar locul se rezova + chiria aferenta, cu 10.000e ce as mai putea incerca?

#10
adybrezi

adybrezi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.06.2014
mda, bravo aici in zona mea e doar pamant arabil.

#11
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010

 adybrezi, on 18 iunie 2014 - 19:19, said:

Sault sunt nou pe acest forum si vreau si eu niste pareri.  Vreau sa deschid un magazin de tigari (3 x3m) la mine in oras.  Locatia este in centru intr-un sens giratoriu langa o shaormerie pe o parte, sau langa o gogoserie pe cealalta parte). Magazinasul sa fie de 3x3m facut din lemn si toate tipurile de tigari ( k vb aia de fumat se fumeaza) si asemena magazin doar de tigari nu e. De la ora 9 seara magazinele se inchid si mai gasesti tigari doar la benzinarii si asemenea magazin ar fi mana cereasca pt fumatori.  M-am sfatuit cu un prieten care lucreaza in domeniu si toata afacerea m-ar duce la aprox 10.000E, pt ca trebuie sa-ti cumperi marfa. Intrebarea este ...ar merge? el a calculat ca s-ar vinde c-am 1000 de pachete pe zi (100 cartuse), la fiecare pachet castigi de la 0,40 pana la 0.70 de banii in functie de marca.  Mie mi se pare si 100 de pachete (10 cartuse) mult sa vinzi pe zi. Merita investitia?

sau cu pompe funebre la sat, si acopar 2 sate,  incluzand vinderea de sicrie, coroane, lumanari..etc.  Acolo nu mai platesc chiria, si investitia mai mica, dar problema e ca sunt 2 sate pana la oras

Multumesc
Vezi sa nu fie vreo hotarare a consiliului local care sa nu permita functionarea magazinelor dupa o anumita ora gen 10,12

#12
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
La tigari nu castigi mare lucru. Ai un pret maxim si mai este si monopol de stat. Mama a lucrat in domeniu, nu faci mare afacere cu tigarile.
Totusi, le poti folosi ca sa atragi clientii sa cumpere si alte bunuri.

#13
rintintin

rintintin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.08.2010
1000 pachete de tigari e mult. inseamna 2 baxuri, 100 cartuse cum ti-a spus prietenul tau.
adaosul comercial e corect, cam atat se castiga la un pachet de tigari.
sunt pachete la care se castiga 3 ron, insa sunt scumpe (35-40 lei/pachet), si nu au vanzare exceptionala.
ideea nu e rea, insa numai daca esti intr-un mijloc de Bucuresti (unde piata este totusi formata). pe de alta parte, vanzarea constanta de 2 baxuri inseamna rulaj foarte mare, impozite la fel de mari.
trebuie sa mai adaugi si produse aditionale de tigari (trabucuri, brichete, etc...) care ridica pretul investitiei.
sfatul meu, ca om care lucreaza in industrie (producatoare de tigari): nu e o idee care sa iti aduca bani!

#14
adybrezi

adybrezi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.06.2014
nu este, dinaia ma gandeam ca ar merge cu tigarile ca la 9 se inchid toate, ce mai sun non-stopurile care au tigari mai mult lipsa si benzinariile ce sunt la iesire in rest nica.

#15
Caddyak47

Caddyak47

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 19.01.2014
fa-ti magazinul langa un liceu (sau in apropriere) si vinde tigari si la bucata . sa vezi profit cand dai cu 1 leu tigarea, mama-mama,  o veselie

#16
rintintin

rintintin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.08.2010

 adybrezi, on 18 iunie 2014 - 20:00, said:

nu este, dinaia ma gandeam ca ar merge cu tigarile ca la 9 se inchid toate, ce mai sun non-stopurile care au tigari mai mult lipsa si benzinariile ce sunt la iesire in rest nica.
plus ca nu te poti bate in preturi, ca sunt preturi maximale impuse, tu nu poti scade la pret decat poate 0.1 ron, dar diminuezi profitul.
si 1000 de clienti pe zi, crede-ma, multa lume isi doreste...

 Caddyak47, on 18 iunie 2014 - 20:03, said:

fa-ti magazinul langa un liceu (sau in apropriere) si vinde tigari si la bucata . sa vezi profit cand dai cu 1 leu tigarea, mama-mama,  o veselie
si cand l-or prinde, ii dau o amenda de inchide magazinul. sau da o spaga grasa si rezultatul e acelasi

#17
rintintin

rintintin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.08.2010

 -Regele-, on 18 iunie 2014 - 20:05, said:

Nu cred ca are voie? Stiu ca era vorba sa dea(asta daca nu au dat) o lege sa interzica bautura/tutanul/fast food in imediata apropriere a grupurilor scolare.
exista legea: minim 50 m distanta de unitatile sanitare sau de invatamant. nu prea se respecta, dar tot tre' sa stai departe

#18
adybrezi

adybrezi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.06.2014
Nu este voie, si nici la bucata nu este voie sa vinzi

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate