Chirurgia endoscopică a hipofizei
"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală. Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale. www.neurohope.ro |
Comparații între hărțile iGO ale celor 3 furnizori
Last Updated: Jul 18 2018 11:36, Started by
Rhesus
, May 11 2014 17:45
·
0
#55
Posted 15 July 2014 - 16:11
Da, își ia prin TMC - RDS. Deci prin radio, nu prin net.
|
#56
Posted 15 July 2014 - 16:22
Prin net o face, de pe anumite site-uri. Însă licențele sunt TMC.
Vezi că a fost discuția mai în spate puțin. Edited by c6t9, 15 July 2014 - 16:41. |
#57
Posted 15 July 2014 - 16:36
TMC este prin radio FM, prin informatia rds, pe net e probabil alt protocol si aparate care sa si aibe net, deci nu PNA-uri.
In Romania TMC se transmite prin ProFM (TrafficNav), asta a fost primul, a pornit din 2012, mai exista un serviciu alternativ mai nou "TraficOK" facut de AROBS Transilvania Software si Be-Mobile, transmis de EuropaFM. |
#58
Posted 15 July 2014 - 16:39
Știu ce înseamnă TMC. Numai că aici "schimbul" este intermediat prin net Licența în sine însă este aceeași.
E și simplu de înțeles de ce. Toate au net, receptoare radio prea puține, capabile să funcționeze fără antenă și mai puține. Am beneficiat eu de asta de curând de mai multe ori. Dacă scoți licențele TMC, nu mai ai acces. Edited by c6t9, 15 July 2014 - 16:39. |
#59
Posted 15 July 2014 - 16:41
andreic, on 15 iulie 2014 - 16:36, said:
La noi in tara nu va faceti griji, nici un post nu transmite TMC si nici nu o va face prea curand. http://www.smailo.ro...-tmc/descriere/ http://www.emag.ro/s...t/pd/D3PTLBBBM/ Edited by gumball3000, 15 July 2014 - 16:41. |
#60
Posted 15 July 2014 - 16:43
gumball3000, on 15 iulie 2014 - 16:41, said:
Te grabesti, nu apucasem sa pun update-ul. c6t9, on 15 iulie 2014 - 16:39, said:
Știu ce înseamnă TMC. Numai că aici "schimbul" este intermediat prin net Licența în sine însă este aceeași. E și simplu de înțeles de ce. Toate au net, receptoare radio prea puține, capabile să funcționeze fără antenă și mai puține. Am beneficiat eu de asta de curând de mai multe ori. Dacă scoți licențele TMC, nu mai ai acces. |
#62
Posted 15 July 2014 - 16:48
Apropo exista harti igo care sa aibe si cladiri/amprente la sol (nu 3d) si vegetatie, in afara de NNG/fost topmap (preferata mea) care are demult ?
|
#63
Posted 15 July 2014 - 20:58
Pentru cine vrea trafic sa foloseasca Waze. Cred ca e cel mai bine implementat sistem de genul asta in Romania la ora actuala si tind sa cred ca pe viitor, o data cu integrarea completa in Google Maps isi va mentine pozitia.
|
#65
Posted 24 August 2014 - 23:22
O nouă comparație între următoarele hărți:
1. HERE 2014.Q1 (A) 2. TomTom 2013.12 ( 3. Google Maps - august update. © _______________________________________________________ Zone vizate: 1. Județul Oradea 2. Județul Arad 3. Județul Satu Mare ________________________________________________________ Efectuarea traseelor: - In zonele urbane/drumuri naționale: Toate hărțile (A,B,C) - nota 10 - Comună județul Satu Mare: B,C s-au comportat ok, HERE m-a pus să înconjor 15km, deoarece comuna avea drum nepavat. Inexplicabil având în vedere că tot drumul era in stare bună. Drumuri forestiere, restaurante in zone retrase (in padure, deviere de la DN/E aprox 3-4 km): - Google Maps și TomTom au recunoscut zona, HERE nu a recunoscut o parte din drumul lăturalnic - Google Maps și TomTom nu au găsit restaurantul, totuși fișierul POI 2014.Q1 de la HERE, a recunoscut restaurantul (foarte ciudat. cunoaște restaurantul, dar drumul până la el NU) Clasificarea drumurilor: - Toate hărțile au deținut clasificări corecte (DN/E/DJ), dar nu si rangul corespunzator (un minus la HERE) Detalii referitoare la calitatea drumurilor: - Google Maps și TomTom dețin informații corecte. Here iarăși arată drumuri pavate ca nepavate dar și invers.............. Detalii referitoare la drumuri rurale, nepavate, neuzitate: - Surprinzător, TomTom deține multe drumuri semi-practicabile (doar cu tractorul), si spre fericirea noastră sunt clasate corespunzător... (nepavate) - Google Maps deține aproape la fel multe drumuri, dar câteva drumuri nepavate sunt date spre folosintă în hartă. Le-am raportat la google - HERE are drumurile care apartin doar comunelor nu și cele intercomunale (offroad sau intre comune). Denumiri de străzi (exclus cele din orase mari, unde toate hărțile se comportă ok): - Google Maps deține cele mai multe și cele mai corecte denumiri - HERE are denumiri în comunele medii-mari - TomTom nu are incă denumiri in comune Puncte de interes: - HERE deține cele mai multe puncte de interes. In zona rurală, depășește ușor Google Maps (buticuri, cafenele la botul calului, magazine MIXT, primării rurale se găsesc in 2014.q1HERE dar in Google Maps nu) - TomTom dezastru la capitolul puncte de interes - Google Maps depășește HERE la punctele de interes in orașe mari (Arad,Oradea,Carei,Satu Mare) Sensuri giratorii: - Google Maps, 1 singur giratoriu lipsă - TomTom, 4 giratorii lipsă - HERE, >5 (nici nu mai stiu). NU AM VERIFICAT DETALIILE REFERITOARE LA ADRESE Concluzie personală: Google Maps - 9.50 Hărțile Google Maps pot fi folosite cu incredere in trasee. TomTom - 9.30 In ciuda multor giratorii lipsa (majoritatea create in 2014), cu supriza remarc drumurile ,,de coclauri", montane, si cele intercomunale. Totusi, fiind cea mai veche harta (HERE si Google sunt din 2014), merita o nota mare. Apreciez rutarile deosebit de bune ale hartii. HERE - 8/9 Periferiile localitatilor mari sunt neglijate. Drumurile care s-au prelungit prin constructia de vile, nu apar pe harta. Sensuri giratorii lipsa. Inexplicabil pt o harta din 2014. Rutari aiurea in zone rurale. Un plus pt. care primeste acel /9 il reprezinta fisierul POI destul de consistent. O harta TomTom impreuna cu un fisier POI HERE, este cea mai buna optiune la ora actuala pt. sisteme de navigatie clasice. Edited by Rhesus, 24 August 2014 - 23:24. |
#66
Posted 25 August 2014 - 12:59
Pacat ca nu ai avut cum testa si harta de la unguri, TopMap. Eu pentru Romania, in zonele in care merg mai des, sunt cel mai multumim de ea (giratorii, drumuri pavate, nume sate/comune).
|
#67
Posted 25 August 2014 - 19:37
A cam ieșit din discuții TopMap. Defapt nici nu mai există TopMap, ci doar NNG (NavNGo), firma care a preluat de la TopMap harta și pe care o ține ca bibelou... A fost bună la vremea ei.
|
#68
Posted 26 August 2014 - 20:45
Ceva hărți noi? N-am avut timp să caut, dar ar fi bine dacă ar exista periodic o actualizare. Here îmi face rutări foarte ciudate. Acum înțeleg că problema poate fi de la modul în care au fost identificate drumurile.
|
#70
Posted 29 August 2014 - 06:39
Rhesus, on 24 august 2014 - 23:22, said:
O harta TomTom impreuna cu un fisier POI HERE, este cea mai buna optiune la ora actuala pt. sisteme de navigatie clasice. Harta Here testata de tine este CN EUROPE NTU 2015.20 aparuta luna asta pentru navigatoarele dedicate marca Garmin sau este vorba de o versiune mai veche? Edited by fredy2007, 29 August 2014 - 06:42. |
#71
Posted 29 August 2014 - 09:39
TomTom inca are lipsuri majore. Ca si cel legat de inexistenta unor orase mici destul de importante. Cum este de exemplu Baile Olanesti- ditamai statiunea renumita - la TomTom exista Livadia in locul lor. Livadia este un catun de maxim 300 persoane care este pozitionat la vreo 3 Km de Baile Olanesti. Eforie Nord. Este copiat dupa un plan cadastral vechi de peste 20 de ani cand o parte din strazile de acolo aveau alt nume iar cartiere intregi inca nu exista... De asemeni este de evidential lipsa numelor stradale in multe orase fata de Here care le are. Mai e de asteptat cel putin un an la TomTom pana sa ajunga la nivelul la care este acum here... Lipsa momentana a unor giratorii este chiar o problema de mica importanta si cu cel mai mic impact asupra navigarii. Daca ajungi intr-o intersectie cu un giratoriu este aceeasi branza. Tot in aceleasi directii o apuci, doar ca vocea nu te mai anunta ca urmeaza sa intri intr-un giratoriu si sa o iei pe a nu stiu cata iesire. Oricum nu ai timp sa numeri iesirile in timp ce conduci. Ca pe urma ajungem la situatia penibila unui coleg de pe aici care spunea ca era sa moara din cauza unei harti GPS...
Rhesus, on 24 august 2014 - 23:22, said:
O nouă comparație între următoarele hărți: 1. HERE 2014.Q1 (A) 2. TomTom 2013.12 ( 3. Google Maps - august update. © _______________________________________________________ Zone vizate: 1. Județul Oradea 2. Județul Arad 3. Județul Satu Mare ________________________________________________________ Efectuarea traseelor: - In zonele urbane/drumuri naționale: Toate hărțile (A,B,C) - nota 10 - Comună județul Satu Mare: B,C s-au comportat ok, HERE m-a pus să înconjor 15km, deoarece comuna avea drum nepavat. Inexplicabil având în vedere că tot drumul era in stare bună. Drumuri forestiere, restaurante in zone retrase (in padure, deviere de la DN/E aprox 3-4 km): - Google Maps și TomTom au recunoscut zona, HERE nu a recunoscut o parte din drumul lăturalnic - Google Maps și TomTom nu au găsit restaurantul, totuși fișierul POI 2014.Q1 de la HERE, a recunoscut restaurantul (foarte ciudat. cunoaște restaurantul, dar drumul până la el NU) Clasificarea drumurilor: - Toate hărțile au deținut clasificări corecte (DN/E/DJ), dar nu si rangul corespunzator (un minus la HERE) Detalii referitoare la calitatea drumurilor: - Google Maps și TomTom dețin informații corecte. Here iarăși arată drumuri pavate ca nepavate dar și invers.............. Detalii referitoare la drumuri rurale, nepavate, neuzitate: - Surprinzător, TomTom deține multe drumuri semi-practicabile (doar cu tractorul), si spre fericirea noastră sunt clasate corespunzător... (nepavate) - Google Maps deține aproape la fel multe drumuri, dar câteva drumuri nepavate sunt date spre folosintă în hartă. Le-am raportat la google - HERE are drumurile care apartin doar comunelor nu și cele intercomunale (offroad sau intre comune). Denumiri de străzi (exclus cele din orase mari, unde toate hărțile se comportă ok): - Google Maps deține cele mai multe și cele mai corecte denumiri - HERE are denumiri în comunele medii-mari - TomTom nu are incă denumiri in comune Puncte de interes: - HERE deține cele mai multe puncte de interes. In zona rurală, depășește ușor Google Maps (buticuri, cafenele la botul calului, magazine MIXT, primării rurale se găsesc in 2014.q1HERE dar in Google Maps nu) - TomTom dezastru la capitolul puncte de interes - Google Maps depășește HERE la punctele de interes in orașe mari (Arad,Oradea,Carei,Satu Mare) Sensuri giratorii: - Google Maps, 1 singur giratoriu lipsă - TomTom, 4 giratorii lipsă - HERE, >5 (nici nu mai stiu). NU AM VERIFICAT DETALIILE REFERITOARE LA ADRESE Concluzie personală: Google Maps - 9.50 Hărțile Google Maps pot fi folosite cu incredere in trasee. TomTom - 9.30 In ciuda multor giratorii lipsa (majoritatea create in 2014), cu supriza remarc drumurile ,,de coclauri", montane, si cele intercomunale. Totusi, fiind cea mai veche harta (HERE si Google sunt din 2014), merita o nota mare. Apreciez rutarile deosebit de bune ale hartii. HERE - 8/9 Periferiile localitatilor mari sunt neglijate. Drumurile care s-au prelungit prin constructia de vile, nu apar pe harta. Sensuri giratorii lipsa. Inexplicabil pt o harta din 2014. Rutari aiurea in zone rurale. Un plus pt. care primeste acel /9 il reprezinta fisierul POI destul de consistent. O harta TomTom impreuna cu un fisier POI HERE, este cea mai buna optiune la ora actuala pt. sisteme de navigatie clasice. Comparatia ta poate fi pur ipotetica atata timp cat nu specifici in ce sate ai avut probleme, care a fost traseul, eventual ceva screeenshoturi cu ruta care ai parcurs-o... Edited by razor74, 29 August 2014 - 09:30. |
#72
Posted 29 August 2014 - 19:58
Cunosc persoane care dau o gramada de bani pe lucruri (aparate) pe care nu stiu sa le foloseasca.
Uite aici screenshot cu Baile Olanesti pe harta de la Tomtom: Baile Olanesti.png 429.22K 71 downloads Si citeva imagini cu strazile din Eforie Nord: Screenshot_2014-08-29-19-14-20.png 275.66K 68 downloads Eforie Nord 1.png 785.7K 50 downloads Eforie Nord 2.png 784.97K 48 downloads Eforie Nord 3.png 777.08K 52 downloads Si acum fii atent la asta: Eforie Nord 4.png 467.17K 69 downloads Daca mai ai alte nelamuriri si vrei alte screenshoturi de pe harta tomtom, cere si voi posta. |
Anunturi
▶ 0 user(s) are reading this topic
0 members, 0 guests, 0 anonymous users