Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 

Antidespresiv rezonabil

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
EiNsTeIn0s0SoUl

EiNsTeIn0s0SoUl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 09.08.2008
Exista antidespresive eficiente care nu dau somnolenta?

Care?

Am atacuri de panica din cauza unor viitoare examene, si trebuie neaparat sa iau ceva. Simt ca am uitat tot si nu mai pot invata absolut nimic. Am episoade de confuzie terorizante si dureri de stomac numai la vederea caietelor(fara pic de gluma).

Nu cred ca e de recomandat sa iau ceva care provoaca si somnolenta pentru ca, banuiesc, mi-ar fi si mai greu sa invat.

Va rog foarte mult sa ma ajutati.

#2
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
S-ar putea sa fi surmenat.

#3
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
eu cred ca mai degraba te ajuta discutia cu un psiholog (fara pastile) care te poate invata niste tehnici de a controla atacurile de panica si, cine stie, poate te invata cum poti invata eficient pentru examen...Pana la urma, e o chestiune de vointa. Pe care clar n-o s-o mai ai daca te legumizezi cu pastile

#4
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
Sedatif PC?

#5
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

 Michidoo, on 10 iunie 2014 - 23:09, said:

eu cred ca mai degraba te ajuta discutia cu un psiholog (fara pastile) care te poate invata niste tehnici de a controla atacurile de panica si, cine stie, poate te invata cum poti invata eficient pentru examen...Pana la urma, e o chestiune de vointa. Pe care clar n-o s-o mai ai daca te legumizezi cu pastile
Eu nu cred că are timp de discuții cu psihologii ținând cont că e cam în ajun de bac....

#6
pv7721

pv7721

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,187
  • Înscris: 01.07.2013

 EiNsTeIn0s0SoUl, on 10 iunie 2014 - 21:59, said:

Exista antidespresive eficiente care nu dau somnolenta?

Care?

Am atacuri de panica din cauza unor viitoare examene, si trebuie neaparat sa iau ceva. Simt ca am uitat tot si nu mai pot invata absolut nimic. Am episoade de confuzie terorizante si dureri de stomac numai la vederea caietelor(fara pic de gluma).

Nu cred ca e de recomandat sa iau ceva care provoaca si somnolenta pentru ca, banuiesc, mi-ar fi si mai greu sa invat.

Va rog foarte mult sa ma ajutati.
prietene, nu e de joaca cu medicamentele, mai ales cu astea de caputz. Nu le lua dupa caputzu tau, mai ales ca confunzi grav clasele.

Anti-depresivele sunt asa dupa cum le spune si numele, impotriva depresiei. Depresia e o stare in care nu prea poti face mare lucru, si la asta se pot adauga ca cireasa pe tort atacuri de panica. Exista anti-depresive de exemplu care actioneaza si asupra starilor de panica, gen Seroplex, dar nu ti le da nimeni fara reteta, unu la mana, si doi la mana, trebuie sa le iei ceva timp ca sa ai cat de cat efect (gen luni, 2 3 sau mai mult, si nici nu le poti intrerupe brusc, trebuie o dezobisnuire progresiva)

Tie iti trebuieste ceva cu efect mult mai rapid, gen anxiolitice, un Xanax / Alprazolam cand ai atac de panica, dar din nou doar un medic iti poate prescrie asa ceva.

Oricum, rau am ajuns, daca nu putem da un examen fara sa facem atac de panica. Daca incepi de la o varsta frageda cu medicamente, ce o sa faci cand o sa ai probleme cu adevarat grave (familie, serviciu etc. chestii care din pacate sunt normale dar pe care unii pot sa ii afecteze mai tare)

 Michidoo, on 10 iunie 2014 - 23:09, said:

eu cred ca mai degraba te ajuta discutia cu un psiholog (fara pastile) care te poate invata niste tehnici de a controla atacurile de panica si, cine stie, poate te invata cum poti invata eficient pentru examen...Pana la urma, e o chestiune de vointa. Pe care clar n-o s-o mai ai daca te legumizezi cu pastile
si asta, dar e greu de spus. Doar cine a trecut prin asa ceva poate sa inteleaga pe altul. Orice iti spune cineva care n-a trecut prin asa ceva, iti vine greu sa-l crezi.

 gicaru, on 10 iunie 2014 - 23:24, said:

Sedatif PC?
Asta se da intr-adevar fara reteta cred, dar asta inseamna si ca e slab. Pentru atacuri de panica grave e apa de ploaie (e ca si cum ai lua extract de valeriana ca sa dormi cand de fapt ai avea nevoie de zolpidem sau zopiclon)

LE Dincolo de orice am putea spune noi aici, nu stiu ce varsta ai, banuiesc ca ai parinti, vorbeste si cu ei, si in nici un caz nu lua nici o decizie DOAR pe baza a ceea ce citesti pe forum, pe orice forum fie aici fie aiurea. Doar un medic iti poate prescrie dupa cum spuneam medicamentele de caputz au multe efecte secundare, luate aiurea pot avea consecinte pe care sa le regreti mai tarziu. Din pacate in vest sunt oameni care nu mai traiesc decat gratie anti-depresivelor, anxioliticelor si somniferelor. De curiozitate, ce examen te angoaseaza in asa hal?

Edited by pv7721, 10 June 2014 - 23:32.


#7
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Lipsa anxietății înseamnă relaxare psihică. Relaxarea înseamnă somnolență și capacitate scăzută de memorare pentru că creierul se pregătește să intre în stand-by.

Anxietatea moderată te ține alert și poți reține mai bine informații. Important e să o ții sub control.

#8
EiNsTeIn0s0SoUl

EiNsTeIn0s0SoUl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 09.08.2008

 pv7721, on 10 iunie 2014 - 23:29, said:

prietene, nu e de joaca cu medicamentele, mai ales cu astea de caputz. Nu le lua dupa caputzu tau, mai ales ca confunzi grav clasele.

Anti-depresivele sunt asa dupa cum le spune si numele, impotriva depresiei. Depresia e o stare in care nu prea poti face mare lucru, si la asta se pot adauga ca cireasa pe tort atacuri de panica. Exista anti-depresive de exemplu care actioneaza si asupra starilor de panica, gen Seroplex, dar nu ti le da nimeni fara reteta, unu la mana, si doi la mana, trebuie sa le iei ceva timp ca sa ai cat de cat efect (gen luni, 2 3 sau mai mult, si nici nu le poti intrerupe brusc, trebuie o dezobisnuire progresiva)

Tie iti trebuieste ceva cu efect mult mai rapid, gen anxiolitice, un Xanax / Alprazolam cand ai atac de panica, dar din nou doar un medic iti poate prescrie asa ceva.

Oricum, rau am ajuns, daca nu putem da un examen fara sa facem atac de panica. Daca incepi de la o varsta frageda cu medicamente, ce o sa faci cand o sa ai probleme cu adevarat grave (familie, serviciu etc. chestii care din pacate sunt normale dar pe care unii pot sa ii afecteze mai tare)


si asta, dar e greu de spus. Doar cine a trecut prin asa ceva poate sa inteleaga pe altul. Orice iti spune cineva care n-a trecut prin asa ceva, iti vine greu sa-l crezi.


Asta se da intr-adevar fara reteta cred, dar asta inseamna si ca e slab. Pentru atacuri de panica grave e apa de ploaie (e ca si cum ai lua extract de valeriana ca sa dormi cand de fapt ai avea nevoie de zolpidem sau zopiclon)

LE Dincolo de orice am putea spune noi aici, nu stiu ce varsta ai, banuiesc ca ai parinti, vorbeste si cu ei, si in nici un caz nu lua nici o decizie DOAR pe baza a ceea ce citesti pe forum, pe orice forum fie aici fie aiurea. Doar un medic iti poate prescrie dupa cum spuneam medicamentele de caputz au multe efecte secundare, luate aiurea pot avea consecinte pe care sa le regreti mai tarziu. Din pacate in vest sunt oameni care nu mai traiesc decat gratie anti-depresivelor, anxioliticelor si somniferelor. De curiozitate, ce examen te angoaseaza in asa hal?

E grava rau de tot. Pot jura ca as lua orice sa trec peste perioada asta. E un moment paroxistic. Niciodata nu am mai avut o stare de o asa gravitate. Vreau neaparat sa iau maxim cateva saptamani, pana trec de perioada asta, apoi renunt.

N-ai avea o recomandare concreta? Distonocalmul nu e potrivit?

Da-mi te rog enorm un nume, ceva. Repet, e o stare pe care o percep ca fiind foarte grava. Nu pot face nimic.

#9
pv7721

pv7721

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,187
  • Înscris: 01.07.2013

 EiNsTeIn0s0SoUl, on 11 iunie 2014 - 05:32, said:


E grava rau de tot. Pot jura ca as lua orice sa trec peste perioada asta. E un moment paroxistic. Niciodata nu am mai avut o stare de o asa gravitate. Vreau neaparat sa iau maxim cateva saptamani, pana trec de perioada asta, apoi renunt.

N-ai avea o recomandare concreta? Distonocalmul nu e potrivit?

Da-mi te rog enorm un nume, ceva. Repet, e o stare pe care o percep ca fiind foarte grava. Nu pot face nimic.
In orice caz, nu esti rezonabil deloc. Nu ne-ai spus ce fel de examen poate sa te aduca in starea asta, in asa hal depinde viitorul tau de el? Iti pot da multe exemple mult mai grave de lucruri care ti se pot intampla unde chiar ai putea avea motiv de panica.

Data fiind durata de cateva saptamani nu exista dupa stiinta mea nici un anti depresiv care sa actioneze atat de repede, si repet depresia e una atacurile de panica sunt altele. Chiar si cu anxiolitice (dintre care am dat un exemplu) se intrerup progresiv, deci sigur vor fi mai multe saptamani.

In nici un caz distonocalm care e o struto camila romaneasca: in primul rand ca nu cred sa mai gasesti, am gasit un link care zice ca nu se mai fabrica de ani buni, si in al doilea rand pentru ca dincolo de aspectul calmant, contine si un beta blocant si nu ai tu nevoie de asa ceva. Se ia seara probabil avand si efect sedativ.

Ce anume te impiedica sa consulti un medic pentru a avea sfatul unui profesionist?

#10
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

 Michidoo, on 10 iunie 2014 - 23:09, said:

eu cred ca mai degraba te ajuta discutia cu un psiholog (fara pastile) care te poate invata niste tehnici de a controla atacurile de panica si, cine stie, poate te invata cum poti invata eficient pentru examen...Pana la urma, e o chestiune de vointa. Pe care clar n-o s-o mai ai daca te legumizezi cu pastile
Ideea e f buna dar ai uitat sa-i spui ca pentru sedinte de psihoterapie (cu psihoterapeut format nu cu unul care are numai fac de psihologie) ai nevoie de timp, multe sedinte si o palarie de bani. Timpul e cam scurt si omu' are examene.Eu as consulta un medic. Poate ca situatia nu e chiar asa de serioasa pe cit crede intiatorul.

#11
heathledger

heathledger

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 01.01.2012
ai nevoie de un medicament anxiolitic. du-te la doctor

#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Starea in care te afli este urmarea a multe luni / ani de frustrari , nerealizari , teama . Ce te face sa crezi ca daca iei o pastila colorata ( sau nu ) , ai rezolvat problema ? Esti exact in starea in care pastilele creaza dependenta. Scapi saptamana asta ...si manifestarile cresc exponential saptamana viitoare , cand vei lua iar pastile. Du-te la "pisalog " . Numai ala te mai scapa. Trebuia sa inveti pentru examen tot anul , nu cu o saptamana inainte de examene . Realitatea doare dar neacceptarea ei este si mai nociva . Nu exista solutii minune pentur ce ai tu . Lenea cronica , dezorganizarea , superficialitatea nu apar spontan. Sunt moduri de viata pe care tu , probabil ti le-ai insusit . Si acum cauti o pastila , sa rezolve toate aceste necazuri. Nu o sa gasesti pentru simplul motiv ca n exista asa ceva. Posted Image

#13
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 17.01.2014
@ EiNsTeIn0s0SoUl

Poti incerca Passiflora. Si mananca cel putin o banana/zi. Bananele, pe langa potasiu, au o cantitate importanta de triptofan care iti asigura o stare de buna dispozitie.

Daca totusi simti ca nu poti sa depasesti singur starea in care te afli, ar trebui sa consulti un medic.

#14
vark75

vark75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 22.07.2006
Cu antidepresivele sa te joci abia dupa examene. Asa cum au spus si colegii de forum, au efecte pe termen indelungat, nu se iau episodic. Cea mai ok solutie e, intr-adevar, ceva gen Xanax, Rivotril sau orice alt anxiolitic ori sedativ. Doar ca si astea pot da somnolenta, ameteala si alte efecte secundare. Asa ca ai sanse sa pici examenele daca te apuca somnulPosted Image . De curiozitate, dormi bine? Te odihnesti?

#15
EiNsTeIn0s0SoUl

EiNsTeIn0s0SoUl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 09.08.2008

 vark75, on 11 iunie 2014 - 09:55, said:

De curiozitate, dormi bine? Te odihnesti?
Acum, cu caldura asta, nu prea pot dormi bine. Si chiar tind sa cred ca, daca ar fi rece afara, mi s-ar ameliora mult situatia. Dar nu sunt convins de asta.

Quote

In nici un caz distonocalm care e o struto camila romaneasca: in primul rand ca nu cred sa mai gasesti, am gasit un link care zice ca nu se mai fabrica de ani buni, si in al doilea rand pentru ca dincolo de aspectul calmant, contine si un beta blocant si nu ai tu nevoie de asa ceva. Se ia seara probabil avand si efect sedativ.

Nu pot sa iau unul seara? Oi dormi mai bine? Am gasit acasa un blister.

Am gasit si Sedatif PC; despre asta ai vreo remarca?


Quote

Ce anume te impiedica sa consulti un medic pentru a avea sfatul unui profesionist?

Nu am deloc timp pentru asta, insa ma voi duce sigur dupa examene.

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,558
  • Înscris: 19.04.2009
SedatifPC e ok, dar nu te astepta la miracole din partea lui.
SedatifPC e mai mult pentru oameni plictisiti si plictisiti de plictiseala ( cu usoara tenta de deprimare ).

#17
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Sedativ PC e doar pentru cei care funcționează efectul de placebo.

#18
vark75

vark75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 22.07.2006
Daca nu poti dormi bine, si daca crezi ca odihna te-ar ajuta mai mult, poti incerca un somnifer mai nou, gen Imovane sau Zolpidem, care nu lasa urme a doua zi. Evident, iti trebuie reteta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate