Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 

Nikon D810 - ISO 64/12800, 5FPS 36.3MP, 1080p 50p/60p

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
86 răspunsuri în acest subiect

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.680
  • Înscris: 29.03.2006
Vad ca nicolaie e in zona, asa ca am sa-l atentionez in legatura cu un aspect, mai ales in urma comentariului facut de el.

D800 deja OLD, are un AF o idee mai lent fata de D700-le cu care este el obisnuit.

Este destul de precis in general, daca astepti insa sa termine de facut microajustarile.
Problema asta se remarca in lumina putina, unde D700 face lock sensibil mai repede, si unde 5D MK III face lock si mai repede.
Rezultatul din imagine, legat de sharpnes, este evident in favoarea D800-lui, insa este greu de spus daca asta datorita unui AF mai precis ( posibil cu tate microajustarile lui...), insa destul de sigur datorita rezolutiei mai mari, cat si datorita filtrarii mai putin agresive a zgomotului de imagine - care probabil este mai redus din capul locului fata de 5D MK III.

Eu incerc sa analizez obiectiv aparatele, fara bias.
Oricum, ma amuza naivitatile astea legate de AF, cum se imbata unii cu apa rece, ca ar avea D800 AF ca D4.
Este caraghios, si arata nu doar naivitate, ci fie ignoranta, fie chiar intentii mincinoase.
D3, D4 si DS, DX, sunt camere formidabile nu doar pt performanta de nspe fps-uri, ci in primul rand pt. AF-ul mult mai sigur, mult mai de incredere, mult mai precis.
Si ele rateaza, chiar si dupa ce le-ai setat corect si conform nevoilor si utilizarii, insa una este sa ratezi 11% in situatii complicate, care solicita la maxim sistemul AF, si alta sa ratezi 40 % sau 33% cu o camera dintr-o gama inferioara.
Pt. un amator, diferenta poate sa para nesemnificativa, insa pt. un profesionist, in f. si de cerintele particulare, diferenta asta este catastrofala.

Cum aminteam mai sus, nici 5D MK III nu are AFul din DS/DX.
Insa nu sta sa faca microajustari in lumina slaba.
Este ceva mai rapid decat D700, si sensibil mai rapid fata de D800.
In plus, D800 intra repede in limita de buffer daca tragi RAW sau RAW + JPEG, caz in care trebuie sa astepti 0,9-1,5 secunde pna la urmatoarea declansare, plus faptul ca viteza scade la 1,4-1,6 fps - si asta cu niste carduri de 95 MB/s.
Si se intampla asta, si fara sa exagerezi cu rafale de stadion.
Pur si simplu, te lovesti de limitari mult mai repede si mult mai uzual fata de 5D MK III.

Un senzor de AF asemanator intre doua camere diferite, nu garanteaza deloc acelasi sistem AF.
Poate nici senzorul nu este tocmai identic, si ele pot fi triate si selectionate...
Insa dupa senzor, urmeaza un intreg sistem, procesor si algoritmi de procesare, etc.
Unele camere vechi, erau mult mai rapide comparativ cu unele camere noi.
Unele aveau DSP dedicat pt AF, si nu foloseau la gramada procesorul de imagine pt asta... ;)
Conteaza si algoritmul, si setarile, ajustarile, frecventa procesorului, celelelte lucruri pe care le are de facut, paralelismul, firmware-ul, etc., etc.

Editat de loock, 22 mai 2014 - 22:51.


#20
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.735
  • Înscris: 02.07.2011
Legat de variantele lui CAM3500 eu stiu doar atat
-Versiunea gasita in D300 are o intarziere de o fractiune de secunda cauzata pur din software. Intentionat.
-La Iso5600 1/640 F4 cu 300mm f4, D800 focalizeaza mult mai repede decat D300-le meu. Si NU face nicio microajustare.
- La 1/2000 f4 Iso2000 nu am vazut nicio diferenta la tracking intre D800 si D4.


#21
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.613
  • Înscris: 25.01.2006
D800 nu are ceva sRAW? Nu cred ca ai nevoie de 35 de megapixeli in fiecare zi si ca toti posesorii se lupta cu buffere pline

Editat de miromulus, 23 mai 2014 - 10:01.


#22
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 6.158
  • Înscris: 07.03.2006
D800 nu are sRAW as far as I know. Ai optiunea sa tragi Jpeg Small sau daca vrei RAW, sa il pui pe 12 bit comprimat. Iti reduce cam de 2x, 2.5x marimea si nu pierzi prea multa "calitate". Pe D700 nici nu prea observ diferenta fata de 14 bit necomprimat. Si in loc de RAW de ~80 de mega, ai RAW de ~35 de mega. S-a mai discutat subiectul, sa nu il luam iara la rascolit.

Auzisem ca pe D800s vor sa puna sRAW, in felul asta putand fi un oarece urmas al lui D700.

#23
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.958
  • Înscris: 27.04.2005
D800 are crop mode daca n-ai nevoie de toti megapixelii. Eu nu l-am folosit niciodata, trag doar FX, 14-bit comprimat lossless.

#24
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.613
  • Înscris: 25.01.2006
Acum am vazut cat are RAW-ul. Te termina cu nervii daca vrei sa-l iei la nunta. Bagi 400 de poze pe un card de 32 de Giga. Si banui ca-ti trebuie si din alea de 120 de MB/s, de te costa 5 milioane bucata. Ajungi sa mai dai 30-40 de milioane doar pe carduri, plus vreo 3 harduri extra, daca te duce o singura nunta la 2-300 de giga.

#25
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.958
  • Înscris: 27.04.2005
Intra mai mult, RAW-ul comprimat este in medie sub 50 mega. Cat despre carduri, eu am Sandisk de 32 cu viteza 45MB/s si niste Lexar-uri de 16 cu viteza de 60MB/s.

Nu au tusit niciodata, dar nici nu pot spune ca trag in rafale prelungi (ca altfel luam alta camera).

#26
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.613
  • Înscris: 25.01.2006
Pai la viteza aia scrie mai putin de o imagine pe secunda. Nu trebuie foarte mult sa-l gatui. Ceva mai serios, ca un aruncat de buchet, si esti fript bine.

#27
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.922
  • Înscris: 28.12.2006
"Alo don'soara puteti sa mai aruncati odata ca am...D800"

#28
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.958
  • Înscris: 27.04.2005
Ai uitat de buffer. In plus, daca ai ceva glagorie in cap, la rafale muti pe JPEG si tragi mult si bine. Serios, cine face rafala de RAW-uri la aruncarea buchetului are nevoie de mai mult decat de un buffer mare... Si aruncarea buchetului dureaza vreo doua secunde, really, din 8 cadre ar cam trebui sa-ti iasa ceva, nu trebuie sa te sprijini de declansator cu cinci minute inainte de faza de frica sa nu pierzi "Bressonul" tau (aka momentul decisiv)...

Cunosc destul de multi fotografi cu D800, majoritatea de afara, si niciunul nu s-a dat lovit de fps... Suntem noi romanii asa, mai sprinteni, la pozat cacaturi, pe principiul "oricum pixelii nu mor".

Fotografii de nunta in principiu se bucura de dynamic range-ul mare, sa faca northern light portrait la mireasa, detalii si pe rochia miresei si pe costumul mirelui etc, nimicuri d'astea. La noi pozatul la nunta e un fel de sport tehnic, cred ca si la taiatul tortului mitraliaza campionii.

La subiectul cu bufferul, pentru cei ancrasati inca in meandrele vitezei insuficiente a batranului D800, un citat din mesterul Galbraith:

Quote

"In a quick test with a preproduction D800 body set to ISO 100, we were able to rattle off 20 NEF (14-bit, lossless), 37 full-resolution JPEG Fine and 15 NEF+JPEG continuous frames, at 4fps with a fast CompactFlash card loaded"

Editat de glumetu, 23 mai 2014 - 18:27.


#29
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.613
  • Înscris: 25.01.2006
Nu am zis de buffer. Am zis de card.

#30
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.996
  • Înscris: 08.06.2005
Stie cineva daca modelele cu s la coada sunt diferite si ca ergonomie(la grip ma refer)?  Ceva in genul D7100 vs D7000, unde gripul primei are adancitura (de sub shutter)  pt deget mai mare.  Am tinut in mana un D800 vreo doua ore si nu a fost prea confortabil.

#31
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.996
  • Înscris: 08.06.2005

View Postmircea812, on 22 mai 2014 - 09:39, said:

Am tras de curand sport cu D800e(+70-200 2.8 vr2) fiind ''intoxicat'' de faptul ca este lent. Mare eroare. E lent daca este primul dslr pe care pui mana. Abia astept sa apara subiectul topicului sa-mi cumpar un D800e ''lent'' second hand de pe piata Posted Image  (doar daca nu o sa am vreo revelatie folosind 5DM3)

Am ajuns sa ma citez singur  :)    D800E + 70-200 2.8 VR II    este in urma lui Canon 5D mark III + 70-200 2.8 usm is II.  E nebunie cat de repede focalizeaza Canon-ul si cum mentine focusul pe subiectul in miscare. Nu credeam ca o sa spun asta vreodata.

#32
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 6.158
  • Înscris: 07.03.2006
Asta am mai spus si eu de cateva ori. Au pus AF fain in 5Dmk3 iar unele din obiectivele Nikon nu focalizeaza la fel de rapid ca omoloagele lor Canon, 70-200 VR fiind unul din ele.

#33
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.996
  • Înscris: 08.06.2005
Daca alea rapide din tabara Nikon sunt cele de 6000 de euro e ca si cum n-ar fi!  Poate 70-200 f4 ?

Pentru mine, a fost o surpriza.  Ma asteptam sa fie insesizabila diferenta.

#34
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.735
  • Înscris: 02.07.2011

View Postmircea812, on 03 iunie 2014 - 20:09, said:

Daca alea rapide din tabara Nikon sunt cele de 6000 de euro e ca si cum n-ar fi!  Poate 70-200 f4 ?

Pentru mine, a fost o surpriza.  Ma asteptam sa fie insesizabila diferenta.

Pai o asemenea afirmatie naste in mine cateva intrebari (de bun simt zic eu):
1) In ce conditii ai fotografiat?
2) Ce subiecte ai fotografiat?
3) Cu ce setari de AF ai folosit cele doua aparate?
4) Care a fost procentajul de cadre in-focus pentru cele doua aparate?

#35
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.816
  • Înscris: 08.01.2010

View Postmircea812, on 03 iunie 2014 - 16:32, said:

Am ajuns sa ma citez singur  Posted Image D800E + 70-200 2.8 VR II este in urma lui Canon 5D mark III + 70-200 2.8 usm is II.  E nebunie cat de repede focalizeaza Canon-ul si cum mentine focusul pe subiectul in miscare. Nu credeam ca o sa spun asta vreodata.

D800 nu e un body de actiune si nu are un AF de top precum D4. Ca e eficient de cele mai multe ori pentru un utilizator obisnuit asta este altceva.
Pentru actiune si viteza maxima nu exista concurenta pentru D4, respectiv 1dx/1d4. 5d3 e aproape, dar nu are nimic de spus cand vine vorba de fps, robustete si ergonomie.

#36
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.996
  • Înscris: 08.06.2005

View PostStefanSC, on 04 iunie 2014 - 08:47, said:

Pai o asemenea afirmatie naste in mine cateva intrebari (de bun simt zic eu):
1) In ce conditii ai fotografiat?
2) Ce subiecte ai fotografiat?
3) Cu ce setari de AF ai folosit cele doua aparate?
4) Care a fost procentajul de cadre in-focus pentru cele doua aparate?


1. Similare, ziua, soare sau innorat.
2. Atletism (subiect in miscare paralela si perpendiculara cu camera)
3.  Canon 5D mark 3 AI Servo , case 1, (first image priority, second image priority),  AF Point expansion (varianta cu patru puncte din jur). Am lasat numai punctele in cruce active(41 la numar).
Nikon D800e  AF-C , Dynamic(9 si 21 de puncte) si 3D cateodata.
   Din cand in cand si focalizare cu butonul AF-ON la ambele.
4.  La Canon sunt mai multe in focus.

Ideea  este ca focalizeaza mai repede, instant as spune, pe cand la D800e simti intervalul ala de timp, foarte mic, in care incearca sa focalizeze.

Editat de mircea812, 04 iunie 2014 - 16:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate