Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Jurnal casa – IS 2014 P+M

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4612 replies to this topic

#4033
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,672
  • Înscris: 11.03.2006
Eu am avut socul sa descopar, vara trecuta, o gaura in termosistem. Posted Image Mi-a cazut fata! Am peste tot profile de soclu, in afara de, poate, 20 cm la scara, unde nu s-au putut pune. Am bagat mana si ducea in sus...
Am pus otrava inauntru si am umplut cu spuma. Nu mai vad nimic de atunci, sper sa fi iesit inainte sau sa fi mancat otrava si sa fi ramas in zid, jertfa, ca Ana lui Manole.

Nu toate gaurile din pamant sunt de rozatoare, si unele insecte se baga acolo. Eu iarna asta macar nu am gasit urme de sobolani prin curte, tot e bine.

#4034
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am mai avut o perioada in care i-am hranit (cred ca am bagat 2-3kg de pliculete de otrava..si disparea instant)..si o pt perioada au disparut..Insa fiind in camp/padure..nu ma astept sa scap vreodata de ei. Insa incerc sa-i tin la distanta..Sigur o sa-mi iau 1-2 matze maidaneze..sa le tin afara din primavara..poate se apuca de vanatoare. Vecinii au cate 3-4 pisici..si nu par sa aiba vreo urma de rozatoare prin curte (cel putin nu mi-au mentionat de asa ceva).

#4035
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014
Si eu am gasit in gradina, in zona de gazon, gauri si  transee . Am "livrat" pe gaura Vebitox , cuburi cerate https://www.google.r...-CYfC4qj1Ky4IM: . Astept rezultate.

Anul trecut mi-au ros radacinile de la 2 pomi , plantati cu un an in urma, i-am scos ca pe niste bete, din pamant, si jumatate de la unul plantat de vreo 4-5 ani, asta sper sa-si revina.

#4036
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
La mine se intampla treaba asta de cand am inchis caninii in padoc..Altfel le-ar fi tinut un pic in stare de stres pe toate rozatoarele. Dar na, caninii imi scoteau copaceii / florile din pamant si le si rontzaiau de parca n-ar fi existat. Tot felinele-s rezolvarea..dar de alea violente de se intorc in casa pline de zgarieturi..nu cum ii Danila al meu..de se sperie la orice zgomot..(de fapt a prins un pui de pasarica anu trecut)..dar tot molie de apartament ramane pt mine.

#4037
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Eu hrănesc aproximativ 5 pisici pe lângă casă. Printre ele este Motănuș, cel roșcat din pozele de azi vara. Acum doua zile una dintre ele mi-a plasat șoarecele mort în living, drept recunoștință sau probabil că voia să facem schimb, eu îți dau mâncare de-a mea, tu dă-mi de-a ta ( că-i mai buna :P ). Asta se intampla după ce cu o zi înainte le-am dat o mâncare mai deosebită și au mâncat ca spartele. Noroc și bine le-a prins, deoarece în seara aceea a nins de m-a surprins cu hainele afara pe uscătoare. Adică au făcut față mai bine la noul frig.


#4038
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 21.01.2013
eu cu mancare buna am "stricat" un motan. adica nu mai prinde nimic, a devenit superlenes. a ajuns in asemenea hal ca i-am pus sub nas un soricel prins intr-o capcana, dar care mai misca si nu i-a stirnit nici un interes. asa ca, atentie.

#4039
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

 blackiesasha, on 14 februarie 2019 - 11:18, said:

a devenit superlenes. a ajuns in asemenea hal ca i-am pus sub nas un soricel prins intr-o capcana, dar care mai misca si nu i-a stirnit nici un interes

Posted Image

#4040
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 blackiesasha, on 14 februarie 2019 - 11:18, said:

eu cu mancare buna am "stricat" un motan. adica nu mai prinde nimic, a devenit superlenes. a ajuns in asemenea hal ca i-am pus sub nas un soricel prins intr-o capcana, dar care mai misca si nu i-a stirnit nici un interes. asa ca, atentie.

    Nu știu ce numești tu mâncare bună, dar eu le-am dat carne cruda de la măcelărie. Cu chestiile astea gen bobite, carne la conserva nu prea sunt eu de acord, deși știu că bobitele înseamnă meniu complet din anumite puncte de vedere; bobite le dau când nu am altceva, dar cu carnea la conserva ptr animale nu sunt de acord. Fostul nostru cățel nici macar nu se uita la ea, simțea că e ceva sintetic, iar boabele trebuia să le "învelesc" in carne luată de la magazin (gheare și capete de pui sau ficat, plăcerea lui) pe care le fierbeam înainte. Motanul nici nu mai mănâncă boabe, le mănâncă restul mâtzelor. El a mâncat boabe doar atunci când l-am îmblânzit, că era vai de mama lui de slab și leșinat de foame. Altfel nu puneam mana pe el, dacă i-ar fi fost bine. Acum mă asigur că au mâncare ce resturi ne rămân noua, le mai pun bobite, când nu am chiar nimic sa le dau ( oricum ar fi păcat să arunc resturi și să le dau mâncare sintetica). Dar ele vin și pleacă atunci când le e bine, au un culcuș amenajat pe terasa, cu vata, polistiren și hăinuțe, dacă le e frig. Le las in casă uneori când le pot supraveghea, iar pe Motănuș îl las sa doarmă în casă, el e obișnuit, are tabieturile lui. Înțelege când nu are voie ceva, surprinzător pentru un motan sălbatic.

#4041
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

 manghels, on 12 februarie 2019 - 09:24, said:

Ca o nota, s-a mobilizat un vecin si a adus 2 masini de piatra sparta..sa tot fie vreo +30-35 mc s-o intindem pe drum (drum e mult spus..putina lume din exterior se mai aventureaza sa ne viziteze..pana si cei de la salubris au renuntat sa mai urce sa ia gunoiul cu masina..prefera sa urce pe jos..sa-l care in spate). Inca n-a zis nimic de impartirea "cotizatiei" insa ma astept s-o faca. Eu cand am indreptat drumul anul trecut..nu le-am cerut nimic..si nici nu s-a oferit careva..macar sa intrebe cat a costat. Problema e ca drumul era asa moale..incat patinau la greu cele 2 basculante..asa ca l-a  basculat langa curte la mine. Cred ca o sa-mi indrept si eu parcarea in stil romanski cu cateva lopeti de piatra..Posted Image (diferenta fiind ca o sa-i zic ca i-am imprumutat o roaba de piatra de acolo).

Mare greseala de..apreciere.. Posted Image

Posted Image Omu asta de-a adus cateva masini de piatra si le-a depozitat pe terenul vecinei de langa mine...a venit dupa 2-3 zile..si le-a luat..ducandu-le acasa la el ..Se pare ca s-a sucit..si si-a indreptat/pietruit numai o bucatica de drum privat..al lui..

Posted Image Pana una alta..a luat piatra cu un buldo..deci au mai ramas vreo 5-6 -10 roabe imprastiate ce nu le-a putut lua cupa....Ca sa nu se supere vecina ca nu-i creste vegetatia..m-am infruptat si eu cu vreo 3 roabe (adunat piatra la grebla..incarcat in roaba..carat) ..niveland partea auto in exterior/interior. Numa' bine dupa a plouat..si cica dupa masa ninge..

Posted Image M-am mobilizat si am greblat parte 'gazon' de iarba moarta ..inca arata ca in toamna (verdeee)..cu mici petice uscate..de-a lungul 'autostrazii' soarecilor. Se pare ca alifiile ce le-am imprastiat prin curte nu-i pasioneaza..pt ca le-am gasit tot acolo..(parca totusi is mai putine gauri)

Posted Image Am vorbit cu 2 vecini..si o sa indreptam noi vreo 100m de drum in primavara, bineinteles in stil romanski..doar pe portiunea pe care mergem noi. Ce sa-i faci..din pacate n-ai cu cine pe colina aia..pe ulita la noi..

Edited by manghels, 22 February 2019 - 09:33.


#4042
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007

 manghels, on 22 februarie 2019 - 09:30, said:


Mare greseala de..apreciere.. Posted Image
...
Se pare ca s-a sucit..

Exact. Nu exista asa ceva, fiecare e pe turta lui si in rest  ii fwte pe toti in ce stare se afla capra vecinului. Inca n-am reusit sa-mi dau seama daca e trasatura a poporului roman sau are de-a face cu indobitocirea neamului de povara comunista, insa daca e sa ne uitam si la perioada anterioara pare-se ca astia suntem si de fapt comunismul doar a curatat crema iar acum vedem doar pleava. Mai apare cate o floare printre boscheti dar e sufocata rapid de indolenta, rautate si rea vointa. Fiecare pentru el si in rest nu ne intereseaza ca ne facem singuri rau, dar ce mai conteaza? Un individualism crunt ce mi se pare ca ne sapa de la radacina si care starneste o resemnare generalizata. Pacat.

#4043
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 lapcat, on 22 februarie 2019 - 14:23, said:

Exact. Nu exista asa ceva, fiecare e pe turta lui si in rest  ii fwte pe toti in ce stare se afla capra vecinului. Inca n-am reusit sa-mi dau seama daca e trasatura a poporului roman sau are de-a face cu indobitocirea neamului de povara comunista, insa daca e sa ne uitam si la perioada anterioara pare-se ca astia suntem si de fapt comunismul doar a curatat crema iar acum vedem doar pleava. Mai apare cate o floare printre boscheti dar e sufocata rapid de indolenta, rautate si rea vointa. Fiecare pentru el si in rest nu ne intereseaza ca ne facem singuri rau, dar ce mai conteaza? Un individualism crunt ce mi se pare ca ne sapa de la radacina si care starneste o resemnare generalizata. Pacat.
Cred ca ai uitat sa adaugi un detaliu important: in acelasi timp crestini, ospitalieri si mari iubitori de oameni. Real si paradoxal...sau mai degraba real si ipocrit..

Edited by catalijns, 22 February 2019 - 14:49.


#4044
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Iubitori de oameni? Nu prea cred. Nu știți cum sunt românii în afară!

#4045
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Ce e cu smiorcaiala asta , ce a patit Man? A fost batut de jandarmi ?

In alta ordine de idei, la casele alea frumoase de pe colina pe care le aveti e absurd sa nu va autogospodariti individual cu cateva basculante de piatra ca nu costa o avere.

#4046
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014

 manghels, on 22 februarie 2019 - 09:30, said:



Posted Image M-am mobilizat si am greblat parte 'gazon' de iarba moarta ..inca arata ca in toamna (verdeee)..cu mici petice uscate..de-a lungul 'autostrazii' soarecilor. Se pare ca alifiile ce le-am imprastiat prin curte nu-i pasioneaza..pt ca le-am gasit tot acolo..(parca totusi is mai putine gauri)


Pai e obligatoriu sa greblezi (scarifici ) in primavara gazonul.

#4047
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
Sigur. Daca nu, se usuca si cade.

#4048
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

 Benderbut, on 23 februarie 2019 - 06:46, said:

Ce e cu smiorcaiala asta , ce a patit Man? A fost batut de jandarmi ?
In alta ordine de idei, la casele alea frumoase de pe colina pe care le aveti e absurd sa nu va autogospodariti individual cu cateva basculante de piatra ca nu costa o avere.
Nu-i nici o smiorcaiala. Doar ca una a zis omu' cand a adus piatra..si alta a facut.

 MKdens24kw, on 23 februarie 2019 - 19:28, said:

Pai e obligatoriu sa greblezi (scarifici ) in primavara gazonul.
O s-o mai supun unei ture cu grebla mai spre primavara..cand ii aplic inca un tratament cu ingrasaminte si alte alifii..ca si in toamna. Acu, inca fiind perioadele astea oscilante de caldura/ger..parca mi se pare cam devreme (dar nu-mi placea cum arata iarba aia moarta..si am zis s-o aerisesc un pic)..desi la tara..cam acu se da ingrasamantul pt diferitele culturi..

Edited by manghels, 25 February 2019 - 09:06.


#4049
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 manghels, on 25 februarie 2019 - 09:05, said:

Nu-i nici o smiorcaiala. Doar ca una a zis omu' cand a adus piatra..si alta a facut.
La mine in zona  costa 150 de lei masina de piatra de rau care pleaca de la 3 pana la 15 cm , adica refuz de ciur cantitatea fiind de 9 mc , adica cat incape incape in batrana raba romaneasca. Cu 1000 de lei te alegeau primar amaratii aia  de pe colina la tine Posted Image

Edited by Benderbut, 25 February 2019 - 09:51.


#4050
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
La tine e alta treaba..La mine ma taxeaza si la distanta si la metru cub..iar preturile urc sus tare..150 costa doar sa-mi raspunda la telefon si sa-mi dea niste informatii.

Glumesc, insa omusteanu asta de a adus masinile de piatra sparta zicea ca a dat vreo 1600 lei pe 14-16mc..daca am inteles bine. Pana si pamantul galben costa peste 25-30 ron pe mc pe aici..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate