Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 

Cazier, va implor sa ma ajutati cu un raspuns

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
151 răspunsuri în acest subiect

#73
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 551
  • Înscris: 28.03.2012

 dennyssu1, on 24 aprilie 2014 - 14:48, said:



Defapt..nu ma vazuse nimeni..ei ma luase drept suspect pentru niste baterii furate..si intamplarea a fost ca m-au prins si pe mine cu ceva..
Aha, acum realizez ca erati in gasca la furat! Mars de'aci, potaie! Stii ce i s-a urat lu' mitica? La fel si VOUA!!!!!

#74
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.266
  • Înscris: 08.10.2010

 maramicuip, on 24 aprilie 2014 - 14:45, said:

Dosare penale si caziere au infractorii periculosi.
Absolut toata lumea care a savarsit o fapta penala se poate alege cu dosar penal (ori la cerere, ori din oficiu, in functie de fapta) si toata lumea care a fost condamnata pentru o fapta penala se alege cu cazier, chiar daca primeste si doar amenda penala pt. un furtisag de doi bani. Nu doar "infractorii periculosi". Aia de fapt sunt o minoritate dintre cei cu cazier.

 maramicuip, on 24 aprilie 2014 - 14:45, said:

Stii de ce nu au chemat politia?
Pentru ca sefii din politie le-au atras atentia astora care sunt paznici sa nu-i deranjeze pentru nimicuri.
Ca daca sunt chemati pentru fapte care nu intrunesc conditii de incepere a urmariri penale, le trimit factua.
Mananci rahat total aiurea, in stil conspirationisto-infantil. Politia nu are dreptul sa atraga atentia pentru nimic, acolo unde este vorba de o (presupusa) fapta penala este obligata sa intervina daca i se cere. Super si Hypermarketurile sunt impanzite de camere video iar pazniciii sunt fix cu ochii pe dubiosi. Condamnarea acestora e o rutina simpla, caci exista dovezi. Politia nu poate trimite facturi.

 maramicuip, on 24 aprilie 2014 - 14:45, said:

Daca cineva da tele fon la pompieri si alarma este falsa, trebuie sa plateasca interventia.
112 se bazeaza si el pe acelasi lucru.
Pentru furt se poate suna la 112. Desi eu banui ca magazinele au numerele sectiilor locale si suna acolo. "Procesarea" hotilor in marile lanturi de retail e o treaba oarecum de rutina.

Editat de MrReason, 24 aprilie 2014 - 14:56.


#75
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 551
  • Înscris: 28.03.2012

 maramicuip, on 24 aprilie 2014 - 14:52, said:


Politia romana a aprobat regulamentul ala, dar niciodata nu cred ca a aprobat o singura litera prin care sa autorizeze un control corporal asupra unei persoane ca a spus: nu, nu vreau, lasati-ma in pace, De ce?, ce vreiti, cine sunteti,
Pai atunci nu face control cu forta, este retinuta persoana  pana la sosirea Politiei!
LE. Daca intrebi cine sunt, inseamna ca esti analfabet sau orb! Oamenii au ecusoane LA VEDERE cu numele si firma careia aprtin.

Editat de onisoru, 24 aprilie 2014 - 14:58.


#76
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.813
  • Înscris: 26.11.2006

 maramicuip, on 24 aprilie 2014 - 14:39, said:

Prezumtia de nevinovatie? Unde este?
Cine hotaraste ca fiica mea de 11 ani TREBUIE  sa se supuna unui control corporal?
Nu mai faceti asemenea aberatii.
Agentul de politie (in contact permanent cu sefii sai ) este singurul care poate gestiona o asemenea situatie.


1. Prezumtia de nevinovatie opereaza in cursul unui proces penal.
Cand vei sti ce este asta, mai vorbim.
2.Parca fata avea 16 ani. Acum are 11 ani?
In Romania, persoanele minore, care nu au implinit varsta de 14 ani, NU raspund penal.
De regula persoanele sub 14 ani nu au acces singure in magazine.
Mai ales in cele mari.
Daca totusi un copil care nu are 14 ani, este suspectat de comiterea unei infractiuni de furt, poate fi CONTROLAT in prezenta cel putin a unui parinte.

#77
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 551
  • Înscris: 28.03.2012
Da, am obosit, nu mai vreau sa spun nimic. Furati in continuare, daca va cere cineva int-un magazin geanta sau corpul la control, dati-i inainte cu drepturile omului! Fereasca domnul sa fiti vinovati!

#78
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.251
  • Înscris: 28.07.2010

 MrReason, on 24 aprilie 2014 - 14:55, said:

Absolut toata lumea care a savarsit o fapta penala se poate alege cu dosar penal (ori la cerere, ori din oficiu, in functie de fapta) si toata lumea care a fost condamnata pentru o fapta penala se alege cu cazier, chiar daca primeste si doar amenda penala pt. un furtisag de doi bani. Nu doar "infractorii periculosi". Aia de fapt sunt o minoritate dintre cei cu cazier.


Mananci rahat total aiurea, in stil conspirationisto-infantil. Politia nu are dreptul sa atraga atentia pentru nimic, acolo unde este vorba de o (presupusa) fapta penala este obligata sa intervina daca i se cere. Super si Hypermarketurile sunt impanzite de camere video iar pazniciii sunt fix cu ochii pe dubiosi. Condamnarea acestora e o rutina simpla, caci exista dovezi. Politia nu poate trimite facturi.


Pentru furt se poate suna la 112. Desi eu banui ca magazinele au numerele sectiilor locale si suna acolo. "Procesarea" hotilor in marile lanturi de retail e o treaba oarecum de rutina.
Procesarea hotilor?
Ce vrei sa spui cu asta? S-au transformat magazinele in penitenciare?
Nu cumva asta este concurenta neloiala?
Cine a hotariat ca sunt hoti cei retinuti de agentii din supermarketuri?

#79
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.992
  • Înscris: 02.09.2011
Din pacate observ ca sunt unii care tin partea acestui specimen care marturiseste ca "m-au prins si pe mine cu ceva". Trebuia chemata politia si bagat acolo unde ii este locul. Dupa numele manelistic si analfabetism presupun ca e un minoritar. Eu, daca eram paznic la acel magazin, il bateam pana ii scoteam 7-8 dinti inainte sa vina politia si le spuneam ca s-a impiedicat si s-a lovit la mufa.

Pt. maramuip sau cum iti spune, ca tot ii dai cu fiica-ta de 16 ani, cand ti-o viola-o unu d-asta cu apucaturi infractionale, ma intreb daca tot asa ii vei tine partea.

#80
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.537
  • Înscris: 17.04.2006

 gerbil, on 24 aprilie 2014 - 13:06, said:

Nu a semnat nimic, dar s-au tinut de el pana a dat banii pe curea si nici nu au vrut sa se uite pe camere. Niste idioti, l-au vazut mai ametit (era dupa un atac cerebral) si s-au luat de el.

Putea sa sune la 112 fara ezitare.

Poate ti-a raspuns cineva, dar citeste naiba 5 pagini pentru un infractor marunt (initiatorul).

Editat de Sef-chenko, 24 aprilie 2014 - 15:13.


#81
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.266
  • Înscris: 08.10.2010

 maramicuip, on 24 aprilie 2014 - 15:04, said:

Procesarea hotilor?
Ce vrei sa spui cu asta? S-au transformat magazinele in penitenciare?
Procesarea = vazut hot ori pe camera ori direct de paznic/manipulant/casiera/etc.,

- invitat suspectul intr-o incapere separata, cerut suspectului sa arate ce are (prin buzunare/pe sub haine/bagaje etc.)

* daca doreste se procedeaza asa, iar daca e descoperit cu furtisaguri, pt. valori mici/prima abatere => deventual (daca doreste magazinul) intelegere prin plata de x ori a produselor manglite... daca valoare e mare/hotul e recidivist, chemat militia... daca nu s-a descoperit nimic si e doar un client nevinovat, cerut scuze, etc. (daca e client nevinovat, procedura nu dureaza decat cateva minute cat se uita aia pe ici colo, e doar un mic deranj)

*daca nu doreste, chemat militia, care se ocupa ea de perchezitie... in cazul asta, daca persoana e nevinovata va avea de asteptat mai mult si nu se alege cu nimic in plus, daca e prinsa cu furtisaguri (chiar si mici) se face plangere, dosar penal, etc.. aia care nu-s la prima abatere (au mai furat) au toate sansele sa ajunga la mititica pe bune

Intelegi?

 maramicuip, on 24 aprilie 2014 - 15:04, said:

Nu cumva asta este concurenta neloiala?
Cine a hotariat ca sunt hoti cei retinuti de agentii din supermarketuri?
Nu e concurenta neloiala. (lol!)
Scuze, suspecti vroiam sa zic.

Editat de MrReason, 24 aprilie 2014 - 15:17.


#82
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.222
  • Înscris: 03.08.2010

 dennyssu1, on 24 aprilie 2014 - 13:02, said:


Ce mandat? Nu avea nimic..a inceput sa ma pipaie..chiar iam spus  ca nu are nici un drept sa-mi faca asta. El in continuu zicea ca o sa cheme politia si face cazier..
daca eram in locul aluia te jucam in picioare, si-mi faceam din capatana ta sac de box.

#83
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.266
  • Înscris: 08.10.2010

 feitosak1, on 24 aprilie 2014 - 15:08, said:

Eu, daca eram paznic la acel magazin, il bateam pana ii scoteam 7-8 dinti inainte sa vina politia si le spuneam ca s-a impiedicat si s-a lovit la mufa.
Si te alegeai tu cu dosar penal, e cam plin de camere si personal pe unde au paznici. Iar fapta comisa era cu mult mai grava decat cea comisa de hot.

Nu asa se procedeaza in lumea civilizata.

Scopul paznicilor e sa prinda hotii, nu sa faca dreptate ei insisi. De asta se ocupa ori cine a angajat paznicul daca e posibila impacarea fara plangere penala, ori justitia.

Editat de MrReason, 24 aprilie 2014 - 15:24.


#84
dennyssu1

dennyssu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 23
  • Înscris: 24.04.2014

 feitosak1, on 24 aprilie 2014 - 15:08, said:

Din pacate observ ca sunt unii care tin partea acestui specimen care marturiseste ca "m-au prins si pe mine cu ceva". Trebuia chemata politia si bagat acolo unde ii este locul. Dupa numele manelistic si analfabetism presupun ca e un minoritar. Eu, daca eram paznic la acel magazin, il bateam pana ii scoteam 7-8 dinti inainte sa vina politia si le spuneam ca s-a impiedicat si s-a lovit la mufa.

Pt. maramuip sau cum iti spune, ca tot ii dai cu fiica-ta de 16 ani, cand ti-o viola-o unu d-asta cu apucaturi infractionale, ma intreb daca tot asa ii vei tine partea.

Intrebarea mea era foarte clara, tu esti total pe langa subiect. Nume de manelist? Dar feitosak ce nume mai e? Data viitoare te voi intreba pe tine daca imi permiti sau nu sa imi pun acest nume, care defapt este un nickname dar mna. Analfabet? Nici gand. Faptul ca nu sunt in fata unui Pc este o cauza pentru greselile gramaticale. Tu daca erai paznic erai mare bataus..atunci te intreb eu..nu cu tine se duce tara de rapa? Cu de astia ca tine care scot 7-8 dinti..care spun orice intre 4 pereti doar ca sa se afle in treaba..si chiar daca e adevarat, te intreb eu pe tine..care din noi 2 e specimenul?:)

#85
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.537
  • Înscris: 17.04.2006
dennyssu1: bine bine, manelist nu, analfabet nu dar de etnie nu ai zis nimic, sa mai asteptam? :lol:

#86
dennyssu1

dennyssu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 23
  • Înscris: 24.04.2014

 underrated, on 24 aprilie 2014 - 15:16, said:

daca eram in locul aluia te jucam in picioare, si-mi faceam din capatana ta sac de box.

Iarasi un offtopic. Iarasi unul care este tare in gura intre 4 pereti..toti sunteti mari batausi si va dati cu fantezii, am avut o problema, am cerut rezolvare, cine a putut m-a ajutat si le multumesc , restora care nu ma inghic, ce sa zic..sa ma suga:)

#87
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.992
  • Înscris: 02.09.2011
Pai......cred ca ala care fura baterii si alte kkturi de prin magazine.

Mr Reason, era doar un fel de a spune...........ma enerveaza cretinii astia care fura baterii sa-si puna la masinutze.

#88
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.461
  • Înscris: 09.05.2007

 dennyssu1, on 24 aprilie 2014 - 15:18, said:

Tu daca erai paznic erai mare bataus..atunci te intreb eu..nu cu tine se duce tara de rapa?
Ba da. Norocul nostru ca mai sunt oameni ca tine care mai redreseaza situatia pe ici pe colo. In special situatia economica.

#89
dennyssu1

dennyssu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 23
  • Înscris: 24.04.2014

 Sef-chenko, on 24 aprilie 2014 - 15:20, said:

dennyssu1: bine bine, manelist nu, analfabet nu dar de etnie nu ai zis nimic, sa mai asteptam? Posted Image
ETnie? Sunt 100% roman. Ma credeti sau nu, e problema voastra. Iti dai seama ca daca eram de etnie rroma asa cum banuiesti tu..nu aveam de ce sa ma ascuns, sau de ce sa caut rezolvare pe forumuri . Corect?

#90
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.992
  • Înscris: 02.09.2011
oricum baietzel cred ca macar o data in viata ajungi pe la Rahova, asa ca succes cu sapunul :P

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate