Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Hackintosh / 4k display

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Cum credeti ca s-ar vedea fonturile pe un monitor 4k ( 32 / 39 inch ) comparativ cu 1080p / 32 sau 39 inch ?
S-ar vedea mai clar ? Ceva asemanator cu Retina display ?
Multumesc.

Edited by eduard_w, 02 May 2014 - 15:04.


#2
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Ca și pe un FHD de 15,6 de laptop pt cel de 32 (17 pt 39), rezoluția / suprafață e similară.

#3
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Ma refer la claritatea fonturilor. Nu-mi place cum se vede la 1080p ( 24 / 27 / 32 inch )
Fonturile se vad parca sterse, comparativ cu Windows

Edited by eduard_w, 02 May 2014 - 16:07.


#4
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Vorbim de cleartype?

#5
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Da, un fel de cleartype

#6
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
M-am uitat la acest video, dar e foarte greu sa-mi dau seama de claritatea fonturilor / 4k display
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KUvphmy0v2k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Un MBP cu Retina display / 15 inch, aspect ratio 16:9, are rezolutia de 2880 x 1800
Un monitor de 28 inch / 4k, are rezolutia de 3840 x 2160 ( in imaginea atasata am adaugat si un monitor de 27 inch / 1080p, pt a compara )

Ce parere aveti, tinand cont de densitatea pixelilor / square inch ? S-ar observa diferente / claritate / pe un display 4k vs 1080p ? Aici ma refer in special la calitatea fonturilor.
Credeti ca s-ar vedea ca pe un MBP cu Retina ? Sau macar se apropie ?

Attached Files



#7
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
N-are nimeni o idee ?

#8
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Am descoperit acest site
http://isthisretina.com/
Cum credeti ca s-ar vedea fonturile pe un 4k display de 28 inch, comparativ cu MBP Retina de 15 inch ?
S-a putea " emula " prin setarea scaled / HiDPI ? Am atasat aici o imagine / comparatie cu un MacBook Retina Display de 15 inch vs monitor 4K de 28 inch

MacBook Retina Display are 226 PPI

4K display 28 inch are 157 PPI

Se apropie macar acel monitor 4k de 28 inch, de MacBook Retina Display15 inch , la claritatea fonturilor ?
In stanga : 4K Display 28 inch
In dreapta : MBP Retina 15 inches

Attached Files


Edited by eduard_w, 05 July 2014 - 13:13.


#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Calitatea fonturilor depinde in primul rand de dimensiune. O litera desenata intr-un chenar de 10x10 pixeli va arata evident mai prost decat aceeasi litera desenata intr-un chenar 100x100.

Pe ecranul de 28'' ai nevoie de o suprafata fizica mai mare pentru a randa text la aceeasi calitate cu macbook retina display. Daca nu te deranjeaza dimensiunea textului (nu stai lipit de ecran de exemplu) (si daca poti mari dpi, n-am cautat sa vad cum se face in OS X), obtii cam acelasi lucru.

Daca insa ti se va parea textul prea mare si setezi o dimensiune mai mica decat cea calculata pentru treaba de mai sus, vei obtine o calitate mai redusa.


#10
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Din cate stiu, in OS X nu exista optiunea de a modifica dpi-ul, asa ca in Windows. Din pacate.
Ideea era urmatoarea : modificand optiunea " scaled - HiDPi " la un monitor 4K de 28 inch, se obtine o claritate cat de cat, apropiata cu cea de MBP Retina ?
Nu stiu daca ai dreptate referitor la fraza " Pe ecranul de 28'' ai nevoie de o suprafata fizica mai mare pentru a randa text la aceeasi calitate cu macbook retina display " dar nici nu te contrazic.
Si nu o spun cu ironie, nici vorba de asa ceva
De ce sa ai nevoie de o suprafata fizica mai mare pe ecranul de 28" cu 4K, pentru a randa text la aceeasi calitate cu macbook retina display ?
Nu m-ar deranja dimensiunea textului, ci faptul ca textul ( in special in browsere - Mozilla Firefox, Chrome, Safari ) apare blurat.
Eu as tinde sa cred ca pt a randa text la aceeasi calitate cu Macbook Retina display, ai nevoie de ecran mai mic de 28 inch, cu rezolutia mare ( 4K ) astfel incat, atunci cand faci scaled - HiDPi, sa obtii o claritate cat mai apropiata de MBP Retina display
Dar repet, e doar o parere de-a mea, nu te contrazic.

Edited by eduard_w, 05 July 2014 - 15:21.


#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Daca pe mac ai un text ce ocupa 10 inch pe ecran, pe acel monitor, acelasi text la aceeasi rezolutie (decupat dintr-un screenshot sa zicem) ar ocupa 14.4 inch. (226.42/157.35)

#12
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
De acord cu tine
Si nu crezi ca fonturile s-ar vedea mai clar decat pe 1080p ??

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Am zis eu ceva de 1080p?

#14
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Nu.
Eu incercam doar sa compar ..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate