Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 

Blestemul de mama?

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#37
hipnotiq81

hipnotiq81

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,580
  • Înscris: 28.01.2013
Eu cred ca v-ati uitat de prea multe ori la filmul Final Destination. Blesteme auzi, parca sunteti babe :))

#38
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

 hipnotiq81, on 21 aprilie 2014 - 22:04, said:

Eu cred ca v-ati uitat de prea multe ori la filmul Final Destination. Blesteme auzi, parca sunteti babe :))
Eu de 10 minute am venit de la "Need for speed - inceputuri" 3D, care a fost fenomenal :)

#39
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 D3an, on 21 aprilie 2014 - 20:22, said:

a avut credinta...dar nu a fost de neatins. a suferit mult....chiar daca a fost credincios.
blestemele chiar exista. chiar in biblie gasim cateva....asta pentru cine crede biblia.
in familie am o matusa....fiul ei de doar 27 de ani era mort dupa o "lady" de 35 si cu 3 prunci din flori....
matusa asta o tot umblat pe la un popa din zona noastra, zona salajului, si a citit ala o gramada de "rugaciuni negative" si alte minuni. dupa 2 saptamani fiul ei s-a despartit de respectiva. dar si de lumea asta intr-un accident stupid, a fost lovit de o masina cand iesise de la ea sa mearga acasa. la volanul masinii fiind un politist. va dati seama...proces...procuratura....sentinta ...tipic romaneasca  - mortul e vinovat.
pacat ca a avut acel baiat tanar aceasta soarta. aceasta soarta o merita hoasca de baba si respectivul popa - "om a lui Dumnezeu".  
si ca o paranteza...nu am nimic cu nimeni...de ceva timp eu personal am cam renuntat la religia in care ne`am nascut majoritatea poporului roman, ortodoxia....si sunt mult mai linistit...mult mai stapan viata...cu toate ca probleme vin..."cineva" ma ajuta sa merg mai departe.
eu zic sa zici o rugaciune simpla....la fel ca si vamesul la sinagoga....nu cuvinte pompoase...cauta in biblie luca 18 ..nu dau eu sfaturi nici lectii de teologie.. dar e bine de stiut.....

13 Vameşul stătea departe şi nu îndrăznea nici ochii să şi-i ridice spre cer; ci se bătea în piept şi zicea: „Dumnezeule, ai milă de mine, păcătosul!”
14 Eu vă spun că mai degrabă omul acesta s-a coborât acasă socotit neprihănit decât celălalt. Căci oricine se înalţă va fi smerit; şi oricine se smereşte va fi înălţat.”
o rugaciune face mult. laso pe mama ta... nu te gandi la nici un blestem. daca dumnezeu e de partea ta...nimic nu ti se poate intampla.
De fapt în creștinism nu există rugăciuni negative, precum zici. Doar blestem preoțesc. Puțini știu însă, cum se face asta. Posted Image

 AMAN_SER, on 21 aprilie 2014 - 22:00, said:

Iov este o fabula, povestea lui este umflata cum erau umflate rapoartele comunistilor privind recoltele, tot timpul aveam recolte record. Ia tu orice om de pe planeta si trece-l prin ce a trecut Iov si o sa isi blesteme si ziua in care s-a nascut cu atat mai mult zeul, nu ai habar de maniera in care isi blestemau evreii zeul atunci cand au ajuns in lagarele de concentrare.
Mai avem destule cazuri de martiri, în creștinism. Majoritatea având izvoare istorice. De exemplu primii creștini ce erau aruncați în arenă, cu leii.

Edited by mario_bril, 21 April 2014 - 23:17.


#40
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 mario_bril, on 21 aprilie 2014 - 23:19, said:

Mai avem destule cazuri de martiri, în creștinism. Majoritatea având izvoare istorice. De exemplu primii creștini ce erau aruncați în arenă, cu leii.

Sunt care si-au dat viata pentru un pumn de bani si tot aia e, ideea este ca omul este capabil sa se sacrifice pentru orice dar sa nu imi spui tu mie ca un om ar accepta cele mai nasoale grozavii fara sa rabufneasca macar odata.

#41
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Prin puterea care mi-a fost incredintata de catre... zeul bufon, te dezleg si paradezleg de toate legaturile raului.*
*pt. ca descantecul sa aibe efect, trb sa spui, de trei ori, in gura mare, "mama, te iert", in timp.ce faci gargara...cu propria urina (nu neaparat propria).
Apoi iti tii respiratia pana lesini. Cand te vei trezi din lesin, vei fi purificat...de blesteme.
Succes.

#42
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 AMAN_SER, on 22 aprilie 2014 - 11:09, said:

Sunt care si-au dat viata pentru un pumn de bani si tot aia e, ideea este ca omul este capabil sa se sacrifice pentru orice dar sa nu imi spui tu mie ca un om ar accepta cele mai nasoale grozavii fara sa rabufneasca macar odata.
Ți-am spus că istoria martirilor te contrazice.

#43
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
De ce nu poti sa fii echilibrat? De ce trebuie sa ai sute de euro de inapoiat, sau acte de dus in alte orase, etc etc. La asta ma refeream cand am zis ca omul si-o face cu mana lui.

#44
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

 flavius1990, on 22 aprilie 2014 - 21:51, said:

De ce nu poti sa fii echilibrat? De ce trebuie sa ai sute de euro de inapoiat, sau acte de dus in alte orase, etc etc. La asta ma refeream cand am zis ca omul si-o face cu mana lui.
Nu poti tine un echilibru cand ai o viata activa...haotica? Cand te chinui cu 1-2 firme, sunt perioade cand si incasezi dar sunt perioade in care trebuie sa mai si dai. Se intampla erori si gresesti o adresa iar un plic ajuns pe mana cui nu trebuie poate crea adevarate neplaceri.

Cand ai un servici de la 9 la 5, o sotie si un copil, rude care te sustin si prieteni...poti duce o viata echilibrata. Dar cand nu ai rude si pe nimeni care sa te sustina (financiar sau moral), cand ai afaceri si toata lumea nu stie cum sa faca sa te mai fure, cand esti singur si te zbati continuu sa ramai cu, capul la suprafata, lovindu-te de diverse piedici, de concurenta...cand ai o afacere care functioneaza noaptea si trebuie sa stai in priza, iar ziua sa rezolvi alte lucruri necesare ca doar pe timp de noapte nu-i deschis la ...Primarie, si astfel dormi numa cateva ore. Cand ai de platit angajati, indiferent ca ai incasari sau nu, cand ai de platit chirii indiferent ca iti desfasori activitatea sau nu, cand apar cheltuieli neprevazute, urgente, si pe nimeni nu intereseaza daca ai sau nu bani sa rezolvi...nu prea poti fi echilibrat...

#45
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Corect. Foarte adevarat. Dar nu cred ca are de-a face intrebarea din titlul topicului cu problemele de mai sus. Ele sunt pur si simplu probleme pe care in cazul de fata un singur om nu le poate rezolva. Atat.

#46
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

 Business_style, on 22 aprilie 2014 - 23:55, said:

cand ai afaceri si toata lumea nu stie cum sa faca sa te mai fure, cand esti singur si te zbati continuu sa ramai cu, capul la suprafata, lovindu-te de diverse piedici, de concurenta...cand ai o afacere care functioneaza noaptea si trebuie sa stai in priza, iar ziua sa rezolvi alte lucruri necesare ca doar pe timp de noapte nu-i deschis la ...Primarie, si astfel dormi numa cateva ore. Cand ai de platit angajati, indiferent ca ai incasari sau nu, cand ai de platit chirii indiferent ca iti desfasori activitatea sau nu, cand apar cheltuieli neprevazute, urgente, si pe nimeni nu intereseaza daca ai sau nu bani sa rezolvi...nu prea poti fi echilibrat...
Bre Business,esti om mare ce naiba,cum crezi tu ca vorbele aruncate in vant de un nebun pot afecta viata cuiva?si chiar acceptand ipoteza asta,nu crezi ca lumea ar trebuia sa fie modelata mult mai usor dupa dorintele oricui?si totusi nu e :)

Raspunsul la problemele tale ,lai dat chiar tu,esti ocupat,strasat,mai uiti de anumite lucruri,lumea din jur e mai stresata de criza si uite asa se aduna toate si ai impresia ca ti se sparg tie in cap,ia o pauza domle :)

#47
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 mario_bril, on 21 aprilie 2014 - 23:19, said:

De fapt în creștinism nu există rugăciuni negative, precum zici. Doar blestem preoțesc. Puțini știu însă, cum se face asta. Posted Image
nu blestem preotesc, ci vrajitorie in toata regula.
popi vrajitori.
isi vor primi pedeapsa, deoarece:"Afara sunt cainii, vrajitorii...(Apoc.22:15)"

#48
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Dude_2nd, on 24 aprilie 2014 - 17:40, said:

nu blestem preotesc, ci vrajitorie in toata regula.
popi vrajitori.
isi vor primi pedeapsa, deoarece:"Afara sunt cainii, vrajitorii...(Apoc.22:15)"
Așa e, când nu cunoști ceva. Cu cât nu cunoști mai mult, cu atât tendința de a-ți demonstra ignoranța este mai mare. :console:

#49
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Mai taie din ele bisnis men... Auzi tu,tac-su milionar in euro,ma-sa se combina cu mecanicul care i-a taiat franele.
Si cand te-ai trezit era dimineata,nu? Si oricum,din ce spui,problema ta e masina(sh probabil) care e un cazan.
Te uiti prea mult la filme proaste si ieftine.

#50
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

 mariovrs, on 04 mai 2014 - 12:17, said:

Mai taie din ele bisnis men... Auzi tu,tac-su milionar in euro,ma-sa se combina cu mecanicul care i-a taiat franele.
Si cand te-ai trezit era dimineata,nu? Si oricum,din ce spui,problema ta e masina(sh probabil) care e un cazan.
Te uiti prea mult la filme proaste si ieftine.
Mda, asa ii. Sunt doar un troll, somer, care din lipsa de ocupatie, inventeaza povesti pe Softpedia ca sa treaca timpul.
Intr-adevar, la felul cum ai spus-o, zici ca ii o poveste desprinsa dintr-o telenovela. Dar ii adevarata, din pacate. Crezi bine, nu, asta e. Nici unu nu pierde nimic.
Vroiam doar sa-ti spun ca apreciez ca ti-ai facut cont pe forum doar ca sa-mi lasi mie comentariul. Ma faci sa ma simt important Posted Image

#51
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Bai prietene:
1. Daca tac-tu era milionar,avea si o masina pe masura.
2. Daca tai o conducta de frana de la o masina,ti se face bordul pom de craciun si unele mai destepte nici nu te lasa sa pleci de pe loc.
3. Scenariu de telenovela proasta: Tac-tu,bou,accelereaza asa masina fara frane si moare ca un prost. Ca numa un prostalan poate sa mearga cu o masina care piuie, tiuie si beculeste ca N-AI FRANE BAAA!!!!
Restul cu muma-ta care a vrut sa te omoare cand erai mic si ca s-a combinat cu mecanicul...esti ridicol omule..
Apropo astia de mai sus de comentati si-i plangeti de mila...Chiar nu va dati seama ca-i cusuta cu ata alba?
Sau asta-i nivelul p-aici..
SI INVATATI DRACU SA SCRIETI CU DOI I.

Edited by mariovrs, 05 May 2014 - 14:02.


#52
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 Business_style, on 21 aprilie 2014 - 16:20, said:


Poti merge la o manastire cu vechime mai mare, de preferinta unde sint preoti mai batrini, trecuti prin greutati si vorbesti cu ei. Iti vor face slujba de dezlegare si te vor invata ce trebuie.

Nu este voie sa blestemi sau sa gindesti sau faci rau!

#53
-Elena-

-Elena-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.07.2009
@mariovrs

(Sau el). Cât scandal face.

Attached Files



#54
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

 mariovrs, on 05 mai 2014 - 13:56, said:

Bai prietene:
1. Daca tac-tu era milionar,avea si o masina pe masura.
2. Daca tai o conducta de frana de la o masina,ti se face bordul pom de craciun si unele mai destepte nici nu te lasa sa pleci de pe loc.
3. Scenariu de telenovela proasta: Tac-tu,bou,accelereaza asa masina fara frane si moare ca un prost. Ca numa un prostalan poate sa mearga cu o masina care piuie, tiuie si beculeste ca N-AI FRANE BAAA!!!!
Restul cu muma-ta care a vrut sa te omoare cand erai mic si ca s-a combinat cu mecanicul...esti ridicol omule..
Apropo astia de mai sus de comentati si-i plangeti de mila...Chiar nu va dati seama ca-i cusuta cu ata alba?
Sau asta-i nivelul p-aici..
SI INVATATI DRACU SA SCRIETI CU DOI I.
Nu ca ti-as datora o explicatie, dar pentru restul, ca sa nu apara confuzii.
In primul rand, tatal meu a murit in 1998. Pe o masina incarcata cu lemne (copaci taiati din padure). In 1998, pe masinile respective ma indoiesc ca erau pline de senzori in bord.
La fel, tatal meu cand a murit, a lasat in urma cateva firme (toate pe profit), pe langa case, masini de toate felurile, si bani la banca. Noi aveam angajat un mecanic care venea la lucru zilnic, avand foarte multe masini industriale si alte cele de reparat. Acesta, a complotat cu mama, si ceva ia facut la masina de a ramas fara frani. Tata cumparase masina aia din fabrica, noua, cu 2-3 zile inainte si mecanicul avea acces la ea non-stop. Cum ii posibil sa ramai fara frani, incarcat cu lemne, cu masina noua cu 100 km in bord? Mai culmea ii ca politia nu a ridicat un deget, nu sa investigat, nu au venit criminalisti, nu nimic. El mai era in masina cu un angajat. Respectivul angajat a scapat cu viata, plecand in Italia cateva zile mai tarziu. De la accident, cineva la dus la spital cu masina, si in cateva ore era si spalat si era si acasa. Mai culmea, la o saptamana dupa inmormantare, mecanicul respectiv sa mutat cu totul la noi, intr-o camera de oaspeti, in casa noastra, cu mama. Iar din mecanic angajat, a ajuns sa conduca el firmele, mama fiind paralela. Si-a cumparat omul masina misto, si-a facut casa, ia cumparat la copii masini si le-a platit scolile de soferi (el fiind casatorit). Pleca cu mama prin excursii prin alte tari, juca la pacanele sume fabuloase, etc. Iar inainte de a muri tata, nu-si permitea nici sa cumpere o bicicleta la copii.
Probabil nu ai urmarit ce am mai scris pe aici pe forum, dar am zis ca mama a cheltuit o foarte mare parte din avere, si eu nu am primit mai nimic, deoarece eram minor si nu aveam dreptul, iar ea putea face ce vroia cu banii. Iar cand am ajuns major, si am facut succesiunea, nu mai aveam nimic de primit, deoarece totul sa cheltuit, sau sa "vandut" si legal nu pot avea dreptul la nimic.

In fine, povestea ii mult mai complicata. Vroiam doar sa zic aceasta explicatie pentru a clarifica alti "necredinciosi".
Si nu am cerut in viata nimanui sa-mi planga careva de mila, sau sa ma ajute cu ceva, asa ca nu fabula. Subiectul topicului ii despre biserica, blesteme, etc. Si nu despre viata mea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate