Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 

Cazier, va implor sa ma ajutati cu un raspuns

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
151 răspunsuri în acest subiect

#109
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.461
  • Înscris: 09.05.2007
Omul spune ca a platit articolul pe care intentiona sa-l sustraga de zece ori. Se poate deduce usor ca fura de foame sau nevoiePosted Image

#110
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.490
  • Înscris: 10.03.2014

View PostSfPetru, on 24 aprilie 2014 - 14:43, said:

L-a vazut cineva bagand in buzunar, ori pe camera ori un agent de paza in civil, ca sunt si din astia care se plimba printre clienti.
Deci stati linistiti ca nu perchezitioneaza ei fete de 11 ani pentru ca n-au ce lucra.
Asta nu inseamna neaparat furt, eu am patit o chestie, am cumparat o guma de mestecat, printre alte produse, si din obisnuinta am bagat-o la spate si am uitat de ea. Sunt hot sau nu, cata vreme fapta nu a fost savarsita cu intentie?
Singura mea obligatie e sa achit integral bunul si atat. Evident ca om corect m-am simtit de rahat, si daca ma opreau aia umilinta era maxima, s-a intamplat si in Germania,

Sau invers, ca mereu am la spate guma de mestecat, care se gaseste peste tot, ma controleaza unu hop guma, pac un pumn in gura ca in reclama. Personal mi-e scarba de comerciantii din Romania, atat de mult ma bucur cand vin in vizita in tara, o atat de mare usurinta simt cand trec granita la unguri.

View PostMrReason, on 24 aprilie 2014 - 15:40, said:

pe-acolo, cu o exceptie: daca ti se da in cap la metrou (sau in alta parte) si e un fenomen, trebuie luate masuri in a descuraja faptele cu pricina...
Eu am patit asa, bag cartela la metrou, astept sa-mi ridic geanta, si un bulangiu intra pe calatoria bagata de mine. Sar cu geanta peste turnicheti, alarma antiaeriana la casa, ma duc la bulache ala  care se uita la mine sau prin mine, un chelios cam de 30 de ani, bine imbracat, si ii fac nas de boxeor. Repede bodiguarzii dupa mine, ca am furat o calatorie.

Am dat-o la pace cu ala, ca depuneam plangere pt furt de calatorie, , el a luat amenda ca a intrat fara bilet, eu am luat amenda pt tulburarea publicului.

#111
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.954
  • Înscris: 21.12.2008

View Postmisu183, on 24 aprilie 2014 - 16:02, said:

Dupa cum vad eu:
- se merge cu ei citiva metri mai incolo, in nici un caz sa te bage in vreo camera.
- se suna la 112 si se solicita Politia/Jandarmeria
- pina vin acestia, in tot acest timp, nu se da nici un detaliu, nu se prezinta nici macar actul de identitate ca sa nu mai spun ca nu au dreptul sa te atinga cu un deget.
- cind apar autoritatile se trece la clarificarea problemei: legitimare, eventual perchezitie si atunci daca ai furat raspunzi pt fapta.
Am uitat sa precizez ca daca te simti cu musca pe caciula atunci ciocu' mic si joc de glezna si sa zici mersi daca nu ti-o iei sau nu ai parte de nubstiu ce alte conditionari absurde de genul celei patite de initiator. Multi ani in urma am vazut un caz in care protaginistul furase. L-au luat intr-o cambuza separata si i-au dat numai la stomac dupa care i-au dat drumul. Era luat de mult in colimatorul lor. Si-a luat-o pe cocoasa fara sa comenteze dar parea multumit ca nu l-au dat pe mina sectoristului. Ehe... vremuri apuse.

#112
DiaboliKa

DiaboliKa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 775
  • Înscris: 02.02.2011

View PostHedonist, on 24 aprilie 2014 - 16:46, said:



Eu am patit asa, bag cartela la metrou, astept sa-mi ridic geanta, si un bulangiu intra pe calatoria bagata de mine. Sar cu geanta peste turnicheti, alarma antiaeriana la casa, ma duc la bulache ala  care se uita la mine sau prin mine, un chelios cam de 30 de ani, bine imbracat, si ii fac nas de boxeor. Repede bodiguarzii dupa mine, ca am furat o calatorie.

Am dat-o la pace cu ala, ca depuneam plangere pt furt de calatorie, , el a luat amenda ca a intrat fara bilet, eu am luat amenda pt tulburarea publicului.
Era o amărâtă de călătorie. Te-ai simțit prost, ok, dar chiar așa?

#113
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.490
  • Înscris: 10.03.2014

View PostDiaboliKa, on 24 aprilie 2014 - 17:01, said:

Era o amărâtă de călătorie. Te-ai simțit prost, ok, dar chiar așa?
5 milioane amenda... asta e. 5 milioane eu, 5 el... asa se face bugetul!

Eu ma duceam sa-i cer socoteala, dar alarma aia anti-aeriana de la casa si vasnicii Dorei cu bocanci in loc de creier m-au facut sa fiu scump la vorba.
Cand o sa va civilizati si voi ca neam, si n-o sa mai fie nevoie de turnicheti?

Editat de Hedonist, 24 aprilie 2014 - 17:18.


#114
DiaboliKa

DiaboliKa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 775
  • Înscris: 02.02.2011

View PostHedonist, on 24 aprilie 2014 - 17:16, said:

5 milioane amenda... asta e. 5 milioane eu, 5 el... asa se face bugetul!

Eu ma duceam sa-i cer socoteala, dar alarma aia anti-aeriana de la casa si vasnicii Dorei cu bocanci in loc de creier m-au facut sa fiu scump la vorba.
Cand o sa va civilizati si voi ca neam, si n-o sa mai fie nevoie de turnicheti?
Problema nu e la neam, problema e la omul oportunist care încearcă să intre șmecheresc, care se bucură de oportunitatea ce-i iese în cale. Problema e la omul care se enervează ușor și îl lezează pe omul oportunist deoarece e nedrept ce a făcut, ignorând acei turnicheți fiindcă că n-au creier și în consecință nu fac dreptate în adevăratul sens al cuvântului.
Uite, Hedonist, doi oameni care au nevoie de acei turnicheți lipsiți de creier. Și sunt doar doi oameni.
Acei turnicheți stau pentru a asigura buna activitate, de a evita orice abuz, de orice ilegalitate înfăptuită de individul care utilizează acele servicii.

Editat de DiaboliKa, 24 aprilie 2014 - 18:13.


#115
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.813
  • Înscris: 26.11.2006

View PostMrReason, on 24 aprilie 2014 - 15:50, said:

Mai bine zis, cine s-a ales cu plangere de fapta penala, ori s-a autosesizat militia/procurorul


Sau, cine este prins, daca tot vrei sa faci apologia dreptului penal roman...


Nu in functie de gravitatea faptei, ci de probe... sau cel putin asa stiu eu.. s-a schimbat ceva? Mai era chestia aia cu art.18 ca nu prezinta pericol social, nu stiu daca mai exista in noul cod...


Cand am spus in functie de gravitatea faptei m-am referit ca una este pedeapsa pentru un furt de napolitane, sau ciocolata si alta este pedeapsa pentru furtul unei masini...

Pe viitor, daca mai primesc suficiente comentarii, o sa ma apuc sa fac comentarii de la istoria dreptului si modul de evolutie in decursul timpului...



#116
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.144
  • Înscris: 04.03.2006

View Postmaramicuip, on 24 aprilie 2014 - 13:50, said:


Dar fiica mea de 16 ani? cand trebuie sa fie controlata corporal de cineva?

Fiica mea avea doar 2 ani si au controlat-o. Avea niste clame de par in cap si paznicul isi amintea ca au avut si ei candva asa ceva in magazin. Niste tampiti. Cica trebuia sa le declar si sa le arat la intrarea in magazin... Si daca imi cumpar chiloti de la ei din magazin, ce fac? Le arat chilotii de cate ori vin la cumparaturi? Sau trebuie sa imi fac un tabel in care sa notez din ce magazin am cumparat fiecare articol.


In Constanta era un magazin pe usa caruia erau lipite poze cu cei care au fost prinsi furand de acolo. Prindeau hotul, ii faceau poza cu produsele furate si puneau poza la intrare :). Fiind un supermarket de cartier, clar aveai toate sansele sa te vada toti cunoscutii.

#117
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.813
  • Înscris: 26.11.2006
Teoretic, te poti lua de ei, in sensul ca te lasi controlat doar daca au date sigure, rezultate din supravegherea video.
Mai ales ca, la intrarea in magazin nu scrie altceva decat, cel mult, ca este supravegheat video.
Deci, daca este supravegheat video, normal ar fi sa vina la mine si sa imi spuna ca sunt inregistrat cand am bagat in buzunarul drept o... ceva si sa o predau.
Altfel, poti refuza, pentru ca NU exista vreun anunt in sensul ca agentii de paza si personalul magazinului pot face control clientilor cand li se pare ca s-a comis vreun furt.
Eu asa as vedea normal sa fie anuntat la intrarea in magazin.
Practic, pentru ca pentru ca MAREA majoritate a clientilor sunt in criza de timp si nici cunosc prevederile legii penale, acestia cedeaza cererilor agentilor de paza si se lasa controlati...

#118
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.251
  • Înscris: 28.07.2010
Daca este o practica atat de mult folosita, ce fac institutiile statului?
Alo!!! SRI-ul, de ce nu trimiteti un raport catre un procuror?
De ce nu se sezizeaza din oficiu nimeni?
De ce organele abilitate beneficiaza de salariu?
Sunt prea aglomerate, au prea multe sarcini de serviciu?
Pai daca nu fac fata cerintelor de ce nu lasa jos? De ce nu demisioneaza?
"dorel", daca-l pui sa care cu carca 145 de kg., face asta, dar bupa 3m, scapa greutatea jos. Trage o injuratura si cauta altceva munca, incepe si pune faianta.

View Postbarbosa, on 25 aprilie 2014 - 09:25, said:

Fiica mea avea doar 2 ani si au controlat-o.ca imi cumpar chiloti de la ei din magazin, ce fac?
Le-ai permis.
Faci compromisuri in viata.
Daca aveai coaie, mureai cu ei de gat.
Dar asa este romanul, face compromisuri, dar are pretentii, sa-l respecte dorel la cabinet, ca are scoala, facultate.
Pe deasupra mai este oripilat de faptul ca mosnegii au pensii mici si in loc sa-si vada de treaba circula haihui pe ratb.

#119
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postmaramicuip, on 25 aprilie 2014 - 13:19, said:

Daca este o practica atat de mult folosita, ce fac institutiile statului?
Alo!!! SRI-ul, de ce nu trimiteti un raport catre un procuror?
De ce nu se sezizeaza din oficiu nimeni?
De ce organele abilitate beneficiaza de salariu?
Sunt prea aglomerate, au prea multe sarcini de serviciu?
Pai daca nu fac fata cerintelor de ce nu lasa jos? De ce nu demisioneaza?
"dorel", daca-l pui sa care cu carca 145 de kg., face asta, dar bupa 3m, scapa greutatea jos. Trage o injuratura si cauta altceva munca, incepe si pune faianta.

Institutiile statului care?
Politia?
Poti intreba pe agentii de paza de ce nu actioneaza Politia in cadrul acestor magazine?!?!?!
Politia este chemata in aceste magazine cand s-a comis o infractiune sau o contraventie, constatate de catre agentii de paza.
In rest, politistii vin poate doar la cumparaturi in uniforma....

#120
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.251
  • Înscris: 28.07.2010
@copjob200
Institutiile statului, sunt acelea care, prin definitie au obligatia sa constate si sa se autosesizeze.
Tu vrei sa traiesti intr-o tara in care procurorul sa nu faca un dosar penal decat daca are comanda ferma de la base, sau de la mai stiu eu cine?
Procurorii trebuie si ei respectati la fel ca medicii?
Caciula jos in fata lor si ciocul mic, nu care cumva sa spui o gluma nesarata, pe care ei nu o gusta, ca te-ai ars?, te trateaza cu curul?
Ca vezi doamne, au facultati grele facute? La buget? din banii nostrii ai tuturor?
Care crezi ca este rolul serviciilor secrete? Nu crezi ca trebuie sa faca o radiografie clara sa starii societatii in care traim?
Tii minte accidentul ala cu pilotul iovan?
StS-ul zicea ca tehnic se puteau localiza in fix 30 de secunde, dar nu este treaba lor. Ei au treburi mult mai importante, nu se-ncurca cu pulimea!

#121
farxen

farxen

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 673
  • Înscris: 13.10.2006

View Postbarbosa, on 25 aprilie 2014 - 09:25, said:


In Constanta era un magazin pe usa caruia erau lipite poze cu cei care au fost prinsi furand de acolo. Prindeau hotul, ii faceau poza cu produsele furate si puneau poza la intrare Posted Image. Fiind un supermarket de cartier, clar aveai toate sansele sa te vada toti cunoscutii.

Asta este un lucru foarte bun . Ar trebui sa fie valabil pentru toate magazinele .
Numele hotului sa fie trecut sub poza .

#122
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.954
  • Înscris: 21.12.2008
Am vazut si eu intr-un magazin din cartier si mi s-a parut OK.

#123
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.144
  • Înscris: 04.03.2006

View Postmaramicuip, on 25 aprilie 2014 - 13:19, said:

Daca este o practica atat de mult folosita, ce fac institutiile statului?

Le-ai permis.
Faci compromisuri in viata.
Daca aveai coaie, mureai cu ei de gat.
Dar asa este romanul, face compromisuri, dar are pretentii, sa-l respecte dorel la cabinet, ca are scoala, facultate.
Pe deasupra mai este oripilat de faptul ca mosnegii au pensii mici si in loc sa-si vada de treaba circula haihui pe ratb.


Iti dai cam mult cu parerea pentru cineva care nu a fost de fata... Dar e dreptul tau.  Plus ca nu inteleg ce legatura are facultatea mea cu pensionarii si cu paznicii. Probabil in capul tau e o logica, dar eu nu o gasesc. O fi vina mea ... o fi vina ta...

#124
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.251
  • Înscris: 28.07.2010
O fi si vina mea.
Nu am dat cu parul.
Doar am zis.
Si nu am avut nimic personal cu tine.
Subliniez: Ce parinte tanar si cica educat este acela care-i permite lui neica nimeni sa-i "controleze corporal"" copilul?

#125
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.144
  • Înscris: 04.03.2006
Un parinte care nu avea timp sa stea cu copilul in brate asteptand sa vina politia sa elucideze cazul, daca am furat sau nu o clama de par. Asta nu inseamna ca am stat ca fraieru sa isi faca aia de cap. Nu stau sa iti dau tie detalii. Am vrut doar sa arat ce idioti pot fi uneori aia de la paza.

#126
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 551
  • Înscris: 28.03.2012
Am zis ca nu mai intervin, dar... cititi posturile 116 si 118. Maramicuip, esti de toata jena!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate