Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Martor incident auto... ce este bine sa faci?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
Prea mare bataia de cap. Dar nu cred ca pentru un prost trebuie sa-ti schimbi conceptul de viata. Prostu-i prost pe banii lui. De ce sa-mi schimb nr. de telefon daca dau de un astfel de prost? Pot sa-l trec in black list si sa nu mai primesc telefoane, pot sa-mi dau telefonul pe mut dupa o anumita ora, chiar nu inteleg de ce sa-mi bag capul in pamant ca strutul doar ca am dat de un prost Posted Image . Daca vreau sa ajut ajut si gata indiferent cati prosti gasesc in timp, daca gasesc si oameni care aprecieaza gestul meu restu' nu mai conteaza.

#20
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 26.04.2007
vrei sa iti spun ceva...daca avea nerv il putea face sa taca pe ala.
Ceea ce spui tu sunt inventii, cu putin cap sunt capabil sa il fac atent si pe orice betiv, chiar daca ii dau un pumn in barba scurt asa.
La telefon, ii spunem urmatorul lucru: ca pe SMS ii voi trimite adresa de youtube sa vada filmarea facuta ...si ca din moement ce am filmat este logic ca NU sunt eu cel care este in video (pentru ca sunt in spatele camerei !)
Si dincolo de acest comentariu nu ii mai trimiteam nimic. Si crede-ma ca dupa ce se uita la VIDEO si vedea numaul lu ala .... nu mai avea treaba cu tine.

#21
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
dupa razboi... multi viteji
poate ala n-a auzit in viata lui de internet... nu mai zic de youtube
ia pune tu pe maica-ta (sau bunica-ta daca ai) sau pe taica-tu sa caute pe youtube sau pe internet... si sa ne povestesti cum se descurca

Quote

nu inteleg de ce sa-mi bag capul in pamant ca strutul doar ca am dat de un prost
cand ai sa cresti ai sa intelegi... ca sansa sa nu dai de un prost a aproape nula
si daca tu faci bine pentru a-ti fi "gestul" apreciat de cei din jur... ai gresit-o din start

Edited by Nero-d, 23 April 2014 - 09:29.


#22
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
as face o copie si as duce-o la politia pe raza careia s-a intamplat accidentul.
as pune un biletel in geamul celui lovit ca ai declarat la politie accidentul sa se duca sa il declare si el sa nu ramana fara permis
da, as lasa numarul meu de telefon
daca ma agaseaza, merg la politistul de proximitate si il articuleaza si ala.

pentru un prost nu-mi schimb atitudinea fata de oamenii de bun simt.
adica, uite, daca i se intampla lui nero asa ceva, mi-ar placea sa stiu ca l-am ajutat.
in plus, condamn pe cei care fug de raspunderea mizeriilor pe care le creeaza zilnic.
e bine sa stie fiecare ca atunci cand fac o dauna, cineva e acolo si ii poate filma.
numai asa curatam romania si indreptam educatia primita de la parinti, scoala, televizor, nu cu rugaciuni in scoala

#23
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013

 Nero-d, on 23 aprilie 2014 - 09:28, said:

dupa razboi... multi viteji

cand ai sa cresti ai sa intelegi... ca sansa sa nu dai de un prost a aproape nula
si daca tu faci bine pentru a-ti fi "gestul" apreciat de cei din jur... ai gresit-o din start
Ce ar fi sa stai pe curu' tau sa respiri si sa taci. Nu ma cunosti asa ca vezi-ti de "ideile tale". Pe ce te bazezi cand spui asta? Faci si tu parte dintre ei? In 86' cand am avut prima masina, un vecin a reusit sa o "sifoneze" cap coada pe partea stanga si a mers pe "burta". A aparut un alt vecin care a povestit ce si cum si ce bine a fost. Eu de ce sa nu intorc serviciul? De atunci ajut de cate ori pot si n-am avut parte de multi prosti ca cei de mai sus, iar cand ii intalnesc mie foarte usor sa-i fac sa taca. Deci care e problema ta? Cand spun "aprecia" inseamna ca se bucura ca mai intalnesc si oameni care nu stau cu mainele in san cand vad necazuri si incearca sa ajute. Ce magic este sa te trezesti dimineata cu masina zob si cei care au vazut tac ca poate si tu esti un prost din ala care injura si jigneste, magic nu???

#24
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
@tsunnami
ma bazez pe tine Posted Image
pentru unu' nu... dar pentru cati apreciezi ca ti-o vei schimba?


pai tac... nu cred ca aia uzit vreun sunet de la mine
daca ai asemenea idei, ai imbatranit degeaba
in 86 tu aveai doar un cazan care ti-a stricat perceptie despre ce inseamna de fapt masina

daca-ti lasi masina pe strada, e a strazii nu a ta!... strada poate face ce vrea cu ea si tu nu poti avea pretentii
masina se tine in curte, in garaj, in sufragerie, etc
ai sa vezi daca vei completa vreodata un contract de CASCO
daca masina e parcata neregulamentar, esti bun de plata (culpa comuna) Posted Image plus malus

eu n-am nici o problema... sunt doar inchipuirile tale
cand din prea multa bunatate o sa ti-o iei grav, sa nu vii sa plangi

Edited by Nero-d, 23 April 2014 - 10:14.


#25
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
majoritatea sunt de bun simt sa stii
cati sunt idioti care sa te injure pe tine ca masina i-a fost lovita?

politia e acolo si-l potoleste si pe asta pagubitul...

#26
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Daca unii sunt bolovani (nici o aluzie la unii de pe forumPosted Image ), asta nu inseamna ca trebuie sa nu ne ajutam intre noi. Daca dam peste un specimen de asta, il bagam in p***da masii, stergem inregistrarea si ne vedem de viata.

#27
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
Da, ai o logica "de fier"si ne miram de ce avem zeci de "fapte" cu autori necunoscuti. Probabil ca la fel faci si cand e sparta casa vecinului, cand vezi ciorditori in mijoalcele de transport in comun, cand vezi o talharie pe strada, cand vezi un accident, cand vezi un om ca i se face rau - deh poate cine stie te taie aia, te omoara, te violeaza si pe tine, te aduce politia cu mandat la tribunal ca martor, te acuza aia ca in loc sa-l ajuti pe bietul om care lesina si-i poti salva viata ai vrut sa-l talharesti.  Sunt convins ca la fel vei gandi si daca prinzi hotii la masina ta, sau cand vei fi talharit pe strada, sau daca "baietii" se iau de prietena/sotia ta intr-un club. Asi vrea sa fiu acolo sa te privesc cum privesti in jur sperand ca cei din jurul tau sa te ajute iar ei sa "gandeasca" ca tine si sa zica "da-l dracu' de prost sa se descurce, ce vrei sa mi-o iau grav de prea multa bunatate". Cazanul ala din 86 costa o avere si era o masina data dracu' pentru vremea ei. Dar daca n-ai avut faci ca vulpea la struguri "lasa ca sunt acrii". Succes in somnul tau si in viata ta tihnita si lasa-ma pe mine si altii asemenea mie sa ne-o furam grav din bunatate.

LE pentru cei care incureajeaza "meoda strutul"  ca Nero-d

Edited by fighterkyokushin, 23 April 2014 - 10:57.


#28
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Posted Image
Dude, chill out... Cine te-a traumatizat in copilarie?

EDIT: foloseste cu incredere funcția „Citează”. Acum realizez ca de fapt tu te adresai altcuiva.

Edited by Wittmann2, 23 April 2014 - 10:50.


#29
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,038
  • Înscris: 20.06.2005

 Nero-d, on 23 aprilie 2014 - 10:13, said:

daca masina e parcata neregulamentar, esti bun de plata (culpa comuna) Posted Image plus malus

Vrajeala se cheama , indiferent cum e parcata masina , la un proces asiguratorul tre sa despagubeasca vinovatul. Si in mod sigur nu e ala care parcheaza necorespunzator. Ala poate in cel mai rau caza sa isi ia amenda de parcare neregulamentara si atat.

Culpa comuna din parti. Probabil ca asa dau, dar daca le-o pui de un proces o sa scoata banul doar o singura parte.

De aia e mai bine , mers direct la politie , ca acolo nu se da asa pe vorbe in vant.

#30
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

 tsunnami, on 23 aprilie 2014 - 10:24, said:

majoritatea sunt de bun simt sa stii
cati sunt idioti care sa te injure pe tine ca masina i-a fost lovita?
Mie mi s-a intamplat altceva. Acum vreo 2 ani, am vrut sa sun pe cineva mobil-mobil si, cum nu aveam numarul in agenda, l-am format... si fara sa imi dau seama, am gresit o cifra. Bineinteles ca apelul a ajuns la altcineva. A raspuns fara alo, cu "te bag in ... ma-tii, sugi ..., s.a.m.d.", fara sa ma intrebe cine sunt si ce vreau, deci putea sa fie oricine, ca injura din prima, fara sa fie vreo ora nepotrivita a apelului.
Cum nu imi venea sa cred, peste vreo 2-3 zile, l-am sunat din nou, de data asta cu numar ascuns. A raspuns, in aceeasi maniera de cocalar, textele fiind diferite, ceea ce m-a convins ca nu era mesagerie vocala sau cine stie ce mp3 setat sa iti raspunda.
Deci, daca exista idioti care iti raspund injurand fara sa stie cine esti, cu atat mai usor este sa fii acuzat ca ai lovit masini, desi esti un simplu trecator.

Edited by bonygy, 23 April 2014 - 11:39.


#31
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 wolfydRg, on 23 aprilie 2014 - 10:51, said:

Vrajeala se cheama , indiferent cum e parcata masina , la un proces asiguratorul tre sa despagubeasca vinovatul. Si in mod sigur nu e ala care parcheaza necorespunzator. Ala poate in cel mai rau caza sa isi ia amenda de parcare neregulamentara si atat.

Culpa comuna din parti. Probabil ca asa dau, dar daca le-o pui de un proces o sa scoata banul doar o singura parte.

De aia e mai bine , mers direct la politie , ca acolo nu se da asa pe vorbe in vant.

La asigurator este culpa comuna (amiabila)
La politie vinovat cel care a produs accidentul.
In instanta e fifty-fifty (depinde daca masina parcata neregulamentar a influentat in vreun fel accidentul)

Spre exemplu pentru un accident pe trecerea de pietoni , trecere a carei vizibilitate a fost afectata de parcarea neregulamentara a unei masini .....nici nu m-ar intersa ce zice politia. As lua  un avocat bun specializat in asemenea cazuri si as merge direct in instanta. Nu este normal ca siguranta circulatiei sa fie afectata de ghertoi care parcheaza unde vor iar participantii la trafic sa raspunda total in cazul unui accident.

La noi ,inca este o problema cu codul/regulamentul rutier.(care nu este aliniat total la standardele internationale/europene sau la conditiile de trafic)


Referitor la topic...eu prea nu mi-as lasa numarul de telefon. Ori ii zic personal , ori ii las pe parbriz numarul masinii care a plecat de la locul incidentului, ori merg  la politie

S-a intamplat unui prieten acum vreo 10 ani, in timp ce ne distram cu niste pocket bike-uri ,sa acroseze o masina parcata si sa-i zgarie bara fata. In momentul acela nu stiam daca drumul e deschis circulatiei publice sau nu (era un drum intr-o padure, care nu era circulat si care la un moment dat nu era asfaltat).Prietenul voia sa-l astepte pe proprietar si sa se inteleaga cu el. I-am zis stop , nu stii peste cine dai .....ai  sanse sa dai peste un om care accepta sa-i platesti dauna.....sau ai sanse sa dai peste cineva care merge la politie (in functie de catalogarea drumului iti face dosar penal ). Am apelat la solutia de mijloc. Am bagat 300 lei intr-un plic ,i-am scris pe el mare sa deschida plicul si l-am pus  la stergatorul din partea stanga (astfel incat sa vada ce scrie pe el si sa-i si afecteze putin vizibilitatea). Intre timp ne-am vazut `de joaca` si am asteptat sa vina soferul..........a venit ,a deschis plicul , a luat banii , s-a uitat la zgarietura , si a plecat ( nu parea suparat).


Si pe mine m-au anuntat persoane (unele pe care nu le cunosc) ca mi-a fost atinsa masina in parcare iar cel care a facut-o a plecat. M-ar mustra constiinta daca nu as face acelasi lucru.Am fost martor la foarte multe incidente  in trafic (grave sau mai putin grave)  ,am fost martor chiar si in instanta impotriva unui abuz al politiei rutiere.(proces pierdut de politia rutiera)

Cazurile cu oameni tralala cred ca intra la categoria exceptii.Eu recomand macar o solutie de mijloc.Romania va creste doar prin bun simt si responsabiltate

Edited by polizei, 23 April 2014 - 12:06.


#32
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

 polizei, on 23 aprilie 2014 - 11:45, said:

sa acroseze o masina parcata si sa-i zgarie bara fata.
Da, acolo, prietenul tau a lovit masina respectiva. Aici era vorba despre un martor ocular, care, al naibii, a si filmat incidentul, dar despre care pagubitul nici nu vrea sa auda...

Eu raman la ideea ca emailul este sfant, in locul telefonului (asta la prima miscare).
Ba chiar facut un email de rezerva pentru fel de fel de cazuri cand nu vrei sa ti se cunoasca adresa curenta.

Edited by bonygy, 23 April 2014 - 11:53.


#33
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Nero-d, on 23 aprilie 2014 - 10:13, said:


daca masina e parcata neregulamentar, esti bun de plata (culpa comuna)

nope, vinovat este cel care PRODUCE accidentul

 bonygy, on 23 aprilie 2014 - 11:37, said:

Mie mi s-a intamplat altceva. Acum vreo 2 ani, am vrut sa sun pe cineva mobil-mobil si, cum nu aveam numarul in agenda, l-am format... si fara sa imi dau seama, am gresit o cifra. Bineinteles ca apelul a ajuns la altcineva. A raspuns fara alo, cu "te bag in ... ma-tii, sugi ..., s.a.m.d.", fara sa ma intrebe cine sunt si ce vreau, deci putea sa fie oricine, ca injura din prima, fara sa fie vreo ora nepotrivita a apelului.
Cum nu imi venea sa cred, peste vreo 2-3 zile, l-am sunat din nou, de data asta cu numar ascuns. A raspuns, in aceeasi maniera de cocalar, textele fiind diferite, ceea ce m-a convins ca nu era mesagerie vocala sau cine stie ce mp3 setat sa iti raspunda.
Deci, daca exista idioti care iti raspund injurand fara sa stie cine esti, cu atat mai usor este sa fii acuzat ca ai lovit masini, desi esti un simplu trecator.

ahaa, salut, eu raspund asa..

#34
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,038
  • Înscris: 20.06.2005
Exact.
Daca nu ai vizibilitate nu te forteaza nimeni sa produci un accident. Poti sa nu treci.
Oricum esti obligat sa te asiguri temeinic.

#35
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

 tsunnami, on 23 aprilie 2014 - 13:00, said:

ahaa, salut, eu raspund asa..
Ok, poate spui si un motiv...

#36
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 bonygy, on 23 aprilie 2014 - 14:31, said:

Ok, poate spui si un motiv...

fac un studiu pe diversi subiecti.
studiul il folosesc la participarea premiului nobel pentru pacea telefonica
ia mai suna-ma o data, vezi, m-am schimbat?
:lol:

sper ca-ti dai seama ca am facut o gluma, :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate